طراحی اتاق مدیریت و اصولی مهمی که باید رعایت شود

طراحی اتاق مدیریت مدرنی با میز و صندلی های کرم رنگ و قفسه دیواری چوبی با پنجره های بزرگ

دفتر مدیریت به منزله‌ کارت ویزیت شرکت شما است. بنابراین، باید در نظر داشته باشیم دکوراسیون و چیدمان و طراحی اتاق مدیریت راحت و مناسب این محیط باشد. دکوراسیون چنین مجموعه‌هایی معمولا به سبک و مدل سازمانی است، اما با این وجود، چیدمان و ترکیب‌های دیگری برای طراحی این مکا‌ن‌ وجود دارد که مورد رضایت و سلیقه مدیران است. اتاق مدیریت و فضای داخلی آن، بیانگر نوع فعالیت شرکت، خصوصیات اخلاقی مدیر و هم‌چنین ترجیحات و تمایلات مدیر و کارکنان است. حتی اگر مدیر مجموعه، عادت ندارد ساعت‌ها بر روی صندلی کار خود اتو کشیده و به صورت رسمی بنشیند، باز هم خرید مبلمان درخور و متناسب با طراحی دکوراسیون اتاق مدیریت در راس امور قرار دارد و طراحی آن باید کاملا با شخصیت و مقام مدیر، مطابقت داشته باشد. پس ایجاد یک فضای کاری حرفه‌ای و تخصصی، به نفع اعتبار شرکت و به نوبه خود یک موفقیت در نظر گرفته می‌شود. فرقی نمی‌کند که مشتری اولین بار وارد مجموعه شما می‌شود یا سال‌ها است با شما در ارتباط است، بهرحال احساسی که شخص برای هنگام وارد شدن به اتاق مدیریت دارد و از محیط پیرامونش دریافت می‌کند تاثیر بسیاری بر روند کلی تجارت او با شما خواهد داشت. تصویری که از کسب‌وکار خود به ارباب رجوعان و مشتریان ارائه می‌دهید بیشتر از مفاهیم کلی تجارت و کسب‌وکار شما، نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری است، پس طراحی اتاق مدیریت را جدی بگیرید.

فهرست مطالب:

طراحی اتاق مدیریت با دیوارهای شیشه ای و فریم مشکی، میز و صندلی چرخدار مشکی و صندلی های خردلی

افزایش بهره‌وری کارکنان و مدیریت با دکوراسیون مطلوب

طراحی مناسب اتاق مدیریت آرامش و احساس مطلوبی را به مشتریان و یا کارکنان منتقل می‌کند و باعث افزایش بهره‌وری و تعامل کارکنان و ارتقای روحیه و رضایت آن‌ها می‌شود. کار در محیطی دلنشین باعث می‌شود کارکنان احساس راحتی بیشتری در خانه دوم خود داشته باشند. همین امر به نوبه خود منجر به بهبود ارتباط و همکاری کارکنان با یکدیگر می‌شود.

طراحی اتاق مدیریت با تم رنگی قهوه‌ای، مشکی و نارنجی برای لوازم و اکسسوری ها

تم مناسبی در نظر بگیرید

از آنجا که کارهای ما متاثر از محیط اطراف است، در این مقاله به ایده‌هایی برای طراحی اتاق مدیریت پرداخته‌ایم تا ضمن زیبایی محیط کار شما، فضایی حرفه‌ای و تخصصی در دنیای کسب‌وکار برای مشتریان و مراجعین به نمایش بگذارد. به عنوان مثال، در یک دفتر وکالت، یک سبک مینیمال و چند تابلوی ساده حاوی جملات حقوقی و الهام‌بخش و حتی تابلوی حاوی آیات مبارکه قرآن ‌کریم برای طراحی اتاق مدیریت کافی‌ است. در حالی که یک باشگاه بدنسازی به یک تم ورزشی با تابلوهای عریض از عکس‌های دسته‌جمعی بازیکنان و مربیان، کاپ‌ها و مدال‌های افتخار‌آمیز باشگاه و دیوارهایی با رنگ‌بندی تیم‌ها نیاز دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمامی نکات و اصول مهم در دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی را مطالعه فرمایید.

