راهنمای ساخت اتاق گیمینگ به همراه بررسی ایده‌هایی برای طراحی این فضا

اتاق گیمینگ با نورپردازی بنفش و صورتی، کیس گیمینگ، صندلی چرمی، قفسه دیواری و تعدادی تابلو روی دیوار

اگر شما هم از علاقه‌مندان به بازی‌های ویدیویی باشید حتما به ساخت یک اتاق گیمینگ فکر می‌کنید. اتاقی که هر گیمر آرزوی داشتن آن را دارد و با توجه به لوازم ضروری این فضا و سلیقه شخصی طراحی‌های منحصربه‌فردی برای آن انجام خواهد داد.

افراد عادی ممکن است نیاز ساخت اتاق گیم را به طور جدی درک نکنند. در واقع این سوال که چگونه یک اتاق برای گیمینگ بسازیم؟ برای آن‌ها دغدغه بزرگی نیست. اما علاقه‌مندان به بازی‌های ویدیویی همیشه به دنبال طراحی‌های جدید و جذاب برای ساخت اتاق مخصوص گیم هستند. 

 

اتاق گیمینگ با دو مانیتور، موس، کیبورد و صندلی گیمینگ، دوربین و پایه، دیوار طوسی، درب چوبی و دو تابلو روی دیوار

امروزه گیمینگ یک صنعت بسیار مهم در دنیا به شمار می‌آید و درصد زیادی از مردم جهان را درگیر خود کرده است. بنابراین ساخت یک فضای اختصاصی برای انجام بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی در خانه به صورت حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای اهمیت زیادی خواهد داشت. ساخت این فضا دشوار نیست فقط باید یک سری نکات اصولی و اولیه را هنگام طراحی در نظر بگیرید. 

با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با نحوه ساخت اتاق مناسب گیم آشنا کنیم، همچنین به بررسی لوازم و تجهیزات مورد نیاز در آن فضا خواهیم پرداخت.

 

منظور از اتاقی برای گیمینگ چیست؟

اتاق گیمینگ به سبک مینیمال، دیوار، میز و صندلی‌ طوسی روشن، قفسه‌ها و استند دیواری

افرادی که علاقه خاصی به بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری دارند همواره به دنبال مکانی برای انجام این بازی‌ها هستند. این اتاق می‌تواند اتاق خواب گیمر یا یکی دیگر اتاق‌های منزل باشد. امروزه با کوچک بودن متراژ خانه‌های آپارتمانی اغلب افراد علاقه‌مند به گیم، دکوراسیون اتاق خواب خود را با طراحی‌های منحصربه‌فرد و ویژه به یک اتاق مخصوص گیمینگ تبدیل خواهند کرد. 

طراحی و آماده سازی اتاق مخصوص بازی‌های ویدیویی برای گیمرها بسیار حیاتی است، اما قبل از آن باید اطلاعات کاملی در خصوص تجهیزات مورد نیاز این فضا کسب کنید. برخی افراد وسایل و تجهیزات گیمینگ را به بخشی از اتاق نشیمن، دفتر کار خانگی یا زیرزمین انتقال می‌دهند. در واقع می‌توان هر قسمت دنج خانه را به یک فضای گیمینگ تبدیل کرد.

 

طراحی اتاق گیمینگ

اتاق گیمینگ با مانیتور خمیده، موس، کیبورد، کیس و صندلی گیمینگ، دیوار نورپردازی مخفی زرد و نارنجی و صورتی و تلویزیون

اغلب گیمرها فکر می‌کنند برای طراحی اتاق مخصوص بازی‌های کامپیوتری باید به دنبال طرح‌های بسیار خاص و دکوراسیون پیچیده‌ای باشند. این تصور درست نیست. شما به راحتی می‌توانید با در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود و نکات مهم در این زمینه یک اتاق مخصوص گیم بسازید. در زیر شما را با طراحی دکوراسیون اتاقی مناسب برای گیمینگ آشنا می‌کنیم:

 

نورپردازی مهمترین عنصر در فضای گیمینگ

اتاق گیمینگ با کفپوش چوبی، سه مانیتور و یک تلویزیون، صندلی سفید و موس و کیبورد و کیس گیمینگ

گیمرهای زیادی معتقدند نوع نورپردازی و چیدمان منابع نوری می‌تواند تاثیر بسیار فراوانی بر شکوفایی خلاقیت ذهن داشته باشد. بنابراین باید نورپردازی اتاق مخصوص گیمینگ را یکی از مهم‌ترین المان‌های این فضا در نظر گرفت. شما می‌توانید به کمک وسایلی که هدف اصلی آن‌ها تامین نور نیست، منبع نوری خلاقانه بسازید. 

به عنوان مثال در اطراف صفحه مانیتور از نورپردازی ملایم استفاده کنید تا به نقطه کانونی اتاق و بخش مرکزی آن تاکید بیشتری شود. این نوع نورپردازی علاوه بر افزایش زیبایی و جذابیت اتاق بازی موجب تامین مقدار کمی از روشنایی اتاق خواهد شد.

 

چیدمان اتاقی برای گیمرها به کمک سبک مدرن

اتاق گیمینگ با تم سفید و مشکی، سه مانیتور، موس و کیبورد گیمینگ مشکی و سفید، میز سفید، قفسه‌های دیواری و دوچرخه سفید

حتما شما هم نمونه‌های تصویری از اتاق‌های بسیار شلوغ گیمینگ مشاهده کرده‌اید. اغلب این فضاها با تجهیزات بسیار فراوان و چیدمان شلوغ همراه هستند. اما شما می‌توانید به راحتی اتاقی با سبک مدرن و چیدمان بسیار ساده داشته باشید. در این نوع طراحی اتاق فقط کافیست به سراغ تجهیزات اصلی گیم بروید تا نیازهای مربوط به بازی‌های ویدیویی برطرف شود. 

