طراحی استخر روباز با ایده‌های جذاب و منحصر به فرد!

حیاط ویلایی دوبلکس با نمای سفید، استخر روباز مستطیلی و سه صندلی آفتابگیری

یکی از پروژه‌هایی که می‌تواند ارزش ملک را تا حد زیادی افزایش دهد، «استخر روباز» است. بدون شک همه ما از یک تصویر ذهنی که در آن تابش نور خورشید بر یک ویلای بزرگ با استخری مدرن که در اطرافش گیاهان گرمسیری در حال رقص هستند، لذت می‌بریم؛ اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، چنین تصویر ذهنی برای تعداد معدودی از افراد به واقعیت تبدیل می‌شود. با این حال، داشتن یک استخر روباز دست نیافتنی نیست! اگر صاحب یک ویلا هستید یا قصد سرمایه‌گذاری روی احداث یک مجموعه ورزشی را دارید، پس هنوز هم می‌توانید در محوطه ملک خود به طراحی استخر روباز فکر کنید. ما در مقاله دیگری از وبلاگ معمارنو در مورد ایده‌های جذاب و منحصر به فرد جهت طراحی استخر روباز اشاره می‌کنیم.

 

سوالات متداول:

در طراحی استخر روباز باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. ابعاد استخر 2. طرح و شکل استخر 3. صرفه جویی در انرژی 4. طراحی فضای محوطه استخر 5. انتخاب مصالح و متریال مناسب


استخر روباز در چه طرح و مدل‌هایی طراحی می‌شود؟

استخرهای روباز به شکل تفریحی و خانوادگی، مرتفع یا کانتینری، چهار فصل با اشکال متنوع به همراه ترکیب آب و آتش یا آبشار طراحی می‌شوند.

 

ایده‌های جذاب و منحصر به فرد در طراحی استخر روباز

استخر روبازی با طراحی گرد و پله ای به همراه دو درخت نخل و یک باغچه اشکی وسط آن

بسیاری از افرادی که محوطه‌های کوچک یا باریکی دارند، معتقدند که نمی‌توانند در محوطه خود استخر شنا احداث کنند؛ اما این تصور اشتباه است! اگرچه اندازه حیاط گزینه‌های شما را محدود می‌کند ولی همچنان می‌توانید یک استخر خانگی روباز داشته باشید. در واقع، هدف اصلی استخر این است که شما را در روزهای گرم تابستان خنک کند. چه استخر شما باریک باشد و چه بزرگ، آب تنی و خنک شدن در هر صورت امکان‌پذیر خواهد بود. بعد از اندازه‌گیری ابعاد استخر و قبل از شروع عملیات اجرایی، مهمترین کاری که باید انجام دهید، الهام گرفتن از ایده‌های فوق‌العاده در طراحی استخر روباز است. در زیر برخی از جدیدترین ایده‌های طراحی استخر روباز آورده شده‌اند:

 

ترکیب استخر روباز با آبشار

استخر روبازی با هندسه آزاد و یک آبشار سنگی با نورپدازی کنار آن

صدای آرامش‌بخش آب باعث می‌شود تا صدای اطراف خاموش شود. این همان لحظه‌ای است که در استخر خود دراز کشیده‌اید و با بستن چشم‌هایتان به صدای گوش‌نواز ریزش آب از آبشار کنار استخر لذت می‌برید. شما می‌توانید در کنار استخر روباز خود یک آبشار با نورپردازی زیبا احداث کنید. نکته مهم این است که آبشار باید در کنار استخر باشد و آب آبشار در استخر در جریان یابد. در شب نیز از نورپردازی استخر غافل نشوید؛ بهتر است از نور آبی در طراحی استخر روباز خود استفاده کنید.

بعد از احداث استخر خود، اکنون دور آبشار جمع شوید تا نهایت آرامش را تجربه کنید. این نوع استخر نه تنها حس حضور طبیعت را تداعی می‌کند بلکه آبشار و آلاچیق در کنار استخر نیز به یک ویژگی چشم‌نواز در محوطه تبدیل می‌شوند. همچنین ساخت آبشار به فضای زیادی نیاز ندارد و برای استخرهای کوچک و بزرگ انتخابی عالی محسوب می‌شود.

 

استخر روباز لاکچری بی‌نهایت

استخر روباز مدل بی نهایت در حیاط ویلایی لاکچری بصورت دوبلکس با نمای سفید

استخر بی‌نهایت مظهر تجمل، جذابیت و زیبایی است. این استخر ایده‌ای منحصر به فرد است که در ویلای افراد مشهور، استراحتگاه‌های پنج ستاره و مجموعه‌های ورزشی لوکس دیده می‌شود. استخر بی‌نهایت راهی عالی برای افزایش زیبایی و جذابیت محوطه است و حتی می‌تواند ارزش ملک را بالا ببرد. اگر محوطه ویلای شما مشرف به منظره‌ای خیره‌کننده است، واقعاً هیچ راهی بهتر از اضافه کردن یک استخر بی‌نهایت نیست. اصولا یک طرف از طول استخر بی‌نهایت باز است که به لبه یک پرتگاه منتهی می‌شود. شما می‌توانید به سمت لبه باز استخر تکیه دهید و در کنار عزیزانتان از غروب آفتاب لذت ببرید.

