اصول طراحی دیوار پذیرایی

نشیمنی با گالری دیواری برای طراحی یک دیوار بزرگ

نشیمن یا پذیرایی بدون شک کاربردی ترین فضای هر خانه است. از فضای نشیمن می‌توان برای میزبانی از مهمانان یا سرگرم کردن آن‌ها، گذراندن یک شب آرام به تنهایی یا همراه خانواده و یا برای کارکردن در خانه استفاده نمود. نشیمن شما برای انواع تجربیاتی که لذت می‌برید باید به اندازه کافی متنوع باشد. اگرچه فضای نشیمن شما ممکن است محدود باشد، اما روشهای طراحی آن که باید طبق سلیقه شخصی شما باشد، محدود نیست و بهترین راه برای انجام این کار بدون اشغال فضای بیشتر، سرمایه گذاری در طراحی دیوار پذیرایی است. دیوار داخلی بدون هیچ زحمتی می‌تواند برای هر طرحی که می‌خواهید ایجاد کنید، کمی تغییر شکل یا تغییر بافت را پذیرا باشد. اجازه دهید شما را با برخی از منحصربه‌فردترین طراحی‌های دیوار داخلی آشنا کنیم.

اینفوگرافی برای اصول طراحی دیوار در پذیرایی

سوالات متداول:

از دیوار تاکیدی در چه مواقعی استفاده می‌شود؟

دیوار تاکیدی به تک دیواری که برای جلب توجه در پذیرایی است گفته می‌شود که می‌تواند به تجزیه یک نشیمن بزرگ و باز و ایجاد فضایی مشخص برای زندگی کمک کند.


برای تزیین دیوار پذیرایی از چه وسایلی استفاده کنیم؟

چراغ‌های آویز و دیوارکوب، آثار هنری، تلویزیون، قفسه‌های کتاب، گالری عکس یا نقاشی، نقشه قاره‌ها، لوازم دست ساز از جنس‌های برنج، برنز و مسی، آینه، کاغذ دیواری، سنگ و شومینه.

 

کاربرد آجر در طراحی داخلی ساختمان

نشیمنی قهوه ای با مبلمان و طراحی دیوار آجری

در تصویر فوق نشیمن، زیبایی روستایی دارد؛ علت اصلی آن دیوارهای آجری هستند که بافت یکپارچه‌ای دارند. افزایش فضا با چوب و چرم به راحتی فضای طراحی را سرد و در عین حال با طراوت نگه می‌دارد. در حالی که طراحی دیوار می‌تواند با آجر کامل باشد؛ افزودن کارهای هنری به دیوار، به سادگی یک تضاد در این نشیمن گرم ایجاد می‌کند. چراغ‌های آویز مطمئناً از نوعی هستند که با چراغ‌‌ دیوارکوب ستاره‌ای اطراف آینه نیز هماهنگ شده و باعث نورپردازی زیبایی می‌شوند. اگر به فکر طراحی دیوار آجری هستید، نشیمن برای اجرای ایده شما مناسب‌ترین گزینه است.

 

طراحی دیوار پذیرایی با کنتراست در صورت فلکی

 

اگر نشیمنی مملو از نور طبیعی را ترجیح می‌دهید، رفتن به سراغ فضایی ساده با کفپوشی از جنس سنگ مرمر انتخاب خوبی برای رسیدن به آن است. با این حال، برای اینکه فضای شما بیش از حد یکنواخت نشود، یک طراحی دیوار که بدون هیچ زحمتی تضاد و کنتراست خوبی اضافه می‌کند، ساده‌ترین راه برای افزودن عمق به اتاق نشیمن است. طرح دیوار زمینه در تصویر فوق سبک روستایی به رنگ قهوه‌ای است، به همراه الگوهایی که می‌تواند نشانگر صورت‌های فلکی باشد و همچنین یک احساس جادویی به فضا ببخشد. فرشی اضافه کنید که با کف مرمر و کوسن‌های رنگارنگ در تضاد باشد، تا یک طراحی نشیمن دنج و در عین حال مدرن داشته باشید.

مطالعه مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را از دست ندهید.

 

ساده اما با جزئیات

تصویر یک نشیمن با دیوارپوش ساده ای که تا سقف امتداد یافته است و مبلمان ال

تمام طراحی دیوار پذیرایی به معنای برجسته کردن دیوار در پذیرایی نیستند. برخی به سادگی به زیبایی دکوراسیون شما کمک می‌کنند. طراحی دیوار اتاق پذیرایی یکی از ایده‌هایی است که نه تنها جزئیات اتاق نشیمن را اضافه می‌کند بلکه سایر موارد اضافه شده در فضا را نیز برجسته می‌کند. آنچه در تصویر بالا جالب است نحوه ادامه پوشش دیوار تا سقف و افزودن روحیه دنج به این اتاق است.

