انواع آرک اپن آشپزخانه و متریال های آن

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی قهوه ای ، سقف هالوژن دار گلبهی و دیوار و آرگ آجری رنگ گچی

وقتی صحبت از جزئیات معماری می‌شود، هیچ وقت در دنیای طراحی داخلی آرک از مد نمی‌افتد. یک آرک اپن آشپزخانه برای افزایش تأثیر زیبایی آشپزخانه کمک زیادی به فضا می‌کند. آرک یک عنصر معماری کلاسیک است که می‌تواند در هر ساختمانی، به عنوان بخشی از نما یا فضای داخلی، جلوه‌ای از جذابیت دنیای قدیم را اضافه کند. شاید باورش سخت باشد، اما بیش از هزار سال است که در ساخت و ساز ساختمان از آرک استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید برخی از معماری‌های جدید را در خانه خود بگنجانید، بررسی انواع مختلف آرک‌های موجود و چگونگی پیشرفت اجرای آن می‌تواند، اولین کار مفید شما باشد.

 

اینفوگرافی آرک اوپن آشپزخانه به همراه سه عکس از انواع آن

سوالات متداول:

در انتخاب مدل آرک اپن آشپزخانه باید به چه مواردی توجه کنیم؟

در انتخاب طرح و مدل آرک اپن آشپزخانه باید به ابعاد آرک، کاربرد و جانمایی آن در فضای آشپزخانه، متریال‌ها، کابینت‌بندی، سبک دکوراسیون داخلی، چیدمان مبلمان آشپزخانه و نورپردازی فضا توجه کنیم.


برای تعیین اندازه آرک اپن آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به کاربرد آرک اپن در فضای آشپزخانه توجه کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید از سینک ظرفشویی در فضای آرک اپن استفاده کنید باید به عرض صفحه کابینت توجه نمایید و یا اگر می‌خواهید از آن به عنوان میز ناهارخوری استفاده کنید.


آرک اپن آشپزخانه براساس نوع متریال در چند مدل طراحی می‌شود؟

1. آرک چوبی 2. آرک گچی 3. آرک کناف

 

انواع مختلف آرک به لحاظ شکل

آرک اپن آشپزخانه بیضی و گچی در آشپزخانه‌ای با کابینت‌های چوبی و دو چهارپایه چوبی با روکش چرمی

طراحان تعداد زیادی از اشکال را برای ورودی‌های آشپزخانه در نظر می‌گیرند، اما آرک را می‌توان برای هر نوع طراحی داخلی انتخاب کرد. آرک در آشپزخانه‌های باز قابل اجرا است، اگر آشپزخانه دیوار داشته باشد، قطعاً طراحی آرک امکان پذیر نخواهد بود. آرک‌ها را می‌توان در انبوهی از اشکال دایره‌ای، مسطح و بیضی طراحی کرد.

 

آرک دایره‌ای

طراحی آرک اپن آشپزخانه گچی با دیوارهای کرمی،‌ چراغ های آویزی و کابینت های سفید

آرک‌های مدرن بسیار متنوع هستند. محبوب‌ترین‌ها آرک‌های کلاسیک به شکل نیم دایره منظم هستند. آن‌ها به طور ایده‌آل در درگاه داخلی آشپزخانه قرار می‌گیرند و جایگزین خوبی برای درب هستند. چنین آرک‌هایی از مواد مختلفی از جمله چوب، فلز یا گچ انتخاب می‌شوند. البته بیشتر آن‌ها از چوب ساخته می‌شوند، اگرچه گزینه‌های گچ نیز وجود دارد. انتخاب متریال به خصوصیات فضای داخلی بستگی دارد. آرک کلاسیک از متریال گچ را می‌توان با رنگ دیوارها یا با کاغذ دیواری هماهنگ کرد. این گونه آرک‌ها معمولاً بلند هستند و مناسب برای آشپزخانه‌هایی با سقف کوتاه نیستند. نوعی از آرک که در وسط آن به صورت نیم دایره است و انتهای آن صاف و موازی با کف است که می‌تواند برای آشپزخانه‌های مدرن و کلاسیک بسیار مناسب باشد. چنین گزینه‌هایی می‌توانند متنوع‌ترین باشند، آن‌ها کوتاه، بلند، پهن یا باریک هستند.

 

آرک مستطیل

این ساده‌ترین طرح آرک اپن آشپزخانه است که دارای شکلی مستطیل است. بین اتاق‌ها، اغلب مانند یک درب معمولی بدون در، اجرا می‌شوند. اغلب چنین ساختارهایی در فضای داخلی مینیمالیستی مدرن قرار می‌گیرند که در آن‌ها سادگی مهم است.

