اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا

آشپزخانه کم‌جا با کابینت سفید، بین کابینتی قرمز و کانتر تاشو چوبی

هزینه، مدت زمان و پیچیدگی بازسازی کابینت آشپزخانه شما با اندازه آشپزخانه ارتباط مستقیم دارد. در یک مقایسه یک به یک، با همه عوامل یکسان در تمام آشپزخانه‌ها، هزینه کابینت آشپزخانه کوچک کمتر است، از متریال کمتری استفاده می‌شود و زودتر به اتمام می‌رسد. بسیار مهم است که پس از طراحی آشپزخانه، به نگهداری کابینت اهمیت دهید، چرا که در فضاهای کوچک به دلیل دسترسی بیشتر به کابینت، زودتر کثیف و زودتر کیفیت خود را از دست می‌دهند. در این مقاله برخی اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا را بررسی خواهیم کرد.

 

سوالات متداول:

آشپزخانه کوچک برای نصب کابینت چه مزایایی دارد؟

آشپزخانه های کوچک دارای مزایایی نظیر : طراحی کارآمدتر، ارگونومی بهتر، هزینه کمتر برای کابینت، استفاده از متریال پیشرفته و طراحی آسان هستند.


برای طراحی آشپزخانه کوچک از چند مدل چیدمان کابینت میتوان استفاده نمود؟

در اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا، دامنه چیدمان در یک آشپزخانه کوچک محدود است. با به حداکثر رساندن عملکرد فضا، فضای استفاده نشده کمتری وجود خواهد داشت. میتوانید از دو مدل طراحی کابینت آشپزخانه گالی یا راهرو و طراحی کابینت یک طرفه استفاده کنید.


در تغییر دکوراسیون کابینت آشپزخانه کوچک به چه نکاتی توجه کنیم؟

در تغییر دکوراسیون آشپزخانه کوچک باید به چیدمان خوب، حداکثر استفاده از فضای ذخیره سازی بالقوه، ایجاد توهمات بصری برای بزرگ کردن آشپزخانه و تقسیم فضای آشپزخانه برای استفاده بهینه از کابینت‎ها توجه کنیم.


برای طراحی آشپزخانه کوچک از کابینت با کدام جنس استفاده کنیم؟

 اگر می‌خواهید آشپزخانه کوچک خود را بزرگ‌تر و شیک جلوه دهید، صفحات گرانیتی مناسب شما هستند. دلایل انتخاب گرانیت ویژگی‌هایی همچون سخت و بادوام بودن، ساده در نگهداری، مقاوم در برابر گرما و نصب آسان است. انتخاب گرانیت سفید می‌تواند از گزینه‌های خارق‌العاده برای آشپزخانه‌های کوچک باشد. کابینت‌هایی با متریال های‌گلاس، ممبران و MDF در آشپزخانه‏‌های کوچک نیز قابل اجرا هستند و هیچ محدودیتی برای نصب آن‌ها وجود ندارد. 

 

مزایای آشپزخانه کوچک برای نصب کابینت

آشپزخانه کم جا با کابینت های کرم و آبی، کاشی بین کابینتی طرحدار و هود مشکی

آشپزخانه‌های کوچک نسبت به آشپزخانه‌های بزرگ مزایای زیادی دارند. اگر فقط فضای کمی در آشپزخانه برای نصب کابینت در دسترس دارید، این موضوع ممکن است در حقیقت یک نکته مثبت باشد.

 

طراحی کارآمدتر، ارگونومی بهتر

یک مثلث کاری، فضای کار درست و کارآمدتری را ایجاد می‌کند. در یک آشپزخانه کوچک، با چرخش ساده نه با راه رفتن، می‌توانید به فضاهای اصلی دسترسی پیدا کنید.

 

هزینه کمتر برای کابینت

هزینه‌های کلی کابینت در آشپزخانه کوچک، بسیار کمتر است، فقط به این دلیل که در حجم کمتری ساخته می‎شوند. طول صفحات کابینت کوتاه‌تر، ارتفاع آن‌ها کمتر و در مناطقی که امکان نصب کابینت وجود ندارد، از قفسه استفاده می‌شود.

