انواع بین کابینتی شیشه‌ای کدام است؟

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، صفحه رویی کابینت و کفپوش رنگ چوب و بین کابینتی شیشه ای طوسی رنگ

هنگام نصب کابینت‌ها همیشه فضایی بین کابینت پایین و کابینت دیواری قسمت بالا، وجود دارد که معمولا سطح آن با متریال‌های سایر سطوح آشپزخانه، پوشیده می‏‌شود. برخی از افراد در طراحی کابینت به طور کامل دیوار را با کابینت می‌پوشانند و هیچ سطحی را برای پیشخوان در نظر نمی‌گیرند، در نتیجه فضایی بین کابینت‌ها وجود نخواهد داشت. اما برخی از طراحان به دلیل فضای محدود آشپزخانه، کابینت‌ها را به دو قسمت تقسیم و به صورت کابینت کف و کابینت دیواری نصب می‌کنند. بین این دو کابینت فضایی باقی می‌ماند که با پوشش‌های مختلف، می‌توان آن را پوشاند. یکی از انواع این پوشش‌ها، بین کابینتی شیشه‌ای هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

سوالات متداول:

بین کابینتی شیشه‌ای دارای چه ویژگی‌‌هایی می‌باشد؟

1. ضد باکتری 2. ضد ریزش (پس از شکسته شدن مانع از ریزش شیشه‌ می‌شود) 3. ضد آب 4. ضد خش و بادوام 5. محافظت از دیوار


در هنگام نصب بین کابینتی شیشه‌ای باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به سطح صاف و صیقلی دیوار 2. استفاده از چسب‌های سیلیکونی، پلی اورتان و چسب آکواریوم برای نصب بین کابینتی شیشه‌ای 3. توجه به عدم وجود هوا بین شیشه و سطح دیوار 4. استفاده از شیشه بین کابینتی در سطح دیوارهای پوشیده شده از سرامیک، کاشی و حتی گچ

 

شیشه بین کابینتی

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و رنگ چوب و بین کابینتی شیشه ای زرد رنگ

شیشه بین کابینتی را می‌توانید به دو صورت ساده و شفاف یا رنگی انتخاب کنید. نکته‌‌ای که در نصب شیشه‌های شفاف وجود دارد این است که همیشه باید سطح شیشه را تمیز نگه دارید، چرا که تمام لکه‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند. نوع رنگی قطعاً نسبت به شیشه‌های شفاف جذاب‌تر هستند و از این جهت که پوشش دیوار را نشان نمی‌دهند، قطعاً گزینه مناسب‌تری خواهند بود، که با وجود این ویژگی‌ها، شیشه‌های رنگی گران‌تر از نوع شفاف خواهند بود. رنگ بر روی صفحه شیشه‌‏ای با کیفیت بالا، به طور صنعتی روی شیشه اعمال می‌شود تا ظاهر براق و یکنواختی ایجاد کند.

نوعی از شیشه‌های رنگی وجود دارد به نام لاکوبل که به دلیل مقاوم بودن در برابر حرارت، به عنوان پوشش بین کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع شیشه از یک سمت دارای رنگ است و از سمت دیگر سطح براقی دارد، نکته‌‌ای که باید بیان شود، کیفیت متفاوت رنگ در این شیشه‌ها است. این امکان وجود دارد که با توجه به سلیقه خود، از سمت براق شیشه‌های لاکوبل استفاده کنید. علاوه‌بر این، شیشه‌های رنگی در دو نوع مات و براق تولید می‌شوند که نوع مات کثیفی را کمتر و نوع براق فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. از نظر بافت نیز شیشه‌های رنگی در دو نوع ساده و طرح دار قابل تهیه هستند که نوع طرح دار را می‌توانید به حالت سه بعدی انتخاب کنید.

