تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل

نشیمنی مدرن با درب های شیشه ای رو به طبیعت، کفپوش چوبی و مبل ال طوسی با دو تک نفره نانرجی

چیدمان مبل را می‌توان یکی از مهم‌ترین عواملی دانست که در دکوراسیون داخلی منازل تأثیر دارد. اگر گشتی در خانه اطرافیان بزنید و مبل و چیدمان آن‌ها را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از آن‌ها، مبل‌های بسیار زیبا و گران‌قیمتی خریداری کرده‌اند. اما در کمال ناباوری، این مبل‌ها نه جلوه مناسبی دارند و نه آن‌چنان‌که باید، دکوراسیون منزل را زیبا کرده‌اند. درعین‌حال، بسیاری از افراد ممکن است با داشتن مبلمانی ساده، دکوراسیون منزلی بسیار زیبا و جذاب داشته باشند. این امر نشان می‌دهد که نوع و نحوه چیدن مبلمان تا چه اندازه می‌تواند مهم باشد. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم شما را با اصول چیدمان انواع مبل در منازل آشنا کنیم.

 

سوالات متداول

برای چیدمان مبل در فضای پذیرایی باید چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟

انتخاب نقطه کانونی مناسب مانند شومینه و میز تلویزیون، انتخاب محل مناسب با توجه به مدل مبلمان مانند سلطنتی و راحتی از مواردی هستند که در چیدمان مبل باید مد نظر قرار دهیم.


از چه مبلمان‌هایی می‌توانیم برای طراحی فضاهای نشیمن و پذیرایی استفاده کنیم؟

مبلمان سلطنتی و راحتی، مبل‌های تخت خوابشو، مبل‌های ال، مستطیلی یا گرد، مبل‌های لاوست و شزلون را می‌توانید برای طراحی نشیمن و پذیرایی استفاده کنیم.


چیدمان مبل فضای نشیمن را به چه صورت انجام دهیم؟

شما باید متناسب با مساحت فضای نشیمن مبلمان را انتخاب کنید و سپس چیدمان مبل را انجام دهید که معمولا جلوی میز تلویزیون بهترین گزینه می‌باشد.

 

 

اصول کلی چیدمان مبل در منزل

نشیمنی با لوسترهای دایره شکل طلایی با چیدمان اصولی مبلمان کرم و مشکی

با استفاده از اصول چیدمان مبل می‌توانید مبلمان خود را به بهترین شکل ممکن، در منزل بچینید. استفاده از این موارد به شما کمک خواهد کرد تا شکل و فرم چیدمان را متناسب با فرم و ابعاد منزل خود، انتخاب کرده و درنهایت نیز از نتیجه کار، آسوده‌خاطر باشید.

 

کانون توجه سالن و یا پذیرایی منزل را شناسایی کنید

لازم است قبل از هر کاری، مرکز توجه اتاق و یا سالن پذیرایی منزل را شناسایی کنید. منظور از این مرکز توجه، مکانی است که افراد تمایل دارند به دلایل مختلفی در آن محیط جمع شوند. به‌طور مثال در دکوراسیون پذیرایی، میز تلویزیون، یک تابلوی هنری و یا شومینه می‌توانند مرکز توجه شما باشند. حال می‌توانید مبلمان خود را در اطراف آن بچینید.

 

قانون کنتراست را رعایت کنید

نشیمنی با رعایت قانون کنتراست در چیدمان مبل طوسی و آبی و میز عسلی گرد

یکی از قوانینی که در چیدمان مبل باید در نظر داشته و آن را رعایت کنید توجه به کنتراست در منزل است. اگر تمامی وسایل موجود در دکوراسیون داخلی دارای خطوط یکسانی باشند و یا تمامی مبلمان و میزها و … در یک خط چیده شده باشند، ظاهری کسل‌کننده و نامتعارف به منزل شما خواهند داد. به همین منظور کارشناسان حوزه دکوراسیون داخلی توصیه می‌کنند همواره بر رعایت کنتراست در دکوراسیون منزل خود توجه کنید. برای اجرای این اصل می‌توانید مبلمان مربع خود را در اطراف یک میز گرد قرار دهید. یا این‌که از جلو مبلی‌هایی با شکل مثلث استفاده کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید در چیدمان داخلی منزل خود، کنتراست ایجاد کرده و از خسته شدن چشم‌ها جلوگیری نمایید.