 

ترکیب آب و آتش در استخر روباز

حیاط ویلایی با استخر روباز و گودال آتش وسط استخر به همراه نیمکت دایره ای دور آن

ترکیب ویژگی‌های آب و آتش روندی است که به سرعت در محبوبیت است. درواقع، می‌توان عنصر آتش را به نحوی در کنار استخر قرار دارد یا آن را به عنوان بخشی از محوطه‌سازی در نظر گرفت؛ اما ترکیب آب و آتش در کنار یکدیگر یک تضاد معنوی را ایجاد می‌کند. آب حس طراوت و خنکی را به فضا می‌بخشد و آتش حس گرما و راحتی را منعکس می‌کند. ترکیب این دو ویژگی یک تجربه بصری و ذهنی قوی را ایجاد می‌کنند. بعد از آب تنی در یک بعدازظهر شاد می‌توان به کنار آتش رفت و خود را گرم کرد. احداث یک شومینه سنگی یا یک گودال آتش درست در کنار استخر، می‌تواند به معنای این باشد که استخر برای فصل پاییز قابل استفاده خواهد بود. گاهی اوقات هم می‌توان آتش را در نزدیک‌ترین بخش استخر در نظر گرفت. برای استخرهای مستطیلی، هر چهار گوشه استخر مکانی برای شعله‌ور شدن زبانه‌های آتش است.

 

استخر روباز مرتفع یا کانتینری

استخر روباز مرتفع کانتینری با بدنه مشکی و قسمتی شیشه ای به همراه سه صندلی تخت شو کنار آن

اگر به دنبال ایده‌ای منحصر به فرد برای استخر خود هستید که چشم‌ها را به خود خیره کند، چرا به یک استخر مرتفع فکر نکنیم؟ این استخر معمولاً به عنوان «استخر کانتینری» شناخته می‌شود؛ زیرا به نظر می‌رسد که نیمی از آن در زمین و نیمی دیگر از آن بیرون است. طراحی این استخر روباز به این صورت است که سطح نهایی استخر بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد و افراد برای دسترسی به آن باید از پله‌ها بالا بروند.

بسیاری از افراد دیوارهای استخر کانتینری را با سنگ، بتن و کاشی می‌پوشانند. برخی دیگر نیز از شیشه به عنوان دیوار استخر بهره می‌برند تا ظاهری شبیه به تنگ ماهی ایجاد کنند. یک استخر مرتفع می‌تواند به خودی خود پروژه‌ای بزرگ باشد؛ اما نسبت به استخرهای معمولی به حفاری کمتری نیاز دارند. در هر صورت، ممکن است برخی از افراد سبک طراحی استخر کانتینری را دوست نداشته باشند، بنابراین انتخاب این گزینه به ترجیحات زیبایی شناختی و سلائق افراد مربوط می‌شود.

 

استخر روباز تفریحی خانوادگی

حیاط ویلایی با استخر روباز مستطیلی خانوادگی و پدر و مادر خانواده در حال صحبت

اگر به فکر اضافه کردن یک استخر روباز ساده به محوطه ویلای خود هستید و می‌خواهید روزهایی شاد و دل‌انگیز داشته باشید، به یک استخر تفریحی خانوادگی فکر کنید. استخر مستطیلی شکل کلاسیک به شما و عزیزانتان این امکان را می‌دهد که در روزهای گرم تابستان به سراغ آب تنی بروید و ساعت‌ها به تفریح و شادی بپردازید. در چنین استخرهایی که اغلب برای تعداد زیادی افراد در سنین مختلف ساخته می‌شوند، کف استخر باید غیرلغزنده باشد تا ایمنی همه افراد به ویژه کودکان و افراد کهنسال را تضمین کند. چندین عنصر روشنایی را اطراف استخر در نظر بگیرید تا از این ویژگی در روز و شب لذت ببرید. شاید حتی یک تخته غواصی یا یک سرسره برای لذت بردن بچه‌ها نیز ایده‌ای خوب باشند.

