تمامی نکات و اصول مهم در دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی

دکوراسیون چوبی و خاکستری یک باشگاه بدنسازی مدرن با لوازم بدنسازی

باشگاه بدنسازی یکی از مراکز ورزشی پرطرفدار است که امروزه جوانان زیادی در این مراکز، فعالیت‌های ورزشی خود را پیگیری می‌کنند. به همین جهت نیز طراحی و چیدمان داخلی این باشگاه‌ها به یکی از دغدغه‌های مدیران آن‌ها مبدل شده است. شاید در نگاه اول، چیدمان این فضاها زیاد به چشم نیاید؛ اما با کمی تأمل می‌توان دریافت که دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی از اهمیت بالایی برخوردار است.

این فضاها محل ورزش هستند و باید محیطی استاندارد داشته باشند. این‌که فضای باشگاه به‌گونه‌ای باشد که امکان ورزش کردن در آن به دلیل مشکل در تهویه، نورگیری و دیگر موارد، به‌سختی امکان‌پذیر باشد و یا چیدمان آن نامناسب باشد و افراد از حضور در آن امتناع کنند، قطعاً برای صاحبان چنین باشگاه‌هایی گران تمام خواهد شد. به همین جهت در این مقاله قصد داریم به بررسی اصول چیدمان این فضاها و ارائه چند ایده برای بهبود دکوراسیون آن‌ها بپردازیم.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون باشگاه بدنسازی باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. سبک طراحی دکوراسیون 2. نوع چیدمان وسایل و تجهیزات باشگاه 3. دیزاین و رنگ‌آمیزی دیوارها 4. نورپردازی فضا 5. تقسیم‌بندی بخش‌های مختلف باشگاه 6. توجه به طراحی رختکن و سیستم تهویه


در انتخاب لوازم و تجهیزات باشگاه باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

لوازم و تجهیزات باشگاه باید متناسب با مساحت و کاربرد بخش‌های مختلف انتخاب شود.


برای طراحی دیوارها و ستون‌های باشگاه‌ها چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

آینه‌های قدی به همراه پوسترها از مواردی هستند که در طراحی دیوارها و ستون‌های باشگاه به شما کمک می‌کنند.

 

نکات مهم در طراحی دکوراسیون باشگاه بدنسازی

تصویر دکوراسیون باشگاه بدنسازی زیرزمینی با ستون های استوانه ای و سقف لوله های آب نورپردازی شده

سبک طراحی و چیدمان باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی در سال‌های اخیر با تغییرات زیادی همراه بوده است. برخی از این تغییرات در جهت بهبود اوضاع و دکوراسیون داخلی باشگاه‌های بدنسازی عمل کرده‌اند؛ اما متأسفانه برخی دیگر، تأثیرات سوئی بر عملکرد این باشگاه‌ها گذاشته است. برای دیزاین باشگاه بدنسازی باید یک سری اصول را رعایت کرد تا بتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. این نکات به شرح زیر هستند:

 

باشگاه بدنسازی باید تهویه طبیعی داشته باشد

دکوراسیون مشکی یک باشگاه بدنسازی لوله های آب مشکی سقف، چراغ های آویز و پنجره تمام قد برای تهویه هوا

همان‌گونه که از نام باشگاه‌های بدنسازی برمی‌آید در این مراکز، ورزش‌های متنوع و سنگین اجرا می‌شوند. ازاین‌رو افراد نیاز به جریان هوای مناسب دارند تا بتوانند اکسیژن موردنیاز بدن را به‌راحتی تأمین کنند. برای این کار باید باشگاه‌ها دارای تهویه مناسب باشند. علاوه‌بر آن وجود سیستم تهویه مناسب، موجب می‌شود تا شرایط برای فعالیت میکروارگانیسم مناسب نباشد و به این طریق از احتمال بروز بیماری‌های عفونی در ورزشکاران، جلوگیری می‌شود.

به همین منظور توصیه می‌شود این سالن‌ها را در جاهایی راه‌اندازی کنید که دارای پنجره‌های زیاد و بزرگ باشند. این امر در نورگیری مناسب سالن‌ها نیز تأثیر خواهد گذاشت. به‌جز تهویه طبیعی، لازم است از سیستم‌های قدرتمند تهویه هوا نیز در این مکان‌ها استفاده کنید.