طراحی اتاق مدیریت با تابلوهایی روی دیوار طوسی رنگ و قفسه هایی برای کتاب و لوازم دکوری

برای طراحی اتاق مدیریت به دکور دیوار توجه کنید

اگر به دنبال ایده‌هایی برای تزئین دیوار دفتر مدیریت خود هستید، تابلوی نقل قول‌های انگیزشی و بوم‌های نقاشی بهترین انتخاب پیش روی شما است. روش دیگر، قفسه‌بندی شیک و مدرن است که در عین حرفه‌ای بودن، یک راه عالی برای افزودن جذابیت به دفتر شما محسوب می‌شود. قفسه‌ها نیز برای گذاشتن مجسمه‌های کوچک دکوری و طبقه‌بندی زون‌کن‌ها برای اینکه اتاق شما نامرتب به نظر نرسد، کاربردی هستند. اگر از یک سبک مینیمالیستی استفاده می‌کنید با سیم و کابل‌های مخفی زیبایی دفتر را افزایش دهید تا فضا مرتب‌تر از قبل به نظر برسد.

طراحی اتاق مدیریت با استفاده از رنگ های کرم، قهوه ای و مشکی برای میز و صندلی و آباژور

از رنگ‌های جذاب استفاده کنید

به طور معمول، دفتر مدیران، محل ملاقات آن‌ها با شرکای تجاری و سازمان‌های ذی‌ربط است. پس باید سبکی را برای دفتر کار خود انتخاب کنید که با تم شرکت و تصویر برند شما مطابقت داشته باشد. با این وجود، استفاده از رنگ‌های خنثی، مثل کرم، سفید و خاکستری برای طراحی اتاق مدیریت توصیه می‌شود و می‌توانید از رنگ‌های پررنگ‌تر برای مبلمان و دکوراسیون اتاق مثل: فرش، پرده، قفسه‌های کتاب و … به طوری که با یکدیگر در تضاد باشند، استفاده کنید. به یاد داشته باشید رنگ و نور مناسب می‌تواند بر روی بهره‌وری و نتیجه‌ ملاقات شما با مشتریان و ارباب رجوعان مؤثر باشد.

طراحی اتاق مدیریت با میز، صندلی و قفسه های قهوه ای تیره به هماه کفپوش طوسی

کفپوش مناسب انتخاب کنید

بهترین کفپوش برای دکوراسیون و طراحی اتاق مدیریت پارکت یا لمینت طبیعی است. یک پارکت با کیفیت، صداهای اضافی را تا حد بسیاری کاهش می‌دهد و در عین حال بسیار شیک و مدرن به نظر می‌رسد. اگر از فرش و یا قالیچه استفاده می‌کنید، فرشی تهیه کنید که کف را کاملا بپوشاند و تراکم بافت آن کم باشد زیرا در این صورت نگهداری و نظافت آن به مراتب بسیار آسان خواهد بود.

 

محیط را شخصی‌سازی کنید

به فضا احساس شخصی‌سازی دهید. مدیران و البته کارمندان می‌توانند برای تزئین میز خود از وسایل شخصی، مثل عکس‌های خانوادگی‌، نقاشی‌های کودکان، کتاب‌ها، گواهینامه‌ها و یا جاقلمی‌های مورد علاقه‌ خود استفاده کنند. این ایده‌ها فضای دلنشینی به دور از خشونت فضای بروکراسی اداری به محیط کار شما می‌بخشد و باعث می‌شود همه‌ افراد احساس راحتی و شادی بیشتری داشته باشند. البته باید انتظار داشته باشیم که کارمندان برای حفظ حریم خصوصی خود، به نکات و اصول معقول و منطقی توجه داشته باشند و از ایده‌های شخصی‌سازی که برای نمایش در محل کار مناسب نیست، استفاده نکنند.

طراحی اتاق مدیریت به سبک مینیمال با میز، صندلی و مبل ترکیب رنگ چوب و مشکی

از سبک دکوراسیون مینیمال و ساده استفاده کنید

قاب عکس‌های خانوادگی روی میز و دکوراسیون رنگارنگ قطعا به دلنشینی ظاهر و جذابیت اتاق شما کمک می‌کند، اما فراموش نکنید که هدف این دکوراسیون،‌ حرفه‌ای به نظر رسیدن فضای کاری شما است. پس، از ایده‌های هوشمندانه و در عین حال، ساده که با هر ترکیبی مطابقت داشته باشد و به چشم هر بیننده‌ای خلاقانه باشد، استفاده کنید. رنگ‌آمیزی شلوغ، لوسترهای پر زرق و برق و گلدان‌های مصنوعی، با فضای مینیمال و اداری اتاق مدیریت مدت‌ها است که دیگر تناسبی ندارند. به جای آن سادگی را سر لوحه‌ دکوراسیون اداری خود قرار دهید و از کارهای هنری مثل نقاشی و مجسمه، گلدان‌های طبیعی برای ایجاد فضایی آرام‌تر و … استفاده کنید. همیشه به ارزش و پیامی که به مخاطب خود یعنی مشتریانتان منتقل می‌کنید، فکر کنید.

