اتاق تلویزیون چیست و نحوه دکوراسیون آن چگونه است

اتاق تلویزیونی با دیوار پشت تلویزیون آبی، مبلمان یو شکل با پارچه رنگی و فرش طوسی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه اتاق تلویزیون یا تی‌وی روم است که معماران در طراحی دکوراسیون داخلی منازل توجه خاصی به این قسمت دارند. این بخش جزئی جدایی ناپذیر از خانه‌های مدرن محسوب می‌شود و امروزه کمتر خانه‌ی مدرن و به‌روزی را می‌توان یافت که در طراحی آن اتاق تلویزیون لحاظ نشده باشد.

در حدود چندین دهه‌ی قبل تلویزیون‌ها در اتاق پذیرایی و در مرکز توجه قرار داشتند و مبلمان و سایر اکسسوری‌ها در اطراف آن قرار می‌گرفتند. اما در سال‌های اخیر با ترند شدن سبک مدرن در معماری داخلی منازل، تلویزیون‌ها به نقطه کانونی نشیمن تبدیل شدند و افراد تمایل دارند که تلویزیون را در فضایی دور از اتاق خواب و تحت عنوان اتاق تلویزیون یا اتاق نشیمن و در بعضی موارد در فضای سینمای خصوصی قرار دهند.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون اتاق تلویزیون باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. ابعاد اتاق 2. سبک دکوراسیون داخلی 3. انتخاب مبلمان 4. رنگ‌ها و متریال‌ها 5. نورپردازی فضا 6. انتخاب کفپوش و دیوارپوش 7. انتخاب انواع اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی


بهترین مکان برای جانمایی تلویزیون در اتاق تلویزیون کجاست؟

مجاورت با وسایل گرمایشی و بازشوهای در و پنجره برای جانمایی تلویزیون مناسب نیستند؛ بنابراین دیوار خالی برای نصب تلویزیون یا میز تلویزیون بهترین مکان می‌باشد.


کاغذ دیواری با چه طرح و رنگی برای اتاق تلویزیون مناسب است؟

طرح‌های ساده و شیک کاغذ دیواری با رنگ‌های تیره برای دیزاین اتاق تلویزیون بسیار مناسب هستند.

 

اتاق تلویزیون چیست؟

اتاق تلویزیونی با نیمکت چوبی و پارچه کرم با کوسن های سبز و کرم

اتاق تلویزیون در واقع بخشی از فضای خانه است که در آن تلویزیون و سایر لوازم صوتی و تصویری قرار می‌گیرد. در واقع این فضا، محلی برای مشاهده تلویزیون و استراحت اعضای خانواده و حتی انجام کارهای کوچک است. بنابراین با توجه به گفته‌های فوق این اتاق که محلی برای استراحت و اوقات فراغت اعضای خانواده است باید طراحی متفاوتی در مقایسه با اتاق پذیرایی که برای میزبانی از مهمانان طراحی شده داشته باشد.

 

به‌طور کلی این اتاق نسبت به اتاق پذیرایی دارای امکانات رفاهی بیشتری برای افراد ساکن در منزل است. برای طراحی اتاق تلویزیون باید به فضا، تلویزیون و محل قرارگیری آن، مبلمان، رنگ دیوار‌ها، پرده، قالی، نور، اکسسوری و چگونگی چیدمان این لوازم در کنار هم توجه کرد. در ادامه سعی شده است نکات لازم و ضروری جهت طراحی اتاق تلویزیون به طور کامل ذکر شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب فضای مناسب برای اتاق تلویزیون

اتاق تلویزیون با دیوارهای طوسی، مبل ال شکل کرم . تابلوهای نقاشی دیواری

اولین قدم برای طراحی اتاق تلویزیون انتخاب فضای مناسب و درست است. همان‌طور که قبل‌تر گفته شده در معماری مدرن سعی بر آن است حتی‌الامکان تلویزیون از اتاق پذیرایی دور شود و در فضایی خصوصی‌تر قرار گیرد. فضای این اتاق باید به گونه‌ای انتخاب شود تا دید کمتری به اتاق پذیرایی داشته و علاوه‌بر‌آن دسترسی راحتی به آشپزخانه و سرویس بهداشتی و اتاق‌ها داشته باشد. متراژ این اتاق بر اساس متراژ کلی فضای هر خانه متفاوت است. در منازلی با متراژ بالا این فضا از دکوراسیون پذیرایی مربع شکل جدا می‌شود ولی در خانه‌های کوچک‌تر تلویزیون در اتاق پذیرایی قرار می‌گیرد.

