بهترین ابعاد کابینت‌های بالایی یا دیواری عمیق و مزایای آن‌ها در آشپزخانه

آشپزخانه سفید بزرگ با گلدان

کابینت‌های بالایی در یک طول، عرض و عمق مشخص تولید نمی‌شوند. معمولا کابینت‌های بالایی کم عمق تر از کابینت های پایینی هستند تا جایی که گاهی عمق آن ها نصف عمق کابینت های پایینی است. اگر تصمیم دارید در انواع پلان آشپزخانه از تمام فضا استفاده کنید، می توانید از کابینت های عمیق تری بهره ببرید. در اینجا نکاتی را با شما در میان خواهیم گذاشت در رابطه با اینکه چرا بهتر است از کابینت‌های بالایی عمیق تری استفاده کنید.

 

کابینت‌های بالایی عمیق

کابینت های بسیار زیبا آشپزخانه با نورگیر بسیار عالی

در یک آشپزخانه عادی، اصولا عمق کابینت‌های بالایی و پایینی با هم متفاوت هستند. کابینت های پایینی معمولا 60 سانتی متر عمق دارند و صفحه ای روی آن ها را پوشانده است. کابینت‌های بالایی با عمقی در حدود 30 سانتی متر، عمق کمتری دارند تا احاطه بر محل کار و آشپزی افزایش یابد. اما در مورد بسیاری از کابینت ها این امکان وجود دارد که بتوانید از کابینت‌های بالایی با عمق برابر کابینت های پایینی بهره ببرید.

در همان آشپزخانه ای که در تصویر قبل ملاحظه کردید، کابینت های قهوه ای سوخته ی بالایی و پایینی در یک عمق قرار دارند. استفاده از کابینت های هم عمق دارای کارایی و فواید بسیاری است که ساده ترین آن فضای ذخیره سازی بیشتریست که در اختیار می گذارد.

 

فواید استفاده از کابینت‌های بالایی عمیق

کابینت های با عمق زیاد به رنگ قهوه ای تیره و زرد

در یک آشپزخانه کوچک کابینت های جادار و عمیق بسیار کاربردی است. امروزه بسیاری از طراحان با بهره گیری از تکنیک های طراحی جدید و مدرن، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری، کابینت هایی کاربردی را طراحی و اجرا می کنند. به عنوان مثال در این تصاویر می توانید ترکیب کابینت‌های بالایی کوتاه ولی عمیق را مشاهده کنید که به جهت حفظ فضای آشپزی، یک ردیف از کابینت ها را با ابعاد استاندارد در نظر گرفته و کابینت بالای آن را عمیق تر اجرا کرده است که باعث می شود از مزیت های هر دو سبک استفاده شود. کابینت های عمیق تر به خوبی بالای پیشخوان جای گرفته اند به طوری که در هنگام آشپزی فضای کار را محدود نمی کنند و کابینت های استانداردی که در پایین نصب شده است جایی مناسب برای در دسترس قرار دادن لوازم ضروری را در اختیار می گذارد.

در ضمن کابینت‌ بدون دستگیره، هم عمق با پیشخوان در آشپزخانه ای که دارای جزیره ای وسیع است می تواند بسیار مناسب باشد. همانطور که مشاهده می کنید در این آشپزخانه تمام سطح دیوار به عنوان کابینت و فضای ذخیره سازی مورد استفاده قرار گرفته و تنها فضایی کوچک درون آن برای قرار گرفتن گاز صفحه ای تعبیه شده است. هود و کابینت بالایی همگی در یک ارتفاع قرار دارند تا به این آشپزخانه اروپایی و مدرن چهره ای جمع و جورتر و آراسته تر ببخشند.

یکی دیگر از موارد استفاده از کابینت‌های بالایی عمیق بر روی دیواری کوتاه در آشپزخانه ای L و یا U شکل است. همینطور که در عکس می بینید کابینت هایی بالایی قرار گرفته در پیشخوان کنجی فضایی مناسب برای قرار دادن لوازم آشپزی و دیگر وسایل ایجاد کرده اند.

 

ایده هایی برای کابینت‌های بالایی عمیق

آشپزخانه با کابینت های سفید و ماکروفر و پیشخوان

با اینکه تا کنون تمام مثال ها از آشپزخانه های مدرن زده شده بودند، اما این کابینت ها می توانند در آشپزخانه های سبک سنتی و انتقالی نیز به کار گرفته شوند؛ همینطور که در این تصویر آشپزخانه ای را مشاهده می کنید که در تورنتو طراحی شده است.

اما نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید اینست که گاهی طراحی کابینت‌های آشپزخانه به صورت عمیق باعث حجیم به نظر آمدن فضا و فشردگی آن می شوند که در این صورت باید به دنبال راهی برای رفع این مشکل باشید.

استفاده از رنگ سفید همیشه به یک آشپزخانه برای دلباز و پیوسته به نظر آمدن کمک می کند، بخصوص اگر برای خود کابینت ها استفاده شود. در این مثال، کابینت‌های بالایی سفید و سقف سفید رنگ به یکدیگر می پیوندند تا تمرکز را از بزرگی کابینت ها بردارند و فضای کلی را سبک و دلباز نشان دهند.