 

رنگ‌های روشن بهترین گزینه برای باشگاه‌های بدنسازی

دکوراسیون باشگاه بدنسازی با کفپوش خاکستری و دیوارهای نقره ای و نارنجی

در باشگاه‌های بدنسازی، ورزش‌هایی چون یوگا، پیلاتس و ورزش‌های کششی و سنگین انجام می‌شود. ازاین‌رو اگر خواهان اجرای دکوراسیون باشگاه بدنسازی مدرن هستید، بهتر است از رنگ‌های روشن برای پوشش دیوارها و سقف استفاده کنید. رنگ‌های روشن می‌توانند تأثیر مثبتی بر روحیه ورزشکاران داشته و استرس و اضطراب را از آن‌ها دور کند. به‌جز این عوامل، استفاده از رنگ‌هایی نظیر آبی روشن، کرم و سفید و سایر رنگ‌های روشن، می‌تواند در زیباتر دیده شدن و افزودن بر جذابیت بصری باشگاه نیز موثر باشند.

 

وجود آینه در باشگاه بدنسازی ضروری است

دکوراسیون داخلی یک باشگاه بدنسازی با تم رنگی آبی آسمانی و مشکی و آینه های بزرگ

آینه‌ها را می‌توان عنصر جدانشدنی باشگاه‌های بدنسازی معرفی کرد. آینه‌ها باعث می‌شوند تا ورزشکاران به هنگام ورزش، خود را در آن‌ها مشاهده کنند. این امر موجب تقویت روحیه آن‌ها می‌شود. زمانی که ورزشکاران حین ورزش، خود را ببینند می‌توانند تمرکز بیشتری داشته باشند و با تمام قوا، تمرین‌های تعیین‌شده را انجام دهند.

در باشگاه‌های مختلف بر اساس نوع ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که در آن‌ها انجام می‌شود، از آینه‌ کاری‌ها در ابعاد مختلفی استفاده می‌گردد. به‌عنوان‌مثال در برخی از باشگاه‌ها از آینه‌های تمام‌قد و سرتاسری استفاده می‌شود. به این معنا که کل دیوار با استفاده از این آینه‌ها پوشش داده می‌شوند؛ اما در برخی دیگر، از آینه‌های قدی جداگانه در مقابل هر دستگاه، استفاده شده است. آینه‌ها علاوه‌بر تقویت روحیه و تمرکز ورزشکاران، باعث انعکاس نور و زیباتر دیده شدن فضای داخلی سالن‌های ورزشی خواهند شد.

 

چیدمان وسایل بدنسازی، نقش مهمی در دکوراسیون باشگاه دارد

دکوراسیون باشگاه بدنسازی بزرگی با کفپوش چوبی براق، دیوارهای آینه ای و لوازم بدنسازی

یکی از اصول دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی این است که وسایل ورزشی را در جای مناسبی قرار دهید. چیدمان دستگاه و تجهیزات ورزشی باید به گونه‌ای تعیین شود که افراد بتوانند به‌راحتی در سالن، رفت‌وآمد کرده و مشکلی در این رفت‌وآمدها وجود نداشته باشد. در ضمن باید به این موضوع توجه کنید که دستگاه‌ها را به‌گونه‌ای قرار دهید تا نگاه ورزشکاران به هنگام انجام حرکات ورزشی، باهم تلاقی پیدا نکند. در غیر این صورت، تمرکز ورزشکاران از بین خواهد رفت.

یک ایده جذاب برای چیدمان دستگاه‌های ورزشی این است که اگر سالن ورزشی دارای پنجره‌های بزرگ روبه منظره‌ای زیبا است، دستگاه‌ها را در مقابل پنجره بچینید. به‌این‌ترتیب روحیه ورزشکاران تقویت می‌شود. البته لازم به ذکر است که این مورد را زمانی می‌توانید اجرایی کنید که مانع از تمرکز ورزشکاران نشود.

