همه آنچه درباره اتاق شیشه ای باید بدانید

اتاق شیشه‌ای با چهارچوب آلومینیومی سفید، میز ناهارخوری با صندلی‌های چوبی، مبل ال شکل با میز چوبی و کفپوش پارکت

خانه مکانی‌ست برای کسب آرامش تا انسان را از هیاهو و شلوغی محیط کار دور کند. امروزه مکان‌های به‌خصوصی در خانه‌ها در نظر گرفته می‌شود که صرفا برای سپری کردن اوقات فراغت یا بدست آوردن آرامش بیشتر است. علاوه بر فضاهای داخل خانه، در محیط بیرونی هم فضاهایی تعبیه می‌شود تا اهالی وقت خود را در آنجا سپری کنند. اتاق شیشه ای یکی از این مکان‌هاست. 

 

سوالات متداول:

طراحی اتاق شیشه ای چه مزایایی دارد؟

1. ایجاد منظره‌ای زیبا در خانه 2. چهار فصل بودن 3. مفید برای آفتاب گرفتن 4. اجرای آسان 5. تنوع بالا


اتاق شیشه‌ای چه کاربردهایی دارد؟

1. برای برگزاری مهمانی و دورهمی‌های خانوادگی 2. برای ریلکسیشن (کسب آرامش) 3. برای نگهداری برخی از گیاهان 4. برای نگهداری از پرندگان و برخی از حیوانات خانگی 5. برگزاری جلسات کاری

 

اتاق شیشه‌ای قرارگرفته در محیط باز حیاطی با کفپوش چمن و دیوار سبز مصنوعی با دیوار و سقف شیشه ای و مبلمان طوسی

شاید با نام «اتاق شیشه‌ای» خیلی آشنا نباشید اما حتما آلاچیق‌های موجود در حیاط خانه‌ها را دیده‌اید. آلاچیق‌های خانگی در فضای بیرونی خانه ساخته می‌شوند و اغلب بدون دیوار و در هستند.

آلاچیق در روزهای سرد سال کاربرد چندانی ندارد و فقط می‌توان در بهار و تابستان که هوا بهتر است از آن استفاده کرد. اتاق شیشه‌ای اما داستان متفاوتی دارد. اتاق‌های شیشه‌ای دقیقا به همین منظور طراحی شدند که در تمام فصول قابل استفاده باشند. در ادامه با انواع اتاق شیشه‌ای، کاربردها، شیوه ساخت و مهم‌ترین نکات در این زمینه آشنا می‌‎شویم. 

 

اتاق شیشه ای چیست؟

اتاق شیشه‌ای با دیوار و سقف شیشه‌ای، کفپوش موزاییک و چمن، میز و صندلی آهنی فرفورژه مشکی و گلدان های گل طبیعی

در یک تعریف ساده، اتاق شیشه‌ای به فضایی در محیط بیرونی خانه گفته می‌شود که به جای دیوارهای سنگی و آجری، از دیوارهای شیشه‌ای برای آن استفاده شده است. از اتاق‌های شیشه‌ای در محیط‌های داخلی ساختمان‌های اداری به منظور برگزاری جلسات کاری هم استفاده می‌شود. 

اتاق شیشه‌ای که در بعضی موارد به آن سان روم گاردن هم گفته می‌شود، بیشتر در حیاط خانه‌های ویلایی کاربرد دارد و فضایی دنج برای وقت گذرانی در تمام فصول سال است. به دلیل وجود دیوارهای شیشه‌ای افراد می‌توانند به اطراف احاطه داشته باشند. در واقع اتاق شیشه‌ای یک آلاچیق شیشه‌ای است که در تمام فصول سال می‌توان از آن استفاده کرد. 