 

سعی کنید محیطی دوستانه به وجود آورید

چنانچه دوست دارید بعد از چیدن مبل‌ها، فضایی دوستانه در اختیار داشته باشید باید مبل‌ها را روبروی هم قرار دهید. سعی کنید فاصله مبل‌ها از هم زیاد نباشد. در این حالت افراد می‌توانند به‌راحتی در کنار هم نشسته و ساعتی را به گپ دوستانه و صمیمی اختصاص دهند.

 

توجه به تقارن در دکوراسیون منزل، مهم است

نشیمنی با شومینه، آینه بالای شومینه، قفسه های دیواری دو طرف شومینه و مبلمان کرم با چیدمان متقارن

چنانچه سبک دکوراسیون منزلتان، حالتی رسمی دارد باید اصل تقارن را رعایت نمایید. در این حالت بهتر است کاناپه یا مبل سه‌نفره را در وسط قرار داده و مبل‌های یک‌نفره را در اطراف آن قرار دهید. البته همیشه لازم نیست چنین چیدمانی داشته باشید. این اصل، یکی از اصول چیدمان مبل سلطنتی است، زیرا از این مبلمان در سبک‌های رسمی استفاده می‌گردد. درصورتی‌که سبک چیدمان شما راحت و غیررسمی است می‌توانید این تقارن را به هم بزنید.

 

به کاربردی بودن چیدمان مبل‌ها توجه کنید

از مهم‌ترین نکاتی که باید در چیدمان انواع مبلمان رعایت شود کاربردی بودن آن است. به همین منظور باید ابتدا، کاربری مدنظر برای اتاق را مشخص کنید. این‌که در نظر دارید چند نفر از آن استفاده کنند و یا این مبلمان برای استفاده روزمره است یا فقط برای پذیرایی از میهمان‌ها در نظر گرفته شده است، اهمیت زیادی دارد. این موارد مشخص‌کننده نوع چیدمان مبل راحتی، سلطنتی و یا هر نوع مبل دیگری است.

 

اصول چیدمان مبلمان سلطنتی در منزل

نشیمنی با درهای شیشه ای رو به حیاط با اصول چیدمان مبلمان سلطنتی مشکی و طلایی

مبل‌های سلطنتی یا استیل از انواع مبل‌های پرحجم به شمار می‌آیند که زرق‌وبرق زیادی داشته و جلوه اشرافی به منازل می‌دهند. به دلیل جذابیت‌های ظاهری محصولات، افراد زیادی جلب آن‌ها شده و تمایل دارند با استفاده از آن‌ها، زیبایی منحصربه‌فردی در خانه خود به وجود آورند. اما متأسفانه به دلیل عدم آشنایی اغلب این افراد با اصول چیدمان مبل سلطنتی، چیدمان آن‌ها به‌صورت نامطلوب انجام شده و انتظارات کاربران، برآورده نمی‌شود. یکی از بزرگ‌ترین این اشتباهات این است که به هنگام چیدمان آن‌ها، مبل‌ها به دیوار چسبانده می‌شوند. این در حالی است که بر اساس اصول طراحی دکوراسیون باید میان دیوارها و مبل‌ها، فاصله معقولی وجود داشته باشد. شما می‌توانید این مبل‌ها را در اطراف یک نقطه تمرکز نظیر تابلو و یا شومینه یا یک فرش نفیس، چیده و از زیبایی آن‌ها بهره‌مند گردید. سعی کنید مبل‌های سلطنتی را به‌صورتی قرار دهید که میهمانان بتوانند به‌راحتی همدیگر را دیده و باهم ارتباط چشمی برقرار کنند. استفاده از تجهیزات نورپردازی مناسب و پرده‌هایی متناسب با رنگ و طرح مبلمان، می‌تواند جلوه موردنظر را در دکوراسیون پذیرایی مربع شکل به وجود آورد.

