آیا یک دکوراسیون شیک برای اتاق خواب بدون تخت امکان‌پذیر است؟ چگونه؟

اتاق زیرشیروانی با کفپوش چوبی، قفسه کتاب، صندلی تاشو و تخت کم ارتفاع آبی

خواب خوب قسمت مهمی از زندگی انسان‎ها است، چراکه انسان‌ها یک سوم زندگی خود را در خواب می‌گذرانند، بنابراین تعجب‌آور نیست که خوابیدن می‌تواند تأثیر زیادی در زندگی بیداری افراد بگذارد. فرقی نمی‌کند بر روی تخت خواب پایه‌دار، تخت خواب بدون پایه یا تشک ساده می‌خوابید، باید شرایطی را فراهم کنید تا آرامش در اتاق جریان و خواب راحتی داشته باشید. با استفاده از ایده‌های متخصصان دکوراسیون داخلی و صرف هزینه کم، اتاق خواب بدون تخت خود را بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه تخت خوابی، به‌طور زیبایی چیدمان کنید.

 

سوالات متداول

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب بدون تخت باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

1. انتخاب فضای مناسب برای خوابیدن 2. سبک دکوراسیون داخلی 3. مبلمان‌ها 4. رنگ‌آمیزی دیوارها، کف و سقف 5. انتخاب کفپوش 6. پنجره‌ها 7. اکسسوری‌های تزئینی


برای طراحی فضای خواب در اتاق خواب بدون تخت از چه مبلمانی استفاده کنیم؟

انواع تخت‌های تاشو و مخفی دیواری، تشک‌ها، میزهای کوتاه و تاشو و دیوایدرها برای تقسیم فضاها، بهترین مبلمان محسوب می‌شوند.


برای جلوگیری از بهم‌ریختگی فضای اتاق خواب بدون تخت از چه وسایلی استفاده کنیم؟

سعی کنید از مبلمان‌های جاگیر و بزرگ استفاده نکنید و تاحد امکان از کمدهای دیواری چند طبقه برای ذخیره وسایل استفاده نمایید.

 

فهرست مطالب:

اتاق خوابی بدون تخت با قفسه های چوبی روی دیوار، و فرش نرم طوسی با یک سگ سفید

دقت در دکوراسیون اتاق خواب بدون تخت

فضای اتاق خواب باید مملو از آرامش باشد تا برای انجام دادن کارهای خود به‌اندازه کافی تمرکز داشته باشید و بدون استرس و تنش، شب‌ها بتوانید خواب آرامی را تجربه کنید. عوامل بسیاری هستند که موجب می‌شوند از ماندن در اتاق خواب لذت ببرید. رنگ دیوارها، نوع کفپوش، پرده و اکسسوری‌‎ها، همگی باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند تا با ایجاد یک هارمونی بتوانند نیاز روحی و روانی شما را برطرف کنند. در دکوراسیون اتاق خواب بدون تخت، باید در انتخاب رنگ و اکسسوری‌‎ها بیشتر دقت کنید. زمانی که از تخت خواب در اتاق خواب استفاده نمی‌کنید، طبیعتاً به دلیل استفاده از یک تشک در گوشه اتاق ممکن است فضای اتاق آشفته به نظر برسد، اما با راهکارهای هوشمندانه می‌توانید این آشفتگی و بی‌نظمی‌ها را نظم و ترتیب دهید.

مطالعه مقاله رازهایی که برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید بدانید را به شما توصیه می‌کنیم.

اتاق خواب بدون تختی با تشک و ملحفه سفید، کوسن های رنگی و قفسه دکوری نردبانی

انتخاب مکان مناسب برای خوابیدن

قطعاً تخت خواب‌های پایه‌دار ازلحاظ ارگونومیک متناسب با فرم بدن هستند و می‌توانید خواب راحتی را تجربه کنید، اما اگر فضای اتاق شما به‌گونه‌ای است که نمی‌توانید از تخت خواب استفاده کنید، می‌توانید گوشه‌ای از اتاق را برای خواب خود طراحی کنید. با استفاده از تشک تخت یک فضای مستقل را برای خواب ایجاد کنید تا همیشه فضای اتاق مرتب باشد. می‏‌توانید همان گوشه‌ای که برای خوابیدن در نظر گرفته‎‌اید، یک سایه‌بان توری نصب کنید. با نصب سایبان توری ارتفاع کف تا سقف که بلند است، پوشش داده می‎‌شود و خطای دید ایجاد می‏‌کند.