 

آرک بیضی

آرک اپن آشپزخانه بیضی شکل با سه چراغ آویز، سه صندلی چوبی و کابینت ها و جزیره کرم و قهوه ای

آرک بیضی شکل پهن‌تر دارد و بلندتر است. این نوع آرک برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است و به شما این امکان را می‌دهد، فضا را از لحاظ بصری گسترش دهید. با این حال، باید در نظر داشت که چنین آرکی همیشه در یک درگاه باریک قرار نمی‌گیرد. اغلب اوقات برای تقسیم فضای اتاق این نوع آرک انتخاب و به جای درب استفاده می‌شود.

 

انواع آرک به لحاظ جنس و متریال

طراحی آرک آشپزخانه سنگی سفید به شکل هلالی،‌ کابینت های چوبی، اپن چوبی با صفحه سنگی، چهارپایه های با روکش چرم

 

آرک چوبی

استفاده از متریال چوب و ام دی اف برای اجرای آرک، فضای آشپزخانه را می‌تواند متحول کند. البته باید به این موضوع دقت کنید که این نوع متریال می‌تواند کمی سنگین باشد. همیشه متریال چوب، جزء متریال‌های گران محسوب می‌شود و می‌تواند هزینه‌های شما را افزایش دهد، استفاده از هالوژن در این نوع آرک می‌تواند فضای آشپزخانه را کاملاً رؤیایی کند.

مطالعه مقاله شناخت کامل انواع رنگ و مدل کابینت MDF را از دست ندهید.

 

آرک گچی

نوعی از آرک را می‌توانید با رابیتس طراحی کنید. رابیتس که از تورهای فلزی ساخته می‌شود، به سقف متصل می‌شود. این سازه فلزی را می‌توانید به شکل مورد نظر خود حالت دهید و سپس آن را با گچ بپوشانید. به دلیل گچ کاری رابیتس، زمان اتمام کار طولانی خواهد بود. البته این آرک بیشتر در ساختمان‌های قدیمی اجرا می‌شود.

 

آرک کناف

آرک کناف اپن سرمه‌ای رنگ در آشپزخانه‌ای با کابینت های سفید و جزیره نیم دایره و هالوژن ها

برای اجرای این مدل از آرک‌ها که به صورت کناف هستند با روکشی از گچ آن را می‌پوشانند. تفاوت زیادی بین این آرک کناف و آرک رابیتس وجود ندارد، تنها تنوع در اشکال و راحتی در نصب، این آرک را محبوب کرده است. شما می‌توانید از این طرح در کنار کناف سقف آشپزخانه استفاده کنید.

 

آموزش اجرای آرک آشپزخانه (ویدئو)

 

هماهنگی آرک با فضای داخلی

آشپزخانه بزرگی با کابینت و جزیره چوبی سفید با آرک بیضی گچی

فضای داخلی آشپزخانه خود را با جزئیات کوچک که به خوبی با آرک اپن آشپزخانه هماهنگ یا تکمیل می‌شود، زیباتر کنید. برای ایجاد حس یکنواختی بین آشپزخانه و اتاق نشیمن، از یک پالت رنگ سفید کمک بگیرید و آرک را با دکوراسیون و وسایل اطراف آشپزخانه هماهنگ کنید. اگر به دنبال موضوعی مبتنی بر سبک خاصی از نظر فرهنگی هستید، سعی کنید در طراحی آرک از این عناصر استفاده کنید.

 

طراحی اپن آشپزخانه گچی با طرح قوس دار و مربع های داخلی سفید رنگ،‌ سه چراغ آویزی و سه پنجره سقفی، میز و کابینت های سفید

سبک‌های رومی، سنتی یا مدرن را با توجه به دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید انتخاب کنید. اگر سبک شخصی شما با عناصر موجود خیلی مطابقت ندارد یا متقارن نیست، می‌توانید جزئیات هندسی را در آرک آشپزخانه ترکیب کنید. هنگام انتخاب آرک با ترکیبی از اشکال، رنگ دیوار را با حداقل بافت یا رنگ خنثی باید انتخاب کنید، زیرا می‌تواند توجه را از برش‌های طراحی شده هندسی آرک دور کند.

