12 نکته مهم برای طراحی اتاق خواب مدرن

اتاق خواب مدرن با تخت سفید و طوسی، فرش سفید، دیوار سفید و کرمی، دو چراغ‌آویز و اکسسوری گیاهی طبیعی

طراحی لاکچری و مدرن خانه این روزها روی بورس است. بسیاری از معماران برای طراحی پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب از سبک مدرن استفاده می‌کنند. با این وجود، می‌توان با چند تغییر کوچک، دکوراسیون داخلی خانه‌های قدیمی را هم به شکل مدرن درآورد. در این مقاله به طور مفصل درباره طراحی اتاق خواب مدرن نکاتی را بیان می‌کنیم. 

اینکه خانه‌ها از چه زمانی به سبک مدرن درآمدند، تاریخچه‌ای نزدیک به یک قرن دارد. به وجود آمدن مصالح جدید باعث شد طراحی خانه‌ها از حالت کلاسیک یا سنتی به شکل مدرن تغییر کند. حالا با چند تغییر کوچک و کمی هزینه می‌توان اتاق خواب مدرن و شیکی ایجاد کرد. در ادامه 12 نکته مهم برای طراحی داخلی اتاق خواب مدرن را معرفی می‌کنیم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب مدرن از چه لوازمی استفاده کنیم؟

تخت خواب، لوستر، فرش، کاغذ دیواری، کمد دیواری، پرده و نورپردازی اتاق را می‌توانید به سبک مدرن انتخاب کنید.


در انتخاب کمد دیواری اتاق خواب مدرن باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. هماهنگی رنگ چوب کمد دیواری با رنگ دیوار و کف 2. استفاده از رنگ سفید و رنگ چوب برای کمد دیواری‌های مدرن 3. استفاده از درب‌های ریلی برای کمد دیواری مدرن 4. نورپردازی داخل کمد دیواری


فرش‌های اتاق خواب مدرن باید دارای چه خصوصیاتی باشند؟

1. عدم تقارن در طرح 2. تنوع در نقش 3. تولید در اندازه‌های مختلف

 

رنگ دیوار اتاق مدرن 

اتاق خواب مدرن با تخت نارنجی، دیوار‌ها گلبهی روشن، پرده آجری، سقف سفید و دو تابلو در دیوار

اولین قدم برای طراحی اتاق خواب به شیوه‌ی مدرن این است که رنگ دیوار باید تغییر کند. برای اینکه اتاق خوابی مدرن داشته باشید می‌توانید از نکاتی که در زیر گفته می‌شود ایده بگیرید. بهترین رنگ‌ها برای دیوار اتاق مدرن عبارت‌اند از: 

 

اتاق خواب مدرن با دیوار‌های آبی، پرده‌های کرمی، کفپوش طوسی، تخت چوبی، پاتختی سفید و دو آباژور

 • آبی: یکی از بهترین رنگ‌ها برای طراحی اتاق خواب مدرن، رنگ آبی است. طیف‌های مختف این رنگ را می‌توانید در بخش‌های مختلف اتاق خواب استفاده کنید. به عنوان مثال در صورت استفاده از دکوراسیون آبی می‌توانید دیوار اتاق را آبی ملایم بزنید اما سایر دکوراسیون مانند تخت خواب، فرش و پرده اتاق را طیف‌های روشن‌تر یا تیره‌تر آبی در نظر بگیرید. 

 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، فرش طوسی روشن، دیوار‌ها سبز، تخت قهوه‌ای و پاتختی‌های چوبی

 • سبز: رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب احساس آرامش و سرزندگی می‌دهد. طیف‌های مختلف رنگ سبز را می‌توانید روی دیوارهای مختلف اتاق خواب به کار ببرید. از مزیت‌های رنگ سبز این است که به راحتی با رنگ‌های دیگر هماهنگ می‌شود. 

 

اتاق خواب مدرن با دیوار خاکستری، کفپوش سرامیکی، فرش ذغالی، تخت طیف طوسی و دو آباژور روی پاتختی‌های چوبی

 • خاکستری: طرفداران سبک مدرن عاشق رنگ خاکستری هستند. خاکستری ابهت، شخصیت و مرموزی ویژه‌ای دارد و به همین دلیل انتخاب این رنگ برای اتاق خواب، شخصیتی جذاب به اتاق می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های رنگ خاکستری این است که فضای کافی برای خودنمایی رنگ‌هایی مانند قرمز، زرد یا آبی می‌گذارد. 