 

استفاده از متریال پیشرفته

اگر به کابینت با طراحی جذاب، میزهای عالی با جنس کوارتز یا سنگ گران قیمت علاقه‌مند هستید، با داشتن یک آشپزخانه کوچک، توانایی خرید آن‌ها را بیشتر خواهید داشت. از آنجا که مواد کمتری خریداری می‌کنید، می‌توانید کیفیت مواد مورد استفاده خود را ارتقا دهید.

 

طراحی آسان

با آشپزخانه کوچک، از نظر طراحی گزینه‌های کمتری دارید و این موضوع می‌تواند کار را برای شما آسان‌تر کند. به دلیل محدود بودن گزینه‌ها می‌توانید بیشتر به انتخاب جنس کابینت توجه کنید.

 

انواع طراحی کابینت در آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کم جا با کاشی بین کابینتی سفید، کابینت سفید با صفحه رویی چوبی و یک پنجره بزرگ

در اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا، دامنه چیدمان در یک آشپزخانه کوچک محدود است. با به حداکثر رساندن عملکرد فضا، فضای استفاده نشده کمتری وجود خواهد داشت.

 

طراحی کابینت آشپزخانه گالی یا راهرو

آشپزخانه به سبک گالی یا راهرو محبوب‌ترین طرح برای آشپزخانه کوچک است. در این طرح، سینک ظرف‌شویی، اجاق گاز و ماشین لباسشویی معمولاً در یک سمت قرار می‌گیرند. فضای ذخیره‌سازی مخصوص کابینت‌های بالا و پایین است و فضای پیشخوان را برای غذاخوری آزاد می‌گذارند.

کابینت یک آشپزخانه گالی می‌تواند در فضایی باریک به خوبی طراحی و اجرا شود. اگر در یک سمت آشپزخانه دیوار به طور یکپارچه قرار دارد، کابینت‎های یک تکه فضای ذخیره‌سازی بیشتری را برای شما فراهم می‎کنند و از فضای بین دو کابینت بالا و پایین می‏توانید به صورت بهینه استفاده کنید.

 

طراحی کابینت یک طرفه

آشپزخانه کم جا با طراحی یک طرفه کابینت های مشکی و کفپوش لوزی لوزی سفید و مشکی

بسیاری از افراد چیدمان آشپزخانه یک طرفه را برای نیازهای خود بسیار کم می‌دانند. اساساً، این چیدمان نیمی از آشپزخانه گالی است و فضای پیشخوان و کابینت کمتری دارد. در این آشپزخانه متوجه خواهید شد که ممکن است لازم باشد خدماتی را که خوبند، اما ضروری نیستند، مانند ماشین ظرفشویی را از آشپزخانه حذف کنید.

 

چند نکته کلیدی برای کابینت کم در آشپزخانه کوچک

آشپزخانه ای کوچک و کم جا با کابینت های سفید، کانتر سفید با رویه چوبی و صندلی های سفید

نگهداری لوازمی که نیاز دارید

در مورد وسایل آشپزخانه کوچک واقع بین باشید. وسایلی را که هرگز استفاده نمی‌کنید، اهدا کنید. وسایل اساسی را نگه دارید مانند چند چاقوی با کیفیت خوب و تجهیزات ضروری که برای پخت و پز نیاز دارید. همچنین در خرید وسایل، لوازم کوچک‌تر را در نظر بگیرید تا با توجه به فضای کم کابینت، لوازم بیشتری در اختیار داشته باشید.

 

انتقال وسایل اضافی به بیرون از آشپزخانه

وسایلی که مربوط به پخت و پز نیستند یا وسایلی که کمتر از آن استفاده می‌کنید را به بیرون از آشپزخانه منتقل کنید. همچنین بهتر است کتاب‌های آشپزی حجیم را در یک قفسه کتاب قرار بدهید.