اتاق ساده و مدرن گیمینگ دارای تخت خواب، میز، قفسه و تابلویی است که بتوانید مانیتور اصلی را بر روی آن قرار دهید. در واقع این نوع اتاق برای گیمرها همچون اتاق شخصی عمل خواهد کرد.

 

ساخت دیوار کلکسیون در اتاق گیمینگ

اتاق گیمینگ با کفپوش چوبی، کلکسون دیواری، تلویزیون، یخچال مشکی کوچک و دیوار نورپردازی شده آبی و صورتی

افراد علاقه‌مند به بازی‌های ویدیویی قطعا تعداد فراوانی کارتریج، دیسک بازی، کنسول و تجهیزات دیگری دارند که نشان‌دهنده سالیان زیادی از عمر و سرمایه آن‌هاست. به همین دلیل این تجهیزات ارزش معنوی بالایی نزد گیمرها خواهند داشت. بنابراین بد نیست آن‌ها را به یک کلکسیون جذاب در فضای اتاق بازی تبدیل کنید. 

نصب این تجهیزات بر روی کمد، قفسه و دیوار می‌تواند از آن‌ها یک کلکسیون منحصربه‌فرد بسازد. بهترین راه کار طبقه بندی این دیسک‌ها و کارتریج‌ها است تا اگر خواستید به سراغ آن‌ها بروید به راحتی قابل دسترس باشند. به عنوان مثال شما می‌توانید هر قفسه را به محصولات یک کمپانی یا سبک خاصی اختصاص دهید. در این صورت پیدا کردن بازی مورد نظر شما کار راحتی خواهد بود.

 

استفاده از نور مخفی در اتاق مخصوص بازی ویدیویی

اتاق گیمینگ با میز ال شکل، دو مانیتور، موس و کیبورد گیمینگ و نورپردازی آبی رنگ

قرار دادن نورهای مخفی اطراف مانیتور می‌تواند نور مورد نیاز شما را در پس‌زمینه تامین کند. یکی از نکات مهم در طراحی اتاق مخصوص گیمینگ، توجه به نور پس‌زمینه مانیتور است. این نور کمک می‌کند تا چشم‌های شما با نگاه کردن به صفحه مانیتور دچار آسیب نشوند. از طرفی نمی‌توان زیبایی و جذابیتی که نورهای پس‌زمینه مانیتور به اتاق بازی شما اضافه می‌کنند، نادیده گرفت.

 

بالا بردن جذابیت اتاق گیم با پوسترهای بازی

اتاق گیمینگ با کفپوش چوبی، تعدادی پوستر روی دیوار‌ها، دو مانیتور، میز، صندلی، موس و کیبورد گیمینگ و دیوار‌ها طوسی

یکی از راه‌کارهایی که می‌تواند اتاق مخصوص گیم شما را از سادگی درآورد، استفاده از پوسترهای بازی است. با توجه به علاقه شخصی‌تان به سبک خاصی از بازی یا کمپانی مشخصی، می‌توانید به سراغ پوسترهای آن بروید. نصب این پوسترها یا استفاده از لوگو و مجسمه‌های موجود در چیدمان اتاق‌های گیمینگ می‌توانید جلوه زیباتری از آن فضا به نمایش بگذارد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت اتاق‌های گیمینگ

اتاق گیمینگ با تخت طوسی، دیوار‌ها طوسی آبی، کفپوش نسکافه‌ای، میز چوبی و موس، کیبورد و صندلی گیمینگ

برای ساخت یک اتاق مخصوص بازی‌های ویدیویی باید از فردی کاربلد و متخصص کمک بگیرید. در غیر این صورت ممکن است پروژه ساخت این فضا بسیار طولانی و حوصله سر بر شود. پس از آن باید در خصوص فضای مورد نظر انتخاب درستی انجام دهید. 

اگر اتاق مناسب گیم شما اندازه معقول و درستی داشته باشد، می‌توانید تمامی تجهیزات مورد نیاز را به راحتی درون آن بگذارید. اما اگر هنوز نمی‌دانید تجهیزات مورد نیاز برای اتاق‌های گیمینگ چیست ادامه مقاله را از دست ندهید. در زیر ابزار، لوازم و تجهیزات اتاق مخصوص گیم را معرفی می‌کنیم:

 

بلندگوهای با کیفیت

اتاق گیمینگ با کفپوش چوبی، میز سفید، مانیتور خمیده، هدست، بلندگو و میکروفون، دیوار‌ها سفید و نورپردازی شده

یکی از مهم‌ترین ابزارهای گیمینگ، بلندگوهای با کیفیت است. شما باید یک ست بلندگوی خوب و با کیفیت خریداری کنید تا در مواقعی که می‌خواهید بدون هدفون بازی انجام دهید صدای واضح و استانداردی داشته باشید. اسپیکرهای 2.1، 5.1، 7.1 و 9.1 نمونه‌هایی هستند که می‌توانند نیاز گیمرها را هنگام بازی برطرف کنند. 

برخی از علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری از سیم‌های بلند و زیاد اسپیکرها گله می‌کنند. در این مواقع بهتر است به سراغ اسپیکرهای بی‌سیم بروید تا اتاق مناسب گیم شما همچون یک اتاق مدرن مخصوص بازی تجهیزات مناسبی داشته باشد.