 

اتاق خواب مدرن با کفپوش کرمی، فرش سنتی، تخت سفید، دیوار‌ها طوسی روشن، دو پاتختی و اکسسوری گیاهی طبیعی

 • سفید: بله رنگ سفید هم رنگ محبوب برای اتاق خواب‌های مدرن است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ سفید در دکوراسیون هم طیف گسترده‌ای دارد و از سفید صدفی گرفته تا شیری و استخوانی همگی در دسته‌بندی این رنگ جای می‌گیرند. 

 

تخت خواب مدرن 

اتاق خواب مدرن با دیوار شاخص، فرش و تخت مشکی، کفپوش سرامیکی طوسی، میز گرد مشکی و پنجره قدی با فریم سفید

دومین قدم و یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای تبدیل کردن یک اتاق خواب سنتی به اتاق مدرن باید انجام بدهید، تغییر تخت خواب است. تخت خواب‌‌های سنتی از نظر ظاهری و کاربردی، اولین نیاز اهالی خانه، یعنی خواب را برآورده می‌کردند و به جنبه‌های دیگر اتاق توجهی نداشتند. اما تخت خواب‌های مدرن چه از نظر ظاهری و چه از نظر کاربردی ویژگی‌های خوبی دارند. برخی از این ویژگی‌ها عبارت است از: 

 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید، تخت سفید، پاتختی‌های چوبی، آینه گرد، فرش سفید و مشکی و گلدان‌های گیاهی

 • سادگی در عین زیبایی: برخلاف تخت خواب‌های کلاسیک یا سنتی که پیچیدگی‌های زیادی در طراحی آنها وجود دارد، تخت خواب‌های مدرن بسیار ساده طراحی می‌شوند. 
 • پرهیز از طرح‌های شلوغ: طرح‌های شلوغ و برجسته‌ای روی تخت خواب‌های مدرن انجام نمی‌شود و در یک نگاه تخت خوابی ساده و بدون برجستگی و شلوغ‌کاری مشاهده می‌کنید. 
 • رنگ‌بندی ساده: اکثر تخت خواب‌های مدرن رنگی ساده و تک دارند. این رنگ‌ها مانند رنگ دیوار اتاق خواب، ساده هستند. 

 

لوستر مدرن اتاق خواب

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید، تخت چوبی با روتختی سفید و بالش خاکستری، فرش طرحدار مشکی کرم و دو صندلی مشکی حصیری

لوسترهای کلاسیک چند شاخه برای اتاق خواب‌های مدرن مناسب نیستند. اگر اتاق خوابی با دکوراسیون مدرن دارید یا می‌خواهید اتاق خواب قدیمی خود را به سبک مدرن دیزاین کنید، باید لوستر مدرن برای اتاق خریداری کنید. لوسترهای اتاق خواب به سبک مدرن به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ لوسترهای مدرن آویز و لوسترهای مدرن سقفی.

برای اتاق خواب‌هایی که ارتفاع سقف آنها خیلی زیاد نیست، بهترین انتخاب لوستر مدرن سقفی است. اما اگر اتاق خوابی دارید که ارتفاع سقف زیادی دارد، لوسترهای مدرن متنوعی در بازار وجود دارد که می‌توانید آنها را تهیه کنید. لوسترهای مدرن از نظر شکل ظاهری، نوع لامپی که در آنها به کار رفته و شیوه‌ی نورپردازی آنها قیمت‌های متفاوتی دارند. 

 

فرش اتاق مدرن 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، فرش سفید مدرن، تخت سفید و طوسی، دیوار‌ها سفید و دو آباژور روی پاتختی‌های چوب و فلز

چند سالی می‌شود که فرش‌های مدرن با طراحی جدید به وفور در بازار دیده می‌شوند. فرش‌های مدرن برخلاف فرش‌های سنتی که پر از نقش و نگار بودند، ساده و در عین حال زیبا هستند. از رنگ‌های کمتری در طراحی فرش مدرن استفاده می‌شود و به همین دلیل با دکوراسیون اتاق خواب‌های مدرن کاملا سازگار است. فرش‌های مدرن خصوصیات زیر را دارند: 

 

اتاق خواب مدرن با فرش سفید و آجری، کفپوش چوبی، صندلی آویز چوبی حصیر با بالش سفید، دیوار آجری سفید و گلدان کاکتوس

 • عدم تقارن در طرح: برخلاف فرش‌های سنتی که از روی یک نقشه‌ی متقارن بافته شده‌اند، فرش‌های مدرن توجهی به تقارن ندارند. می‌توان اشکال و طرح‌هایی که اصلا تقارن ندارند را در این فرش استفاده کرد که برای اتاق خواب‌های مدرن بسیار مناسب است. 