 

مزایای اتاق شیشه ای

اتاق شیشه‌ای با پنکه مشکی ، پارتیشن متحرک کرم رنگ، پاف حصیری و مبل چوبی، دیوار و سقف شیشه‌ای با چهارچوب مشکی

در این بخش، مهم‌ترین مزایای اتاق شیشه‌ای نسبت به آلاچیق یا فضاهای مشابه را به شما معرفی می‌کنیم: 

 • ایجاد منظره‌ای زیبا در خانه: به دلیل وجود دیوارهای شیشه‌ای، شما می‌توانید دور تا دور اتاق شیشه‌ای را به خوبی مشاهده کنید و اگر فضای سبز زیبایی در حیاط خانه داشته باشید، تماشای آن از پشت شیشه در یک روز برفی بسیار دلنشین خواهد بود. 
 • چهار فصل بودن: برخلاف آلاچیق، اتاق شیشه‌ای را می‌توان در تمام فصول سال استفاده کرد؛ تنها کافیست سیستم گرمایش یا سرمایش مناسبی برای آن تعبیه کنید. به دلیل وجود دیوارهای شیشه‌ای دوجداره، به هیچ وجه گرما یا سرمای بیرون، وارد اتاق نخواهد شد.

 

اتاق شیشه‌ای با صندلی‌های چوبی کرم و سفید، میز چوبی، پنکه سقفی، چهارچوب مشکی و گلدان گل طبیعی

 • مفید برای آفتاب گرفتن: اگر در مکانی زندگی می‌کنید که دریافت نور خورشید و ویتامین D برای شما دشوار است. ساخت اتاق آفتابگیر شیشه‌ای شاید این کمبود را برطرف کند. کافیست کاناپه‌ای در این اتاق قرار بدهید و زیر نور خورشید دراز بکشید. 
 • اجرای آسان: ساخت اتاق‌های شیشه‌ای هزینه و زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد. این سازه به صورت آماده هم وجود دارد و می‌توان تنها با انتقال و نصب اجزای مختلف آن، در کمترین زمان ممکن یک اتاق شیشه‌ای در خانه داشت. 
 • تنوع بالا: طرح‌های مختلفی برای اتاق‌های شیشه‌ای وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به اندازه و فضایی که دارید، بهترین مدل از اتاق شیشه‌ای را در خانه‌ی خود داشته باشید. 

 

تفاوت اتاق شیشه‌ای با گلخانه

 اتاق شیشه‌ای با کفپوش سرامیکی،مبلمان راحتی و پاف های جلو مبلی کرم، دیوار و سقف شیشه‌ای با چهارچوب سبز

اتاق شیشه‌ای را با گلخانه خانگی اشتباه نگیرید! شباهت‌های زیادی بین گلخانه و اتاق‌های شیشه‌ای وجود دارد. به عنوان مثال هر دو محوطه با دیوارهای شیشه‌ای ساخته می‌شوند و هر دو در محیط بیرونی خانه قرار دارند. اما تفاوت اصلی این دو محوطه، کاربرد آن است.

اتاق‌های شیشه‌ای را به منظور اضافه کردن فضایی جدید به خانه که دور از هیاهو باشد و مهمانان بتوانند در آن اوقات سپری کنند می‌سازند. در این محوطه مبلمان و تجهیزاتی نظیر تلویزیون یا یخچال هم می‌تواند قرار بگیرید اما در گلخانه اینطور نیست. 

 

اتاق شیشه‌ای با میز گرد و صندلی‌های فلزی مشبک مشکی، چراغ آویز مشکی و گلدان های گل طبیعی

گرچه در اتاق شیشه‌ای هم می‌توان گیاهان زیادی پرورش داد اما اصولا کاربران اصلی چنین فضایی، انسان‌ها هستند نه گیاهان. شیوه گرمایش یا سرمایش اتاق‌های شیشه‌ای تفاوت زیادی با گلخانه دارد و به هیچ وجه فکر نکنید که می‌توانید با ساخت اتاق شیشه ای یک گلخانه هم داشته باشید. 

