از بین بردن علف های هرز با روش های طبیعی

بیلچه و گیاهان اسفناج در یک باغ بزرگ

باغچه ها در بهار دوباره زنده می شوند. علف های هرز هم همینطور و این علف ها می توانند بزرگ ترین مشکل یک باغبان محسوب شوند. لذا اغلب کشاورزان و باغبانان در پی از بین بردن این گیاهان هرز می باشند. در این مقاله قصد داریم که به جای کلنجار رفتن بی مورد با این گیاهان، نقش آن ها را در اکو سیستم نشان دهیم.

فهرست مطالب:

ازبین بردن علف هرز با گل زرد باغچه با استفاده از روش طبیعی

تعریف علف های هرز

در مفهوم کلی، هر گیاهی که به طور ناخواسته رشد کند، علف هرز محسوب می شود. علف های هرز می توانند به هر گروهی از گیاهان، چمن و درخت، نسبت داده شوند. آن ها می توانند جزو گیاهان حیات وحش یک منطقه یا یک گیاه خودرو باشند. حتی گل و میوه هایی که خودتان در باغچه کاشته اید، در صورت رشد غیر قابل کنترل می توانند علف هرز و آفت محسوب شوند. یک گیاه می تواند در یک مکان طرفدار داشته باشد و در جایی دیگر علف هرز محسوب شود. هر کسی که بامبو یا نعناع در کنار جدول باغچه خانه‌اش و بدون استفاده از یک گلدان کاشته باشد، احتمالا تبدیل شدن یک گیاه خانگی به یک علف هرز را تجربه کرده است.

نوع این علف ها با مکان جغرافیایی تغییر می کند. گیاه آسیایی کودزو (تیریشه) در آمریکای جنوبی و قاصدک در همه جای دنیا علف هرز محسوب می شوند. نقطه مشترک تمام این گیاهان، انعطاف پذیری فوق العاده آن ها است. معمولا این گیاهان به شیوه های مختلفی اعم از دانه، ریشه و جوانه زیاد می شوند. این گیاهان از قوی ترین بازماندگان طبیعت محسوب می شوند.

با وجود اینکه بیشتر باغبانان، علف های هرز را مایه دردسر می دانند اما این گیاهان می توانند سودمند نیز باشند. بسیاری از انواع آن ها، مثل قاصدک موجود در تصویر، خوراکی هستند. قبل از خوردن یک علف هرز مطمئن شوید که آن را به درستی شناسایی کرده اید. برای این کار، باید بتوانید تشخیص دهید که کدام بخش از گیاه قابل خوردن است و آیا این گیاه در یک خاک سالم و عاری از هرگونه بیماری، آفت یا با مقدار آهن ناسالم رشد کرده است یا خیر.

بعضی از علف های هرز منبع غذایی مهمی برای حشرات و حیوانات گرده افشان محسوب می شوند. شبدر یکی از منابع غذایی مورد علاقه زنبور هاست. رازیانه و هویج وحشی نظر زنبور های شکارچی، حشرات و کفشدوزک ها را به خود جلب می کنند. کفشدوزک ها همچنین از آفات باغچه ها مثل شته تغذیه می کنند.

ازبین بردن علف هرز با گل سفید در باغچه با استفاده از روش های طبیعی

علف های هرز چه اطلاعاتی درباره باغچه تان به شما می دهند

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما علف های هرز می توانند به بهبود سلامت و تشخیص مشکلات موجود در خاک کمک کنند. در فرهنگ عامه اطلاعات جالبی درباره علف های هرز و فواید آن ها برای خاک وجود دارد.

علف های هرز خانواده حبوبات و بقولات، مثل کودزو، شبدر و ماشک، نیتروژن ساز هستند. آن ها ارتباط سازنده ای با باکتری های نیتروژن ساز در خاک برقرار می کنند. نیتروژن یکی از مهم ترین مواد مغذی موجود در خاک برای گیاهان است. فرهنگ عامه معتقد است که اگر در باغچه ای علف های هرز زیاد شوند، نشانه این است که نیتروژن خاک کم شده و گیاهان دیگر ممکن است از بین بروند. با گذر زمان، علف های هرز می توانند به بازسازی نیتروژن کافی در خاک کمک کنند. در واقع، شبدر و ماشک اغلب اوقات به عنوان گیاه پشتیبان برای بهبود خاک پرورش داده می شوند.