 

اتاق خواب مدرن با فرش طرح هندسی، پرده‌های نسکافه‌ای، تخت طوسی روشن و فریم پنجره‌ها طلایی

 • تنوع در نقش: یکی دیگر از ویژگی‌های فرش مدرن اتاق خواب تنوع در طرح و نقش آن است. طرح‌های مدرن اغلب ساده و در عین حال زیبا هستند. حک کردن عکس روی فرش آن را از حالت مدرن به حالت فانتزی تبدیل می‌کند که برای دکوراسیون اتاق خواب کودک بسیار مناسب است. 

 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، فرش طرحدار برجسته طیف قهوه‌ای و کرم، تخت طوسی و کوسن‌های قهوه‌ای طرحدار

 • تولید در اندازه‌های مختلف: خوشبختانه فرش‌های مدرن در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که برای دکوراسیون اتاق‌خواب‌ کوچک تا خیلی بزرگ مناسب است. همچنین این فرش‌ها در اشکالی غیر از مربع، مستطیل و دایره هم تولید می‌شوند که بسیار کاربردی است. 

 

کاغذ دیواری مدرن

اتاق خواب مدرن با کاغذ دیوار طوسی طرحدار، مبل چوبی، رادیاتور، تخت سفید، پاتختی و دو پنجره

به جای رنگ کردن دیوار اتاق خواب می‌توان به کاغذ دیواری هم فکر کرد. چسباندن کاغذ دیواری در اتاق خواب این مزیت را دارد که طرح و نقش‌های مختلفی روی دیوار حک می‌شود که با رنگ‌آمیزی هرگز به آن طرح‌ها دست پیدا نمی‌کنید. کاغذ دیواری مدرن در طرح و رنگ و بافت‌های گوناگونی در بازار وجود دارد که این تنوع شما را شگفت‌زده می‌کند. 

قبل از انتخاب کاغذ دیواری مدرن به خاطر داشته باشید که این محصول برای اتاق خواب باید استفاده شود. بنابراین نمی‌توانید هر طرح و رنگی که خوشتان آمد را بدون توجه به دکوراسیون اتاق خواب خود انتخاب کنید. کاغذ دیواری‌هایی با رنگ خاکستری، آبی ملایم، زرد ملایم و سفید بهترین انتخاب برای دیوار اتاق خواب مدرن هستند. 

 

کمد اتاق خواب مدرن 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، فرش مشکی، تخت طوسی، کمد سفید، دیوار‌ها سفید و دو تابلو نقاشی هنری روی دیوار

کمد دیواری از اجزای جدا نشدنی اتاق خواب است. بنابراین اگر قصد دارید اتاق خوابی مدرن داشته باشید باید به جنس، رنگ و مدل کمد دیواری اتاق خواب هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از اشتباهاتی که افراد مرتکب می‌شوند این است که تمام دکوراسیون اتاق خواب را مدرن انتخاب می‌کنند و غافل از مدل و طرح و رنگ کمد دیواری هستند. در انتخاب کمد دیواری مدرن به موارد زیر توجه کنید: 

 

اتاق خواب مدرن با تخت سبز و طوسی، کاغذ دیواری طرح لوزی، بخشی از دیوار چوبی، آباژور و کمد سفید

 • رنگ چوب کمد دیواری اتاق خواب سبک مدرن باید با سایر لوازم موجود در اتاق، دیوار و کف هماهنگی داشته باشد. 
 • بهترین رنگ‌ها برای کمد دیواری مدرن، رنگ سفید و رنگ چوب است. 
 • می‌توانید کمد دیواری مدرن را در دو رنگ سفید و مشکی یا خاکستری طراحی کنید که جذاب‌تر شود. 
 • قفسه و کشوهای کمد دیواری مدرن باید به سبک جدید باز شود و می‌توانید از درب‌های ریلی برای کمد دیواری استفاده کنید. 
 • نورپردازی داخل کمد دیواری جذابیت بصری آن را بیشتر می‌کند. 