 

نورپردازی اصولی، مهم‌ترین عنصر در دکوراسیون باشگاه بدنسازی

دکوراسیون باشگاه بدنسازی مدرن خاکستری و مشکی با ستون های نورپردازی شده صورتی و زرد

نکته مهم دیگر در رابطه با چیدمان داخلی باشگاه‌های ورزشی این است که باید به نورپردازی این فضاها دقت شود. نورپردازی این مکان‌ها نباید به‌گونه‌ای باشد که نور کافی برای فعالیت افراد وجود نداشته باشد. البته نور زیاد نیز در این مکان‌ها، دردسرساز خواهد بود، زیرا باعث می‌شود چشم ورزشکاران اذیت شود.

هیچ‌گاه از نورهای نقطه‌ای در فضای داخل باشگاه استفاده نکنید. سعی کنید از منابع نوری استفاده کنید که نور را به‌صورت گسترده و یکنواخت در تمامی قسمت‌ها پخش می‌کنند. با توجه به این‌که باشگاه‌های بدنسازی دارای قسمت‌های مختلفی هستند و در هر قسمت، فعالیت‌های متفاوتی انجام می‌شود، بهتر است برای نورپردازی هر قسمت، به نوع ورزش و فعالیت‌های اختصاصی همان بخش توجه کرده و شدت نور را تنظیم کنید.

 

اختصاص بخش‌های مختلف به فعالیت‌های گوناگون

دکوراسیون مدرن یک باشگاه بدنسازی با آینه های گرد، نورپردازی های مخفی و کفپوش گلبهی و خاکستری

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، در باشگاه‌های بدنسازی امروزی، فعالیت‌های مختلف ورزشی انجام می‌شود. ازاین‌رو باید به این نکته توجه داشته باشید که نمی‌توان تمامی این فعالیت‌ها را در یکجا، متمرکز کرد. برای طراحی دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی باید در ابتدا، برای انجام این فعالیت‌ها، قسمت‌های مختلفی را در نظر بگیرید.

به‌عنوان‌مثال، بخشی برای انجام ورزش یوگا، بخشی برای انجام ورزش‌های کششی، بخشی برای انجام ورزش‌های سنگین و … تعیین کنید. متناسب با این ورزش‌ها باید دستگاه‌های مخصوصی تهیه کرده و آن‌ها را بر اساس شرایط انجام این تمرین‌ها، بچینید. توجه داشته باشید که بخشی را نیز به استراحت اختصاص دهید. در این بخش باید تجهیزات موردنیاز برای استراحت افراد، فراهم باشد.

 

استفاده از تجهیزات پیشرفته

تصویر یک باشگاه بدنسازی مدرن با لوازم پیشرفته و نورپردازی های مدرن

اجرای دکوراسیون باشگاه بدنسازی مدرن بدون داشتن تجهیزات پیشرفته، امکان‌پذیر نیست. شما باید از به‌روزترین تجهیزات ورزشی برای انجام تمرینات مختلف استفاده کنید. به‌روز بودن تجهیزات موجب می‌شود عملکرد باشگاه، بهبود یافته و درنتیجه آن، ورزشکاران نیز از خدمات ارائه شده‌، رضایت داشته باشند.

به‌جز این موارد، استفاده از این تجهیزات، جلوه‌ای ویژه به باشگاه می‌بخشد. به‌جز تجهیزات ورزشی، سعی کنید از تجهیزاتی نظیر دستگاه‌های صوتی و تصویری به‌روز نیز در این مکان‌ها استفاده نمایید. استفاده از این تجهیزات می‌تواند در آموزش و یادگیری حرکات ورزشی مفید واقع شده و شرایط مساعدی را برای اجرای آن‌ها فراهم آورد. در کنار این تجهیزات، شما می‌توانید نرم‌افزارهای ورزشی نیز در اختیار ورزشکاران قرار دهید. با این کار، آن‌ها می‌توانند به اطلاعات موردنظر خود دست پیدا کنند.

 

دکوراسیون رختکن باشگاه بدنسازی، بسیار مهم است

دکوراسیون رختکن یک باشگاه بدنسازی با کمدهای چوبی و کرم و نیمکت چرمی

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در باشگاه‌های بدنسازی باید وجود داشته باشد، رختکن است. این فضاها باید ازنظر بهداشتی و رعایت حریم خصوصی، مجهز باشند؛ اما متأسفانه شاهد این موضوع هستیم که در اغلب باشگاه‌های ورزشی به این بخش از باشگاه‌ها، اهمیت چندانی داده نمی‌شود.