 

استخر روباز چهار فصل

حیاط ویلا با آلاچیق چوبی و سنگی، استخر روباز و جکوزی برای چهار فصل و نورپردازی مخفی

یکی دیگر از ایده‌های منحصر به فرد استخر، ترکیب یک جکوزی با استخر شنا است. جکوزی آب گرم ویژگی پرزرق و برق، عملی و سرگرم‌کننده است. جکوزی تجربه زندگی در فضای باز را دوچندان می‌کند. درحقیقت، به شما این امکان را می‌دهد که از تجربه متفاوت آب گرم و آب سرد در یک مکان لذت ببرید. شما می‌توانید در استخر شنای خود شیرجه بزنید و سپس در وان آب گرم برای آرامش بیشتر ریلکس کنید. مزیت دیگر جکوزی این است که می‌توان از آن در فصول سرد سال استفاده کرد. درواقع، ترکیب استخر و جکوزی می‌تواند به عنوان یک استخر روباز چهار فصل عمل کند. در تابستان می‌توان از آب خنک استخر استفاده کرد و در زمستان نیز از آب گرم جکوزی بهره‌مند شد. گاهی اوقات با قرار دادن یک روکش استخر، امکان پوشاندن آن در فضای باز برای استفاده در زمستان نیز وجود دارد.

 

استخر روباز با اشکال منحصر به فرد

استخر روباز با هندسه آزاد، پرگولای چوبی و یک سرسره منحنی آبی رنگ

هنگامی که افراد به طراحی استخر روباز فکر می‌کنند، بیشتر یک استخر مستطیلی یا گرد را متصور می‌شوند. با این حال، زمان در حال تغییر است و ترندهای جدید استخر روباز به سمت طرح‌های سفارشی و مدرن حرکت می‌کنند. ازاین‌رو اکنون ما شاهد افزایش طرح‌های منحنی‌وار و غیرمتعارف هستیم. طرح‌های منحصربه فرد استخر نه تنها ظاهر محوطه را زیبا و متفاوت نشان می‌دهند بلکه به شما این امکان را می‌دهند تا ویژگی‌های مختلفی را به محوطه خود اضافه کنید. برای مثال، می‌توانید از تخت حیاط و صندلی راحتی کنار استخر استفاده کنید یا عنصری زیبا از گیاهان بومی منطقه را به نمایش بگذارید.

 

نکات مهم در طراحی استخر روباز

حیاط سنگی ویلایی سه طبقه با استخر روباز بیضی و گودال آتش وسط آن

مهم است که در زمان طراحی استخر روباز به برخی نکات مهم برای ایجاد یک طرح ایده‌آل و کاربردی توجه کنید. این نکات به شرح زیر هستند:

 

اندازه مناسب استخر خود را تعیین کنید

استخر روباز مستطیلی و جکوزی مربعی در حیاطی با دو سایبان چتری قرمز رنگ

با اساسی‌ترین جنبه شروع کنید و آن تعیین اندازه مناسب استخر است. مهم است که متراژ محوطه خود را محاسبه کنید و تصمیم بگیرید که اندازه استخر شما چقدر باید باشد. اشغال کل فضا با استخر نه عملی خواهد بود و نه ظاهر خوبی خواهد داشت، پس سعی کنید استخر خود را به تناسب محوطه خود طراحی کنید. هنگامی که می‌خواهید اندازه مناسب استخر را ارزیابی کنید، چند سوال مهم زیر را از خود بپرسید:

  • چقدر فضای مفید برای استخر دارم؟
  • چند نفر از استخر استفاده خواهند کرد؟
  • چگونه بهترین طراحی ممکن را انجام دهم؟

ابعاد استخر باید متناسب با اندازه محوطه و پاسخگوی نیازهای خانواده باشد.

 

شکل استخر را انتخاب کنید

ترکیب استخر روباز و جکوزی با هندسه آزاد به همراه دو سگ

استخرهای شنا به عنوان عناصری از معماری باغ باید بر اساس شکل محوطه و سلائق شما طراحی شوند. بر این اساس می‌توان استخر روباز را در اشکال زیر طراحی کرد:

 

مستطیلی

حیاط ویلایی با نمای سفید، استخر روباز مستطیلی و چراغ های دیواری

رویکرد کلاسیک در شکل استخر یک طراحی مستطیل شکل است. مستطیل اغلب محبوب‌ترین شکل طراحی استخر است اما از نظر بصری ممکن است ظاهری کسل‌کننده داشته باشد. نکته مثبت این است که ابعاد مستطیل را می‌توان به راحتی با شکل محوطه تطبیق داد.

 

لبه ناپدید شده

حیاط ویلایی دو طبقه با نمای گلبهی و استخر روباز مثلثی با لبه ناپدید شده

یک سبک مدرن از طراحی استخر روباز، طراحی لبه ناپدید شده است. این سبک طراحی که اغلب برای استخرهای بی‌نهایت استفاده می‌شود، دارای یک لبه بدون تکیه‌گاه است که اجازه می‌دهد آب به سمت پایین ریزش کند. این سبک طراحی در حالی که بسیار زیبا است اما تنها در صورتی قابل اجراست که منظره‌ای تماشایی در آن سوی محوطه وجود داشته باشد.