 

فضای استراحت منحصربه‌فردی ایجاد کنید

مدیران و کارکنان در تایم کاری خود به مکانی برای ریلکس کردن و تجدید قوا نیاز دارند که از محیط کار معمول آن‌ها دور باشد و بتوانند مدت زمانی در طول روز در آنجا استراحت کنند. بسیاری از دفاتر اجرایی نه تنها در این قسمت از شرکا و مشتریان پذیرایی می‌کنند، بلکه جلساتی را با سایر همکاران ترتیب می‌دهند. به همین دلیل وجود مبلمان اداری قابل حمل‌، میز‌ و صندلی‌های انعطاف‌پذیر و نرم و راحت ضروری است. اما طراحی اتاق مدیریت باید یک امر فوق‌العاده مهم و مورد توجه شرکت باشد. اگر به عنوان مدیر مجموعه ترجیح می‌دهید در اتاق استراحت کارمندان حاضر نشوید تا آن‌ها احساس راحتی بیشتری داشته باشند، باید اتاق استراحت مخصوصی در دفتر کارتان ایجاد کنید تا بتوانید با حضور در آنجا تجدید قوا کنید. برای مجهز کردن این فضا به امکانات مختلف پیشنهادات بسیاری زیادی وجود دارد. ولی به خاطر داشته باشید که طراحی مکان استراحت شما نیز باید به گونه‌ای مناسب شخصی‌سازی شود و تناسب خوبی با بقیه قسمت‌های محل کار شما داشته باشد و بتوانید در آنجا احساس راحتی کنید.  استفاده از رنگ‌های شاد و تابلوهای دیواری جذاب را نیز برای فضای استراحتتان در نظر بگیرید.

طراحی اتاق مدیریت با میز جلسه سفید و صندلی های مشکی و آبی و گلدان های گل کنج اتاق

با طبیعت هم‌سو باشید

گلدان‌ها و گل‌های طبیعی علاوه‌بر طراوتی که به دفتر کار شما القا می‌کنند، حس تازگی و لطافت بی نظیری به محیط می‌بخشند که در نهایت منجر به روحیه شاد و سالم کارمندان می‌شود و بهره‌وری آن‌ها را تا حد زیادی بالا می‌برد. علاوه‌بر این موارد گیاهان مزایای بسیار دیگری نیز دارند که از میان آن‌ها می‌توانیم به کاهش سطح استرس و افزایش اکسیژن تازه اشاره کنیم.

 

از فضا به درستی استفاده کنید

یک نکته بسیار مهم در رابطه با طراحی اتاق مدیریت این است که لوازم و اثاثیه‌ اتاق خود را به‌ درستی توزیع کنید و در جای مناسب خود قرار دهید. برای انجام این کار باید نیاز و دسترسی افراد را به مبلمان، قفسه‌ها و سایر اثاثیه شناسایی کنید. امروزه، با بهبود طراحی داخلی دکوراسیون شرکت‌های تجاری، مفهوم جدیدی از فضای کسب‌وکار بر خلاف فضای سنتی گذشته برای پاسخگویی به خواسته‌های مدیران وجود دارد. پس از مبلمانی با فضای ذخیره‌سازی بیشتر، قفسه‌ کتاب و کمد‌های مخصوص زونکن برای حفاظت و دسترسی به اسناد استفاده کنید و مدلی را انتخاب کنید که متناسب با مساحت فضای مورد نیاز شما باشد.

