15 اشتباه رایج و مهلک در چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سیاه و سفید، کابینت‌های سبز روشن و میز و صندلی چوبی با پنجره‌ای با فریم سبز روشن

همیشه سخت‌ترین اشتباهات در مهم‌ترین لحظات اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات در چیدمان آشپزخانه که یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه محسوب می‌شود، اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم که به زیبایی و کارایی این محیط لطمه جدی می‌زند. آشپزخانه جزو بخش‌هایی از خانه است که هر چیزی باید دقیقا در مکان مناسب خود قرار بگیرد. بی‌توجهی به این موضوع و مدل چیدمان آشپزخانه به اصالت آشپزخانه ضربه می‌‎زند. 

اشتباهاتی وجود دارد که در بین همه‌ی مردم رایج است؛ این اشتباهات را سالهاست که همه مرتکب می‌شوند در حالی که تنها با یک جستجوی ساده می‌توانند از آنها اطلاع پیدا کنند. در ادامه قصد داریم مهم‌ترین اشتباهات رایج در چیدمان یک آشپزخانه را به هم بررسی کنیم و در همین حین اصول چیدمان آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

در چیدمان آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به مثلث کار و فضای گردش در آشپزخانه 2. خرید لوازم آشپزخانه با توجه به مساحت فضا 3. توجه به نورپردازی 4. چیدمان لوازم آشپزخانه و کابینت‌ها 5. انتخاب کفپوش مناسب 6. توجه به محل قرارگیری سطل زباله 7. انتخاب دیوارپوش مناسب 8. توجه به رنگ‌بندی فضا 9. طراحی صحیح گوشه‌های آشپزخانه


آیا خرید لوازم و وسایل برقی در چیدمان آشپزخانه تاثیرگذار است؟

بله؛ در هنگام خرید لوازم خانگی حتما از قبل به محل قرار گیری آن، اندازه‌ی فضایی که دارید، جهت باز شدن درب و حتی سختی‌های حمل ‎و نقل آن تا درون آشپزخانه فکر کنید.


در چیدمان آشپزخانه، سطل زباله را در چه قسمتی قرار دهیم؟

باید سطل‌های زباله (بازیافت و غیر بازیافتی) را داخل کابینت در نزدیکی سینک ظرفشویی قرار بدهید تا در معرض دید نباشد.

 

فضای گردش نامناسب 

چیدمان آشپزخانه خطی با کابینت‌های طوسی و طلایی، گاز رومیزی و کفپوش چوبی

آشپزخانه محیطی یک‌نفره نیست و باید افراد بیشتری بتوانند در آن حضور داشته باشند. یکی از اولین اشتباهات رایج در آشپزخانه‌ها این است که فضا یا مسیر مناسبی برای گردش افراد در آن در نظر گرفته نمی‌شود. پر کردن فضای آشپزخانه از وسایلی که ضرورتی برای حضور آنها وجود ندارد و قرار دادن لوازم آشپزخانه در مکان‌های نامناسب باعث بروز این مشکل می‌شود. 

در بعضی از مواقع جهت باز شدن درب یخچال، فر یا کمدها به گونه‌ای باز می‌شود که عملا باعث مسدود شدن فضای گردش آشپزخانه می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اصول چیدمان آشپزخانه ایجاد فضای گردش مناسب در آن است و با قرار دادن لوازم در مکان‌های نامناسب، فضای گردش را محدود نکنید. 

 

چیدمان اشتباه مثلث کار 

چیدمان آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید و صفحه کابینت سنگ مرمر و کاشی های بین کابینتی مات سفید

مثلث کار شامل یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز می‌شود. یکی دیگر از اشتباهات مهلکی که در چیدمان یک آشپزخانه به وفور رخ می‌دهد، چیدمان اشتباه مثلث کار است. این موضوع باعث خستگی مفرط کسی می‌شود که در آشپزخانه کار می‌کند چون برای انجام دادن هر کاری باید مسیر زیادی را راه برود و طبیعتا این موضوع باعث خستگی روحی او هم خواهد شد. 

پیشنهاد ما این است که با توجه به پلان آشپزخانه (خطی، ال شکل، بسته، راهرویی یا …) مثلث کار را در بهینه‌ترین حالت ممکن و نزدیک به هم قرار بدهید تا کار کردن در آشپزخانه راحت‌تر باشد.