 

صندلی راحت

اتاق گیمینگ با صندلی گیمینگ مشکی و قرمز، کفپوش چوبی، میز و مانیتور و موس گیمینگ، مبل چرم مشکی و میز جلومبلی

انتخاب یک صندلی راحت برای گیمر همچون صندلی ارگونومیک در محیط کاری اهمیت زیادی دارد. گیمرها اکثرا به مدت طولانی بر روی صندلی می‌نشینند و به بازی مشغول می‌شوند، بنابراین بسیار اهمیت دارد که صندلی انتخابی آن‌ها باید استاندارد باشد. امروزه شما می‌توانید به راحتی صندلی استاندارد با طراحی جذاب و منحصربه‌فرد خریداری کنید. انتخاب برخی افراد برای فضای مخصوص گیم، کاناپه و مبلمان است. آن‌ها به راحتی این نوع نشیمن در اتاق گیمینگ توجه ویژه‌ای می‌کنند.

 

نصب عایق صوتی

اتاق گیمینگ با پنل‌های عایق صوتی روی دیوار‌ها، صندلی، کیس، موس و کیبورد گیمینگ و نورپردازی صورتی و بنفش

گیمرها هنگامی که پشت کنسول بازی خود قرار می‌گیرند و از تمام جلوه‌های صوتی استفاده می‌کنند، دیگر حواسشان به سر و صدای ایجاد شده، نیست. بنابراین بهترین راه کار نصب عایق صوتی در اتاق گیمینگ است تا سر و صدای ایجاد شده به دیگران آسیبی وارد نکند. 

یکی از مزایای مهم نصب عایق صوتی در این فضا برقراری کیفیت بهتری از صدای بازی خواهد بود که می‌تواند تجربه دلپذیری از بازی در اتاق مخصوص گیم را برایتان مهیا کند. عایق صوتی را می‌توان با روش‌های مختلفی در اتاق نصب کرد. یکی از این روش‌های اصولی که اتاق مناسب گیم شما را به فضای حرفه‌ای تبدیل خواهند کرد، استفاده از فوم عایق، دیوار خشک و پانل‌های آکوستیک دیواری هستند.

 

مانیتور مخصوص

اتاق گیمینگ با نورپردازی قرمز و بنفش، لوازم گیمینگ، سه مانیتور گیمینگ و اکسسوری گیمینگ

اغلب گیمرهای حرفه‌ای با مانیتور رایانه خانگی و یا لپ‌تاپ احساس راحتی ندارند. آن‌ها معتقدند بازی در این نوع مانیتورهای کلاسیک جذابیت اصلی خودش را ندارد. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام خرید تجهیزات لازم برای اتاق گیمینگ به سراغ مانیتور گیمینگ واید یا پروژکتور بروید. تلویزیون‌های 4k هم نمونه دیگری از تجهیزات بسیار حرفه‌ای برای فضای بازی‌های ویدیویی به شمار می‌آیند.

 

میکروفون گیمینگ

اتاق گیمینگ با دیوار صورتی، نورپردازی سفید، کیس و میز سفید، دو مانیتور، موس و کیبورد گیمینگ و میکروفون پایه‌دار

میکروفون USB یکی از تجهیزات بسیار ضروری برای اتاق مخصوص گیم محسوب می‌شود که هنگام بازی ‌ای آنلاین قطعا به آن نیاز پیدا خواهید کرد. تصور کنید در هیاهوی بازی آنلاین به سر می‌برید، هیچ چیز نمی‌تواند همچون یک میکروفون گیمینگ نیاز شما را در آن لحظه برطرف کند. میکروفون‌های متنوعی در بازار وجود دارند که می‌توانید یکی از آن‌ها را برای اتاق و فضای مناسب گیم خود انتخاب کنید. در زیر دو مدل از میکروفون‌های مشهور را برای فضای بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی بررسی می‌کنیم:

 

اتاق گیمینگ با دو مانیتور خمیده، میز با رویه چوبی، موس، کیبورد و کیس گیمینگ، دیوار طوسی، اسپیکر‌های سفید و میکروفون استودیویی

  • میکروفون USB: میکروفون‌های گیمینگ USB توسط پورت مخصوص به کامپیوتر متصل خواهند شد، به همین دلیل باید آن‌ها را دارای مبدل یکپارچه آنالوگ به دیجیتال بدانیم. از ویژگی‌های این مدل میکروفون می‌توان به حذف خودکار نویز، قابلیت تنظیم آسان و عدم نیاز به درایورهای خاص اشاره کرد.
  • میکروفون استودیویی: اتصال این نوع میکروفون گیمینگ با رابط XLR انجام می‌شود. به همین دلیل باید ابتدا نوعی کارت صدا تهیه کنید که جک‌های ورودی XLR متصل به کامپیوتر داشته باشد.

 

اتاق گیمینگ با میز و صندلی سفید، موس و کیبورد و کیس گیمینگ، حاشیه میز نورپردازی شده و میکروفون گیمینگ

توجه به محدوده پاسخ فرکانس در انتخاب بهترین میکروفون برای اتاق گیم اهمیت فراوانی دارد. برای تجربه کیفیت بهتر صدا باید میکروفونی انتخاب کنید که محدوده پاسخ فرکانس گسترده‌ای داشته باشد. این ویژگی را می‌توانید از قسمت مشخصات هر میکروفون پیدا کنید. این محدوده از 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز شروع خواهد شد.

 

دوربین استریم

اتاق گیمینگ با نورپردازی، دو میکروفون و دوربین استریم، میز مشکی، دیوار طوسی و موس و کیبورد گیمینگ

این نوع دوربین با وب‌کم تفاوت زیادی دارد. وب‌کم بدون در نظر گرفتن فضای مورد نظر کیفیت تصویری قابل اعتمادی منتشر می‌سازد. همچنین وب‌کم‌ها برای تماس از راه دور ساخته شده‌اند اما دوربین استریم با هدف بازی‌های ویدیویی انتخاب می‌شوند. بنابراین باید با دقت زیاد و وسواس به سراغ خرید یک دوربین استریم بروید. 