به صورتی که برای این قسمت، معمولاً یک فضای کوچک و تنگ، با کمدهای زوار دررفته اختصاص داده می‌شود. این در حالی است که در دیزاین باشگاه بدنسازی، این بخش باید اهمیت زیادی داشته باشد. محل رختکن باشگاه‌های بدنسازی باید با دقت انتخاب شود، زیرا این قسمت محلی است که ورزشکاران، قبل و بعد از انجام حرکات ورزشی در آن حضور پیدا می‌کنند؛ پس باید بتوانند در این محل، آرامش داشته باشند.

رختکن باشگاه بدنسازی باید دارای سیستم تهویه مناسبی باشد. وجود این سیستم در رختکن، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. در ضمن نورپردازی این بخش از سالن ورزشی نیز مهم است. فضای رختکن باید بزرگ باشد تا افراد به‌راحتی بتوانند در آن رفت‌وآمد کنند. کمدهای تعبیه شده برای این بخش باید کیفیت مناسبی داشته باشند تا افراد بتوانند به‌راحتی، وسایل شخصی خود را در آن قرار داده و از بابت امنیت آن‌ها، آسوده‌خاطر باشند.

همچنین باید نیمکت‌هایی در این بخش قرار گیرد تا برای گذاشتن ساک و یا پوشیدن لباس و کفش بتوان از آن‌ها استفاده کرد. استفاده از عناصر دکوراتیو در رختکن باشگاه بدنسازی می‌تواند تأثیر زیادی بر زیبایی محیط و تقویت روحیه ورزشکاران داشته باشد.

 

استفاده از کفپوش مناسب در باشگاه بدنسازی، ضروری است

دکوراسیون طوسی رنگ یک باشگاه بدنسازی با لوازم بدنسازی و کفپوش با تناژ رنگ طوسی

یکی از اصول دکوراسیون باشگاه بدنسازی، انتخاب کفپوش مناسب است. در برخی فعالیت‌های ورزشی نظیر یوگا و پیلاتس، نمی‌توان از کفش استفاده کرد؛ بنابراین باید برای این باشگاه از کفپوش استفاده کرد. آنچه برای انتخاب این محصولات باید مدنظر قرار داد، کیفیت آن‌ها است. این محصولات باید نرم باشند تا ورزشکاران، اذیت نشوند.

در ضمن به دلیل نوع فعالیت‌هایی که در این باشگاه‌ها انجام می‌شود، احتمال وجود انواع عوامل بیماری‌زا در آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین بهتر است از کفپوش‌هایی که جنسشان آنتی باکتریال است، استفاده کنید. کفپوش تاتامی یکی از مناسب‌ترین و پرکاربردترین کفپوش‌های فضاهای ورزشی می‌باشد. این محصولات را می‌توان به‌راحتی تمیز کرده و احتمال شیوع بیماری‌های عفونی در این مراکز را به حداقل رساند. شما می‌توانید با استفاده از این کفپوش‌ها، باشگاه را به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کنید. بر اساس شرایط باشگاه می‌توانید این محصولات را در انواع ثابت و یا متحرک، تهیه نمایید.

 

ایده‌هایی برای دکوراسیون باشگاه بدنسازی

دکوراسیون باشگاه بدنسازی مدرن با نورپردازی، لوازم بدنسازی و چیدمان عناصر دکوری

به‌جز مواردی که باید در طراحی دکوراسیون باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی موردتوجه قرار داد و رعایت آن‌ها الزامی است، شما می‌توانید برای بهبود دکوراسیون این مکان‌ها از ایده‌های جذابی نیز استفاده کنید. استفاده از این ایده‌ها باعث می‌شود تا جذابیت بصری چیدمان این باشگاه‌ها، بیشتر شده و افراد زیادی از آن‌ها استقبال کنند. ازجمله این ایده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

استفاده از عناصر تزئینی و دکوری در دکوراسیون باشگاه بدنسازی

دکوراسیون باشگاه بدنسازی به رنگ خاکستری، سفید، مشکی و زرد با پوستر خاکستری یک بدنساز روی دیوار