 

طراحی ویکتوریایی

طراحی سبک ویکتوریایی یکی از زیباترین و البته گاهی اوقات آشفته و شلوغ‌ترین سبک، برای طراحی خانه‌های امروزی است. با این حال، وقتی با استفاده از عناصر مدرن و سنتی در فضایی با سبک ویکتوریایی، تعادل برقرار شود، مطمئناً نگرانی خاصی به جود نخواهد آمد. در حالی که کاناپه‎‌های مخملی، کوسن‌های چاپی و کفپوش چوبی تیره، تلفیقی خیره کننده از عناصر جذاب را ایجاد می‌کنند؛ اما طراحی دیوار پذیرایی با سبک ویکتوریایی ساختار دیگری به اتاق پذیرایی می‌بخشد. افزودن قطعات هنری بی‌نظیر، چراغ و لوازم دکوری به زیبایی این عناصر را ترکیب میکند.

 

کلبه ای مدرن

طراحی چوبی دیوارهای خانه ای برای تبدیل به یک کلبه چوبی مدرن

اگر در فضای شهری زندگی میکنید ولی به داشتن خانه‌ای روستایی که احساس نزدیک بودن به طبیعت را به شما منتقل کند علاقه‌مند هستید؛ با الهام گرفتن از طراحی دیوار پذیرایی که در تصویر فوق نمایش داده شده می‌توانید این حس را در خانه خود ایجاد کنید. در حالی که چوب‌های سبک، دیوارهای کل فضا را پوشانده اند، فرش و کاناپه‌ها با کوسن‌های رنگارنگ، برخی از دنج بودن غیرسنتی یا مدرن را به نشیمن افزوده اند. مبلمان‌های مدرن در نشیمن به زیبایی با دیوارهای چوبی در تضاد هستند.

 

طراحی دیوار اتاق نشیمن با خطوط راه راه

خطوط راه راه یک طراحی دیوار بسیار غیر معمول و چشمگیر و همچنین گزینه خوبی برای انتخاب طراحی دیوار پذیرایی است. اگر می‌خواهید از چند رنگ پر جنب و جوش در کاناپه و کوسن‌ها برای یک موضوع مد روز، یکپارچه و در عین حال مدرن استفاده کنید، یک روش عالی استفاده از خطوط راه راه برای طراحی پوشش دیوار فضای نشیمن است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع دیوارپوش پذیرایی را مطالعه فرمایید.

 

طراحی با چوب روی دیوار

یک دیوار نشیمن را با امتداد چوب از کف تا سقف طراحی کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای طراحی داخلی، استفاده از چوب که از کف تا سقف امتداد دارد است؛ این طراحی باعث ایجاد فضایی دنج و دلنشین در خانه، مخصوصا پذیرایی می‌شود. همانطور که در تصویر فوق می‌بینید کاناپه و کوسن‌ها به فضا کمی جذابیت بخشیده‌اند؛ البته چوبی که در ساخت تاب استفاده شده به دلیل جلوگیری از ترکیب تاب با دیوار زمینه آن کمی روشن‌تر از رنگ چوب دیوار است و نمی‌توان گفت که باعث زیبایی بیشتری شده یا نه، انتخاب این رنگ‌ها به سلیقه شما بستگی دارد.

 

شکلات های میله ای

طراحی یک دیوار چوبی مشابه پارتیشن برای نشیمنی کرم قهوه ای

آیا برای دیزاین پذیرایی خانه خود به دنبال طرحی هستید که به اندازه کافی برای ترکیب با سایر عناصر، ظریف و در عین حال برجسته باشد؟

طراحی دیوار پذیرایی نمایش داده شده در تصویر فوق یکی از طرح‌های ساده و شیک است که برای اتاق پذیرایی کاملا مناسب و کاربردی می‌باشد. این دیوار بیشتر شبیه طرح پارتیشن ساخته شده، از سازه‌های چوبی که با سقف کاذب و همچنین میز قهوه‌ای ترکیب زیبایی ایجاد میکنند نیز به خوبی استفاده شده است. هر چیز دیگری در این اتاق نشیمن از رنگ خنثی یا پاستیلی است که نه تنها کمی کنتراست اضافه می‌کند بلکه باعث تعادل نور در فضا می‌شود. نکته جالب توجه در این طراحی اتاق نشیمن این است که چگونه می‌توان با ایجاد رنگ روشن‌تر، در طراحی دیوار و لوازم تیره، کنتراست را ایجاد کرد.