طراحی اتاق مدیریت با قفسه ها و میز چوبی قهوه ای تیره و نورپردازی مخفی سقف کاذب

نورپردازی خوبی داشته باشید

روشنایی در هر محیطی به خصوص اتاق مدیریت و دفاتر اجرایی نقش مهمی ایفا می‌کند. این مکان‌ها معمولا غرق در نور طبیعی و دارای بهترین نما هستند. پنجره‌های بزرگ اجازه ورود نور طبیعی را به اتاق مدیریت می‌دهند. اما در صورت عدم دسترسی به نور طبیعی باید محیط را با نور لامپ و لوستر ترکیب کنید تا از خستگی چشم شما جلوگیری شود. می‌توانید از هالوژن‌های زمینی برای دکوراسیون کف اتاق استفاده کنید.

 

یک قفسه کتاب تهیه کنید

علاوه‌بر قفسه‌هایی برای دسته‌بندی اسناد و زونکن‌ها، قفسه‌ کتابی با کتاب‌های عمومی و تخصصی مرتبط با حرفه‌ خود تعبیه کنید تا مورد استفاده‌ مدیران و کارکنان و یا ارباب رجوعان قرار بگیرد. هم‌چنین این کتابخانه‌ها می‌تواند در ابعاد مختلف به صورت زمینی یا دیواری متناسب با فضای دکوراسیون اتاق مدیریت شما طراحی شوند. ترجیحا از این نوع کتابخانه نیز در قسمت اتاق استراحت کارکنان استفاده کنید.

طراحی اتاق مدیریت با میز و کمد کرم رنگ، صندلی های مشکی و مبل خاکستری چرم

برای طراحی اتاق مدیریت مبلمان مناسب انتخاب کنید

همانطور که می‌دانید مبلمان اداری از نظر سبک، متریال مورد استفاده و کاربرد با مبلمان خانگی متفاوت هستند. پس مبلی که انتخاب می‌کنید بدون استثنا باید کاربرد اداری داشته باشد. حتی خرید زیباترین مبلمان اگر برای فضای اتاق کار شما و نیازهایتان کاربردی نباشد، بی فایده خواهد بود. فضای شما باید دنج اما کاربردی باشد، بنابراین اگر مبلمان یا سایر اکسسوری‌ها کاربردی نیست، سعی کنید در دام دکوراسیونی پرخرج نیفتید. به خاطر داشته باشید که دکوراسیون و طراحی اتاق مدیریت باید برای بازدیدها یا جلسات شما نیز حرفه‌ای به نظر برسد. بنابراین، مبلمانی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با پویایی و کاربردهای مختلفی باشد که هم در حال حاضر و هم در آینده به آن نیاز دارید. در نهایت، دکوراسیون اتاق مدیریت با پیچیده‌ترین مبلمان یا اکسسوری‌ها ممکن است وسوسه انگیز باشد، اما اگر کاملا ضروری نیست، باید از خرید آن‌ها اجتناب کنید. برای اتاق با کف مرمر یا چوب و دیوارهایی با رنگ‌های خنثی می‌توانید از مبلمان ظریف با پارچه‌های تیره استفاده کنید تا با رنگ‌های خنثی دیوار تضاد خوبی ایجاد شود.

طراحی اتاق مدیریت کوچکی با یک میز سه کنج بزرگ چوبی قهوه ای و دو صندلی چرخدار

چگونه یک اتاق مدیریت کوچک را طراحی کنیم؟

اگر فضای زیادی برای طراحی اتاق مدیریت در اختیار ندارید، هرگز نگران نباشید! ایده‌های پیشنهادی ما برای دکوراسیون اتاق مدیریت به شما این امکان را می‌دهد حتی کوچکترین اتاق‌ها را به زیباترین حالت ممکن طراحی کنید. اگر فضای تنگ و باریک دفترتان، مانع از آن می‌شود که درصدد اجرای رویاهای خود برای اتاق مدیریت و طراحی دکوراسیون آن باشید، نگران نباشید زیرا ایده‌های کاربردی زیادی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

میز سه کنج بزرگ بخرید

یک دفتر کار کوچک فقط دربرگیرنده اصلی‌ترین لوازم اتاق مدیریت خواهد بود. در چنین شرایطی راه حل مناسب استفاده از یک میز سه کنج بزرگ برای مدیریت است، که با قرار دادن آن در نزدیکی پنجره بتوانید استفاده مفیدتری از سایر قسمت‌های اتاق داشته باشید. به این ترتیب شما می‌توانید در طرف دیگر از میهمانان و مشتریان خود پذیرایی کنید.