 

خودداری از خرید عمده

اگر فضای کافی در کابینت‎ها برای خرید ندارید از خرید عمده خودداری کنید. سعی کنید مایحتاج یک یا دو هفته را خریداری کنید که به طور همزمان هم به صرفه‌جویی در فضا و هم کاهش ضایعات غذا کمک می‌کند.

 

اصول طراحی کابینت در آشپزخانه کوچک

آشپزخانه باریک سفید با کابینت های تا نیمه سفید با گاز و فر مشکی

آنچه در اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا اهمیت دارد، فضا است. هر آشپزخانه با توجه به فضایی که دارد، فضای عمودی و افقی موجود، می‌تواند کابینت‌های کم یا زیاد داشته باشد. کابینت‌ها می‌توانند فقط نیمه پایین آشپزخانه را پوشانده یا سرتاسر یک دیوار را کاملاً بپوشانند. کابینت آشپزخانه به طور حتم دارای کشو نیز خواهد بود.

در صورت وجود گوشه‌های غیرقابل استفاده، طراحی کشوهای خاص و کنجی می‌تواند، این فضا را بهینه کند. در طراحی یک آشپزخانه استاندارد، لوازم ضروری شامل اجاق گاز، یخچال کوچک، سینک ظرف‌شویی و مایکروفر باید گنجانده شوند. نصب کابینت اختصاصی برای مایکروفر می‌تواند استفاده خوبی از فضای عمودی باشد.

 

کابینت با ارتفاع بلند

آشپزخانه کوچک سفیدی با کابینت های با ارتفاع زیاد سفید

اکثر مردم همیشه از نظر متراژ به فکر سازماندهی هستند و فضای کف را در نظر می‌گیرند، روی زمین دراز بکشید و به بالا نگاه کنید، فضای زیادی روی دیوارها بدون استفاده هستند. یک ترفند هوشمندانه برای به حداکثر رساندن فضا از نظر بصری و مکانی استفاده از کابینت‌های دیواری سفید تا سقف است. این کابینت‌ها در کنار دیوارهای سفید آشپزخانه از لحاظ بصری فضای یکسانی را ایجاد می‌کنند.

کابینت‌های ارتفاع بلند تا سقف به معنای استفاده عملی از فضای عمودی است و چشم‌ها را به سمت بالا می‌کشد و باعث می‌شود فضا بلندتر از آنچه هست، دیده شود. در آشپزخانه کوچک، وقتی این کابینت‌ها در کنار کابینت‌های پایین با رنگ متضاد قرار می‌گیرند، چشمگیرتر خواهند بود.

 

درب کابینت

آشپزخانه ای کوچک و کم جا با کابینت های چوبی و درب کابینت ساده و بدون دستگیره

طراحی درب کابینت با خطوط زیاد باعث می‌شود که یک آشپزخانه کوچک بیش از حد شلوغ شود، در حالی که یک درب بدون طراحی می‌تواند فضا را آرام‌تر نشان دهد. برای ظاهری زیبا و برای کاهش آشفتگی بصری در آشپزخانه‌های کوچک، از کابینت‌ بدون دستگیره استفاده کنید و دستگیره‌ها را حذف کنید. کابینت با درب و کشوی مگنتی برای آشپزخانه‎های کوچک ایده بسیار خوبی است.

 

کشوی کابینت

به حداکثر رساندن فضا در هر پروژه بازسازی آشپزخانه و بیشتر در آشپزخانه کوچک‌، بسیار حیاتی است. طراحان حرفه‌ای با استفاده از هر گوشه و کنار، به دنبال افزایش کارایی هستند. آیا می‌دانید کشوها می‌توانند تا 50 درصد فضای ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به کمدها داشته باشند. حتی در یک کشو می‌توانید وسایل بزرگ‌تری مانند قابلمه را نیز جای دهید، می‌توانید ارتفاع کشوها را از کم تا زیاد در نظر بگیرید تا تمام لوازم در آن جای بگیرند. همچنین دسترسی به کشوها راحت‌تر است. به این ترتیب، شما از تمام فضای داخلی استفاده می‌کنید، برخلاف یک کمد که در آن غالباً فضای استفاده نشده زیادی وجود دارد.