 

دلایل طراحی آرک

آشپزخانه ای با کابینت های سبز روشن، کفپوش قهوه ای و آرک آجری قرمز

نصب یک عنصر ساختاری مانند آرک می‌تواند نتایج بسیار ارزشمندی به همراه داشته باشد. طاق‌های تزئینی حتی می‌توانند به افزایش ارزش کلی یک خانه کمک زیادی کنند. یک طرح آرک اپن آشپزخانه می‌تواند اهداف مختلفی از نظر ساختاری و زیبایی شناختی را به همراه داشته باشد. طراحان به دلایل مختلف از آرک‌ها استفاده می‌کنند از جمله برای قاب بندی نماها یا برجسته سازی یک فضا. آرک آشپزخانه همچنین می‌تواند یک هدف عملکردی، اتصال اتاق‌ها به روشی جذاب و متمایز را به همراه داشته باشد.

 

آرک بیضی سه بخشی اپن آشپزخانه با کابینت‌های سفید، میز نهارخوری و دو لوستر آویز

در یک دیوار آشپزخانه که مجاور اتاق بعدی است، ترجیحاً اتاق ناهارخوری، می‌توانید یک دهانه کوچک در داخل سازه ایجاد و یک نقطه ورود بصری به فضا ایجاد کنید. این آرک قوس دار نه تنها فضای بیشتری ایجاد می‌کند، بلکه امکان پذیرایی از وعده‌های غذایی را برای خانواده یا مهمانان فراهم می‌کند. برای پنهان کردن عناصر غیر جذاب بصری در سقف، آرک یک عنصر مناسب است. اگر فضای سقف در معرض تیرآهن قرار دارد، طراحی آرک آشپزخانه به شما کمک زیادی خواهد کرد. این آرک است که به شما امکان می‌دهد فضای آشپزخانه را تغییر دهید. از مهم‌ترین ویژگی آرک این است که می‌تواند ارتفاع را به لحاظ بصری گسترش دهد و سقف را بالاتر نشان دهد.

 

آشپزخانه ای کلاسیک با کابینت قهوه ای و جزیره سبز و آرک آجری گرد

اگر می‌خواهید فضای داخلی خانه خود را به نوعی تغییر شکل دهید، می‌توانید آرک‌ها را جایگزین درها کنید. با نصب یک قوس بین آشپزخانه و اتاق نشیمن، می‌توانید از لحاظ بصری تمام موانع را پاک کرده و در نتیجه فضا را آزادتر کنید. درب آشپزخانه هرچه قدر زیبا باشد، کسی را شگفت‌زده نخواهد کرد اما آرک‌ها می‌توانند همه را شگفت‌زده کنند. اغلب آرک‌ها ارزان‌تر از درها هستند. بنابراین، این طراحی یک روش سریع و اقتصادی برای متنوع‌سازی فضای داخلی است. از ویژگی‌های چنین سازه‌هایی این است که فضای اتاق‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین، مادران در آشپزخانه و انجام آشپزی، می‌توانند کارهای کودکان خود را تماشا کنند. آرک‌ها به اتصالات نیاز ندارند، شما فقط می‌توانید یک دکوراسیون جالب و زیبا را انتخاب کنید. نیازی به تعمیر آن‌ها نیست و دوام آن‌ها بسیار بیشتر از درها است. از ویژگی‌های طراحی آن‌ها این است که آن‌ها کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. می‌توانید با توجه به سلیقه خود آرک‌های مختلف را اجرا کنید.

 

نورپردازی آرک

سه لامپ با محفظه سبز متصل به آرک اپن آشپرخانه مستطیلی گچی، کابینت‌های سفید و دو پنجره

نورپردازی بخش اساسی در طراحی آشپزخانه است. اما متأسفانه، نورپردازی آشپزخانه اغلب بی‌اهمیت تلقی می‌شود و بیشترین بودجه برای کابینت و لوازم خانگی صرف می‌شود. در آشپزخانه، باید نورها لایه‌های متنوعی داشته باشند تا به شما کمک کنند بسیاری از کارها از جمله پخت و پز و غذا خوردن را به راحتی انجام دهید. در کنار لوستر آشپزخانه، چراغ‌های آویز و زیر کابینتی، هالوژن‌‎های قسمت آرک نیز می‌توانند قسمتی از فضای آشپزخانه را به خوبی روشن کنند.