علف های با ریشه عمودی مانند قاصدک معمولا در خاک های فشرده مثل ترک های کنار پیاده رو ها رشد می کنند. وجود این علف ها نشانه این است سیستم هوادهی در خاک دچار مشکل است. مشابه این اتفاق در گل آلاله پیچکی نیز دیده می شود. این گیاه همیشه در خاک های سنگین که کمبود مواد معدنی دارند، می روید.

این گونه گیاهان، نشانه هایی هستند که اطلاعات زیادی در مورد سلامت خاک به ما می دهند. اگر به طور مکرر با علف های هرز در باغچه خود دچار مشکل هستید، نوع آن ها را شناسایی کرده و تحقیق کنید. ممکن است نتایج جالبی به دست آورید.

مطالعه مقاله‌ی تاثیر گیاهان پیچکی در بهبود نمای باغچه را از دست ندهید.

ازبین بردن علف های هرز باغچه با استفاده از غنی کردن خاک

جلوگیری از رویش علف های هرز و از بین بردن آن ها

با وجود اینکه علف های هرز نکات زیادی در مورد خاک به ما می دهند، ولی میزان رشد آن ها باید کنترل شود؛ به ویژه در باغچه های سبزیجات که محصولات حساس می توانند به راحتی به خاطر ازدیاد علف های هرز از بین بروند. با اینکه نابود کردن همه علف های هرز غیر ممکن است، اما استراتژی هایی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید میزان علف های هرز را کنترل کنید؛ بدون اینکه به خودتان آسیب برسانید یا مجبور به استفاده از سموم شیمیایی شوید.

خاک را غنی کنید.

بسیاری از علف های هرز در خاک های ضعیف و فشرده می رویند. با غنی کردن خاک میزان علف های هرز به طرز شگفت انگیزی کاهش می یابد. در باغچه های میوه، ساخت بستر هایی با ارتفاع حداقل ۳۰ سانتی متر و پر کردن آن ها با خاک سرشار از مواد معدنی و عاری از علف های هرز یکی از سریع ترین راه های خلاص شدن از شر علف های مزاحم است. وقتی که بستر جدیدی برای خاک می سازید، کف آن را با چند تکه مقوا بپوشانید. در اینصورت از رویش علف های هرز جدید تا حد زیادی جلوگیری می شود. نکته دیگر این است که خاک های موجود در بستر، سالم و با هوادهی مناسب هستند و به همین دلیل کندن علف های هرز در آن ها آسان تر است.

وقتی که خاک باغچه تان آماده است، دقت کنید که زیاد آن را بهم نریزید. شخم زدن و حرکت دادن بیش از حد خاک می تواند موجب ظاهر شدن بذر علف های هرز شود. هنگام اضافه کردن کمپوست آن را به سطح خاک اضافه کنید؛ مگر هنگام استفاده از کود کمپوست های مخصوص که برای غنی سازی خاک های آسیب دیده استفاده می شود، که در آن صورت باید آن را در زیر سطح بستر خاک بریزید.

مطالعه مقاله‌ی پرورش 10 درخت میوه محبوب را از دست ندهید.

ازبین بردن علف های هرز با استفاده از روش وجین هفتگی

به صورت هفتگی علف ها را وجین کنید.

هرچه علف ها کوچک تر باشند، از بین بردن آن ها راحت تر است. وقتی که علف های هرز همچنان کوچک هستند، آن ها را از خاک بیرون بکشید. در باغچه های سبزیجات با خاک هایی با بستر بلند شده معمولا می توان علف های کوچک را با دست جدا کرد. انجام این کار بسیار ساده تر از جدا کردن یک قاصدک کامل است. علاوه بر آن، جدا کردن علف های هرز زمانی که کوچک هستند، از رسیدن و پخش شدن دانه های آن ها در باغچه جلوگیری می کند.

هفته ای یک بار باغچه را برای علف های هرز بررسی کنید. سطلی همراه خود داشته باشید تا جمع آوری آن ها تمیز تر و آسان تر باشد. نیاز نیست که همه علف ها را جدا کنید ولی سعی کنید که بیشتر آن ها را از بین ببرید. برای حفظ سلامت بدنتان به جای خم شدن، لبه باغچه زانو بزنید یا از چارپایه استفاده کنید. همچنین می توانید برای حفظ سلامت زانوها از زانو بند استفاده کنید.