 

کابینت های به سبک سنتی به رنگ قهوه ای سوخته

در سبک سنتی، می بینید که کابینت های رنگ چوب پر رنگ هستند، اما رنگ سفید در بخش هایی از قبیل رنگ پیشخوان و کاشی های بین کابینتی گنجانده شده است. کابینت ها سنگین و پخته به نظر می رسند در حالی که فضای کلی دارای جزئیات بصری دلنشینی برای ایجاد تعادلی مناسب است.

 

آشپزخانه ای با کابینت ها و دیوار هم رنگ و زیبا

در این مثال کابینت های عمیق بالایی با رنگ سفید دیوار هماهنگ شده اند تا اینگونه به نظر برسد که بخشی از تیغه بالایی هستند. نتیجه آرامش بخش است و اینگونه به نظر می رسد که کابینت های عمیق بالایی اصلا وجود ندارند و این مسئله موجب شده است که آشپزخانه آراسته و دلباز به چشم آید.

همانطور که تا اینجا به آن اشاره شد، کابینت های فوقانی عمیق بسیاری کاربردی هستند، اما برای اینکه عمق زیاد این کابینت ها دست و پا گیر نشود و فضای کار و آشپزی کافی در آشپزخانه وجود داشته باشد، لازم است کابینت‌های بالایی به دو بخش مجزا تقسیم شده و بخش زیرین آن به اندازه ی استاندارد باشد. به جهت این که قسمت زیرین کابینت، زیبا و منحصر به فرد به نظر برسد باید طراحی خاص و مناسبی برای آن در نظر گرفت، در اینجا برخی از روش هایی را که برای دیزاین این قسمت می توان استفاده کرد با هم بررسی می کنیم:

 

نورپردازی مخفی

نورپردازی مناسب کابینت ها در آشپزخانه سفید رنگ

با استفاده از نورپردازی مخفی می توان به این قسمت جلوه‌ای خاص بخشید. لامپ‌های نورانی و نورپردازی مناسب باعث می شود که فضای بالای پیشخوان یا اپن، بزرگتر به چشم آید. همچنین به دلیل ایجاد نمایی درخشان، موجب می شود تا تمام تمرکز و توجه به آن بخش جلب شود و ظاهری زیبا را نمایان سازد که این روش در تزیین آشپزخانه بسیار موثر است.

 

درب های شیشه ای

کابینت هایی با درب های شیشه ای و کابینت رنگ تیره

استفاده از چند کابینت کوتاه با درب های شیشه ای مکانی مناسب برای قرار دادن فنجان ها، کاسه ها و ماگ ها با ظاهری زیبا و جذاب ایجاد می کند. درب های شیشه ای از فشرده به نظر آمدن فضا جلوگیری می کنند و تضادی جذاب برقرار خواهند کرد که این کار به ایجاد تعادل فضا کمک خواهد کرد.

 

قفسه های باز

کابینت آشپزخانه به رنگ سفید روشن و قفسه های باز

همچون کابینت‌های درب شیشه ای، قفسه‌‌های باز نیز جهت ایجاد تعادل و جلوگیری از ایجاد فشردگی در کابینت های عمیق بالایی مناسب هستند. کابینت های عمیق برای جای دادن اجسام بزرگ و یا لوازمی که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند مناسب ترند، به همین دلیل منطقی است که از قفسه هایی برای دسترسی آسان و سریع به مواد و لوازم پرکاربردی مثل نمک، فلفل یا دیگر وسایل آشپزی استفاده کنید.

در این مثال از قفسه های به رنگ استیل استفاده شده که کمی زرق و برق فلزات را به فضا می بخشد، رنگی که ممکن است برای استفاده بر روی درب کابینت ها زننده باشد اما استفاده از آن در مقیاس های کوچک نه تنها بلامانع است بلکه می تواند جلوه ای زیبا ایجاد نماید.

 

کابینت های دو رنگ

کابینت های دو رنگ قهوه ای روشن و تیره با پیشخوان

در بسیاری از این مثال ها از کابینت های دو رنگ استفاده شده که نمایی بسیار زیبا ایجاد کرده است. می توانید از یک رنگ برای کابینت های عمیق بالایی و کابینت های پایینی استفاده کنید و برای کابینت‌های بالایی با عمق استاندارد از رنگی استفاده کنید که با دیگر کابینت ها در تضاد باشد تا ظاهری شاد و آراسته ایجاد شود.

اما اگر آشپزخانه بزرگی دارید می توانید از یک جنس مواد برای کابینت‌های عمیق بالایی و قسمت هایی از کابینت های پایینی استفاده کنید و دیگر کابینت های را به جنس و رنگی دیگر انتخاب نمایید. توجه کنید که در ترکیب رنگ آشپزخانه از مواد عمدتا به رنگ چوب و سفید استفاده شده تا به چشم زننده نباشد.

در این مثال کابینت های پایینی، کابینت های بلند و کابینت‌های بالایی عمیق در یک ظاهر پیوسته به رنگ ذغالی انتخاب شده اند. کابینت های واقع در وسط به رنگ کف و جزیره هستند، تا ظاهر خیلی کدر به نظر نرسد.

 

سخن پایانی

پس اگر تصمیم دارید آشپزخانه خود را بازسازی کنید و یا یک آشپزخانه جدید بسازید قبل از انتخاب طرح های معمول بهتر است از طراح آشپزخانه یا کابینت ساز خود بپرسید که چه سبک های خلاقانه دیگری برای فضای شما مناسب خواهد بود. ممکن است از تعداد گزینه های موجود شگفت زده شوید.