 

انواع بین کابینتی شیشه‌‌ای از لحاظ رنگ

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره سفید و بین کابینتی شیشه ای آبی روشن

در بین پالت رنگی، رنگ‌های مختلفی را می‌توانید برای بین کابینتی شیشه‌‌ای انتخاب کنید. با در نظر گرفتن نوع دکوراسیون و سبک آشپزخانه، رنگی متناسب با کابینت‌ها را انتخاب کنید تا فضای آشپزخانه منحصربه‌فرد دیده شود. اگر رنگ کابینت کاملاً متفاوت است، تایل شیشه‌‌ای ساده یا طرح دار می‌تواند با استفاده از رنگ‌های مکمل یا متضاد، پلی باشد تا فضا را ملموس‌تر کند. در ادامه رنگ‌های محبوب این متریال را بررسی می‌کنیم.

 

بین کابینتی شیشه‌‌ای مشکی

آشپزخانه ای با کابینت ها و کانتر سفید و بین کابینتی شیشه ای مشکی

تایل شیشه‌‌ای با رنگ مشکی امروزه، همراه با کابینت‌های سفید، رونق بسیاری یافته است. معمولا برای ایجاد یک تضاد بصری، رنگ مشکی را انتخاب می‌کنند. همچنین از مزیت‌های انتخاب رنگ مشکی می‌توان به پنهان کردن چربی‌ها، آلودگی‌ها و کثیفی‌ها اشاره کرد. رنگ مشکی نسبت به رنگ روشن، آلودگی‌ها را کمتر نشان می‌دهد، از این نظر مدت زمان نظافت شما می‌تواند کاهش پیدا کند.

 

بین کابینتی شیشه‌‌ای سفید

آشپزخانه ای با کابینت های خاکستری و بین کابینتی شیشه ای سفید رنگ

معمولاً رنگ سفید با انواع رنگ کابینت هماهنگی دارد. اگر آشپزخانه شما کوچک است و فاقد نور طبیعی، بین کابینتی سفید رنگ می‌تواند با انعکاس نور، فضا را روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک را مطالعه فرمایید.

 

بین کابینتی شیشه‌‌ای سبز

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، صفحه رویی کابینت چوبی و بین کابینتی شیشه ای سبز رنگ

یکی از رنگ‌هایی که محبوبیت بسیاری دارد، رنگ سبز است که آرامش را در فضا منتشر می‌کند. بین کابینتی شیشه‌‌ای با رنگ‌های دیگر همچون قرمز، نارنجی و زرد نیز برای ایجاد هیجان در آشپزخانه می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. بین کابینتی آبی با رنگ سفید کابینت‌ها هماهنگی دارد و فضای آرام‌بخشی را ایجاد می‌کند. همچنین دکوراسیون طوسی نیز یکی از بهترین رنگ‌ها برای بین کابینت‌ها محسوب می‌شود و با انواع رنگ کابینت هماهنگی دارد.

 

انواع بین کابینتی شیشه‌ای طرح دار

 

بین کابینتی شیشه‌ای با طرح چاپی

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و مشکی و بین کابینتی شیشه ای با طرح یک فلفل قرمز

طرح‌های چاپی می‌توانند با توجه به سلیقه شما بر روی شیشه چاپ شوند. از آنجایی که این تصاویر از طریق دستگاه چاپ می‌شوند، هر نوع تصویری را می‌توانید انتخاب کنید. تصاویر سه بعدی می‌توانند یک طرح متفاوت را ایجاد کنند که قابل توجه باشد. معمولاً برای چاپ تصاویر سه بعدی ضخامت شیشه‌ها باید در حدود ۶ میل باشد. امروزه یکی از طرح‌هایی که بر روی بین کابینتی شیشه‌‌ای، بیشتر دیده می‌شود، طرح سنگ است. معمولا برای هماهنگی با سنگ کف یا سنگ اپن آشپزخانه این طرح را انتخاب می‌کنند. می‌توان گفت طرح چاپی مدل سنگ، می‌تواند تعادل را در فضای آشپزخانه ایجاد کند. این طرح حس سردی را ایجاد می‌کند و بهتر است رنگ کابینت‌ها را از رنگ‌های گرم یا از جنس ‌‌ام دی اف انتخاب کنید. به طور مثال؛ انتخاب کابینت MDF برای دیزاین آشپزخانه‌ای با دکوراسیون سرد و خنثی می‌تواند جذاب باشد همچنین در کنار کابینت‌ فلزی، طرح و مدل سنگ به صورت برچسب کابینت و یا چاپی روی کانتر می‌توانید فضا را زیباتر جلوه دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله جامع ترین مرجع معرفی بین کابینتی های سه بعدی را مطالعه فرمایید.