 

درب اتاق خواب مدرن 

اتاق خواب مدرن با تخت سفید و طوسی، دیوار‌های سفید و چوبی، درب چوبی، چراغ دیواری فلزی و پاتختی چوبی

شاید عجیب به نظر برسد اما حقیقت دارد؛ برای ایجاد دکوراسیون مدرن در اتاق خواب باید به درب‌های مدرن هم فکر کنید. درب‌های مدرن از چوب ساخته می‌شوند و طرح‌های متنوعی روی آنها ایجاد شده است. این درب‌ها در رنگ‌های مختلفی از سفید و خاکستری و کرم گرفته تا مشکی و رنگ چوب تولید می‌شوند. 

علاوه بر درب، باید به دستگیره‌ی آن هم توجه داشته باشید. درب و دستگیره‌ اولین مواجه‌ی مهمانان با اتاق خواب مدرن هستند پس در انتخاب دستگیره مدرن هم دقت کنید. در برخی از درب‌های مدرن از شیشه‌های مات هم استفاده می‌شود اما برای اتاق خواب چنین طرحی را پیشنهاد نمی‌کنیم. 

 

نورپردازی اتاق مدرن 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، فرش قهوه‌ای روشن، لوستر شش ضلعی، تخت سفید، دیوار‌ها سفید و تابلو در دیوار

نور به اتاق خواب ابهت می‌دهد. اگر پنجره‌ای در اتاق خواب شما وجود دارد، حتما از روشنایی روز برای نوردهی بیشتر به اتاق خواب کمک بگیرید اما در طول شب به نورهای دیگر هم نیاز است. قرار دادن یک لوستر مدرن در اتاق خواب کافی نیست و به تجهیزات روشنایی بیشتری برای نورپردازی اتاق خواب نیاز دارید. 

می‌توان نوارهای LED را در گوشه‌های اتاق قرار داد تا نوری ملایم و مخفی در گوشه‌ها به چشم بخورد. علاوه بر این، استفاده از نورهای مخفی مانند هالوژن هم می‌تواند فضایی مدرن به اتاق خواب بدهد. در کنار همه‌ی این تجهیزات به خرید یک آباژور یا چراغ خواب مدرن هم فکر کنید. آباژور مدرن می‌تواند فضای اتاق خواب را به طور شگفت‌انگیزی زیبا کند. 

 

پرده مدرن اتاق 

اتاق خواب مدرن با کفپوش خاکستری، پرده طوسی، تخت ذغالی با بالش‌های طیف طوسی، چراغ‌های دیواری و پاتختی مشکی

پیدا کردن پرده‌ای مدرن در میان طیف گسترده‌ای از پرده‌های کلاسیک که تمام بازار را پرده کرده‌اند، کار بسیار دشواری‌ست. اکثر پرده‌های موجود در بازار از نوع کلاسیک هستند اما می‌توان در همان لابه‌لا پرده‌هایی با طراحی مدرن پیدا کرد. پرده‌های مدرن خصوصیاتی دارند که عبارت است از: 

 

اتاق خواب مدرن با تخت چوبی و روتختی آبی و طوسی، پرده‌های طوسی، صندلی مدرن، پنجره و دو رادیاتور

 • رنگ‌های ساده: برخلاف پرده‌های کلاسیک که از طرح و رنگ‌های پیچیده و شلوغی تشکیل می‌شوند، پرده‌های مدرن اغلب تک رنگ هستند و طرح بخصوصی روی آنها حکاکی نمی‌شود. متداول‌ترین رنگ‌ها برای پرده مدرن اتاق خواب، سفید، آبی، خاکستری و صورتی است.  

 

اتاق خواب مدرن با کفپوش چوبی، فرش نسکافه‌ای، تخت سفید با روتختی و بالش‌های سفید و کرمی، پرده سفید، دیوار شاخص خاکستری و چراغ‌های دیواری

 • بی‌آلایش بودن: یکی دیگر از ویژگی‌های پرده‌های مناسب اتاق خواب‌های مدرن، ساده بودن ساختار آن است. این پرده‌ها به والان، کتیبه یا میله پرده‌ها خیلی بزرگ و تجملاتی نیاز ندارند و تنها روی یک میله نصب می‌شوند. والان‌هایی که برای پرده‌ها مدرن در نظر گرفته می‌شود هم خیلی ساده و تک رنگ است. 
 • سبک بودن: وزن پرده‌های مدرن به دلیل جنس آنها بسیار سبک‌تر از پرده‌های کلاسیک است و به راحتی می‌توانید در طول روز پرده را کنار بزنید و از روشنایی روز در اتاق خواب خود لذت ببرید. 