ازبین بردن علف های هرز باغچه با استفاده از روش حذف ریشه علف ها

ریشه ها را از بین ببرید.

مطمئن شوید که گیاه را به طور کامل از خاک خارج می کنید. مخصوصا اگر علف هرز به گیاه کامل تبدیل شده باشد. گفتن این کار از انجام دادنش ساده تر است؛ اما تحقق آن امری ضروری است، چون علف های هرز این قابلیت را دارند که از ریشه های آسیب دیده رشد کنند و چندین برابر شوند. هنگام خارج کردن علف های با ریشه عمودی مثل قاصدک و انواع گل گاو زبان خاک را به کمک یک بیل یا ابزار وجین کردن عمیق بکنید. برای جداکردن گیاهانی با ریشه فیبری مثل آلاله اطراف گیاه را تا شعاع چند سانت بکنید.

ازبین بردن علف های هرز باغچه با استفاده از روش پر کردن فضای باغچه

به علف ها فضای کافی برای رشد کردن ندهید.

به جای آزاد و بدون محافظ گذاشتن خاک، سطح آن را با کود های گیاهی دوستدار محیط زیست مثل شاخه و برگ پر کنید. همچنین می توانید از کود های پلاستیکی موجود در فروشگاه ها استفاده کنید. این کود ها، علاوه بر جلوگیری از رشد علف های هرز میزان تبخیر آب را کاهش می دهند.

ازبین بردن علف های هرز باغچه با استفاده از روش سولاریزه کردن خاک باغچه

سوزاندن یا خفه کردن علف ها را امتحان کنید.

اگر وجود علف های هرز در باغچه شما تبدیل به یک مشکلی جدی شده است، آنگاه مجبور هستید که به سراغ راه‌های شدیدتر و موثر تر بروید. سولاریزه کردن (سوزاندن) یا خفه کردن اکسیژن خاک را امتحان کنید. این تکنیک، اکسیژن مورد نیاز برای رشد، این علف ها را در طول چند هفته از بین می برد. اگرچه این کار باعث می شود که باغچه شما برای چند هفته غیر قابل استفاده شود ولی اگر مشکل علف های هرز تبدیل به مسئله ای جدی شده، ارزش صبر کردن را دارد.

ازبین بردن علف های هرز باغچه با استفاده از روش دور ریختن علف های هرز

علف های هرز را دور بریزید.

با علف های هرزی که جمع آوری کرده اید چکار باید بکنید؟ تولیدکنندگان حرفه ای کمپوست، وقتی که مطمئن می شوند که دمای کمپوست ها به اندازه ای رسیده که بذر و ریشه علف ها را به طور کامل از بین ببرد، این علف ها را به کمپوست خود اضافه می کنند. اما برای بیشتر باغبان ها اضافه کردن علف های هرز به کمپوست می تواند موجب پرورش دوباره ریشه و شدیدتر شدن میزان تولید این علف ها شود.

به جای این کار می توانید این علف ها را به چای کمپوست اضافه کنید. دو راه برای درست کردن چای کمپوست وجود دارد: غیر هوازی و هوازی.

  • شیوه غیر هوازی به این صورت است که به سادگی یک سطل را با گیاهان و متریال لازم برای ساخت کمپوست پر کنید و سپس روی آن را برای چند هفته با آب بپوشانید. مایع به دست آمده یک کود مایع بسیار مفید برای باغچه محسوب می شود که بوی بسیار ناخوشایندی دارد.
  • شیوه هوازی شامل استفاده از یک هواکش آکواریوم و هم زدن مداوم است که نتیجه آن به دست آمدن کود مایع با بوی ضعیف تر و در زمان کوتاه تر است.

اگر به دنبال یک راه حل مناسب تر هستید، در بیشتر شهرها، شهرداری به صورت منظم زباله های باغبانی را جمع آوری کرده و سپس، پس از، از بین بردن ریشه و بذر علف های هرز، دوباره با آن ها کمپوست و انواع دیگر کود تهیه می کند و برای فروش یا استفاده در پروژه های عمومی مورد استفاده قرار می دهد.

علف های هرز گیاهان پر دردسری نیستند. اندکی زمان بگذارید تا استقامت و انعطاف پذیری این گیاهان را تحسین کرده و سپس راه های مراقبت از باغچه تان را از آن ها بیاموزید. با داشتن خاک غنی و کندن مکرر علف های هرز می توانید میزان آن ها را به حداقل برسانید.