 

بین کابینتی شیشه‌ای سندبلاست

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، پنجره هشت ضلعی و بین کابینتی شیشه ای با طرح شاخه گل و پرنده

شیشه‌های سندبلاست به این گونه هستند که طرح به صورت مات بر روی شیشه اجرا می‌شود.

 

بین کابینتی شیشه‌ای اسید کاری شده

در نوع شیشه اسید کاری شده، معمولاً اسیدهای مخصوصی را با پمپ روی شیشه می‌پاشند که به صورت دانه‌های شفاف زرد رنگ هستند.

 

انواع شیشه بین کابینتی

 

بین کابینتی شیشه ای لمینتی

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و بین کابینتی شیشه ای لمینتی قهوه ای رنگ

مدل بین کابینتی لمینتی به این صورت است که بر روی یک شیشه طرح مورد نظر چاپ می‌شود، سپس شیشه ساده بر روی شیشه طرح دار قرار می‌گیرد. از مزیت‌های این نوع شیشه می‌توان به ایمنی بالا اشاره کرد که در صورت شکسته شدن ریزش نمی‌کند.

 

بین کابینتی شیشه ای سکوریت

شیشه‌های ساده و معمولی یا سکوریت، هر دو مدل را می‌توانید برای بین کابینت‌ها انتخاب کنید. اما قطعاً شیشه‌های سکوریت به دلیل ضد ضربه بودن، بسیار مقاوم هستند و از این نظر ایمنی را بالا برده و هیچ‌گونه خطری شما را تهدید نخواهد کرد. شیشه‌های سکوریت تحمل درجه حرارت ۷۵۰ درجه سانتیگراد را دارند، این به این معنا است که قرارگیری این تایل‌ها در پشت اجاق گاز رومیزی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته به دلیل اینکه هزینه سکوریت شیشه‌ها کمی بالا است، معمولا فقط در قسمت پشت گاز یا سینک ظرفشویی از شیشه سکوریت استفاده می‌شود و برای باقی قسمت‌ها از شیشه‌های معمولی استفاده می‌کنند.

 

بین کابینتی شیشه‌ ای شفاف

آشپزخانه ای با کابینت های خاکستری، صفحه رویی سفید و بین کابینتی شیشه ای سرخابی

تایل‌های شیشه‌ ای شفاف معمولاً از شیشه کریستال تولید می‌شوند و شفافیت بالایی دارند، این ویژگی باعث می‌شود جذابیت آن نیز افزایش پیدا کند. معمولا این نوع بین کابینتی را به عنوان وین وایت نیز می‌شناسند.

 

بین کابینتی شیشه‌ ای رفلکس

شیشه‌های رفلکس که به نام آیینه‌‌ای نیز شناخته می‌شوند، در رنگ‌های طلایی، برنز و دودی به عنوان بین کابینتی می‌توانند نصب شوند.

 

بین کابینتی شیشه‌ ای ریموت‌دار (هوشمند)

با پیشرفت تکنولوژی برخی از شیشه‌های بین کابینتی، دارای ریموت هستند و از حالت مات به شفاف یا بالعکس می‌توانند تغییر حالت بدهند. قطعاً قیمت این نوع شیشه‌ها چندین برابر شیشه‌های معمولی است، از این لحاظ معمولاً در ساختمان‌های خیلی لوکس از این نوع متریال استفاده می‌شود.