 

آثار هنری بزرگ برای طراحی دیوار پذیرایی مدرن

هنر بدون شک جلب توجه می‌کند. اجازه دهید یک تابلوی نقاشی بزرگ قطعه اصلی یکی از دیوارهای اتاق نشیمن شما باشد و شاهد جذابیت آن باشید. شما می‌توانید یک نقاشی انتزاعی را انتخاب کنید یا به سراغ یک عکس سیاه و سفید مینیمالیستی بروید، کاملاً به خودتان بستگی دارد. اما، مطمئناً برای تزئین دیوار کوچک اتاق نشیمن روی هنر حساب کنید.

 

قفسه هایی زیبا مخصوص تزیین دیوار

تصویر یک دیوار طراحی شده با قفسه ، تلویزیون و میز تلویزیون

اگر فضای کتابخانه شما کوچک است می‌توانید با قرار دادن قفسه‌هایی بر روی دیوار و پر کردن این قفسه‌ها با کتاب، دیوار پذیرایی خود را زیبا نمایید. همچنین نمایش کتاب‌ها در طراحی دکوراسیون ستون پذیرایی باعث می‌شود که مهمانانی که شمارا نمی‌شناسند متوجه سلیقه و فرهنگ شما شوند.

 

گالری با شکوه

گالری دیواری روی دیوار پشت مبلمان خاکستری

اگر دوست دارید دیوار یکنواخت خود را از سادگی در آورده و تنوعی در آن ایجاد کنید که هزینه کمی داشته باشد؛ ایجاد گالری عکس یا نقاشی بر روی دیوار می‌تواند انتخاب مناسبی باشد که علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها، به داشتن زمان زیادی نیز نیاز ندارد، همچنین هر زمانی که بخواهید می‌توانید این دیزاین را تغییر دهید.

 

نقشه ها نیز می توانند زیبا باشند

برای طراحی دیوار پذیرایی خود، از نقشه ی جهان یا کشورهای مورد علاقه خود استفاده کنید. این کار علاقه‌مندی شما به سفر را به نمایش می‌گذارد و به آن سطوح ساده، بافت زیبایی می‌بخشد. یک نقشه را به رنگ سیاه یا هر سایه تیره، رنگ کنید. این طرح باعث ایجاد طراوت در اتاق‌های کوچک یا متوسط ​​می‌شود.

 

استفاده از لوازم برنجی بر روی دیوار

لوازم دست ساز از جنس‌های برنج، برنز و مسی می‌تواند ایده‌های جذابی برای ایجاد تنوع در دیواری ساده و خسته کننده باشد. با توجه به رنگ و طرح نشیمن خود لوازم مناسب را برای طراحی دیوار پذیرایی انتخاب کرده و آن را به یک دیوار فوق العاده تبدیل کنید.

 

نصب تلویزیون بر روی دیوار

تصویر نشیمنی کوچک با تلویزیون روی دیوار مقابل کاناپه

امروزه برای صرفه جویی در فضاها تلویزیون را بر روی دیوار نصب می‌کنند که البته یکی از راه‌های تزیین دیوار نیز می‌باشد؛ همچنین نصب تلویزیون هم می‌تواند بر روی دیواری ساده باشد و هم به همراه تلویزیون می‌توانید طراحی خاصی به دیوار اضافه کنید که ترکیب زیبایی ایجاد می‌کنند.

 

آینه کاری دیوار

بهترین نکته در مورد آینه‌ها زیبا بودن آنهاست. علاوه بر این، آنها نور را به خوبی منعکس می‌کنند به طوری که اتاق نشیمن شما جادارتر از آنچه که هست جلوه می‌کند. شما می‌توانید یک آینه بزرگ، متوسط ​​یا کوچک را برای آینه کاری دیوار سالن خانه خود انتخاب کنید.