 

خرید لوازم خانگی بدون توجه به اندازه آشپزخانه 

چیدمان آشپزخانه‌ای با کابینت‌های طوسی روشن و صفحه کابینت سفید، کفپوش و سقف چوبی، پنجره ‌ای با فریم سفید و لوازم برقی نقره‌ای

این اشتباه بیشتر به کسانی مربوط می‌شود که صاحب خانه هستند. خرید لوازم خانگی که ابعاد آن هیچ نسبتی با پلان یا اندازه‌ی آشپزخانه ندارد، اشتباهی مهلک است. این اشتباه باعث می‌شود هم هزینه زیادی را متحمل شود و هم وسیله‌ای که خریداری کرده‌اید نتواند کارایی ایده‌آل خود را داشته باشد. خرید یخچال، مایکروویو، اجاق گاز یا ماشین لباسشویی بی‌توجه به ابعاد و شکل آشپزخانه کاری به شدت اشتباه است. 

بنابراین در هنگام خرید لوازم خانگی حتما از قبل به محل قرار گیری آن، اندازه‌ی فضایی که دارید، جهت باز شدن درب و حتی سختی‌های حمل ‎و نقل آن تا درون آشپزخانه فکر کنید تا از خرید خود پشیمان نشوید. 

 

نورپردازی ضعیف یا غلط

چیدمان آشپزخانه با کابینت‌های سفید، صفحه کابینت سنگی، پرده‌های شید، کفپوش چوبی و نورپردازی

اکثر مردم فکر می‌کنند نورپردازی صحیح این است که محیط را با چراغ‌های متعدد یا قدرتمند پرنور کنیم؛ این یک تصور عامیانه غلط است و در خیلی از مواقع، پرنور کردن محیط باعث ایجاد سایه‌های تاریک‌تر شده و تاثیر منفی روی دید افراد دارد. یکی دیگر از اشتباهات رایج در چیدمان اشپزخانه، نورپردازی به شیوه‌ی غلط است. کم‌نور بودن محیط آشپزخانه باعث ایجاد چشم‌درد در افراد می‌شود و پرنور بودن سایه‌های تاریک بیشتری ایجاد می‌کند. 

بنابراین بهتر است از نورهای مناسب در مکان‌های مناسب استفاده کنید. می‌توانید یک یا چند چراغ آویز یا لوستر آشپزخانه را به عنوان نور اصلی آشپزخانه به کار ببرید. همچنین برای نوردهی بهتر در زیر کابینت‌ها، می‌توانید نوارهای LED را در این نقطه قرار بدهید. از نورهای دیوارکوب و نقطه‌ای هم برای زیباتر کردن انواع کابینت‌ها یا کابینت‌های بالایی می‌توان استفاده کرد. 

 

بی‌توجهی به اولویت چیدمان اشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه‌ای با کابینت های سفید و رویه چوبی، کفپوش چوبی، دیوار سفید و شیرآلات مشکی

چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی کار بسیار دشواری‌ست. هر کدام از لوازم این نوع آشپزخانه، وظیفه‌ی مخصوص به خود را دارند و این وظایف با توجه به نیاز افراد اولویت‌بندی می‌شود. به عنوان مثال یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز باید در نزدیک‌ترین و بهترین موقعیت آشپزخانه قرار داده شود؛ چون اولویت آن بالاست. اما لوازمی مانند ماشین لباس‌شویی، قهوه‌ساز یا ماشین ظرفشویی نیازی نیست در فضای جلوی آشپزخانه باشند و می‌توانید آنها را در مکان‌های دورتر قرار بدهید. بنابراین در طراحی آشپزخانه کوچک به اولویت کاربرد هرکدام از وسایل و تجهیزات آشپزخانه دقت کنید. 

 

قرار دادن جزیره در مکانی اشتباه

چیدمان آشپزخانه با کابینت‌های سفید و چوبی، شلف‌های چوبی و جزیره‌ای با صندلی‌های اپن سفید و چوبی

وظیفه‌ی اصلی کابینت‌های جزیره‌ آشپزخانه این است که فضای بیشتری را به آشپزخانه اضافه کنند تا کار کردن در آن در فضای بزرگتری انجام شود. اما این موضوع مانند شمشیر دو لبه است. در مدل چیدمان آشپزخانه ایرانی اگر فضای کمی برای آشپزخانه در نظر گرفته شده باشد، استفاده از یک کابینت جزیره‌ای می‌تواند جریان گردش را محدود کند و به مثلث کار لطمه بزند. بنابراین تنها در صورتی از طراحی جزیره‌ در آشپزخانه ال شکل و مربع شکل استفاده کنید که مطمئن باشید فضای شما را اشغال نمی‌کند. 