 

مهم‌ترین ویژگی‌های شیشه بین کابینتی

 

ضد باکتری

آشپزخانه ای با کابینت های طوسی، صفحه رویی زغالی و بین کابینتی شیشه ای آنتی باکتریال آبی رنگ

به دلیل اینکه این بین کابینتی به‌طور یک تکه نصب می‌شود و هیچ درزی ندارد، ازاین‌رو هیچ‌گونه آلودگی به آن نفوذ پیدا نمی‌کند و هیچ‌گونه باکتری در پشت پوشش، رشد پیدا نمی‌کند.

 

ضد ریزش

قسمت پشت شیشه از موادی پوشیده شده است که نه تنها مقاومت شیشه را بالا می‌برد بلکه به هنگام شکسته شدن شیشه، مانع از ریزش شیشه می‌شود.

 

ضد آب

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، پنجره های سقفی و بین کابینتی شیشه ای ضدآب صورتی

بهترین متریال‌هایی که باید در آشپزخانه به کار ‌رود، متریال‌های ضد آب هستند که شیشه نیز یک متریال ضد آب است.

 

ضد خش

سطح شیشه با موادی پوشیده شده است که ضد خش است، ازاین‌رو به مرور زمان هیچگونه فرسودگی در شیشه دیده نخواهد شد و تا سال‌ها دوام خواهد داشت.

 

محافظت از دیوار

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و بین کابینتی شیشه ای مشکی و خاکستری

برای محافظت از سطوح دیوار در برابر پاشیدن مواد غذایی، بین کابینتی‌ها جنبه عملکردی دارند و از منظر زیبایی، تایل‌های شیشه‌‌ای می‌توانند فضایی خارق‌العاده را ایجاد کنند.

 

تنوع در ضخامت

معمولاً ضخامت این تایل‌ها از ۴ میلی‎متر تا ۱۶ میلی‎متر متغیر است. دارای عرض ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر هستند و طول آن‌ها نیز می‌تواند متناسب با فضای موردنظر تعیین شود. از آنجایی که این شیشه‌ها با ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شوند، می‌توانید ضخامت بالا در حدود ۱۶ میلی‌متر را بر روی صفحه کابینت نیز استفاده کنید.

 

امکان نورپردازی

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و کتیبه های چوبی قهوه ای، بین کابینتی شیشه ای آبی آسمانی و نورپردازی مخفی

برای ایجاد جلوه‌های بیشتر نورپردازی آشپزخانه، می‌توانید از لامپ‌های ال ‌‌ای دی رنگی جهت نورپردازی بین کابینتی شیشه‌‌ای استفاده کنید که در قسمت بالای شیشه نصب می‌شوند. دقت داشته باشید که نورپردازی باید به حالت مخفی باشد، تا زیبایی تایل از بین نرود.

 

نظافت آسان

با یک دستمال مرطوب و کمی پاک‌کننده شیشه، سطح متریال را همیشه تمیز نگه دارید. در نظافت آشپزخانه دقت داشته باشید از کشیدن سیم بر روی سطح بین کابینت خودداری کنید چرا که بر روی سطح، خط و خش ایجاد می‌شود.

 

قابلیت برش بین کابینتی شیشه‎‌ای

آشپزخانه ای با کابینت های قهوه ای، صفحه رویی مشکی و سقف و بین کابینتی شیشه ای آبی رنگ

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کند، این است که آیا می‌توان بر روی تایل‌های شیشه‌‌ای محل کلید و پریز برق را ایجاد کرد یا خیر. باید خاطر نشان کرد، قبل از سفارش این نوع پوشش، می‌توانید محل قرارگیری کلید و پریزها را بر روی نقشه با علامت‌گذاری کاملاً مشخص کنید. زمانی که شیشه برای برش آماده می‌شود، در کارخانه، محل مورد نظر در مقیاس تعیین شده، توسط ماشین آلات، برش داده می‌شود. توجه داشته باشید پس از سفارش و ساخت، دیگر امکان برش وجود نخواهد داشت. ازاین‌رو سعی کنید اندازه‌گیری را کاملاً دقیق انجام دهید و محل برش را به درستی مشخص کنید چرا که اگر اندازه‌گیری اشتباه باشد هیچ تغییری نمی‌توان در آن ایجاد کرد.