بهترین حالت برای دوربین استریم مخصوص اتاق‌های گیم، وضوح بالا و قابلیت نرخ فریم زیاد آن است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا شما به راحتی بتوانید حرکات سریع خود را هنگام بازی در تصویر منتقل کنید. بنابراین بهتر است دوربین‌هایی انتخاب کنید که دارای قابلیت و پشتیبانی 4K ، HD و 60 فریم در ثانیه باشند.

 

نور و تجهیزات جانبی آن

اتاق گیمینگ با مانیتور، کیبورد و موس گیمینگ، دو اسپیکر سفید و مشکی، نورپردازی سفید و طیف بنفش و چراغ ایستاده

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، نورپردازی یکی از مهم‌ترین تجهیزات اتاق بازی‌های ویدیویی به شمار می‌آید. شما به راحتی می‌توانید با نورپردازی درست محیطی متناسب با روحیه شخصی‌تان طراحی کنید. برخی افراد در فضایی با نورپردازی‌های شدید دچار سردرد می‌شوند. بهتر است برای طراحی نورپردازی و خرید تجهیزات مورد نیاز برای آن به نکات زیر در این خصوص توجه کنید:

 

اتاق گیمینگ با نورپردازی صورتی، چراغ نئونی، سه مانیتور، قفسه دیواری و اکسسوری گیمینگ

  • چراغ‌های نئونی: اتاق گیمینگ علاوه بر چراغ‌های سقفی استاندارد یا چراغ‌های پایه‌ای به نور بیشتری نیاز دارد. چراغ‌های نئونی یکی از انتخاب‌های درستی هستند که می‌توانند کاربردی عمل کنند، همچنین موجب افزایش زیبایی فضای مورد نظر شما خواهند شد. این چراغ‌ها جذابیت بازی‌های ویدیویی را اضافه می‌کنند تا جایی که یک گیمر به طور کامل در فضای بازی غرق می‌شود. در واقع منظور از غرق شدن همان پدیده روانشناسی هیپنوتیزم است که گیمرها با وجود چراغ‌های نئونی دچار آن خواهند شد. 

برخی افراد نوارهای نوری LED و پانل‌های نانولیف را توصیه می‌کنند. اما این موارد می‌تواند هزینه ساخت اتاقی برای گیمینگ را افزایش دهد. بنابراین بهتر است به سراغ چراغ‌های تزیینی نئونی بروید تا یک بازی هیجان‌انگیز و جذاب را تجربه کنید.

 

اتاق گیمینگ با تم سفید و طوسی، چراغ نئونی زرد، دو مانیتور، میز و صندلی سفید، میکروفون استودیویی و موس و کیبورد

  • پس‌زمینه سفید: اکثر گیمرها به کمک چراغ‌های نئونی پس‌زمینه سیاه ایجاد می‌کنند. ترکیب رنگ مشکی و چراغ نئونی جذابیت زیادی دارد، اما اگر به جای این انتخاب رایج به سراغ پس‌زمینه سفید بروید، زیبایی شگفت‌انگیزی تجربه خواهید کرد. دکوراسیون سفید با چراغ‌هاینئونی از خستگی ذهن، روح و چشمان شما جلوگیری می‌کند و باعث ساخت اتاق مخصوص گیم با نورپردازی منحصربه‌فرد می‌شود.

 

اتاق گیمینگ با نورپردازی رنگی، صندلی و تجهیزات گیمینگ، تابلو روی دیوار، دراور سفید و آباژور مشکی

  • داون لایت: چراغ‌های داون لایت می‌توانند به جذاب‌تر دیده شدن دکوراسیون فضای گیمینگ کمک کنند. اکثر این اتاق‌ها دارای کلکسیونی از وسایل نمایشی هستند که نصب چراغ داون لایت در زیر قفسه‌های آن می‌تواند دید بصری منحصربه‌فردی ایجاد کند.

 

ماوس و صفحه کلید گیمینگ

اتاق گیمینگ با موس و کیبورد گیمینگ، کنسول بازی و میز مشکی

تصور یک اتاق گیمینگ بدون وجود ماوس و صفحه کلید سیستم دسکتاپ گیمینگ امکان‌پذیر نیست. این لوازم جانبی امروزه با تنوع بالایی در بازار موجود هستند. شما باید بهترین ابزار را متناسب با نیاز خود و ویژگی‌های شرکت سازنده آن خریداری کنید. وجود تجهیزاتی همچون ماوس و صفحه کلید گیمینگ می‌تواند جذابیت و هیجان را در بازی‌های کامپیوتری افزایش دهد.

 

لپ‌تاپ گیمینگ

اتاق گیمینگ با میز چوبی، آباژور کرمی، لپ تاپ گیمینگ، کیبورد و موس گیمینگ و چراغ نئونی روی دیوار

اگر از علاقه‌مندان به کنسول یا سیستم دسکتاپی گیم نیستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب لپ‌تاپ گیمینگ است. شما می‌توانید متناسب با نیاز خود یک لپ‌تاپ ویژه یا میان رده انتخاب کنید. قبل از خرید لپ‌تاپ به هویت آن توجه کرده تا بهترین انتخاب برای بازی‌های ویدیویی داشته باشید. 