 

کانتر تاشو

آشپزخانه کم جای سفیدی با کانتر تاشوی چوبی

کانترها می‌توانند در آشپزخانه‌های کوچک بسیار کاربردی باشند. کانتر آشپزخانه هم به عنوان میز غذاخوری و هم به عنوان میز تهیه غذا می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. یک کانتر تاشو می‌تواند محلی را فراهم کند که بتوانید غذا را بدون اشغال فضای با ارزش کف، میل کنید.

 

انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه کوچک

آشپزخانه ای با کابینت های براق سفید و رویه مکشی

رنگ مات یا براق

برای آشپزخانه کوچک، انتخاب کابینت براق عالی است، زیرا نور موجود را منعکس می‌کند تا فضا بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر برسد. همچنین به دلیل سطح صاف، پاک کردن آن‌ها راحت‌تر است. اگر یک روکش براق یا آکریلیک انتخاب می‌کنید، طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها برای انتخاب وجود دارد که باعث می‌شود طراحی آشپزخانه شما بسیار قابل توجه باشد.

آکریلیک یک سطح بازتابنده دارد و نور محیط را منعکس می‌کند و در رنگ‌های متنوعی ارائه می‌شود. این کابینت‌ها در برابر خراش مقاوم بوده و با گذشت زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

استفاده از رنگ‌های مات در کابینت آشپزخانه‌های کوچک، جذابیت زیادی ندارند. باید از انتخاب رنگ‌های تیره خودداری کنید، زیرا این امر باعث می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر برسد. در کنار هم قرار گرفتن رنگ‌های تیره در طیف سایه‌های روشن‌تر، می‌توانند جلوه‌ای چشمگیر ایجاد کنند که محیط را تحت تأثیر قرار دهند.

 

انتخاب رنگ روشن یا تیره

آشپزخانه ای کوچک و کم جا با کابینت های سبز روشن و صفحه رویی چوبی

در اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا، رنگ جایگاه ویژه ‎ای دارد. رنگ‌های روشن و خنثی را برای کابینت و دیوار انتخاب کنید. رنگ‌های تیره باعث می‌شود آشپزخانه کوچک‌تر دیده شود. در همه موارد استثنا وجود دارد، اما بیشتر اوقات رنگ‌های تیره می‌توانند فضای کوچک شما را کلاستروفوبیک (هراس از محیط بسته) نشان دهند. اما اگر می‌خواهید همچنان رنگ‌های تیره را انتخاب کنید، یک کف تیره یا کابینت تیره برای قسمت پایین در نظر بگیرید.

استفاده از رنگ‌های جسورتر و بافت‌های مختلف در مناطق خاص مانند نیمکت، بدون ایجاد خطر در حس فضا، به گرمای فضا می‌افزاید. رنگ زرد و صورتی را می‌توانید هوشمندانه با طیف رنگی مناسب انتخاب کنید. حتی اگر ترجیح می‌دهید طراحی کابینت خود را بر اساس چنین اصولی قرار ندهید، رنگ‌ کابینت آشپزخانه کوچک مانند بژ، قهوه‌ای شکلاتی، سفید و آبی نیز بسیار مناسب هستند.

 

جنس کابینت

کابینت های سفید چوبی با کاشی های بین کابینتی سفید و مشکی و صفحه رویی چوبی

کابینت‌ها در انبوهی از بافت‌ها و پوشش‌ها تولید می‌شوند. انتخاب بافت به طراحان این امکان را می‌دهد تا عمق و رنگ را به فضا وارد کنند. علاوه‌بر این، تضمین می‌کنند که کابینت با دوام است، نگهداری و نظافت آن‌ها نیز آسان است. اگر می‌خواهید آشپزخانه کوچک خود را بزرگ‌تر و شیک جلوه دهید، صفحات گرانیتی مورد علاقه شما هستند.