 

طراحی آرک مستطیلی گچی به همراه سه چراغ آویز مشکی، دو صندلی سفید و دو اپن چوبی قهوه‌ای

با توجه به ابعاد آرک باید هالوژن‌ها را در فاصله‌های مساوی از هم نصب کنید. دقت داشته باشید نوع رنگ هالوژن باید با سایر لوازم نورپردازی آشپزخانه هماهنگ باشد. اگر به دنبال فضایی آرام‌بخش هستید، می‌توانید تنها چراغ‌های هالوژن و چراغ‌های زیر کابینتی را روشن کنید تا فضایی رؤیایی را خلق کنید. در برخی از مدل آرک‌ها این امکان وجود دارد که از چراغ‌های آویز استفاده کنید، که البته باید ارتفاع آرک و فاصله آن تا میز کانتر یا کف را اندازه‌گیری کنید.

 

نور بیشتر با آرک

آرک اپن گچی آشپزخانه‌ای با جزیره و کابینت‌های سفید، کفپوش و سه صندلی قهوه ای تیره و دو لوستر آویز

ورودی آشپزخانه خود را با آرک برجسته کنید، برای یک ورودی باز، آرک‌ها با منحنی‌های خود جذابیتی قابل توجه در فضا ایجاد می‌کنند. وجود آرک اپن آشپزخانه باعث می‌شود در طول روز، نور کافی فضای اتاق نشیمن  را پر کند. با این وجود، اگر مایل هستید آشپزخانه‌ای دور از دید داشته باشید، بدون ایجاد مانع در برابر نور، می‌توانید از درهای شیشه‌ای مات یا شفاف استفاده کنید.

 

آشپزخانه با آرک و بدون آرک

آشپزخانه بزرگی با دیوارهای زرد رنگ و کابینت های چوبی قهوه ای با آرک های گچی

در انتخاب آرک باید بین دو موضوع کارایی و زیبایی یکی را انتخاب کنید. آرک در مقایسه با درب، اجازه می‌دهد تا نه تنها بوی غذا، بلکه سر و صدای اضافی ایجاد شده در هنگام پخت و پز نیز به فضای اتاق نشیمن راه پیدا کند. بنابراین، آرک مناسب‌ترین گزینه برای افرادی که کودکان کوچک دارند نیست، چرا که سروصدا آن‌ها را بیدار خواهد کرد. همچنین اگر دوست ندارید فضای آشپزخانه نمایان شود، طراحی و اجرای آرک مناسب نخواهد بود.

 

معایب استفاده از آرک

در آپارتمان‌های بسیار کوچک با سقف‌های کوتاه، آرک‌ها به اندازه آشپزخانه‌های عریض و جادار، لوکس به نظر نمی‌رسند. بسیاری شک دارند که چطور می‌توان ورودی آشپزخانه را به بهترین شکل طراحی کرد. همه افراد علاقه‌مند به اجرای آرک نیستند، بعضی افراد معتقد هستند که درب در آشپزخانه بسیار کاربردی‌تر است. آشپزخانه‌ها در بسیاری از آپارتمان‌های مدرن کوچک‌ترین فضاها هستند، بنابراین هر سانتی‌متر مربع در آن‌ها از اهمیت بسیاری برخورداری است. این واقعیت که آرک مانع انتشار بوی غذا در آپارتمان یا خانه می‌شود، چندان قابل اعتماد نیست. اگر یک هود نسبتاً قدرتمند در آشپزخانه نصب کنید، آرک نیز از انتشار بوی غذا در خانه جلوگیری می‌کند.

 

سخن پایانی

آرک یک ایده هوشمندانه است که نه تنها در آشپزخانه، بلکه در هر اتاق از خانه قابل اجرا است. اگر یک ورودی دارید و درب، غیرضروری به نظر می‌رسد و می‌خواهید آن را بردارید، ظاهر یک فضای خالی با لبه‌های ناخوشایند را با آرک دلپذیرتر کنید. برای جلوه بخشیدن به دکوراسیون، طراحی آرک اپن آشپزخانه راه حلی مناسب است. این طراحی  به طور همزمان از سبک مدرن نیز حمایت می‌کند. یک طرح آرک آشپزخانه به زیبایی ورودی آشپزخانه را قاب‌بندی می‌کند، اما همچنین می‌تواند به ایجاد بخش‌هایی در یک فضا و نقاط ورود بیشتر به اتاق‌های دیگر کمک کند. یکی از ویژگی‌های آرک ورودی آشپزخانه را می‌توان این واقعیت دانست که فقط در صورتی قابل اجرا است که از آنجا به راهرو یا اتاق نشیمن راه داشته باشد. اگر خروج از آشپزخانه به اتاق خواب باشد، چنین تصمیمی عملی نخواهد بود.

 

عکس های جذاب برای طراحی آرک