برخی از لپ‌تاپ‌ها توسط شرکت سازنده با بهترین کیفیت برای گیم و بازی‌های سنگین ویدیویی تولید می‌شوند. از طرفی بعضی دیگر از لپ‌تاپ‌ها را نمی‌توان از نوع گیمینگ دانست و ممکن است در کوتاه مدت دچار آسیب شوند. به همین دلیل انتخاب یک گزینه مناسب اولین شرط برای خریدی موفقیت‌آمیز به شمار می‌آید.

 

هدست گیمینگ

اتاق گیمینگ با کیس سفید، نورپردازی بنفش و هدست مشکی

هدست گیمینگ یکی دیگر از تجهیزات پرطرفدار برای اتاق مخصوص گیم محسوب می‌شود. افراد زیادی معتقدند با وجود اسپیکرهای حرفه‌ای دیگر نیازی به هدست گیمینگ نیست. اما برخی دیگر از گیمرها با هدست گیمینگ از بازی‌های کامپیوتری لذت بیشتری می‌برند. 

هنگام خرید هدست توجه کنید تا آن محصول مخصوص بازی‌های ویدیویی باشد، در غیر این صورت نمی‌توان از آن انتظار کیفیت بالایی داشت. اگر هدست شما ساختار گیمینگ داشته باشد می‌توانید از آن عملکرد بی‌نظیری دریافت کنید.

 

بهترین ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون اتاق گیمینگ

اتاق گیمینگ با دو مانیتور، میز مشکی، مانیتور، موس و کیبورد گیمینگ و پنل عایق صدا روی دیوار

دکوراسیون اتاقی برای گیم، تاثیر بسیار زیادی بر روحیه گیمرها دارد. از همین رو در زیر بهترین ایده‌ها را برای طراحی اتاق‌های گیمینگ معرفی کردیم تا شما بر اساس نیاز، سلیقه شخصی و خلاقیت خودتان به جذاب‌ترین طرح برسید. امروزه طراحی و چیدمان اتاق مناسب گیمرها با تنوع زیادی انجام می‌شود. 10 مورد معرفی شده در ادامه بهترین نمونه‌های موجود به شمار می‌آیند:

 

طراحی اتاق گیمینگ به سبک جنگ ستارگان

اتاق گیمینگ با تم جنگ ستارگان، نورپردازی سبز، میز ال شکل، چهار مانیتور، دو شمشیر نوری روی دیوار و قفسه‌های دیواری

جنگ ستارگان یکی از سبک‌های پرطرفدار نزد علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی به شمار می‌آید. در این سبک ابتدا به کمک دو شمشیر دیوارکوب نوری نمایی از فضای کلی جنگ ستارگان ایجاد می‌کنید. 

المان اصلی و مهم اتاق‌های گیمینگ با طراحی جنگ ستارگان، نور سبز رنگ LED است که در بین میز و دیوار قرار می‌گیرد. سپس می‌توانید با پوسترهای جذاب، اکشن فیگورها و تجهیزات دیگری که نماد جنگ ستارگان هستند، فضای اتاق مخصوص گیم خود را به شکل منحصربه‌فردی دکور کنید.

 

طراحی گیمینگ اتاق به شکل کتابخانه گیم

اتاق گیمینگ با کفپوش چوبی، کتابخانه گیم، تلویزیون، تعدادی پوستر روی دیوار و نورپردازی صورتی و بنفش

یکی از بهترین چیدمان‌های اتاق بازی‌های ویدیویی به شکل کتابخانه گیم اختصاص دارد. شما به راحتی می‌توانید با ساخت قفسه‌های مختلف از جنس فلز، چوب یا هر وسیله بلااستفاده دیگری بهترین کتابخانه را از بازی‌ها، کنسول و سایر لوازم داشته باشید. 

چیدن همه این لوازم، بازی‌های پرطرفدار ویدیویی در کنار یکدیگر درون قفسه‌های مرتب می‌تواند به یک کلکسیون جذاب و زیبا تبدیل شود که نشان‌دهنده عمر و وقتی است که در این راه صرف کرده‌اید. وجود نوار بازی‌های قدیمی، سگا، کنسول‌های نینتند و و سایر دیسک‌های بازی خاطره‌انگیز درون کتابخانه‌ای دست‌ساز و زیبا به اتاق و فضای مخصوص گیم شما حس نوستالژیک شگفت‌انگیزی اضافه می‌کند.

 

طراحی اتاقی گیمینگ با ترکیب رنگ آبی و بنفش

اتاق گیمینگ با دو مانیتور، تجهیزات گیمینگ، نورپردازی بنفش، پرده طوسی و میز سفید

گیمرهای زیادی به ترکیب رنگ بنفش و آبی در طراحی اتاق مخصوص بازی خود علاقه‌مندند. این ترکیب رنگ محبوب به راحتی توسط لامپ‌های LED انجام خواهد گرفت. تنها کافیست کمی خلاقیت داشته باشید و نورپردازی مذکور را به درستی در طراحی اتاق مخصوص گیم بگنجانید. 

بهترین مکان برای نصب لامپ‌های ال ای دی بنفش و آبی پس‌زمینه مانیتور یا تلویزیون مخصوص است. شما به راحتی می‌توانید با چندین اکشن فیگور جلوه بیشتری به دکوراسیون بنفش و آبی اتاق‌های گیمینگ ببخشید.

 

طراحی اتاق‌های گیمینگ با میز ساده

اتاق گیمینگ با دیوار آجری، میز ساده چوبی، مانیتور و تجهیزات گیمینگ و کفپوش چوبی

اگر تصور شما از اتاق‌های گیمینگ فضای شلوغ و پر رنگ و لعاب است باید بگوییم که با خرید یک میز ساده نسبتا بزرگ هم می‌توانید اتاقی مخصوص بازی‌های محبوب ویدیویی داشته باشید. وجود میز ساده و بزرگ که تمامی لوازم مورد نیاز بازی‌های ویدیویی را بر روی خود جا دهد، عامل اصلی ایجاد نظم در چنین فضایی خواهد بود. 