 

تلویزیون و محل قرارگیری آن

اتاق تلویزیون با دیوار خاکستری، مبل سفید و کوسن های قرمز با قاب های عکس روی دیوار

بعد از انتخاب فضا‌‌ی مناسب برای اتاق تلویزیون باید به انتخاب لوازم و وسایل مورد نیاز برای چیدمان اتاق بپردازید که یکی از مهم‌ترین اجزای آن، تلویزیون است. در ابتدا باید با توجه به فضای در دسترس، محل قرارگیری تلویزیون و میز تلویزیون مشخص شود که به این منظور دیوارهای خالی بهترین انتخاب برای این کار هستند ولی باید به این نکته توجه داشت که تلویزیون نباید در کنار وسایل گرمایشی و کنار یا پایین پنجره قرار داده شود.

 

از دیگر نکات مهم در انتخاب نزدیکی به پریز برق است و علاوه‌بر آن میز را باید به گونه‌ای تعبیه کرد تا سیم‌ها و کابل‌ها در نما ظاهر نشوند. بعد از تعیین محل مناسب، با توجه به اندازه و فضای موجود، باید به انتخاب تلویزیون و میز تلویزیون مناسب پرداخت. یکی از موارد مهم ابعاد و سایز تلویزیون است که باید متناسب با فضای تی‌وی روم باشد.

اگر تلویزیون نسبت به اتاق خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد، جلوه‌ی نا‌مناسبی به تی‌وی روم می‌دهد. در فضاهای کوچک می‌توان تلویزیون را بر روی دیوار نصب کرد، این کار علاوه‌بر آن‌که از شلوغی اتاق جلوگیری می‌کند حتی از لحاظ اقتصادی نیز می‌تواند به صرفه باشد. زمانی که تلویزیون به دیوار نصب می‌شود، برای آنکه جلوه‌ی زیباتری به فضا بدهد بهتر است از دو سمت دیوار به یک اندازه فاصله داشته باشد تا کانون توجه بیشتری ایجاد کند.

 

در صورتی که تصمیم به خرید میز تلویزیون دارید پیشنهاد می‌شود با توجه به پنل‌های دیوار و سبک مبلمان و سایر وسایل اتاق تلویزیون، میز تلویزیون مناسب را انتخاب کنید. برای مثال در صورت داشتن دی‌وی‌دی پلیر و سایر لوازم صوتی و تصویری نمی‌توان از میز‌های بسیار ساده استفاده کرد. میز‌های تلویزیون ویترین‌دار و قفسه‌دار علاوه‌بر عملکرد چندگانه‌ای که دارند می‌توانند شرایطی فراهم کنند که باعث شود تلویزیون در فضای اتاق خیلی به چشم نیاید.

 

موارد خاصی نیز وجود دارد که افراد به ندرت و فقط تحت شرایط خاصی از تلویزیون استفاده می‌کنند، در این حالت می‌توان در طراحی تی‌وی روم برای تلویزیون یک فضای مخفیانه در نظر گرفت تا فقط در صورت لزوم، تلویزیون در اتاق نمایان شود که این کار باعث جلوگیری از شلوغی فضا در اتاق‌های کوچک هم می‌شود.

 

انتخاب مبلمان برای اتاق تلویزیون

اتاق تلویزیون با دیوار شیشه ای و مبلمان یو شکل سفید رنگ

برای انتخاب مبلمان اتاق تلویزیون باید در نظر داشته باشیم که این فضا، محلی برای استراحت و آرامش است، بنابراین مبلمان کلاسیک و سلطنتی و یا مبلمان پر زرق و برق نمی‌تواند انتخاب درست و مناسبی باشد. همان طور که پیش‌تر نیز بیان شد، این اتاق نسبت به اتاق پذیرایی دارای امکانات رفاهی بیشتری است. بنابراین بهترین گزینه برای طراحی این بخش از خانه‌ مبلمان راحتی است و مهمترین ویژگی مبل اتاق نشیمن راحت بودن آن است.