 

اشتباه در چیدمان کابینت آشپزخانه 

چیدمان آشپزخانه با کاشی‌های بین کابینتی زرد، کابینت‌های آجری رنگ، گاز مشکی و اکسسوری های روی شلف‌ها

کابینت باید با توجه به پلان اصلی آشپزخانه طراحی شود. در واقع طراحی کابینت آشپزخانه‌های ال شکل یا آشپزخانه خطی و راهرویی تفاوت زیادی دارد. یکی از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه، طراحی چیدمان کابینت آن به شیوه‌ای اشتباه است.

 استفاده از کابینت‌های متعدد و چند طبقه در فضاهای آشپزخانه باریک یا انتخاب رنگ و جنس نامناسب و بی‌توجهی به اقلیم باعث می‌شود آشپزخانه‌ای شلخته و زشت داشته باشیم. بهترین راه این است که در هنگام خرید کابینت، حتما با مشاوران حرفه‌ای در خصوص بهترین مدل کابینت آشپزخانه صحبت کنید. 

 

بی‌توجهی به چیدمان داخل کابینت  

چیدمان ظروف داخل کابینت آشپزخانه به رنگ سفید

کابینت محلی برای پنهان کردن ظروف و لوازم آشپزخانه نیست؛ محلی برای نگه‌داری درست از آنهاست! این تصور اشتباه باعث شده بسیاری از مردم در چیدمان وسایل شلف داخل کابینت اشپزخانه بی‌توجه باشند و ظروف را با شلختگی تمام داخل کابینت قرار بدهند. چیدمان ظروف در کابینت باید با حوصله و با توجه به کاربرد آنها انجام شود. لوازم که بیشتر احتیاج می‌شوند در طبقه‌های پایینی و نزدیک به درب کابینت باید باشند. 

یک نکته درباره چیدمان داخل کابینت آشپزخانه عروس هم باید گفت و آن این است که ظروف عروس و دامادهای جوان چون تازه هستند اغلب کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین دلیل بهتر است در طبقه‌های بالایی قرار داده شوند تا کمتر آسیب ببینند. 

 

چیدمان وسایل برقی در محل نامناسب

چیدمان آشپزخانه با کابینت‌های سفید، کاشی‌های بین کابینتی طرحدار سفید و قهوه‌ای با لوازم برقی

یکی دیگر از اشتباهاتی که در چیدمان یک آشپزخانه رخ می‌دهد، قرار دادن وسایل برقی در محل نامناسب است. به عنوان مثال مایکروویو یا قهوه‌ساز را در محلی قرار می‌دهند که پریز برق در نزدیکی آن وجود ندارد و به همین دلیل باید سیم‌کشی روی کار انجام شود تا به این لوازم برق‌رسانی شود. یکی از اصول چیدمان یک آشپزخانه این است که لوازم برقی باید در نزدیکی پریز برق قرار بگیرند تا سیم‌کشی اضافی حذف شود. 

بنابراین اگر مدل چیدمان آشپزخانه برای شما اهمیت دارد، در مرحله‌ی طراحی، پریزها را در موقعیت‌هایی قرار بدهید که مطمئن هستید، لوازم برقی در همانجا قرار می‌گیرند. همچنین در صورت نیاز از یک چندراهی سیم برق استفاده کنید اما تا حد امکان کابل برق را از دید عموم مخفی نگه دارید. 

 

اشتباه در چیدمان اپن آشپزخانه 

چیدمان آشپزخانه‌ای با لوستر مدرن، جزیره و کابینت‌های سفید، کفپوش چوبی و نورپردازی مخفی زیرکابینتی

در آشپزخانه‌های باز برخلاف آشپزخانه بسته که جزیره، آرک یا سنگ اپن، کانتری برای آنها ساخته می‌شود، اصول چیدمان مخصوص به خود را دارند. یکی از اشتباهات رایج در چنین آشپزخانه‌هایی، بی‌توجهی به چیدمان روی اپن است. قبل از معرفی روش‌های چیدمان اپن آشپزخانه باید به این نکته اشاره کرد که شلوغ کردن اپن کاملا اشتباه است، پس از شیوه‌هایی استفاده کنید که ساده‌تر و خلوت‌تر باشد. 

