آموزش گام‌به‌گام نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی برای فضایی مربعی از یک بالکن با کفپوش چوبی و میز و صندلی های مشکی

یکی از کفپوش‌هایی که در سال‌های اخیر مورد توجه کاربران قرار گرفته و گزینه‌ای مناسب برای استفاده در محوطه‌ها، باشگاه‌ها و زمین‌ها و فضای بازی کودکان است، چمن مصنوعی می‌باشد. این کفپوش‌ها دارای ویژگی‌های خاصی بوده و به دلیل ظاهر بسیار جذابی که دارند می‌توانند تأثیری شگفت‌انگیز در جلوه بصری مکان مورد نظر داشته باشند؛ اما نکته مهمی که در مورد این محصولات وجود دارد، نحوه نصب چمن مصنوعی است. برای این که با این پروسه آشنایی پیدا کرده و مراحل این کار را بدانید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. این مطلب به بررسی مراحل نصب این کفپوش و معرفی ابزارهای لازم برای این کار، اختصاص دارد.

 

سوالات متداول:

انواع زیرسازی‎‌ها برای نصب چمن مصنوعی کدامند؟

زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی به دو صورت نرم و سخت می باشد.


در هنگام نصب چمن مصنوعی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. انجام محاسبات 2. بازکردن و پهن نمودن رول چمن مصنوعی 3. برش چمن مصنوعی 4. چسباندن چمن مصنوعی 5. انتخاب ابزارهای مناسب برای نصب 6. انتخاب چسب و ماده پرکننده

 

آموزش نصب چمن مصنوعی (ویدئو)

 

مراحل نصب چمن مصنوعی کدام‌اند؟

نصب چمن مصنوعی رولی در حیاط خانه با باغچه های بلند

چمن مصنوعی از جمله کفپوش‌هایی است که نصب آن باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود، زیرا این کار مستلزم آن است که یک سری اصول و استاندارد رعایت شود تا نتیجه کار، مورد رضایت کاربران بوده و این کفپوش از طول عمر بالایی برخوردار باشد.

نصاب چمن مصنوعی با رعایت تمامی استانداردها، نصب این محصولات را در مراحل مختلفی انجام می‌دهد. این مراحل به شرح زیر است:

  •   زیرسازی زمین مورد نظر
  •   نصب چمن بر روی زمین زیرسازی شده

 

منظور از زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی چیست؟

زیرسازی سطح زمین برای نصب چمن مصنوعی توسط نصاب

همان‌گونه که از نام این محصول برمی‌آید، این چمن به صورت مصنوعی بوده و نصب آن نیازمند آن است که سطح مورد نظر آماده شده و زیرسازی‌های لازم انجام شود. در واقع بدون زیرسازی، این امکان وجود نخواهد داشت که این کفپوش، نصب شده و کیفیت خوبی داشته باشد. با توجه به این که سطح مورد نظر ممکن است از جنس ایزوگام، خاک، سنگ و … باشد، مراحل نصب چمن مصنوعی و زیرسازی سطح با هم فرق خواهد داشت.

 

انواع زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی

نصابی در حال نصب چمن مصنوعی در حیاطی با دیوارهای چوبی

زیرسازی برای نصب این نوع کفپوش مصنوعی شامل دو نوع است. نوع اول، زیرسازی سخت و نوع دوم، زیرسازی نرم نام دارد. هر کدام از این دو نوع زیرسازی‌ها دارای ویژگی‌های خاصی بوده و باید در سطوح مختلف انجام شود. چنانچه درصدد نصب این نوع چمن به عنوان کفپوش محوطه ساختمان، مجتمع، کفپوش روف گاردن و مکان‌های دیگر هستید، باید با این زیرسازی‌ها آشنا بوده و مراحل اجرای آن‌ها را به خوبی بدانید. به این ترتیب می‌توانید از کیفیت اجرای این نوع کفپوش‌ها مطمئن باشید.

 

زیرسازی نرم

زیرسازی نرم برای نصب چمن مصنوعی در فضای باغچه حیاطی با دیوار آجری

زیرسازی نرم برای اجرا در سطوحی که نرم هستند، مناسب است. چنانچه قصد دارید چمن مصنوعی را در طراحی باغچه حیاط، فضای سبز بیرون، محوطه‌سازی و … نصب کنید، باید این نوع زیرسازی را انجام دهید. در این حالت باید زمین را از هر نوع پوشش گیاهی، پاک کرده و آلودگی‌های موجود در سطح را برطرف کنید. در مرحله بعد باید سطح خاک را صاف نمایید. سپس برای این که بتوانید چمن مصنوعی را در سطح مورد نظر، ثابت کنید باید این سطح را با استفاده از شن و ماسه و کوبیدن آن‌ها در زمین، سفت کرده و بر روی این سطح، لاله ژئوتکستایل پهن کنید. سپس می‌توانید این نوع کفپوش را نصب نمایید.