دلایل انتخاب گرانیت ویژگی‌هایی همچون سخت و بادوام بودن، ساده در نگهداری، مقاوم در برابر گرما و نصب آسان است. انتخاب گرانیت سفید می‌تواند از گزینه‌های خارق‌العاده برای آشپزخانه‌های کوچک باشد. انواع کابینت‌ هایگلاس، ممبران و MDF در آشپزخانه‏‌های کوچک نیز قابل اجرا هستند و هیچ محدودیتی برای نصب آن‌ها وجود ندارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله شناخت کامل انواع رنگ و مدل کابینت MDF را مطالعه فرمایید.

 

نکات مهم در تغییر دکوراسیون کابینت آشپزخانه‌های کوچک

آشپزخانه ای کم جا و کوچک با دیوار آجری و چیدمان خلوت و مینیمال

چگونه می‌توان فضای یک آشپزخانه کوچک را با طراحی کابینت‎ها تغییر داد و فضای آن را بزرگ‌تر نشان داد؟ با رعایت برخی اصول اصلی این موضوع امکان‌پذیر است. هنگام تلاش برای یافتن تعادل بین شکل و عملکرد، باید چندین فاکتور مهم را در نظر گرفت. بهترین کابینت‎های آشپزخانه‌های کوچک دارای خصوصیات زیر هستند:

 

 چیدمان خوب

چیدمان آشپزخانه اغلب تحت تأثیر نیازهای خاص افراد قرار می‌گیرد. از آنجا که فضای وسیع و نامحدود یک آشپزخانه عظیم را ندارید، برای آشپزخانه جمع و جور باید در طراحی آن دقت بیشتری کنید. با کمال تعجب، انجام آن خیلی سخت نخواهد بود.

سرویس‌های آشپزخانه معمولاً با یکدیگر در ارتباط هستند. ماشین ظرف‌شویی و ماشین لباسشویی باید نزدیک محل‌های تأمین آب و تخلیه آب باشند. یخچال فریزر با یخ‌سازهای اتوماتیک به منبع آب نیاز دارد و باید در کنار منبع آب قرار گیرد. از‌این‌رو کابینت آشپزخانه بیشتر از اینکه به صورت گسترده پخش شود، باید در واحدهای منسجم در کنار هم قرار بگیرد.

 

حداکثر استفاده از فضای ذخیره سازی بالقوه

در اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا، وقتی صحبت از ایده برای کابینت آشپزخانه کوچک می‌شود، یک طراحی فراتر از فضای ذخیره‌سازی معمولی و اتخاذ راه حل‌های هوشمندانه است. فضای ذخیره‌سازی را بر اساس نیاز تقسیم‌بندی کنید. برای ظروف، کابینت‌های زیر اجاق گاز را برای دسترسی مفید انتخاب کنید. از سینی‌های استیل ضد زنگ نصب شده در داخل کابینت‌ها استفاده کنید تا مواد تمیزکننده کاملاً مرتب و منظم در کنار هم باشند.

لوازم نظافتی و بهداشتی بهتر است زیر سینک ظرف‌شویی نگهداری و دور از ظروف غذاخوری باشند. کابینت‌های گوشه‌ای برای کالاهای غیر فاسدشدنی و غذاهای بسته‌بندی شده ایده‌آل هستند.

کابینت‌های دیواری را به لوازم کوچک‌تری که روزانه به آن‌ها نیازی ندارید اختصاص دهید، مانند غذاساز یا میکسر. از قسمت بالای یخچال استفاده کنید و با طراحی کابینت هیچ فضایی را خالی نگذارید.

از دیوارهایی که قابلیت نصب کابینت وجود ندارد برای نصب قفسه استفاده کنید. در باریک‌ترین فضاهای عمودی، با طراحی کابینت می‌توانید فضایی را برای قرار دادن انواع قوطی‌ها ایجاد کنید.