بنابراین اگر به دنبال برقراری نظم و آرامش درون اتاق‌های گیمینگ هستید، حتما یک میز ساده اما نسبتا بزرگ خریداری کنید. در این صورت همه وسایل مخصوص گیم به راحتی بر روی میز قرار می‌گیرند و خبری از شلوغی‌های آزاردهنده نخواهد بود.

 

طراحی فضای گیمینگ با ترکیب رنگی خنثی و سرد

اتاق گیمینگ با تم سفید و سبک مینیمال، قفسه دیواری، اکسسوری و تجهیزات گیمینگ

گیمرهای زیادی برای ترکیب رنگی اتاق مورد نظرشان دچار تردید می‌شوند. آن‌ها اغلب برای انتخاب رنگ‌بندی اتاق گیم چالش بزرگی را تجربه خواهند کرد. پیشنهاد ما به شما استفاده از ترکیب رنگی سرد و خنثی است. به طور مثال می‌توانید از رنگ‌های آبی و سرد استفاده کنید تا اتاق بازی‌های ویدیویی شما جلوه منحصربه‌فردی پیدا کند. 

وجود لامپ‌های LED آبی در اطراف مانیتور و صفحه کلید به همراه پوستری از بازی بتلفیلد و ماکت تفنگ جذابیت را در فضای گیمینگ شما افزایش می‌دهد. یادتان باشد همیشه وجود یک تضاد در فضای اتاق می‌تواند شگفت‌انگیز به نظر برسد. بنابراین با قرار دادن رنگ قرمز در بخش کوچکی از فضای اتاق تضاد رنگی دلنشینی ایجاد کنید.

 

طراحی اتاق مناسب گیم با پروژکتورهای 4K

اتاق گیمینگ با ریسه‌های نوری، پروژکتور 4K، کفپوش چوبی و مبل سبز

اگر فضای اتاق مورد نظر شما برای بازی‌های کامپیوتری متراژ بالایی دارد، حتما از پروژکتورهای 4K استفاده کنید. وجود این پروژکتورها در فضای بزرگ اتاق قابلیت تنظیم تصویر به شما می‌دهد، بنابراین می‌توانید با کیفیت بهتری به بازی بپردازید. همچنین این نوع نمایشگر به شما امکان استفاده از فضای خالی اتاق را خواهد داد. 

ترکیب اکشن فیگورهای بزرگ در اتاق‌های گیمینگ به همراه پروژکتورهای 4K یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتاق مخصوص بازی‌های ویدیویی است که این روزها طرفداران زیادی دارد.

 

طراحی اتاق گیمینگ با نمایشگر L شکل

اتاق گیمینگ با نورپردازی بنفش، کفپوش مشکی، میز سفید، دو مانیتور خمیده با دیزاین ال شکل و قفسه‌های دیواری

چیدمان مانیتورها کنار یکدیگر به شکل L می‌تواند به فضای اتاق بازی‌های پرطرفدار ویدیویی شما جلوه بی‌نظیری دهد. اگر پشت این نوع چیدمان را با نورپردازی مخصوص تزیین کنید، دیدی بصری آن فضا بسیار زیبا خواهد بود. البته به یاد داشته باشید نیازی نیست حتما نمایشگر شما به صورت منحنی انتخاب شود، زیرا این نوع نمایشگر به احتمال زیاد سازگاری خوبی با بازی‌های ویدیویی نخواهند داشت. تنها کافیست به کمک یک میز و 3 مانیتور آن‌ها را به صورت L شکل کنار یکدیگر و در کنج اتاق قرار دهید.

 

طراحی فضای گیمینگ با ترکیب رنگ قرمز و مشکی

اتاق گیمینگ با تم مشکی و قرمز، نورپردازی قرمز، اکسسوری طبیعی و تجهیزات گیمینگ

قرمز و مشکی دو رنگ جدا نشدنی از یکدیگر هستند که در دنیای گیمینگ هم طرفداران زیادی دارند. شما با انتخاب یک ترکیب رنگی درست می‌تواند به چهره اتاقتان جذابیت بیشتری ببخشید. رنگ قرمز همیشه نمادی از قدرت بوده و ترکیب آن با مشکی می‌تواند مدرنیته را به اتاق مخصوص بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی شما بیاورد. اکثر گیمرها از ترکیب رنگ قرمز و مشکی برای اتاق‌های گیمینگ با اصطلاح «هیولا» یاد می‌کنند.

 

طراحی اتاق‌های گیمینگ به سبک مینیمالیستی

اتاق گیمینگ به سبک مینیمال و تم سفید، مانیتور خمیده، تجهیزات گیمینگ، چراغ مطالعه و تعدادی تابلو روی دیوار

سبک دکوراسیون مینیمال به دنیای بازی‌های ویدیویی هم راه پیدا کرده است. اگر فضای مناسبی برای راه اندازی یک اتاق مخصوص گیم ندارید، می‌توانید اتاق کار خودتان را که با سبک مینیمالیست طراحی شده برای این کار در نظر بگیرید. اتاق کار خود را با ترکیب رنگی سفید و مشکی آماده کنید سپس گوشه‌ای از آن را به راه اندازی فضای گیمینگ اختصاص دهید. 