 

اتاق مدرن کودک 

اتاق خواب مدرن کودک با فرش آبی، کفپوش چوبی، صندلی سفید با پایه‌های چوبی، تخت حفاظ‌دار چوبی و پنجره قدی با پرده سفید چراغ‌های دیواری

می‌توان برای کودکان هم اتاق خوابی مدرن طراحی کرد. دکوراسیون اتاق خواب کودک به سبک مدرن باید با در نظر گرفتن تمام لوازم موجود در اتاق انجام شود. به عنوان مثال انتخاب تخت خواب، کمد، محل بازی، پرده‌ها و رنگ دیوار باید متناسب با طراحی مدرن انجام شود. بهتر است از رنگ‌های روشن و شاد برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب سبک مدرن کودک استفاده کنید. 

 

اتاق مدرن پسرانه 

اتاق خواب مدرن پسرانه با تخت سفید، بالش‌های آبی سورمه‌ای و سفید، پتوی آبی، پرده سورمه‌ای، صندلی سفید و کفپوش آبی

نکاتی که تاکنون درباره رنگ دیوار، فرش، لوستر، پرده و تخت خواب یک اتاق مدرن گفتیم، نکاتی کلی بود. اما اگر قصد داشته باشید برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه از سبک مدرن استفاده کنید، خوب است به موارد زیر توجه داشته باشید: 

 • تخت و روتختی پسرانه به سبک مدرن می‌تواند به رنگ‌های مشکی، خاکستری، قرمز و زرد و آبی باشد. 
 • ترکیب رنگ آبی و سفید یکی از ترکیب‌های مورد علاقه‌ی پسران در اتاق خواب است. 
 • کمد دیواری اتاق خواب پسرانه می‌تواند به رنگ‌های تیره مانند خاکستری یا مشکی هم باشد. 
 • می‌توانید از کاغذ دیواری‌هایی که عکس شخصیت‌های کارتونی یا سینمایی روی آنها حک شده برای دیوار اتاق پسرانه استفاده کنید.

 

اتاق مدرن دخترانه

اتاق خواب مدرن دخترانه با کفپوش چوبی، صندلی حصیری، لوستر طلایی، آینه گرد و روتختی گلدار آبی صورتی

طراحی اتاق خواب دخترانه به سبک مدرن ارتباط مستقیمی به سن و سال و علایق افراد دارد. اما به طور کلی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب مدرن برای دختران می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید: 

 • به کار بردن نورهای رنگی مخفی در اتاق خواب دخترانه، حالتی مدرن و رویایی به محیط می‌دهد. 
 • دیوار اتاق خواب را می‌توانید به صورت چند رنگ در بیاورید اما رنگ‌های خاکستری، صورتی، آبی روشن، سبز روشن برای اتاق خواب دختران مناسب است. 
 • برای روتختی می‌توانید از طرح‌های گلدار (با گل‌های بزرگ و درشت) استفاده کنید. ترکیب سفید و سبز برای روتختی بسیار مناسب است. 

 

جمع بندی

اتاق خواب مدرن با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، فرش طوسی روشن، مبل نسکافه‌ای، تخت قهوه‌ای با روتختی سفید و آباژور دیواری

طراحی داخلی اتاق خواب مدرن کار چندان دشواری نیست. اگر معماری داخلی خانه‌ی شما از نوع مدرن باشد کار راحت‌تر می‌شود اما اگر اتاقی با معماری سنتی دارید، باید وقت بیشتری برای دیزاین اتاق به شکل مدرن صرف کنید. از دیوارها، لوستر، تخت خواب و فرش شروع کنید و سپس به نورپردازی و سایر موارد برسید تا اتاق خوابی مدرن ایجاد کنید. در این مقاله مهم‌ترین نکاتی که برای دیزاین یک اتاق خواب به شیوه مدرن نیاز است بدانید را ذکر کردیم. شما هم می‌توانید ایده‌های خود را در بخش دیدگاه‌ها بنویسید و با ما در میان بگذارید.