 

در زمان خرید مبلمان باید به فضای اتاق تلویزیون توجه کرد، مبلمان بزرگ علاوه‌بر اشغال فضای زیاد، ظاهری نامرتب نیز به اتاق می‌دهد. از دیگر مواردی که باید به آن توجه کرد رنگ و طرح پارچه‌ی مبل است که پیشنهاد می‌شود از پارچه‌های ساده و رنگ‌های نسبتا روشن مانند رنگ کرم، طوسی، بژ کمرنگ و رنگ‌هایی از این قبیل استفاده شود زیرا حس آرامش و صمیمیت بیشتری در محیط ایجاد می‌کنند.

 

برای زیباتر شدن مبلمان اتاق تلویزیون کوسن‌ها نقش مهمی دارند که برای این‌کار می‌توان از کوسن‌ها در سایز و ابعاد مناسب استفاده کرد. کوسن‌هایی با الگو و طرح‌های مختلف در بازار موجود هستند که با توجه به سایر آیتم‌های اتاق و سلیقه شخصی می‌توان بهترین گزینه را انتخاب نمود. قرارگیری کوسن‌هایی با سایزها و طرح‌های متفاوت در کنار هم زیبایی این اتاق را چندین برابر می‌کند.

از دیگر وسایلی که می‌توان در کنار مبلمان از آن‌ها استفاده کرد، پتوهای مبل هستند. یکی دیگر از گزینه‌های خوب و مناسب برای استفاده در اتاق تلویزیون تخت تاشو است که این تخت‌ها کاربرد چندگانه‌ای دارند و در صورت لزوم می‌توان از آن‌ها به عنوان مبل نیز استفاده کرد.

 

رنگ دیوار‌های اتاق تلویزیون

اتاق تلویزیونی با دیوارهای سرمه ای، مبل سفید و زرشکی و پاف خردلی

انتخاب رنگ مناسب برای این اتاق بسیار مهم است. معمولا باید از رنگ‌هایی استفاده شود که باعث تیره‌تر شدن اتاق تلویزیون ‌شوند تا فضایی شبیه به سالن سینما و یا سالن نمایش ایجاد ‌کنند ولی این به این معنا نیست که باید تمام دیوار‌‌ها را به رنگ تیره درآورد، فقط کافی است دیوار پشت تلویزیون تیره‌تر باشد.

 

 

البته نباید در انتخاب رنگ‌های اتاق تلویزیون زیاده‌روی کرد و از رنگ‌هایی مانند قرمز و آبی و نارنجی و رنگ‌هایی از این دست انتخاب کرد زیرا این رنگ‌ها به مرور زمان باعث خستگی چشم می‌شوند علاوه‌بر آن ممکن است با سلیقه‌ی همه‌ی افراد ساکن در خانه مطابقت نداشته باشد. برای رنگ‌آمیزی دیوار‌ها بهتر است از رنگ‌های نود و خنثی استفاده شود. باید دقت داشت که در رنگ‌آمیزی دیوار‌های اتاق تلویزیون نباید به هیچ عنوان از رنگ‌های براق استفاده کرد. در بین دیوارهای اتاق، دیوار پشت تلویزیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

بهتر است که دیوار پشت تلویزیون حتی‌الامکان طرح و رنگ ساده‌ای داشته باشد. زیرا شلوغ بودن دیوار پشت تلویزیون نیز به مرور زمان باعث خستگی چشم بیننده می‌شود.

برای دیوار پشت تلویزیون المان‌های بسیار متفاوتی در بازار موجود است که می‌توان با توجه به سلیقه شخصی و سبک طراحی اتاق از بین آن‌ها انتخاب کرد. بعضی از این المان‌ها شامل کاغذ‌ دیواری، دیوارپوش سه بعدی، چوب، آجر و سنگ و غیره است. باید این نکته را در نظر داشت که رنگ سقف نیز باید هم‌رنگ سایر دیوارها باشد تا نور در تلویزیون یا صفحه نمایش به سمت پایین نباشد.