این فضای جذاب اگر به یک مانیتور بزرگ، چندین اسپیکر قوی و سایر ملزومات مورد نیاز گیمینگ تجهیز شود، چیزی از اتاق مخصوص بازی‌های محبوب ویدیویی کم نخواهد داشت. سبک مینیمال همیشه نجات‌دهنده است، بنابراین از آن در ساخت فضای مناسبی برای گیم در کنار تجهیزات کارتان استفاده کنید.

 

طراحی اتاق مناسب گیم با ترکیب رنگ آبی و سفید

اتاق گیمینگ با تم آبی و سفید، نورپردازی آبی، میز مشکی، دو مانیتور و تجهیزات گیمینگ

ترکیب رنگ آبی و سفید یکی از ترکیب‌های آرامش‌بخشی است که فضا را برای یک بازی آرام مهیا می‌کند. استفاده از لامپ‌های مخفی LED با رنگ آبی و سفید علاوه بر افزایش جذابیت اتاق خواب شما از خستگی چشم در شب جلوگیری خواهد کرد. این نوع طراحی برای افرادی مناسب هستند که می‌خواهند کنسول بازی و تلویزیون را برای بازی در شب بر روی تخت خواب خود استفاده کنند. وجود اکشن فیگورها در فضایی با نور آبی و سفید جذابیت اتاق مخصوص بازی‌های ویدیویی را دو چندان می‌کند. حتی می‌توانید از نورهایی به رنگ آبی در دکوراسیون سفید هم استفاده کنید.

 

معرفی چراغ‌ مناسب برای نورپردازی اتاق‌های گیمینگ

اتاق گیمینگ با تخت طوسی، تلویزیون، سه مانیتور، میز سفید، صندلی مشکی و سفید و تجهیزات گیمینگ

شما به راحتی می‌توانید توسط چراغ‌های مناسب، فضای اتاقتان را به یک اتاق مخصوص گیم تبدیل کنید. چراغ‌ها و لامپ‌های به کار رفته در طراحی این اتاق‌ها تاثیر بسیار زیادی بر روحیه افراد و نگرش آن‌ها دارد. به همین دلیل بهتر است با انواع چراغ‌های مناسب برای نورپردازی اتاق گیمینگ آشنا شوید:

  • چراغ آسمانی: اگر به شب‌های پر ستاره و کهکشان‌ها علاقه‌مندید پیشنهاد ما به شما استفاده از چراغ‌های طرح آسمانی است. این چراغ‌ها دارای نوری شبیه به شب پرستاره و کهکشان‌های بزرگ هستند.

 

اتاق گیمینگ با نورپردازی صورتی ال ای دی، مانیتور خمیده، دو اسپیکر سفید، تجهیزات گیمینگ و میز سفید

  • چراغ لیزری: یکی دیگر از نورهای پرطرفدار که در دسته چراغ‌های کم مصرف قرار می‌گیرند، نورهای لیزری هستند. رنگ‌های گرم و پر جنب و جوش لیزر تصویری جذاب و مهیج برایتان خواهد ساخت. همچنین به راحتی می‌توانید در کنار نور چراغ لیزری از سایر انوار مورد نظرتان بهره ببرید. زیرا نور لیزری به پرتوهای کوچک‌تری تبدیل خواهد شد که تلفیق آن با نورهای دیگر در اتاق‌های گیمینگ حس و حال منحصربه‌فردی ایجاد می‌کند.
  • چراغ LED: تنوع رنگی چراغ‌های ال ای دی بسیار بالاست و افراد زیادی آن را برای فضاهایی با حس آرامش‌بخش مناسب می‌دانند. شما به راحتی می‌توانید توسط چراغ LED تنوع رنگی متناسب با سلیقه شخصی‌تان را در فضای گیمینگ برقرار کنید.

 

اتاق گیمینگ با نورپردازی آبی و بنفش، تجهیزات گیمینگ و میز و صندلی مشکی

  • چراغ فن‌دار: این نوع چراغ‌ها یک عنصر کاربردی در اتاق مخصوص بازی‌های ویدیویی به شمار می‌آیند. دستگاه فن‌دار یا همان خنک‌کننده به واسطه پنکه مخصوصی که دارد می‌تواند کنسول بازی و کامپیوترهای گیمینگ را خنک نگه دارد. همچنین با نورپردازی مهیج و جذاب اتاق و فضای مخصوص گیم شما جلوه بیشتری پیدا خواهد کرد.
  • چراغ پروژکتوری: قابلیت تنظیم نور پروژکتورها به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید روشنایی فضای گیمینگ را متناسب با روحیه، نیاز و آرامش محیط مدیریت کنید. این چراغ‌های پروژکتوری در اندازه کوچک تولید می‌شوند و به راحتی قابل حمل هستند. به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را در هر جایی از اتاق که مد نظرتان است قرار دهید و با تغییر طرح نور به حجم مورد نظر روشنایی دست پیدا کنید.

 

نحوه طراحی اتاق ساده گیمینگ

اتاق گیمینگ با سه مانیتور بزرگ خمیده، صندلی راحتی، کفپوش چوبی و دیوار‌ها طوسی

با رعایت اصول مینیمال در ساخت اتاق می‌توانید یک اتاق ساده گیمینگ طراحی کنید. این نوع اتاق دارای رنگ‌های خنثی است و به دلیل اصل سادگی، تمرکز بیشتری در گیمرها ایجاد می‌کند. در واقع هر نوع عامل پرت شدن حواس از میان برداشته شده و وسایل اضافی جلوی دست شما وجود ندارد. این ویژگی باعث می‌شود تا شما فقط از تجربه گیم خود لذت فراوانی ببرید.