استفاده از تخت تاشو یکی از گزینه‌های مناسب برای فضاهای کوچک است، برای آشنایی با آن مطلب همه چیز درباره تخت‌ تاشو کم جا و انواع آن را مطالعه نمایید.

نمای بالای اتاقی بدون تخت با پتوی طوسی و کفپوش چوبی قهوه ای

انتخاب کفپوش اتاق خواب بدون تخت خواب

ازآنجاکه تخت خواب بدون پایه یا تشک کاملاً با سطح زمین در تماس هستند، انتخاب کفپوش مناسب دارای اهمیت است. سعی کنید کفپوشی را انتخاب کنید که ازلحاظ بصری چشمگیر و جذاب باشد. برای مدل چیدمان اتاق خواب بدون تخت، کمی جسور باشید و از کفپوش‌‎های طرح‌دار استفاده کنید. طرح شطرنجی می‌تواند فضای اتاق را کاملاً متفاوت کند. استفاده از پارکت‌های زیگ زاگ برای تزیین اتاق خواب ساده بدون تخت، بسیار مناسب خواهد بود. اگر اتاق خواب شما دارای کفپوش‎‌های چوبی است یا از ملافه سفید برای تشک خود استفاده می‌کنید، از دکوری‌ها و وسایل چوبی تزئینی غافل نشوید، این دکوری‌ها فضای اتاق را گرم‌تر می‌کنند.

 

اتاق خوابی با دیوارهای سبز کمرنگ و تابلوهای نقاشی بالای محل خواب بدون تخت

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب بدون تخت خواب

اگر اتاق خواب به‌اندازه‌ای کوچک است که قرار دادن تخت خواب در آن امکان‌پذیر نیست، از رنگ‌های روشن و ملایم برای پوشش دیوارها استفاده کنید. استفاده از رنگ روشن مخصوصاً رنگ سفید اتاق را بسیار بزرگ‌تر نشان می‌دهد. در اتاق خواب‌های یکدست سفید می‌توانید از چند کوسن رنگی استفاده کنید تا دکوراسیون اتاق شما را جذاب‌تر و شاداب‌تر نشان دهند. رنگی که در اتاق خواب‌های بدون تخت استفاده می‌شود، بیشتر تک رنگ هستند. معمولاً استفاده از چندین رنگ در فضای اتاق کوچک، احساس به‌هم‌ریختگی ایجاد می‌کند. درصورتی‌که اگر رنگ دیوار، کف و رختخواب شما ساده و تک رنگ باشد، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

اتاق خوابی با کاغذدیواری بافت دار طرح آجر، تشک دو نفره با شال تخت صورتی و طوسی و کوسن های صورتی

اگر فضای اتاق خواب کمی بزرگ است، می‌توانید برخی از دیوارها را با رنگ‌های تیره پوشش دهید و با استفاده از نور مخفی سقف، سبکی مدرن را ایجاد کنید. کاغذ دیواری‌های بافت‌دار نیز می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. هرگز از کاغذدیواری‌هایی که طرح‌های شلوغ دارند، استفاده نکنید. طرح‌های ساده با رنگ ملایم می‌توانند فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کنند. در کنار چیدمان اتاق خواب ساده بدون تخت، می‌توانید یک اتاق شلوغ را دکوراسیون کنید، انتخاب یک روتختی شلوغ، کوسن‌های رنگی، استفاده از رنگ‎‌های گرم، گلدان گل، دیوارهای رنگی و استفاده از گیاهان می‌توانند یک فضای منحصربه‌فرد را ایجاد کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه آن چیزی که برای خرید کاغذ دیواری اتاق خواب باید بدانید را مطالعه نمایید.