البته ممکن است نصاب چمن مصنوعی بر این باور باشد که می‌توانید سطح نرم را به سطح سخت تبدیل کرده و سپس اقدام به نصب این کفپوش نمایید. در این حالت نیز می‌توانید با استفاده از سیمان و واش بتن و جدول‌گذاری اطراف زمین، این کار را انجام دهید. البته در این مورد، هزینه نصب چمن مصنوعی، کمی بیشتر خواهد بود.

 

زیرسازی سخت

زیرسازی سخت برای نصب چمن مصنوعی در باغچه ای گرد با لبه های چوبی به عنوان نیمکت

این نوع زیرسازی معمولاً بر روی سطوح سخت مانند بتن، سیمان، آسفالت و … اجرا می‌شود. این زیرسازی به راحتی قابل اجرا است و تنها کافی است سطح زمین مورد نظر را از آلودگی‌ها، پاک کنید. در این حالت، سرعت کار بیشتر بوده و امکان اجرای آن با هزینه کمی وجود دارد.

 

نصب چمن مصنوعی به چه صورت انجام می‌شود؟

دو نصاب در حال نصب چمن مصنوعی در فضای حیاط و نزدیک باغچه شمشادها

پس از این که زیرسازی سطح مورد نظر با توجه به جنس سطح، انجام شد، نوبت به اجرا و نصب این کفپوش می‌رسد. البته توجه داشته باشید که این مرحله، خود دارای مراحل مختلفی بوده و باید تمامی این مراحل با دقت بالایی انجام شود تا در پایان کار، نتیجه نصب، مورد رضایت کاربران بوده و جلوه ظاهری کار، تمیز و مرتب باشد. مراحل نصب چمن مصنوعی به شرح زیر است:

 

انجام محاسبات

نصب چمن مصنوعی با انجام محاسبات توسط ابزارهای اندازه گیری

اولین مرحله‌ای که باید برای نصب این کفپوش‌ها انجام شود، اندازه‌گیری و انجام محاسبات است. به این صورت که باید متراژ محل مورد نظر به صورت کامل اندازه‌گیری شود تا برای برش چمن با مشکلی مواجه نشوید. در این کار، اگر زمین مورد نظر دارای شکل هندسی ساده‌ای باشد، کار برای شما راحت است؛ اما اگر چنین نباشد، ممکن است نیاز به صرف وقت و دقت زیادی داشته باشید. البته می‌توانید با تقسیم کردن زمین به چند قطعه مستطیل و یا مربعی شکل، این کار را راحت‌تر نیز انجام دهید. به هر حال بر اساس آموزش نصب چمن مصنوعی دقت کنید که اندازه‌گیری متراژ زمین باید به صورت دقیق انجام شود تا به هنگام برش و نصب این محصول، مشکلی به وجود نیاید.

 

باز کردن و پهن نمودن رول چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی رولی در فضای حیاط و باغچه های لبه دیوار آجری

پس از اندازه‌گیری متراژ زمین باید بر اساس ابعاد به دست آمده، تعداد رول چمن مصنوعی را مشخص کرده و خریداری کنید. رول چمن مصنوعی را بر روی زمین قرار داده و آن را باز کنید. توجه داشته باشید که قبل از این کار، جهت چمن‌ها را مشخص کرده و سپس تمامی رول‌ها را در یک جهت باز کنید. به این ترتیب به دلیل یک سو بودن رول‌ها، رنگ چمن و خواب آن‌ها یکدست بوده و ظاهری مرتب به وجود می‌آید.

 

برش چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی و برش آن توسط نصاب و به کمک کاتر یا تیغه و چاقو

حال که رول‌ها را پهن کردید نوبت آن است که چمن مصنوعی را برش بزنید. برای این کار باید برش چمن به گونه‌ای باشد که با شکل سطح مورد نظر، تطابق کامل داشته باشد. از این رو ابتدا لازم است نوار تیره‌ای که دورتادور رول‌ها قرار دارد را برش بزنید. سپس با توجه به شکل زمین، این رول‌ها را برش بزنید. نکته مهم در مورد برش زدن و نحوه نصب چمن مصنوعی این است که برش‌های زده شده مابین الیاف چمن باشد تا ساختار و بافت این محصول، آسیبی نبیند.

 

نصب چمن مصنوعی

حیاطی با کفپوش سنگ ریزه و موزاییک و نصب چمن مصنوعی با دیوارهای خاکستری

پس از گذراندن این مراحل باید با استفاده از چسب مخصوص، چمن مصنوعی را به سطح مورد نظر بچسبانید. برای این کار باید رول‌ها را تا کرده، نیمی از پشت چمن را که به شکل یک صفحه مشکی رنگ است، چسب بزنید. سپس سطح مورد نظر را نیز به چسب آغشته کرده و چمن را بر روی آن قرار دهید. باید چمن را کمی فشار داده و لبه‌های آن را با استفاده از ابزار مناسب، به سطح فیکس کنید. صبر کنید تا این بخش، خشک شود. سپس سراغ نیم دیگر این کفپوش رفته و به همان روالی که گفته شد عمل کنید.