برای چیدمان اپن آشپزخانه می‌توانید از شیوه‌های زیر استفاده کنید: 

 

چیدمان اپن یا جزیره آشپزخانه سفید با رویه سنگی با وسایل و گلدان‌های دکوراتیو آبی و سفید

  • ظروف شیک: برای چیدمان روی اپن آشپزخانه شیک، می‌توانید ظروف گران‌قیمت و شیک خود را در این بخش قرار بدهید تا در معرض دید همه باشد. توجه داشته باشید که این ظروف در دسترس کودکان قرار نگیرد.  
  • وسایل دکوراتیو: از شمع و مجسمه گرفته تا چراغ‌های تزئینی و تابلو را می‌توانید به عنوان وسایلی برای تزیین اپن آشپزخانه استفاده کنید. اگر سری به فروشگاه‌های مخصوص دکوراسیون بزنید، وسایل تزیینی متعدد و متنوعی را مشاهده خواهید کرد که در تزیین آشپزخانه بسیار کاربردی هستند.

 

چیدمان جزیره یا اپن آشپزخانه سفید با ظرف میوه مصنوعی و گاز رومیزی با میز ناهارخوری و صندلی‌های سفید

  • میوه‌های مصنوعی: یکی از متداول‌ترین روش‌ها در چیدمان اپن اشپزخانه استفاده از سبد حصیری با میوه‌های مصنوعی است. این شیوه از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. میوه اشتها را تحریک می‌کند و به اپن رنگ‌های متنوعی می‌بخشد. 
  • با لوستر و نورپردازی: می‌توانید با استفاده از چراغ‌های رومیزی، آویز یا لوسترهای مخصوص اپن، به نورپردازی آشپزخانه بپردازید. این شیوه را می‌توانید با شیوه‌های قبلی ترکیب کنید. 

 

چیدمان جزیره آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، جزیره چوبی با رومیزی شطرنجی قرمز و قهوه‌ای و ظرف‌های میوه

  • رومیزی: با قرار دادن رومیزی‌های پارچه‌ای یا پلاستیکی می‌توانید اپن آشپزخانه را زیباتر کنید و چیدمان وسایل روی آن را بیشتر به نما بیاورید. 
  • کتاب آشپزی: یکی دیگر از شیوه‌های چیدمان اپن آشپزخانه قرار دادن کتاب‌های مختلف و رنگارنگ آشپزی روی اپن است. این کتاب‌ها حس کنجکاوی را در مهمانان شما به وجود می‌آورند و به زیبایی اپن هم کمک می‌کنند. 
  • آکواریوم: اگرچه قرار دادن آکواریوم خانگی روی اپن آشپزخانه در صورتی که نزدیک به اجاق گاز باشد کار اشتباهی‌ست اما در صورت امکان می‌توانید از آکواریوم برای دکوراسیون اپن آشپزخانه استفاده کنید. 

 

انتخاب کفپوش نامناسب

چیدمان آشپزخانه با کابینت‌های سفید و رویه چوبی، شلف‌های شیشه‌ای، فرش قرمز و نارنجی با کاشی‌های سفید و دیوار آجری سفید

شاید قرار دادن یک فرش نفیس ایرانی در آشپزخانه خیلی هیجان‌انگیز به نظر برسد اما آیا کار درستی‌ست؟ اشپزخانه محلی برای طبخ غذا، شستن ظروف و کارهایی از این دست است. بنابراین انتخاب فرش‌های گران‌قیمت به عنوان کفپوش آشپزخانه‌ که دائم در معرض آلودگی، رطوبت و آب قرار دارد، قطعا کار درستی نیست. 

سعی کنید از کفپوش‌هایی برای آشپزخانه استفاده کنید که به راحتی تمیز شوند، قابل شستشو باشند و جنس نرم و لطیفی داشته باشند تا در اثر ایستادن طولانی مدت در آشپزخانه پای شما درد نگیرد. خرید فرش‌ آشپزخانه گران‌قیمت در نگاه اول شاید جالب به نظر برسند اما باعث هدر رفتن پول شما می‌شود.

 

فراموش کردن محل قرار گیری سطل زباله

چیدمان داخل کابینت آشپزخانه‌ای با سطل های زباله تفکیکی در پایین سینک ظرفشویی

ساده به نظر می‌رسد اما بسیار مهم است! در چیدمان آشپزخانه در خیلی از مواقع محل قرارگیری سطل زباله از قبل مشخص نمی‌شود و اصلا برنامه‌ریزی دقیقی برای آن انجام نشده است. برخی از مردم، سطل زباله را در محیطی قرار می‌دهند که آلودگی آن به سایر لوازم و مواد موجود در آشپزخانه هم برخورد می‌کند. برخی از یک کیسه پلاستیکی آویزان در آشپزخانه برای جمع کردن زباله روزانه استفاده می‌کنند و به انتشار بوی نامطبوع یا آلوده شدن محیط توجهی ندارند. 