 

نحوه طراحی اتاق کوچک گیمینگ

اتاق گیمینگ با تخت طوسی، دو مانیتور، تلویزیون، کفپوش چوبی،میز سفید با رویه چوبی و تجهیزات گیمینگ

افراد زیادی به دلیل کوچکی اتاق خواب خود از طراحی فضای گیمینگ ناامید می‌شوند. پیشنهاد ما به شما برای این چنین مواقعی تهیه یک صندلی راحت به جای مبلمان بزرگ در دکوراسیون اتاق خواب کوچک است. نصب صفحه نمایش بازی بر روی دیوار و قرار دادن صندلی منعطف که راحتی قابل قبولی داشته باشد، در مقابل آن می‌تواند یک فضای کوچک از گیمینگ را برایتان مهیا کند. 

این دو تجهیزات عنصر اصلی اتاق گیمینگ به شمار می‌آیند. به همین دلیل می‌توانید به کمک آن‌ها فضای دنجی درست کنید و نهایت لذت را از بازی ویدیویی خود ببرید.

 

نحوه طراحی اتاق حرفه‌ای گیمینگ

اتاق گیمینگ حرفه‌ای، نورپردازی آبی و سبز، کفپوش طوسی، تجهیزات گیمینگ و عکاسی

برای طراحی این چنین فضایی باید تمامی تجهیزات مورد نیاز را که در بخش‌های قبلی معرفی کردیم، برای اتاق مناسب گیم خریداری کنید. اولین وسیله مورد نیاز برای اتاق یک گیمر حرفه‌ای، صفحه نمایش بزرگ است. هر چقدر مانیتور یا تلویزیون شما بزرگ‌تر باشد کیفیت بهتری را در بازی‌های ویدیویی تجربه خواهید کرد. 

پس از صفحه نمایش باید انتخاب صندلی راحت و منعطف را مهم‌ترین المان اتاق‌های گیمینگ دانست. صندلی که ارگونومی متناسب با بدن شما داشته باشد تا پس از نشستن‌های طولانی مدت دچار آسیب نشوید. برخی از گیمرهای حرفه‌ای از کاناپه و مبل‌های راحتی استفاده می‌کنند. 

 

اتاق گیمینگ با صندلی مشکی و آبی ایمز، کفپوش مشکی، فرش راه راه، دیوار سفید و تجهیزات گیمینگ

یکی از معروف‌ترین صندلی‌های دنیا برای بازی‌‌های ویدیویی «ایمز» نام دارد. این صندلی به شدت راحت است و برای مدت طولانی نشستن انتخابی ایده‌آلی خواهد بود. تهیه باقی تجهیزاتی که در اتای گیمینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌تواند اتاق خواب شما را به یک فضای حرفه‌ای بازی تبدیل کند. بنابراین اگر می‌خواهید اتاق حرفه‌ای گیمینگ داشته باشید و بودجه کافی دارید حتما از بهترین سیستم صوتی، هدست، اسپیکرها و میکروفون استفاده کنید.

 

چگونه اتاق خواب خود را به اتاقی برای گیمینگ تبدیل کنیم؟

اتاق گیمینگ با تخت طوسی، میز چوبی، صندلی مشکی، نورپردازی بنفش و تجهیزات گیمینگ

برای ساخت اتاق ارزان گیمینگ می‌توانید از فضای اتاق خواب شخصی‌تان استفاده کنید. بهترین کار تقسیم‌بندی فضای اتاق خواب است. شما به راحتی می‌توانید با پارتیشن متحرک، بخش استراحت و خواب اتاق را از فضای بازی‌های ویدیویی جدا سازید. اما اگر امکان جداسازی وجود ندارد با چیدمان میز بازی و تخت خواب در دو سمت مختلف، طراحی دکوراسیون مورد نظرتان را اجرا کنید.

با نصب پوستر و استیکر بازی‌های مورد علاقه‌تان می‌توانید به بخش گیمینگ جلوه بیشتری دهید. این کار باعث می‌شود از لحاظ بصری فضای گیمینگ شما از قسمت خواب و استراحت متمایز به نظر برسد.

 

هزینه طراحی و ساخت اتاق مخصوص گیم

اتاق گیمینگ با تخت طوسی راه راه، دیوار طوسی، میز سفید، قفسه‌های دیواری و تجهیزات گیمینگ

میزان برآورد هزینه اتاق گیم به تجهیزات خریداری شده شما بستگی دارد. هر چقدر تجهیزات حرفه‌ای و کامل‌تری برای این فضا بخرید، قطعا هزینه نهایی ساخت آن بیشتر خواهد شد. اما در نظر داشته باشید یک اتاق ارزان گیمینگ هم به مانیتور، صندلی راحت، نورپردازی مناسب، وب‌کم، میکروفون و بلندگو نیاز دارد. حتی اگر این موارد با سطح کیفیت متوسط خریداری شوند، در حال حاضر باید حدود 5 الی 10 میلیون تومان هزینه کنید.

 

سخن پایانی

اتاق گیمینگ با تجهیزات گیمینگ و میز چوبی

صنعت بازی‌های ویدیویی در چند دهه اخیر همچون یک ورزش رسمی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. تا جایی که طرفداران آن برای انجام این نوع بازی‌ها به فکر ساخت اتاق گیمینگ افتاده‌اند. این اتاق مخصوص گیم که شکل و شمایل ویژه‌ای دارد، با تنوع بالا و متناسب روحیه افراد مختلف ساخته خواهد شد. 

از همین رو ما در این مقاله به طور مفصل شما را با انواع ایده‌ برای طراحی اتاق‌های گیمینگ آشنا کردیم. همچنین می‌توانید در ادامه اطلاعات مفیدی را در خصوص بررسی تجهیزات مورد نیاز در این فضا مطالعه کنید. شما طرفدار بازی‌های ویدیویی هستید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.