 

ایجاد توهمات بصری برای بزرگ کردن آشپزخانه

آشپزخانه ای کوچک با ترکیب کابینت های سفید و چوبی و لامپ های ال ای دی زیر کابینت

تعدادی ترفند بصری وجود دارد که می‌توانند یک آشپزخانه کوچک را بزرگ‌تر نشان ‌دهند:

  • نور طبیعی همیشه باعث بزرگ‌تر شدن فضا می‌شود. اگر آشپزخانه پنجره دارد جلوی آن را با کابینت نپوشانید و اجازه دهید نور وارد آشپزخانه شود. البته استفاده از پرده آشپزخانه برای پنجره می‌تواند اقتصادی نیز باشد.
  • به کارگیری متریال خاص همچون شیشه و آینه در کابینت فلزی به صورت آینه کاری بین کابینتی، می‌توانند تفاوت چشمگیری ایجاد کنند. یک شیشه یا یک آینه می‌توانند نور بیشتری را در آشپزخانه ایجاد کنند.
  • کاشی‌های بسیار براق برای دیوار پوش و ورقه‌های استیل فولاد ضد زنگ برای کابینت نمونه‌های خوبی از متریال هستند که نور بیشتری را منعکس می‌کنند.
  • استفاده از لامپ‌های LED در زیر کابینت‌های بالا نیز می‌توانند تأثیر بصری قابل توجهی داشته باشند و گزینه‌های متمایزتر مانند نور آویز می‌تواند یک نقطه کانونی جذاب ایجاد کند که چشم‌ها را به خود جلب می‌کند.
  • سرامیک‌های کف را در سایزهای بزرگ انتخاب کنید، کاشی‌های کوچک کف، فضای آشپزخانه را کوچک‌تر نشان می‌دهند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع متریال‌های بین کابینتی و دیوارپوش آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

 

تقسیم فضای آشپزخانه برای استفاده بهینه از کابینت‌ها

آشپزخانه کوچک و باریکی با دیوار آجری و تقسیم بندی درست کابینت ها

تقسیم کابینت آشپزخانه به مناطق مختلف، یافتن هر آنچه را که نیاز دارید، آسان می‌کند. در واقع این مکان‌ها را بعد از طراحی نمی‌توانید تغییر دهید. پنج منطقه اصلی وجود دارد که برای سازماندهی آشپزخانه کوچک در طراحی کابینت باید در نظر بگیرید:

  • یک منطقه برای آماده‌سازی غذا
  • یک منطقه برای دسترسی به لوازم پخت و پز، قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها
  • یک منطقه برای ذخیره مواد غذایی فاسد نشدنی (سوپرمارکت کابینت)
  • یک منطقه برای ظروف غذاخوری
  • یک منطقه برای نگهداری مواد بهداشتی

اگر آشپزخانه فوق‌العاده کوچکی دارید، باید خلاق باشید. با توجه به فعالیت‌هایی که در آشپزخانه انجام می‌شود باید انعطاف‌پذیری در کابینت‌ها وجود داشته باشد. به عنوان مثال، فضای پیشخوان که برای صرف غذا یا آماده‌سازی غذا استفاده می‌کنید، می‌تواند به عنوان یک محل برای قرار دادن ظروف شسته شده در نظر گرفته شود.

 

سخن پایانی

در اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا، هیچ محدودیتی برای اجرای سبک‎های مختلف کابینت وجود ندارد. حتی اگر با آشپزخانه کوچکی روبرو هستید که دیگر به هیچ وجه به طراحی آن امید ندارید، تنها کاری که برای تبدیل فضای کوچک به یک آشپزخانه هوشمندانه سازمان یافته و کاربردی لازم است، تغییر تفکر است. با شخصی‌سازی یک فضای کوچک، با ایده‌های جالب، از فضای موجود بیشترین استفاده را ببرید.