به نظر ما باید سطل‌های زباله (بازیافت و غیر بازیافتی) را داخل کابینت در نزدیکی سینک ظرفشویی قرار بدهید تا در معرض دید نباشد. سعی کنید از سطل‌ زباله کابینتی درب‌دار استفاده کنید تا آلودگی و بوی نامطبوع به محیط خانه سرایت نکند. 

 

فراموش کردن دیوارپوش (اسپلش)

چیدمان آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، لوسترهای پارچه‌ای شطرنجی، دیوارپوش طرحدار قهوه‌ای پشت گاز ، جزیره سفید با شیرآلات برنزی

استفاده از دیوارپوش و بین کابینتی آشپزخانه ممکن است جنبه‌ی تزئینی داشته باشد اما این موضوع باعث نمی‌شود کاربردهای آن را فراموش کنیم. سعی کنید در پشت سینک آشپزخانه، اجاق گاز یا محل قرار گرفتن ظروف از دیوارپوش‌های سنگی، چوبی یا … استفاده کنید تا از نفوذ رطوبت و خیسی آب به دیوار جلوگیری کند. این یک عمل پیشگیرانه است؛ چون از خراب شدن دیوار نزدیک به سینک یا اجاق گاز پیشگیری می‌‌کند. پس آن را جدی بگیرید!

 

انتخاب رنگ‌های خیلی گرم در آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه‌ای با کابینت‌های چوبی، کاشی‌های بین کابینتی رنگی، دیوارهای نارنجی و میز و صندلی‌های چوبی

در انتخاب لوازم برقی و تجهیزات آشپزخانه بیشتر به کارایی و کیفیت آنها توجه می‌کنیم. اما اگر اصول چیدمان یک آشپزخانه برای شما اهمیت دارد باید یک نکته اساسی را هم در نظر داشته باشید؛ رنگ. انتخاب رنگ‌های خیلی گرم برای لوازم برقی، پرده آشپزخانه، دیوار، کابینت، جزیره‌ای یا شیرآلات آشپزخانه شاید هیجان‌انگیز به نظر برسد اما اشتباه است. آشپزخانه محیطی به ذات گرم است و اگر در استفاده از رنگ‌های گرم (مانند قرمز و نارنجی) در آن افراط کنید، محیطی غیرقابل تحمل می‌شود. 

 

بی‌توجهی به گوشه‌های آشپزخانه 

چیدمان گوشه آشپزخانه با شلف چوبی و اکسسوری‌های روی آن و کاشی‌های دیواری سفید بدون لعاب

گوشه‌های آشپزخانه عملا فضای مرده محسوب می‌شود. یکی از اشتباهاتی اغلب در طراحی آشپزخانه مرتکب می‌شوند، بی‌توجهی به این فضاست. می‌توانید با استفاده از کمدهای مناسب گوشه و کابینت گوشه، فضای ذخیره‌سازی مناسبی به گوشه‌ی آشپزخانه اضافه کنید. کافیست به این بخش از آشپزخانه هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. 

 

جمع‌بندی: زیبایی خالص با رعایت اصول چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه‌ای با کابینت‌های آبی تیره، صفحه روی کابینت و بین کابینتی سنگی با شیرآلات طلایی و شلف‌های آبی تیره

طراحی و چیدمان آشپزخانه، کار چندان دشواری نیست اما تنها با چند اشتباه ساده ممکن است به یک فاجعه تبدیل شود. بی‌توجهی به جریان گردش، استفاده از لوازم با ابعاد نامناسب، قرار دادن جزیره‌ای در آشپزخانه‌های کوچک، نورپردازی ضعیف و موضوعاتی از این دست می‌تواند روی زیبایی آشپزخانه تاثیر منفی بگذارد. در این مقاله سعی کردیم 15 اشتباه رایج در چیدمان آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهیم و راه‌کارهای ضروری را پیشنهاد کنیم. نظر شما چیست؟ دیگر چه اشتباهاتی در چیدمان یک آشپزخانه رخ می‌دهد؟ پیشنهادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.