 

برای اتاق تلویزیون چه فرشی انتخاب کنیم؟

تصویر یک اتاق تلویزیون با با مبل ال شکل کرم، فرش طوسی و کفپوش پارکت

فرش یا قالی اگرچه نسبت به سایر لوازم مانند مبل و تلویزیون بزرگ نیست و ممکن است کمتر به چشم بیاید ولی اگر فرش اتاق به درستی انتخاب نشود جلوه‌ی نامناسبی به فضا می‌دهد. اندازه‌ی قالی این اتاق نیز مانند سایر وسایل درون اتاق بسیار مهم است. قالی‌های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ ظاهری شلخته و نامرتب به اتاق می‌دهند.

همیشه در انتخاب فرش باید دقت داشته باشید ابعاد فرش به گونه‌ای باشد که از دیوار‌ها کمی فاصله داشته باشد در غیر این صورت باعث می‌شود فضای اتاق کوچک‌تر از حالت طبیعی به نظر برسد و از طرفی کوچک بودن فرش نیز ظاهر نامناسبی ایجاد می‌کند.

 

علاوه‌بر اندازه، رنگ و طرح فرش نیز بسیار مهم است. معمولا برای اتاق تی‌وی از فرش‌های طرح‌دار و یا رنگ‌های خیلی جیغ و زننده استفاده نمی‌شود. برای انتخاب رنگ مناسب فرش در اتاق تلویزیون باید سایر وسایل داخل اتاق را در نظر گرفت، تا انتخاب درست و مناسبی داشته باشید.

 

اکسسوری‌های جذاب برای اتاق تلویزیون

اتاق تلویزیون با تم کرم و قهوه ای و آینه و تابلوی نقاشی روی دیوار

اکسسوری‌ها جز مهم‌ترین اجزای دکوراسیون داخلی منازل هستند. با اینکه معمولا ابعاد متوسط یا کوچکی دارند ولی همیشه تغییرات بزرگی را در فضا ایجاد می‌کنند. از جمله اکسسوری‌هایی که در اتاق تلویزیون قابل استفاده است می‌توان به تابلو، گیاهان، آباژور، کتابخانه کوچک و غیره اشاره کرد.

 

تابلو

تابلو‌ها نقش بسیار زیادی در زیبایی یک فضا دارند. معمولا دارای ابعاد بسیار متفاوتی هستند که می‌توان گزینه‌‌ی مناسب آن را با توجه به اندازه فضای موردنظر انتخاب کرد. از تابلوها حتی می‌توان در دیوار پشت تلویزیون نیز استفاده کرد.

 

گیاهان

اتاق تلویزیون با مبل ال شکل طوسی، دیواری با گیاهان پیچکی و دیوار چوبی

امروزه استفاده از گیاهان در ایده دکوراسیون داخلی منازل بسیار ترند شده است. زیرا گیاهان علاوه‌بر زیبایی بسیار زیادی که دارند، انرژی مثبت مطلوبی نیز در فضا پخش می‌کنند. انتخاب گیاه مناسب برای منازل کار نسبتا دشواری است و نیاز به مشاوره و تحقیق دارد. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید گیاهان درباره‌ی نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از آن‌ها اطلاعات کافی را به دست آورید.

اگر فضای تی‌وی روم بسیار کوچک است بهتر است از گلدان‌های کوچک و رومیزی استفاده شود ولی اگر فضا به اندازه‌ی کافی وجود دارد، گلدان‌های کمی بزرگتر زیبایی بسیار زیادی را به اتاق تلویزیون شما می‌دهند.

 

کتابخانه کوچک

اگر فضای اتاق تلویزیون به اندازه کافی بزرگ باشد یک کتابخانه کوچک می‌تواند زیبایی زیادی به فضای اتاق بدهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه یک درب مخفی پشت کتابخانه بسازیم؟! را مطالعه فرمایید.

 

مجسمه

اتاق تلویزیون با دیوار های سفید، قفسه های دیواری و مبل های طوسی رنگ

یکی از اکسسوری‌هایی که در طراحی داخلی منازل بسیار کاربرد دارد، مجسمه است. مجسمه‌ها راهی برای افزودن جلوه هنری به دکوراسیون داخلی به حساب می‌آیند.