 

تفاوت اتاق شیشه ای با کلبه شیشه ای 

اتاق شیشه ای با چهارچوب سفید، مبلمان حصیری با میز سفید و شمعدان در فضای باز حیاطی با کفپوش چمن و درختان سبز

یکی دیگر از محیط‌هایی که با اتاق شیشه‌ای اشتباه گرفته می‌شود، کلبه‌ی شیشه‌ای است. همان‌طور که از نام آن پیداست، کلبه‌های شیشه‌ای از نظر کاربردی و ساختاری با اتاق‌های شیشه‌ای تفاوت دارند. کلبه‌ها مستقل از خانه ساخته می‌شوند و می‌توانید در زمین یا باغی وسیع کلبه‌ای شیشه‌ای بسازید.

اما اتاق‌های شیشه‌ای به خانه وابسته هستند و به همین دلیل نمی‌توان نام «کلبه» را به آنها داد. اتاق‌های شیشه‌ای در محیط یک خانه قرار می‌گیرند و مانند آلاچیق، فضایی جدید به خانه اضافه می‌کنند. امکاناتی نظیر آب، برق و گاز اتاق‌های شیشه‌ای به خانه وابسته است در حالی که کلبه‌های شیشه‌ای از این نظر مستقل هستند. 

 

کاربردهای اتاق شیشه‌ای

اتاق شیشه‌ای با درب های ریلی شیشه‌ای و دیوار شیشه‌ای، گیاهان طبیعی بنفش، قرمز و زرد با میز و صندلی پلاستیکی سفید

دلایل زیادی برای ساخت اتاقی از جنس شیشه در خانه وجود دارد. با اضافه کردن این اتاق یه محوطه‌ی خانه استفاده‌های زیادی می‌توان از آن کرد. در ادامه برخی از کاربردهای اتاق شیشه‌ای را بیان می‌کنیم: 

 • می‌توان از اتاق شیشه‌ای برای برگزاری مهمانی و دورهمی‌های خانوادگی استفاده کرد.
 • می‌توان از آن به عنوان محلی برای ریلکسیشن (کسب آرامش) بهره برد.
 • برای نگهداری برخی از گیاهان می‌توان روی اتاق شیشه‌ای حساب ویژه‌ای باز کرد.
 • برای نگهداری از پرندگان و برخی از حیوانات خانگی، اتاق شیشه‌ای بهترین مکان است.
 • برگزاری جلسات کاری در اتاق‌های شیشه‌ای موجود در خانه بسیار جذاب است.

 

دکوراسیون اتاق شیشه ای 

اتاق شیشه‌ای مسقفی با دیوارهای شیشه‌ای، کفپوش پارکت، فرش گرد حصیری، مبلمان مشکی تک نفره و میز چوبی

اتاق‌های شیشه‌ای در اغلب مواقع برای سپری کردن اوقات فراغت ساخته می‌شوند و به همین دلیل باید دکوراسیون خاص خود را داشته باشند. برای تزیین دکوراسیون اتاق شیشه‌ای ایده‌های متعددی وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را معرفی می‌کنیم. 

 

اتاق شیشه‌ای با مبلمان حصیری و آبی و کرم، پاف جلو مبلی آبی طرحدار، کوسن های سبز و نارنجی، پرده های نارنجی و تابلو تزئینی دیواری

 • مبلمان: آنچه اتاق شیشه‌ای را جذاب می‌کند، مبلمان آن است. با توجه به شکل استفاده‌ی شما از اتاق شیشه‌ای، نوع مبلمان تعیین می‌شوند. به عنوان مثال اگر از این محیط برای برگزاری دورهمی و مهمانی‌های خانوادگی استفاده می‌کنید باید مبل‌های بیشتری سفارش بدهید. یا اگر اتاق شیشه‌ای در خانه‌ی شما به منظور سپری کردن اوقات فراغت اهالی خانه است، شاید قرار دادن تاب ننویی یا کاناپه انتخاب بهتری باشد. 