 

طراحی اتاق مدیریت بزرگی با میز جلسه مستطیلی و صندلی های چرخدار مشکی به همراه نورپردازی هالوژنی سقف

از لامپ‌های هالوژنی استفاده کنید

برای یک دفتر کار کوچک، استفاده از لامپ‌های هالوژنی کوچک مناسب خواهد بود زیرا فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و می‌توانند تا حد زیادی روشنایی اتاق را تامین ‌کنند.

کشویی برای اسناد بخرید

اگر اندازه اتاق اجازه می‌دهد، یک کشو برای اسناد خریداری کنید و روی آن لوازم جانبی مانند قاب عکس‌ها و مجسمه‌ها و … را قرار دهید.

 

طراحی اتاق مدیریت با میز قهوه ای روشن، صندلی چرخدار آبی و قفسه های دیواری

از قفسه‌ها و شلف‌ها استفاده کنید

اگر در محل کارتان نیاز به ذخیره اسناد دارید، وجود قفسه‌ها ضروری هستند. در غیر این صورت، بهتر است اتاق را با قفسه‌هایی که لازم نیست شلوغ نکنید. گردآوری اسناد در قفسه‌ها بهتر از کمد خواهد بود زیرا فضای کمتری را اشغال می کند و به راحتی در دسترس شما خواهند بود.

هنگام طراحی اتاق مدیریت مبلمان حجیم نخرید

از مبلمان کم ‌حجم و متناسب با دکوراسیون دیوارها و کفپوش استفاده کنید.

طراحی اتاق مدیریت با میز چوبی قهوه ای تیره و قفسه های خاکستری بر اساس قوانین فنگ شویی

فنگ‌شویی در طراحی اتاق مدیریت

همان طور که گفتیم دکوراسیون اتاق مدیریت نوعی کارت ویزیت شرکت محسوب می‌شود، طبق این نظریه موفقیت در همه فعالیت‌ها به دکور و چیدمان اتاق مدیریت بستگی دارد. به همین دلیل، بسیاری از طراحان توصیه می‌کنند برخی از قوانین فنگ‌شویی را در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق مدیریت فراموش نکنید. طبق این آموزه، منطقه‌بندی و جای‌گذاری صحیح اشیا این امکان را می‌دهد که کارایی را افزایش دهیم. پس بر این اساس:

  1. میز کار باید دقیقا روبه‌روی درب اصلی قرار بگیرد. این امر اقتدار مدیر مجموعه را افزایش می‌دهد.
  2. لوازم دکوری که درون آن‌ها آب دارد، مثل فواره‌ها یا آکواریوم در قسمت جنوب غربی قرار بگیرد تا به بهبود امور مالی کمک کند.
  3. یک دکوری شعله‌‌دار مثل شمع و یا مشعل به مدیر امکان تصمیم‌گیری سریع را می‌دهد. پس این لوازم باید مستقیما روی میز مدیر قرار بگیرند.

طراحی اتاق مدیریت با قفسه‌بندی سفید کامل یک دیوار، میز مشکی و پنجره های مستطیلی بزرگ

سخن پایانی

باید با توجه به نوع هویت کسب‌وکار خود، سبک دکوراسیون و طراحی اتاق مدیریت را انتخاب کنید. هر عنصر در این فضا باید منسجم باشد، زیرا اتاق شما فضای منحصربه‌فردی است که باید جایگاه و شخصیت کسب‌وکار شما را به نمایش بگذارد. اتاق کار مدیریت قطب اصلی یک شرکت است پس فضای خود را به بهترین و جدیدترین فناوری‌ها مجهز کنید. تنوع راه‌حل‌های موجود به سبک امروزی به شما این امکان را می‌دهد اتاق مدیران را در یک نسخه منحصربه‌فرد طراحی کنید. ایجاد صحیح دکوراسیون و طراحی اتاق مدیریت فرصت عالی است که جایگاه شما را در میان رقبا برجسته می‌کند و علاوه‌بر آن بر روی بر شرکا و بازدید‌کنندگان و مشتریان شما تاثیرگذار است. دفتر مدیریت باید هویت شرکت را منعکس کند و در عین حال، بدون در نظر گرفتن سبک سنتی یا مدرن، یک تصویر حرفه‌ای از کسب‌وکار شما را به نمایش بگذارد. پس از کلیشه‌ها پرهیز کنید و برای طراحی دکوراسیون داخلی با متخصصان مشورت کنید. شما چه فکری می‌کنید؟ منتظر نظرات شما هستیم.