 

انتهای رومی

استخر روباز با شکل انتهای رومی به همراه چهار صندلی راحتی استخری و تور بکستبال

یک طرح کلاسیک که اغلب در کشورهای اروپایی دیده می‌شود، طراحی استخر به روش انتهای رومی است. در سبک انتهای رومی یک یا دو طرف عرض استخر به صورت گرد طراحی می‌شوند.

 

استخر آزاد

محوطه سرسبزی با استخر روباز و هندسه آزاد به همراه صندلی های مشکی

این سبک طراحی یک طرح غیر خطی است و می‌تواند اساساً هر شکلی که شما تصور می‌کنید را به خود بگیرد. اگر می‌خواهید یک الگوی هندسی غیرمتعارف برای محوطه خود داشته باشید، این سبک طراحی ممکن است گزینه ایده‌آلی باشد.

 

به ویژگی‌های خاص فکر کنید

استخر روباز مستطیلی با کفپوش چوبی و چهار نیمکت برای آفتابگیری به رنگ کرم

شکل و اندازه استخر تنها ویژگی‌هایی نیستند که در ظاهر استخر شما تأثیر می‌گذارند. شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های اضافی را انتخاب کنید که محوطه اطراف استخر را زیباتر کند. برای مثال، مبلمان و صندلی فضای باز، آلاچیق و سایبان چتری، آبشار یا نیمکت مخصوص استخر، چند نمونه از گزینه‌های محبوب هستند. هرگز اهمیت نیمکت کنار استخر را نادیده نگیرید. نیمکت بخشی جدایی‌ناپذیر از یک استخر روباز است که به افراد کمک می‌کند تا از آفتاب فرح‌بخش لذت بسیار ببرند. بیشتر به نیمکت‌های پلاستیکی و صندلی حصیری فکر کنید. همچنین، رنگ نیمکت‌ها را مطابق با فضای محوطه انتخاب کنید. معمولاً رنگ‌های کرمی، سبز روشن و سرمه‌ای می‌توانند انتخاب‌های بهتری باشند.

جریان آزاد آب می‌تواند یک نقطه کانونی چشمگیر باشد، بنابراین ممکن است بخواهید در مورد آبنما که به داخل استخر سرریز می‌شود نیز فکر کنید. به دنبال ایده‌های ناب و جدید باشید. ویژگی‌هایی را در محوطه خود جای دهید که هم کاربردی باشند و هم بتوانند جلوه‌های بصری استخر را دوچندان کنند.

 

صرفه جویی در انرژی را فراموش نکنید

حیاط ویلای دوبلکسی در شب با استخر روباز مستطیلی و چراغ های LED برای روشنایی استخر

عادی است که بیشتر توجه خود را به سمت طراحی استخر روباز معطوف کنید؛ اما عملکرد را نیز نباید فراموش کنید. برای حداقل نگه‌داشتن هزینه‌های انرژی، تهیه «پمپ با سرعت متغیر» توصیه می‌شود؛ زیرا به صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کند. روشنایی استخر نیز باید با صرفه‌جویی در مصرف انرژی مرتبط باشد. گزینه‌های امروزی بسیار متفاوت از آن چیزی هستند که در گذشته وجود داشته‌اند. چراغ‌های LED کم مصرف، به گزینه‌ای مطلوب برای طراحی استخر‌ سرپوشیده و روباز امروزی تبدیل شده‌اند. در حالی که تنوع رنگی این چراغ‌ها به همراه دیگر تجهیزات استخر، زیبایی بصری آن را افزایش می‌دهد، این چراغ‌ها ولتاژ پایین دارند و در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنند.

 

کلام آخر

محوطخ سازی حیاطی با کفپوش سنگی، سایبان های چتری و استخر روباز مستطیلی

استخر روباز بیش از هر عنصر دیگری در محوطه‌سازی به تقویت و زیبایی فضای بیرونی کمک می‌کند. اینجا همان مکانی است که آرامش را تداعی می‌کند و باعث زدودن خستگی و استرس می‌شود. پس هنگامی که قصد ساخت یک استخر روباز را دارید، باید تأثیراتی را که این المان بر زیبایی فضای بیرونی شما خواهد داشت، در نظر بگیرید. شما می‌توانید چشم‌انداز فضای باز خود را با ساخت یک استخر زیبا ارتقاء دهید. یک چشم‌انداز درخشان را می‌توان به راحتی به دست آورد، به شرطی که استخر به درستی طراحی شود. اگر به فکر سرمایه‌گذاری در احداث استخر روباز هستید ولی کاملاً مطمئن نیستید که چگونه می‌توانید آن را طراحی کرده و عملیات اجرایی آن را انجام دهید، متخصصان محوطه‌سازی می‌توانند در این امر به شما کمک کنند.