 

نحوه چیدمان مبل ال

نشیمنی با مبل ال شکل طوسی و کوسن های سفید و آبی به همراه میز عسلی گرد

یکی از انواع مبل‌ها که در سال‌های اخیر، موردتوجه متقاضیان قرار گرفته است، مبل‌های ال شکل هستند. همان‌طور که از نام آن‌ها برمی‌آید، ایده طراحی آن‌ها از شکل حرف ال انگلیسی گرفته شده است. اگر اصول چیدمان مبل را به‌خوبی رعایت کنید، این محصولات می‌توانند فضای کمی اشغال کرده و درعین‌حال، فضای زیادی را برای نشستن در اختیار شما قرار دهند. استفاده از این محصولات در گوشه‌هایی از خانه که امکان چیدمان اصولی مبلمان در آنجا وجود ندارد، می‌تواند بهترین ایده باشد. در خانه‌های کوچک می‌توانید این مبل‌ها را بافاصله کمی از دیوارها قرار دهید. به‌این‌ترتیب، فضای منزل، بزرگ‌تر دیده می‌شود. این مدل مبلمان معمولاً دارای چند جایگاه مختلف برای نشستن بوده و بخشی در قسمت اتصال آن‌ها وجود دارد که می‌توان به‌عنوان میز عسلی نیز از آن استفاده کرد.

درصورتی‌که فضای در دسترس منزل، کم است می‌توانید با چیدمان این مبل‌ها و عدم نیاز به استفاده از میزهای اضافی، هم هزینه‌ها را کاهش دهید و هم از شلوغ شدن اتاق، جلوگیری نمایید. توجه داشته باشید که در چیدمان آن‌ها، از رنگ‌ها و یا وسایل تزئینی مختلف در اتاق استفاده نکنید، زیرا این مبلمان به حد کافی، چشم‌گیر هستند و با افزودن رنگ و تزئینات، احتمالاً اتاق، جلوه‌ای به‌هم‌ریخته داشته و افراد حاضر در محل، احساس ناخوشایندی خواهند داشت.

 

با اصول چیدمان مبل‌های تخت خوابشو آشنا شوید

اصول چیدمان مبل تخت خواب شو خاکستری در نشیمنی با دیوارهای طوسی

با توجه به این‌که زندگی آپارتمان‌نشینی در عصر حاضر، رواج پیدا کرده و اغلب ساختمان‌ها دارای ابعاد کوچکی هستند، مبل‌های تخت خوابشو، بهترین ایده برای تولید مبلمان خانگی به شمار می‌روند. در چیدمان مبل تخت خوابشو به دلیل کاربری خاص آن‌ها باید نکات مهمی را رعایت کنید. ازجمله این نکات، محل قرارگیری آن‌ها است. ابتدا باید مشخص کنید که قرار است این تجهیزات را در کدام قسمت از منزل قرار دهید. اگر از آن‌ها در اتاق نشیمن استفاده می‌کنید، بهتر است آن‌ها را جلوی تلویزیون قرار دهید؛ اما اگر از این مبلمان در اتاق‌خواب استفاده می‌کنید می‌توانید جلوی پنجره و یا جایی نزدیک به کتابخانه را انتخاب نمایید. شما نباید آن‌ها را در بخشی از منزل قرار دهید که به هنگام استفاده به‌عنوان تخت خواب، مشکلی برای رفت‌وآمد اعضای خانواده ایجاد کنند. توجه داشته باشید که فاصله این مبلمان از دیوار و دیگر وسایل موجود باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان آن را به‌راحتی باز کرد. طبق اصول دکوراسیون داخلی، توصیه می‌شود از چیدمان مستطیلی برای چیدن این مبلمان در منزل خود استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع تخت تاشو دیواری، مزایا و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

 

مبل‌های راحتی را چگونه در منزل بچینیم؟

نشیمنی با چیدمان مبل های راحتی کرم و عسلی و فرش تیره

مبل‌های راحتی را می‌توان جزو آن دسته از مبل‌هایی دانست که تمامی خانواده‌ها تمایل دارند یک دست از آن را در خانه داشته باشند. به لطف پیشرفت‌هایی که در حوزه مبل‌سازی ایجاد شده و همچنین ابداعات و نوآوری‌های مختلف در این زمینه، این محصولات امروزه در انواع مختلفی تولید می‌شوند. شما می‌توانید مدل‌های مختلف آن را برای خانه‌هایی با متراژ زیاد یا کم انتخاب کرده و از وجود آن‌ها در منزل، نهایت لذت را ببرید. رعایت اصول چیدمان مبل راحتی برای داشتن چیدمانی مناسب و ایده‌آل در منزل، الزامی است. این اصول شامل توجه به ابعاد مبل انتخابی، رنگ آن‌ها و نحوه چیدمان این محصولات می‌باشد. توجه داشته باشید که باید ابعاد و مدل این مبلمان با ابعاد منزل شما همخوانی داشته باشد. تنها در این صورت است که می‌توان ظاهری مرتب و متناسب به منزل بخشید. استفاده از تکنیک تضاد رنگی و یا ست کردن تناژ رنگ‌های موجود در منزل با رنگ مبلمان نیز از اصولی است که می‌توان مورداستفاده قرار داد.