 

اتاق شیشه‌ای با چهارچوب کرمی، درختان و گیاهان طبیعی ، مبل طوسی و حصیری با کفپوش سرامیکی

 • گیاهان زینتی: همانطور که قبلا هم گفته شد، نباید اتاق شیشه‌ای را با گلخانه اشتباه بگیرید! قرار دادن گل و گیاهان متعدد در این اتاق هم روی اکسیژن اتاق تاثیر می‌گذارد و هم بوی نامطبوعی به آن می‌دهد. با این حال، شما می‌توانید گل‌ها و گیاهان محدودی را در این فضا قرار بدهید تا از نظر ظاهری، اتاقی زیبا داشته باشید. پیشنهاد ما گیاهان گرمسیری و مقاوم نظیر ساکولنت، کاکتوس و انواع پتوس است. 

 

اتاق شیشه‌ای با مبلمان حصیری قهوه‌ای روشن و سفید، میزهای چوبی و طلایی، ظروف روی میز با دیوار و سقف شیشه ای با چهارچوب مشکی

 • وسایل رفاهی: با توجه به ابعاد اتاق شیشه‌ای و نوع کاربرد آن، وسایل رفاهی متعددی می‌توان در آن قرار داد. به عنوان مثال می‌توانید تلویزیون یا یخچال کوچکی را در این بخش از خانه بگذارید. قرار دادن وسایل تفریحی نظیر میز بیلیارد هم می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد در صورتی که اتاق بزرگی داشته باشید. 

 

اتاق شیشه ای با مبلمان حصیری سفید و کرم، میز چوبی، کفپوش سرامیکی، دیوار و سقف شیشه‌ای با چهارچوب سبز

 • تجهیزات گرمایش و سرمایش: اگر زمان زیادی را در اتاق شیشه‌ای سپری می‌کنید باید حتما به سیستم‌های گرمایش و سرمایش آن فکر کنید. این اتاق‌ها به دلیل داشتن دیوارهای شیشه‌ای درفصل‌های گرم سال غیرقابل تحمل می‌شوند و حتما باید از سیستم‌های سرمایشی در آنها استفاده کرد. 

 

اتاق شیشه‌ای با میز و صندلی‌های آهنی فرفورژه مشکی، مبل حصیری مشکی، پرده کرم گلدار و کفپوش سرامیکی

 • پرده: گرچه قرار دادن پرده در چنین اتاقی با ماهیت آن تناقض دارد اما شاید ایده‌ی بدی هم نباشد. تابش نور مستقیم خورشید ممکن است اوقات شما را تلخ کند و وجود پرده‌هایی که جلوی نور خورشید را بگیرند قطعا مناسب خواهد بود. از پرده‌هایی استفاده کنید که در صورت جمع شدن فضای زیادی را اشغال نکنند تا دید شما محدود نشود. 

 

ساخت اتاق شیشه ای در محوطه خانه

اتاق شیشه‌ای با چهارچوب فلزی، میز و مبلمان حصیری ، صندلی معلق پایه دار و کفپوش پارکت

طراحی و ساخت اتاق‌های شیشه‌ای در محوطه‌ی خانه کار چندان دشواری نیست. می‌توانید از تیم‌های حرفه‌ای برای طراحی و ساخت این اتاق مشاوره بگیرید. پیش از شروع کار خوب است نکاتی درباره ساخت این اتاق بدانید. 

 

اتاق شیشه ای در فضای باز باغ با سقف و دیوار شیشه‌ای، مبلمان چوبی گلدار، میز چوبی و چهارچوب فلزی سفید

 • بدنه اصلی: چارچوب یا بدنه‌ی اصلی اتاق‌های شیشه‌ای مهم‌ترین بخش آن هستند. بار اصلی اتاق روی این قسمت سوار است و به همین دلیل باید از مصالحی مقاوم و با استحکام بالا استفاده شود. اغلب از پایه‌های آلومینیومی به عنوان چارچوب اتاق‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود. مزیت آلومینیوم این است که در برابر رطوبت، بارش باران و تابش دائمی خورشید مقاومت بسیار بالایی دارد.  