اتاق خواب طوسی و سفید مشکی رنگی با محل خواب زیر پنجره ای با قفسه سفید که گلدان و کتاب روی آن است

اهمیت پنجره در اتاق خواب

می‌توان اتاق خواب را بدون تخت خواب نیز چشمگیر و منحصربه‌فرد کرد. اگر فضای اتاق خواب دارای پنجره است و پنجره‌ها دارای سکو هستند، می‌توانید گلدان، کتاب و لوازم تزئینی را در آنجا قرار دهید. همچنین اگر سکوها دارای پهنای بیشتری هستند، با تشکچه‎‌های نرم و رنگی آنجا را بپوشانید و به مطالعه کتاب بپردازید.

اتاق خواب بدون تختی که با دیوایدر چوبی محل خواب از سایر قسمت ها جدا شده است

استفاده از دیوایدرها در اتاق خواب‌های بدون تخت خواب

دیوایدرها یکی از ابزارهای مفید برای تقسیم فضا هستند. آن‌ها را می‌توان در تمام فضاهای خانه استفاده کرد، اما کاربرد آن‌ها در اتاق خواب می‌تواند فضای کوچک اتاق را کاملاً تقسیم‌بندی و از شلوغی یا درهم‌ریختگی آن جلوگیری کند. دیوایدرها در جنس‌های مختلف، طراحی و تولید می‌شوند. نوع شیشه‌ای آن بیشتر در مراکز اداری استفاده می‌شود و معمولاً برای اتاق خواب ممکن است کمی خطرناک باشد. دیوایدرهای چوبی از بهترین انتخاب‌ها برای دکوراسیون‌های مدرن هستند. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها این است که می‌توانید انواع لوازم ازجمله ساعت، کتاب، انواع اکسسوری یا تابلو را در آن‌ها قرار دهید. نوع چوبی آن بسیار سبک‌تر و طرفداران بسیاری دارد. تنها ایرادی که این نوع از دیوایدرها دارند این است که در مقابل رطوبت و حرارت بالا آسیب‌پذیر هستند. در اتاق خواب بهترین جایی که می‌توانید آن‌ها را نصب کنید، برای جداسازی فضای خواب از دیگر نقاط اتاق است. افرادی که از تخت خواب در اتاق خواب استفاده نمی‌کنند، می‌توانند تشک خود را در گوشه‌ای از اتاق قرار داده و با دیوایدر فضا را جدا کنند. علاوه‌بر اینکه دیوایدرها باعث نظم در اتاق خواب می‌شوند، با رنگ‌های مختلف می‌توانند یک هارمونی زیبا ایجاد کنند.

اتاق خواب سفیدی با پارتیشن چوبی و میز کوچک سفید کنار تشک

استفاده از میزهای کوتاه

در اتاق خواب ساده بدون تخت، از میزهای کوتاه استفاده کنید. استفاده از میز کوتاه باعث می‌شود تا اختلاف ارتفاع محل خواب نسبت به محیط کمتر شود. به‌راحتی بر روی زمین بنشینید و به کارهای خود بپردازید. طبقه‌های کوتاه دیواری نیز می‌توانند به‌عنوان میز مورد استفاده قرار بگیرند.

اتاق خوابی با تم رنگی سفید و طوسی و مشکی و یک کنسول طرح چمدان به رنگ مشکی کنار تخت خوش خواب

استفاده از کنسول در اتاق خواب

یکی از لوازمی که در اتاق خواب فضای زیادی را اشغال می‌کند، تخت خواب است. اگر به هر دلیلی تمایل به استفاده از تخت خواب ندارید، راه‌های زیادی وجود دارد که اتاق خواب خود را از حالت یکنواختی و سادگی خارج کنید. برای دکوراسیون اتاق خواب ساده بدون تخت، در گوشه‌ای از اتاق خواب می‌توانید از کنسول‌های شیک استفاده کنید و لوازم آرایشی بهداشتی خود را بر روی آن چیدمان کنید. اگر در اتاق خواب، تخت خواب وجود ندارد بهتر است از کنسول‌هایی استفاده کنید که جلوه خاصی را به اتاق می‌بخشند.