در چیدمان این مبل در منزل باید به نوع دکوراسیون خود توجه کنید. اگر از دکوراسیون رسمی پیروی می‌کنید باید این مبل‌ها را نیز به‌صورت شیک و منظم بچینید. در این موارد، باید تقارن و فاصله میزها از مبل‌ها به‌خوبی رعایت شوند. در غیر این صورت می‌توانید از روش نامتقارن استفاده کرده و فضایی دوستانه در منزل ایجاد نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکات طلایی برای انتخاب بهترین رنگ مبل را مطالعه فرمایید.

 

مبلمان مدرن استیل را چگونه در منزل بچینیم؟

چیدمان مبلمان مدرن استیل با سه نفره شیری و صندلی چوبی

از دیگر سبک‌هایی که در تولید مبلمان به کار می‌روند، سبک استیل مدرن است. این محصولات، تلفیقی از مبل‌های مدرن و کلاسیک بوده و ظاهری جذاب دارند. به دلیل چهره متفاوتی که این محصولات دارند، اغلب افراد آن‌ها را با مبل‌های راحتی یا استیل، اشتباه می‌گیرند. این مبلمان در انواع مختلفی چون مبل چسترفیلد، بریج واتر، تاکسیدو و … تولید شده‌اند. برای چیدمان هر کدام از آن‌ها باید به شکل و نوع کاربری آن‌ها توجه کرد. برخی از مدل‌های این مبلمان همانند مبل‌های استیل از هنر منبت‌کاری بهره‌مند بوده؛ ولی برخی دیگر، ساده هستند و مثل مبل‌های راحتی، تکیه‌گاه و نشیمنگاه راحتی دارند. بنابراین باید در چیدمان آن‌ها از اصول چیدمان مبل سلطنتی و راحتی استفاده کرده و چیدمانی شیک در منزل داشت. باید نقطه تمرکز مناسبی نظیر تلویزیون را انتخاب نموده و چیدمان آن‌ها را بر اساس این نقطه انجام دهید. بزرگ‌ترین قطعه از مبلمان را انتخاب کنید و آن را در مرکز قرار دهید، سپس میزها و مبلمان دو نفره و تک‌نفره را متناسب با زاویه و نوع قرارگیری این قطعه، تنظیم کنید.

 

نحوه چیدمان مبل شزلون در منزل

چیدمان نشیمنی با مبل سه نفره خاکستری، دو صندلی تک نفره آبی و صورتی و یک مبل شزلون بنفش

مبل شزلون از مبل‌های لوکس و بسیار زیبا است که ظاهری خاص در منزل به وجود می‌آورد. اگر شما هم خواهان استفاده از این مبل در دکوراسیون منزل خود هستید توصیه می‌شود ابتدا محل قرارگیری آن را مشخص کنید. استفاده از این مبل در کنار سایر مبلمان می‌تواند فضایی راحت و صمیمی ایجاد کرده و نمای داخلی منزل را از دیگر منازل، متمایز سازد. دقت کنید که در این روش و با در نظر گرفتن اصول چیدمان مبل باید رنگ و سبک مبل شزلون با دیگر مبلمان، تناسب داشته باشد. برخی دیگر از افراد تمایل دارند از این مبل به‌صورت تکی استفاده کنند. در این روش نیز می‌توانید مکان‌های متعددی را برای قرار دادن آن انتخاب کنید. استفاده از آن‌ها در اتاق‌های خواب و در یک گوشه از فضای سالن پذیرایی مربع شکل، ازجمله این ایده‌ها هستند. در اتاق‌های خواب، این محصولات می‌توانند به‌عنوان یک عنصر مهم برای تأمین راحتی افراد، تعبیه شوند. حتی می‌توان از آن‌ها در اتاق‌هایی که دارای ویوی خوبی بوده و نورگیری مناسبی دارند نیز استفاده کرده و در حین استراحت از طبیعت و ویوی پنجره، لذت برد. درصورتی‌که از این مبل در یک گوشه از اتاق پذیرایی استفاده می‌کنید بهتر است با قرار دادن یک میز جلومبلی و یا استفاده از دکوری‌های شیک در اطراف آن، فضای به وجود آمده را صمیمی‌تر نمایید.