 

اتاق شیشه‌ای در فضای باز باغ با پنکه سقفی چوبی و چهارچوب آلومینیومی سفید و دیوارهای شیشه‌ای

 • دیوار: یکی دیگر از بخش‌های اصلی اتاق شیشه‌ای، دیوارهای آن است. همانطور که در تعریف ابتدایی هم بیان کردیم، از شیشه به جای سنگ و آجر به عنوان دیوارهای این اتاق استفاده می‌شود. شیشه‌های دوجداره، بهترین انتخاب برای این بخش هستند تا هم بتوان فضای بیرون از اتاق را تماشا کرد و هم در برابر نفوذ گرما، سرما و صدا عایق باشند. 

 

اتاق شیشه‌ای با دیوارهای شیشه‌ای و سقف فلزی، پنکه سقفی، مبلمان حصیری قهوه‌ای تیره و کفپوش سرامیکی

 • سقف: از دیگر تفاوت‌های اتاق شیشه‌ای و گلخانه در جنس سقف آن است. اغلب از سقف‌های شیشه‌ای برای گلخانه‌ها استفاده می‌شود. این در حالی‌ست که سقف اتاق شیشه‌ای اغلب به صورت شیروانی و از جنس فلز یا سنگ ساخته می‌شود. البته سقف فلزی در برابر بارش باران و برف مقاومت بیشتری داشته باشد. 

 

اتاق شیشه‌ای با سقف و چهارچوب چوبی، دیوارهای شیشه‌ای ، مبلمان حصیری با تشکچه نارنجی، درب مشکی و کفپوش پارکت

 • کفپوش: پارکت‌های چوبی می‌توانند بهترین انتخاب برای کف اتاق شیشه‌ای باشند. اگر نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی برای این بخش متحمل شوید، می‌توانید کف اتاق را با واش بتن بپوشانید و سپس فرش یا موکت‌هایی روی آن پهن کنید. همچنین اگر نگاهی ایده‌آل‌گرا به اتاق شیشه‌ای دارید شاید بهتر باشد به سیستم گرمایش از کف هم فکر کنید که فضای اتاق را دلچسب‌تر می‌کند. 

 

هزینه ساخت اتاق شیشه ای

اتاق شیشه‌ای با کفپوش پارکت ، چهارچوب چوبی ، تخت و صندلی لانژ راه راه سفید و قرمز در فضای باز جنگل

قیمت نهایی ساخت اتاق شیشه‌ای با توجه به جنس متریال آن و ابعادی که در نظر می‌گیرید، متفاوت است. در واقع جنس چارچوب (فلز، چوب یا …)، جنس شیشه (تک جداره، دو جداره یا …)، جنس کفپوش و سقف به همراه دکوراسیونی که برای داخل اتاق در نظر می‌گیرید همگی روی هزینه ساخت اتاق شیشه‌ای تاثیرگذار هستند. 

 

جمع‌بندی: ساخت اتاق شیشه‌ای در خانه مناسب خاص‌پسندها

اتاق شیشه‌ای با مبل حصیری و تشکچه کرم، میزهای چوبی، آباژور ایستاده مشکی و دیوارهای شیشه ای با چهارچوب کرم

آلاچیق نمی‌تواند تمام نیازهای اهالی خانه را برآورده کند! اتاق شیشه ای به همین منظور طراحی شد تا محیطی چهارفصل برای اهالی خانه و مهمانان فراهم شود. این اتاق ویژگی‌ها و کاربردهای فراوانی دارد و برای ساخت آن باید به نکات مهمی توجه شود که در این مقاله بررسی شد. پیشنهادات و نظرات خود درباره اتاق شیشه‌ای را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.