شاید گفتن این ایده، به نظر شما مسخره باشد؛ اما می‌توانید از عناصر دکوراتیو و تزئینی در باشگاه بدنسازی استفاده کنید. قطعاً در دکوراسیون باشگاه بدنسازی نمی‌توان از عناصر تزئینی معمولی استفاده کرد. منظور ما هم از بیان این ایده، استفاده از تابلوهای نقاشی و یا وسایل دکوری نیست. شما می‌توانید از خود دستگاه و تجهیزات ورزشی به‌عنوان عناصر تزئینی استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال می‌توانید توپ‌های پیلاتس را در رنگ‌های مختلفی تهیه کرده و از آن‌ها برای زیباتر دیده شدن محیط، استفاده کنید. در ضمن استفاده از پوسترهایی با ابعاد بزرگ از شخصیت‌های ورزشی و بدنسازی نیز می‌تواند ایده جالبی باشد.

 

ثبت شعارهای الهام‌بخش بر روی درودیوار را فراموش نکنید

در باشگاه‌های ورزشی، ورزشکاران باید بتوانند از هر چیزی نیرو گرفته و با تقویت روحیه خود، به بهبود تمرینات ورزشی خود کمک کنند. یکی از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد این انرژی شده و در کنار آن به زیباتر شدن محیط داخلی باشگاه‌ها بیانجامد، استفاده از شعارهای الهام‌بخش خواهد بود. برای ثبت این شعارها بر درودیوار باشگاه می‌توانید از روش‌های مختلف و جذابی استفاده کنید. مثلاً می‌توانید آن‌ها را بر روی تابلوهای رنگی نوشته و بر دیوار نصب کنید. یا این‌که می‌توانید آن‌ها را به‌صورت بنر، چاپ کرده و از سقف آویزان نمایید. یک روش دیگر برای ثبت آن‌ها، استفاده از لوازم روشنایی است که به‌صورت حروف، طراحی شده‌اند.

 

ایجاد فضاهای جذاب می‌تواند دکوراسیون باشگاه را زیباتر کند

دکوراسیون یک باشگاه بدنسازی با کفپوش چوبی و بخش های برای ورزش های رزمی

شما می‌توانید برای داشتن دکوراسیون باشگاه بدنسازی مدرن، قسمت‌ها و فضاهای جذابی را به باشگاه اضافه کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از امکانات ورزش‌های رزمی در این باشگاه استفاده کنید. به‌جز این مورد، شما می‌توانید سالنی برای وزنه‌برداری و پاورلیفتینگ در نظر بگیرید.

این دو ورزش از تمریناتی هستند که موردتوجه ورزشکاران بدنسازی قرار گرفته و وجود امکانات آن‌ها در این باشگاه موجب بالا رفتن استقبال از آن خواهد شد. در ضمن شما می‌توانید فضاهای خاصی را با استفاده از تجهیزات ویژه، تدارک ببینید. برای مثال می‌توانید با استفاده از سیستم‌های صوتی کوچک و ایجاد یک استودیوی مدرن، فضای جذابی را برای انجام تمرینات ورزشی فراهم آورید.

 

جمع‌بندی

تصویر دکوراسیون یک باشگاه بزرگ بدنسازی سفید با لوازم بدنسازی طوسی و سفید

در باشگاه‌های بدنسازی، جذابیت دکوراسیون باید مدنظر باشد. بااینکه این فضاها باید در درجه اول، عملکردی باشند؛ اما نمی‌توان تأثیر دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی را انکار کرده و یا از کنار آن به‌سادگی گذشت. شما می‌توانید با یک طراحی ساده، مکانی زیبا و راحت برای اجرای تمرینات ورزشی ایجاد کنید.

به‌صورت کلی می‌توان گفت که در چیدمان این باشگاه‌ها باید به‌جز جنبه عملکردی، باید به جنبه‌های زیبایی‌شناسی نیز توجه کرد، زیرا این عوامل باعث ایجاد تأثیر مثبت بر روی افراد شده و موجب افزایش بهره‌وری آن‌ها می‌شود. در ضمن با رعایت موارد یادشده در این مقاله، می‌توانید باشگاهی استاندارد را طراحی کرده و از فضای در دسترس، بهترین استفاده را کنید.