 

آباژور

از دیگر وسایلی که در تی‌وی روم می‌توان از آن بهره برد آباژور است که به نوعی تکمیل‌کننده دکوراسیون است. علاوه‌بر ظاهر زیبا، برای زمان‌هایی که به نور کم نیاز دارید بسیار کاربردی است.

 

پرده

اتاق تلویزیونی با مبلمان چرم کرم رنگ، کفپوش چوبی و پرده های حریر سفید

پرده نیز مانند سایر بخش‌های اتاق تلویزیون بهتر است ساده انتخاب شود تا حس آرامش و صمیمیت ایجاد شده در فضا حفظ شود. معمولا در انتخاب پرده تی‌وی روم از رنگ‌های نود و خنثی استفاده می‌شود تا هم ست کردن با سایر وسایل راحت‌تر باشد و هم فضای اتاق شلوغ نباشد. یکی از مواردی که در انتخاب پرده باید به آن دقت شود این است که در صورت امکان جنس پرده باید به گونه‌ای انتخاب شود که نور کمی را از خود عبور دهد.

 

نور

نور اتاق تلویزیون باید به‌گونه‌ای باشد که قابلیت تنظیم داشته باشد. زیرا این اتاق علاوه‌بر اینکه محلی برای تماشای تلویزیون است، محلی برای استراحت و گذران اوقات فراغت اعضای خانواده نیز خواهد بود. بنابراین نورپردازی آن باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در همه شرایط قابل استفاده باشد.

 

چگونگی چیدمان لوازم در اتاق تی وی

اتاق تلویزیون با مبل ال شکل طوسی، پاف های مشکی و پنجره مربعی

بعد از انتخاب وسایل و لوازم اتاق تلویزیون به مهم‌ترین بخش آن یعنی چیدمان صحیح وسایل در کنار هم می‌رسیم. اگر تک‌تک آیتم‌هایی که در مطالب فوق ذکر شده‌اند به‌نحو احسن انتخاب شوند ولی چیدمان صحیحی صورت نگیرد، در نهایت دکوراسیون زیبایی نخواهید داشت. برای مثال باید دقت داشته باشید که صفحه نمایش تلویزیون هیچگاه نباید به‌عنوان تنها نقطه برجسته بر روی دیوار باشد، حتی اگر تلویزیون دارای صفحه نمایش بزرگ باشد باید به کمک اکسسوری‌هایی نظیر قاب عکس و گیاه و شمعدان و… این یکنواختی را از بین برد و گاهی اوقات حتی می‌توان از میزهای تلویزیون قفسه‌دار استفاده کرد.

 

در چیدمان مبلمان باید توجه داشت که بزرگترین مبل باید در مقابل تلویزیون قرار داشته باشد و سایر مبل‌ها به‌گونه‌ای باید در کنار هم قرار بگیرند که علاوه‌برآن ‌که یک فضای صمیمی و دوستانه ایجاد می‌کنند، دید راحتی نیز به تلویزیون داشته باشند. کوسن‌ها و پتو‌ی مبل می‌تواند صمیمیت فضا را بیشتر کند.

وجود تابلوهای نقاشی و یا قاب عکس بر روی دیوار زیبایی زیادی به فضا می‌دهد. در اتاق تلویزیون بهتر است از میزهای ساده و متناسب با سبک دکوراسیون استفاده شود.

 

سخن پایانی

اتاق تلویزیون با مبل ال شکل کرم، دیوار پشت تلویزیون گلبهی و پرده قهوه ای

در آخر نکته مهمی که باید در دکوراسیون یک اتاق تلویزیون به آن توجه کرد این است که تمامی وسایل اتاق باید از لحاظ سبک و هارمونی رنگ‌ها باهم مطابقت داشته باشند، در غیر این صورت نمی‌توان طراحی زیبایی داشت. در این مقاله سعی بر آن بود تا تمامی نکات مهم و کاربردی برای طراحی تی‌وی روم به طور کامل بیان شود. قطعا با به کارگیری این اصول و نکات می‌توانید اتاق تلویزیون خود را به زیبایی طراحی کنید و از حضور در جمع خانوادگی و دوستانه خود نهایت لذت را ببرید. از اینکه همراه ما بودید از شما ممنونیم. منتظر نظرات شما هستیم.

 

24 نمونه دکوراسیون اتاق تلویزیون