 

آشنایی با نحوه چیدمان مبل لاوست در منزل

چیدمان مبلمان لاوست کرم رنگ مقابل شومینه و تلویزیون بالای آن

مبل‌های لاوست جزو آن دسته از مبلمانی هستند که می‌توان آن‌ها را هم با مبل‌ کلاسیک و هم با مبل‌های راحتی، ست کرد. این مبل‌ها را می‌توانید با رنگ و طرح مبل‌های سلطنتی و یا راحتی خود ست کنید و در کنار هم، آن‌ها را بچینید. با این کار می‌توانید فضای در دسترس برای نشستن تعداد زیاد افراد را فراهم آورید؛ اما اگر هدفتان از تهیه مبل لاوست، ایجاد فضایی جداگانه برای نشستن دو نفر و ایجاد جوی صمیمانه است بهتر است آن را در گوشه‌ای از اتاق پذیرایی قرار دهید. با تهیه یک میز عسلی مناسب و همچنین استفاده از المان‌های نورپردازی می‌توانید فضا را دلپذیرتر کنید. در ضمن می‌توانید آن‌ها را در اتاق‌خواب و یا فضای باز نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مبل‌ها به دلیل نداشتن تکیه‌گاه، می‌توانند چسبیده به دیوار نیز مورداستفاده قرار گیرند.

 

در نشیمن‌های کوچک، مبل‌ها را چگونه بچینیم؟

چیدمان مبلمان سفید و طوسی مقابل شومینه در نشیمنی کوچک

اگر صاحب خانه با نشیمن کوچک هستید سعی کنید در چیدمان آن از وسایلی بلند استفاده کنید. این کار به ایجاد ارتفاع بصری در منزل کمک می‌کند. از انواع کمد دیواری با فضای ذخیره‌سازی زیاد، استفاده کنید. در ضمن متناسب با طراحی دکوراسیون داخلی اتاق از آینه استفاده نمایید. این کار کمک می‌کند تا فضای اتاق وسیع‌تر دیده شود. برای استفاده از مبل در این‌گونه نشیمن‌ها، مبلمان کلاسیک و درعین‌حال با طرح ساده می‌تواند بهترین گزینه باشد. به‌این‌ترتیب، فضایی مرتب و ساده خواهید داشت و اتاق نشیمن کوچک را تا حد امکان، بزرگ‌تر و منظم‌تر جلوه خواهید داد.

 

نحوه چیدمان مبل در نشیمن‌های بزرگ

نشیمنی بزرگ با درب شیشه ای، قفسه های دیواری نورپردازی شده و چیدمان مبلمان کرم

در نشیمن‌های بزرگ، استفاده از اصول چیدمان مبل سلطنتی، بهتر جواب خواهد داد؛ زیرا اغلب افرادی که صاحب چنین اتاق‌های بزرگی هستند تمایل دارند از یک سرویس مبلمان سلطنتی استفاده کنند. در این موارد بهتر است مبلمان را روبروی هم بچینید. این کار به ایجاد صمیمت در فضا، کمک می‌کند. سعی کنید زیر مبل‌ها و صندلی‌ها، از فرش و کفپوش‌های مناسب استفاده کنید و صندلی‌های اضافی و یا فضای اضافی را در کنار دیوارها جمع کنید. به‌این‌ ترتیب، دکوراسیون نشیمن‌های بزرگ، جذاب‌تر دیده خواهد شد.

 

جمع‌بندی

چیدمان مبلمان کرم رنگ با میز عسلی چوبی مدرن در نشیمنی با ابعاد بزرگ

سعی کنید در چیدمان مبل منزل خود، از نکات یاد شده در این مطلب استفاده کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید چیدمانی اصولی داشته و نوع مبل‌ها را متناسب با شرایط موجود، انتخاب نمایید. هرگز فراموش نکنید که به‌جز آنچه در این مطلب گفته شد باید سلیقه و خواست خود را نیز در نحوه دکوراسیون مبل‌ها و دیگر وسایل، دخیل کنید. این شما هستید که تمام وقت خود را در این منزل سپری می‌کنید؛ بنابراین لازم است که از دکوراسیون چیده شده، نهایت رضایت را داشته باشید. چنانچه این قواعد را در دکوراسیون منزل به کار ببرید شاهد دکوراسیون و مبلمانی با چیدمان شیک بوده و از حس آرامش و راحتی که در منزل ایجاد شده است نهایت لذت را خواهید برد.