 

طراحی دیوار اتاق پذیرایی با کاغذ دیواری

تصویر نشیمنی با مبلمان سفید و کرم و کاغذدیواری گلدار هماهنگ با دیگر لوازم خانه

طراحی دیوار می‌تواند بیانگر فردیت شما باشد. رنگ‌ها، الگوها و طرح‌های مورد علاقه خود را متناسب با شخصیت خود انتخاب کنید که بر روحیه شما تأثیر مثبت بگذارد. اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق نشیمن خود را به رنگهای مختلف و نقاشی‌های رسا تبدیل کنید، می‌توانید طرح‌ها یا نقاشی‌های دیواری را انتخاب کنید. با این حال، هدف شما اگر تمرکز رنگ‌ها و تصاویر بر روی یک دیوار شاخص یا اکسنت وال باشد. باید در یک منطقه تمرکز ایجاد کنید، بنابراین محتوا و ویژگی دیوار شما نباید در اتاق تکرار شود. در تصویر فوق می‌توانید کاغذ دیواری جذاب با گل به عنوان زمینه را ببینید که کاملا با فرش و دیوار اطراف آن متناسب است.

 

طراحی دیوار با پانل‌های تزئینی

استفاده از پنل دیواری چوبی هماهنگ با کفپوش چوبی برای طراحی یک دیوار نشیمن

از پانل‌های تزئینی استفاده کنید که جلوه‌های خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کنند و زیبایی فوق العاده‌ای را به دکوراسیون پذیرایی مدرن اضافه می‌کنند. آنها راهی برای افزودن رنگ هستند، اما در سبک‌ها، طرح‌ها و بافت‌های مختلف نیز موجود هستند. می‌توانید از چوب، سنگ یا فلز استفاده کنید تا با هر فضای داخلی ترکیب شوند. پانل‌های سه بعدی مفهومی مدرن و جذاب برای دکوراسیون فضای داخلی هستند و شخصیت منحصربه‌فردی به دیوارهای شما می‌بخشند. در ادامه چند نمونه طراحی دیوار پذیرایی با پانل‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

طرح دیوار پشت راه پله با سنگ

اگرچه سنگ برای خانه‌هایی با اندازه و سبک خاصی، یک انتخاب طبیعی به نظر می‌رسد، اما ممکن است تعجب کنید که چقدر بی دردسر می‌تواند در تزئینات مدرن‌تر (یا حتی کلبه‌ای) نیز از سنگ یا دیوارپوش ماربل شیت استفاده کنید. برای یک نمایش واقعی، نصب یک دیوار سنگی را در پشت راه پله‌ای مدرن در نظر بگیرید.

 

تقسیم کردن فضا

 طراحی دیوار پیش ساخته برای تقسیم کردن نشیمن و آشپزخانه

خانه‌هایی با پلان باز این روزها به طور گسترده‌ای محبوب شده‌اند، به همین دلیل ما دیوارهای تاکیدی( تک دیواری که برای جلب توجه از آن استفاده می‌شود) مانند دیوار در تصویر فوق را پیشنهاد می‌کنیم. دیوار تاکیدی مناسب می‌تواند به تجزیه یک نشیمن بزرگ و باز و ایجاد فضای مشخص برای زندگی کمک کند. ما این ظاهر طبیعی چوب را به عنوان جایگزینی برای دیوار تاکیدی رنگ‌آمیزی شده و سنتی دوست داریم.

 

طراحی دیوار اتاق نشیمن با شومینه

نشیمنی با دیوار آجری شومینه و مبلمان راحتی سبز و سفید

اگر در خانه شما شومینه در نشیمن مورد بی مهری قرار می‌گیرد، زمان برای جبران آن فرا رسیده است. بازسازی شومینه به هیچ وجه به معنی یک پروژه بزرگ ساختمانی نیست. این موضوع می‌تواند به سادگی رنگ نموندن مجدد آجری باشد که قبلا رنگ‌آمیزی شده است یا یک پروژه ساختمانی ساده باشد؛ جایی که شما آجر را با دیوارهای خشک، چوب یا کاشی می‌پوشانید. با بسیاری از این تغییرات در شومینه صاحبان جدید خانه‌ها، اصلاح اشتباهات صاحبان قبلی را هدف قرار می‌دهند.

 

سخن پایان

طراحی دیواری جادار برای هیزم های شومینه در نشیمن

با پیشرفت علم و تکونواوزی مصالح و متریال‌های بسیاری وجود دارند که بر اساس سلیقه و البته بودجه شما، می‌توانید برای طراحی قسمت‌های مختلف خانه مانند کف، سقف و دیوار خود از آن‌ها استفاده کنید. ما در این مقاله سعی نمودیم نمونه‌هایی از این طراحی‌ها را گفته و شما را در ساخت یا بهبود فضای زندگی تان راهنمایی کنیم. امیدواریم از این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

20 نمونه طراحی دیوار پذیرایی