اتاق خواب لوکسی به رنگ مشکی با یک تابلوی نقاشی برج ایفل بالای تخت کم ارتفاع کنار شیشه

استفاده از تابلوهای بزرگ در اتاق‌های بدون تخت خواب

اگر تخت شما کم ارتفاع است یا برای خوابیدن تنها از تشک استفاده می‌کنید، فضای خالی دیوارها بیش از اندازه جلب توجه می‌کنند. یک ایده چیدمان اتاق خواب بدون تخت برای جلوگیری از یکنواختی، استفاده از انواع تابلوهای هنری است. استفاده از تصاویر بزرگ بر روی دیواری که تشک در آنجا قرار دارد، می‌تواند جلوه اتاق را دوچندان کند. علاوه‌بر تصاویر بزرگ می‌توانید از پارچه‌های بافت‌دار یا مخمل‌پاشی دیوار نیز استفاده کنید.

اتاق خواب بدون تخت بزرگی با یک تشک کم ارتفاع برای خواب و کمد لباس بدون در

استفاده از کمدهای جادار در اتاق خواب

برای دکوراسیون اتاق خواب بدون تخت، استفاده از انواع کمد دیواری لباس امری ضروری است. کمدهای مختلفی طراحی و تولید شده‌اند که می‌توانید متناسب با فضای اتاق خواب آن‎ها را انتخاب کنید. برخی از کمدها به‌قدری بزرگ هستند که به‌راحتی رختخواب خود را می‌توانید در آن قرار دهید. کمدها را می‌توانید با جنس‌های مختلف ممبران، هایگلاس چوب و نئوپان طراحی و سفارش دهید. اگر فضای اتاق خواب کوچک است، بهتر است درب ریلی را انتخاب کنید چرا که برای باز و بسته شدن فضای کمتری را اشغال می‌کند. طراحی کمدها بسیار متنوع هستند، آن‌ها می‌توانند دارای طبقات و کشوهای مختلفی باشند. آویزان کردن لباس‌های کوتاه و بلند، گذاشتن کیف و کفش و سایر لوازم در کمد از به‌هم‌ریختگی اتاق جلوگیری خواهد کرد.

اتاق خواب بدون تختی با یک گلدان گل بزرگ تشک خوش خواب و روانداز پشمی و نرم کرم رنگ

استفاده از روانداز مناسب

استفاده از پتو یا روتختی‌هایی که دارای بافت خاصی هستند که حتی چروک آن‌ها نیز زیبا و شیک است، برای استفاده بر روی تشک مناسب هستند. برای این گونه محیط‌ها که تشک در گوشه‌ای از اتاق قرار دارد، استفاده از پتو و روتختی‌های ساده و تک رنگ انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. لحاف‌های تکستچر به دلیل بافت درشت و چروکی که دارند، فضای اتاق را زیباتر می‌کنند.

اتاق خواب بزرگ بدون تختی با آباژور، صندلی دکوری پشمی، گلدان گل، پاف، آینه و میز

استفاده از انواع اکسسوری‌ها

از به‌کاربردن لوسترهای خیلی شلوغ خودداری کنید، استفاده از لامپ‌های مخفی مهتابی یا آفتابی برای چیدمان اتاق خواب کوچک بدون تخت مناسب‌تر هستند. از پرده‌هایی استفاده کنید که نازک هستند و نور طبیعی را به اتاق وارد می‌کنند. استفاده از لوسترهای هنری و مبلمان می‌توانند فضای اتاق را دلنشین تر کنند. با استفاده از چند صندلی در کنار هم فضایی لذت‌بخش در اتاق خواب ایجاد کنید، دوستان خود را دعوت و با آن‌ها به گفتگو بنشینید. انتخاب صندلی گهواره‌ای نیز می‌تواند انتخاب هیجان‌انگیزی باشد. استفاده از مبل‎‌های شنی در اتاق خواب‌‎هایی که تخت خواب وجود ندارد، می‌توانند علاوه‌بر جذابیت دادن به اتاق، محلی برای استراحت و خوابیدن شما باشند. استفاده از نیمکت پاف در کنار تشک‎‌های ساده، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. اگر تمایل به استفاده از مبلمان ندارید، می‌توانید از تشکچه‌های کوچک بر روی زمین استفاده کنید، به‌راحتی بر روی آن‌ها بنشینید و استراحت کنید.