 

نحوه نصب بین کابینتی شیشه‎‌ای

آشپزخانه ای با کابینت های کلاسیک سفید و بین کابینتی شیشه ای صدری رنگ

یکی از نکاتی که در نصب تایل‌های شیشه‌‌ای باید به آن دقت کنید، سطح صاف دیوار است. سطوح باید از هرگونه برجستگی پاک شود و یک سطح صاف و صیقلی به دست آید. اگر بر روی دیوار سوراخ‌های ریزی وجود دارد، مشکلی در نصب ایجاد نمی‌کند. تفاوتی نمی‌کند قبل از نصب تایل، بر روی سطح دیوار چه متریالی کار شده است، بر روی سرامیک، کاشی یا حتی گچ این متریال قابلیت نصب دارد. برای نصب شیشه بین کابینتی نیاز به هیچ مصالح ساختمانی نیست، تنها با چسب سیلیکون می‌توانید این تایل‌ها را با استحکام بالا، به سطح مورد نظر بچسبانید. البته در کنار چسب‌های سیلیکونی می‌توان از چسب پلی یورتان یا چسب آکواریوم نیز استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که هیچگونه هوایی بین شیشه و سطح دیوار وجود نداشته باشد، این موضوع کمک می‌کند تا مقاومت شیشه چندین برابر شود.

 

قیمت بین کابینتی شیشه‌‎ای

آشپزخانه کوچکی با کابینت های سفید و بین کابینتی شیشه ای سبزآبی روشن

قیمت تایل‌های شیشه‌‌ای به چند فاکتور مهم از جمله متراژ شیشه، ضخامت شیشه، کیفیت شیشه، کیفیت رنگ، طرح شیشه، میزان برش کلید و پریز، نحوه نصب و حمل و نقل بستگی دارد. برای بسیاری از افراد جلوه شیشه مهم‌تر از قیمت آن است، از این نظر برای داشتن یک آشپزخانه مدرن این نوع متریال را با کیفیت بالا انتخاب می‌کنند.

 

سخن پایانی

آشپزخانه ای با کابینت سفید، کفپوش مشکی و بین کابینتی شیشه ای خاکستری

شیشه‌ها متریالی هستند که در همه خانه‌ها دیده می‌شوند، اما نوعی از شیشه وجود دارد که به عنوان دیوارپوش دیوارهای آشپزخانه، در بین دو کابینت استفاده می‌شود. این نوع شیشه‌ها نسبت به نوع معمولی تفاوت‌هایی دارند که آن‌ها را منحصربه‌فرد کرده است. با این متریال به صورت یک تکه، فضای قدیمی آشپزخانه خود را مدرن کنید و از متریال‌های قدیمی فاصله بگیرید. آشپزخانه‌‌ای را در نظر بگیرید با سقف کاذب، کفپوش‌های یک تکه و بین کابینتی شیشه‌‌ای، قطعا آشپزخانه مورد علاقه بسیاری از خانم‌ها خواهد بود. تایل‌های شیشه‌‌ای در طیف عظیمی از رنگ‌ها و طرح‌ها عرضه می‌شوند، بنابراین با هر نوع میز پیشخوانی هماهنگی دارند. ظاهر منحصربه‌فرد و شفاف آن‌ها، درخشندگی فریبنده‌‌ای را در آشپزخانه ایجاد می‌کند. تایل‌های شیشه‌‌ای را می‌توانید در اندازه‌های مختلف تهیه و فضای آشپزخانه خود را مدرن طراحی کنید.