اتاق ساده و شیک کودکی با استفاده از رنگ های چوب و سفید و مشکی و تخت کم ارتفاع

دکوراسیون اتاق خواب کودک بدون تخت

اگر در اتاق خواب کودک شما تخت خواب وجود ندارد و اتاق خالی و یکنواخت به نظر می‌رسد، می‌توانید از میز مطالعه استفاده کنید. یک میز مطالعه شیک در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و بر روی آن قاب عکس، چراغ مطالعه، کتاب و لوازم‌التحریر قرار دهید. علاوه‌براین، باوجود میز تحریر، کودک می‌تواند به‌راحتی به مطالعه دروس خود بپردازد. با توجه به ابعاد اتاق کودک، این نوع از میزها را می‌توانید در سایزهای مختلف سفارش دهید. برای طراحی اتاق خواب دخترانه ساده بدون تخت، کتابخانه یکی دیگر از لوازمی است که می‌تواند برای کودک کارایی بسیاری داشته باشد. علاوه‌بر سروسامان دادن به لوازم کودک می‌تواند از شلوغی‌ها نیز جلوگیری کند. اگر فضای اتاق خواب به‌گونه‌ای است که می‌توانید از ابعاد بزرگ آن استفاده کنید؛ می‌توانید با قرار دادن انواع عروسک‌ها، گلدان و مجسمه‌های تزیینی در قفسه‌های جاکتابی، سادگی اتاق را جبران کنید. اگر اتاق خواب کودک بدون تخت است، از تشکچه‌های نرم و رنگی استفاده کنید، تا کودک هنگام بازی کردن، از همان تشکچه‌ها به‌عنوان تخت خواب استفاده کرده و در صورت خستگی بخوابد. می‌توانید با توجه به دکوراسیون اتاق کودک از طرح‌های فانتزی استفاده کنید تا کودک از ماندن در اتاق خود خسته نشود.

اتاق خواب زیرشیروانی با پنجره های بزرگ، قفسه کتاب و آباژور و رخت خواب سفید زیر پنجره

مزایا و معایب خوابیدن بر روی زمین

خوابیدن افراد مسن بر روی زمین کمی دشوار است. تا جایی که امکان دارد باید فضای اتاق خواب را طوری چیدمان کرد، تا از تخت خواب‌های سایز کوچک برای افراد مسن استفاده کرد. همچنین اگر در مناطقی که سرمای زیادی وجود دارد زندگی می‌کنید، خوابیدن بر روی زمین ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. توصیه می‌شود در مناطق سردسیر حتماً از تخت خواب استفاده شود. اگر فضای اتاق خواب بسیار کوچک است، می‌توانید از کاناپه‌های تخت شو استفاده کنید تا در طول روز برای انجام کارهای روزانه خود فضای کافی در اختیار داشته باشید. برخی از پزشکان خوابیدن بر روی زمین را برای رفع کمردرد توصیه می‌کنند. به دلیل این‌که برخی از تخت خواب‌ها دارای فنر هستند، ممکن است کمردرد افراد را تشدید کند. اما خوابیدن بر روی یک سطح صاف می‌تواند تا حدودی درد کمر را کاهش دهد.

اتاق خواب بدون تخت آبی رنگی با یک دیوار شیشه ای و تشکچه طوسی برای خواب

سخن پایانی

در چیدمان اتاق خواب کوچک بدون تخت، اولین نکته استفاده از رنگ‌های روشن است، دومین نکته به دلیل اینکه بستر خواب شما نزدیک به سطح زمین است دیوارهای خالی خودنمایی بیشتری می‌کنند، ازاین‌جهت باید از تابلوهای هنری بزرگ استفاده کنید. یکی از اکسسوری‌‎هایی که می‌توانید در اتاق خواب بدون تخت استفاده کنید، انواع گیاهان هستند. گوشه اتاق‌ها برای نگهداری از انواع گیاهان بسیار مناسب است. وجود انواع صندلی‌ها ازجمله صندلی گهواره‌ای یا پاف‌ها می‌توانند فضایی دلنشین را در اتاق خواب ایجاد کنند. در اتاق کودکانی که تخت وجود ندارد بهتر است از تشکچه‌های رنگی استفاده کنید، آن‎‌ها را در اشکال مختلف و رنگ‌های مختلف تهیه کنید و در کف اتاق کودک بچینید. کودک می‌تواند علاوه‌بر بازی کردن بر روی آن‌ها، به‌راحتی بخوابد.