 

نکات مهم در نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی توسط چند نصاب با لباس فرم سبز و مشکی در حیاطی با دیوار کوتاه سنگی

در چسباندن چمن مصنوعی باید به یک سری نکات توجه نمایید تا نتیجه کار با انتظاراتی که دارید، مطابقت داشته باشد.

  •   یکی از این نکات، توجه به این نکته است که چسب مورد استفاده برای این کار دارای قابلیت انحلال سطوحی مانند ایزوگام و آسفالت است. از این رو نباید این چسب را به صورت مستقیم به این سطوح، بزنید. به همین جهت نیز برای نصب چمن مصنوعی روی ایزوگام یا سطوح دیگر باید از نوار اتصال استفاده نمایید.
  •   نکته دیگر این است که به هنگام چسباندن چمن مصنوعی باید به این مورد توجه کنید که حین نصب، رول چمن، جابجا نشده و به دلیل بی‌توجهی، جهت آن‌ها عوض نشود.
  •   آخرین نکته این است که بعد از نصب و فیکس کردن رول‌ها باید لبه‌های اضافی آن‌ها را برش دهید تا ظاهر کار به صورت مرتب و منظم باشد.

 

ابزارهای لازم برای نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی با استفاده از چسب برای چسباندن آن به زمین

در صورتی که از نصابان حرفه‌ای برای نصب این نوع کفپوش‌ها کمک بگیرید، نیازی به تهیه ابزارآلات لازم برای نصب این محصول نیست؛ اما اگر بخواهید این کار را به صورت شخصی انجام دهید نیاز است تا تمامی ابزارآلات لازم را تهیه کنید. استفاده از این تجهیزات، باعث می‌شود تا نصب این کفپوش‌ها به راحتی انجام شده و در صورت نیاز به ترمیم و یا تعمیر این محصولات، با مشکلی برخورد نکنید. ابزارآلات لازم برای نصب انواع چمن مصنوعی عبارت‌اند از:

 

ابزار اندازه‌گیری

نصب چمن مصنوعی توسط ابزار اندازه گیری زرد رنگ و با کمک افراد حرفه ای

اگر تا به اینجای مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید حتماً می‌دانید که طبق آموزش نصب چمن مصنوعی، اندازه‌گیری متراژ سطح مورد نظر از مراحل ضروری این کار است. برای این که بتوانید این مرحله را به درستی پشت سر بگذارید باید متر و یا نوار اندازه‌گیری داشته باشید.

 

بیل و کلنگ

بیل و کلنگ برای صاف کردن زمین خاکی جهت نصب چمن مصنوعی

در مرحله زیرسازی باید با استفاده از بیل و کلنگ، سطح مورد نظر را از هر گونه سنگ، کلوخ و … پاک کرده و آن را صاف کنید. بدون دسترسی به این ابزارآلات نمی‌توانید سنگ‌های موجود را برداشته و یا در صورت نیاز، خاک اضافی به سطح اضافه کنید.

 

تمپر

فشرده کردن زمین خاکی به کمک تمپر برای نصب چمن مصنوعی

بعد از این که زمین مورد نظر از هر گونه آلودگی، پاک شد باید این سطح را به صورت کامل، فشرده و متراکم کنید. برای این کار به ابزاری به نام تمپر خاک نیاز دارید. با استفاده از این ابزار و متراکم کردن زمین، مطمئن خواهید بود که پایه‌های چمن مصنوعی به صورت محکم در زمین قرار گرفته و هیچ چیزی، آسیبی به آن وارد نمی‌کند.

 

ابزار برش چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی رولی و میزان کردن سایز آن با ابزار برش مخصوص

یکی دیگر از ابزارهایی که برای نصب چمن مصنوعی استفاده می‌شود، ابزاری است که بتوان با استفاده از آن، رول‌های چمن مصنوعی را برش داد. معمولاً برای این کار از کاتر، تیغ و یا چاقوهای مخصوص استفاده می‌شود. در صورتی که قرار است سطح بزرگی را با استفاده از این کفپوش بپوشانید و نیاز است در مدت کمی آن را برش دهید، باید از ابزاری مناسب و تیز استفاده کنید.

 

چسب و ماده پرکننده

پسب و ماده پرکننده سبز رنگ روی سطح زمین برای نصب چمن مصنوعی

ماده پرکننده ماده‌ای است که باید آن را بر روی چمن مصنوعی ریخت تا استحکام کار به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا نماید. از این ماده معمولاً در مواردی که قرار است چمن مصنوعی بر روی زمین ورزشی نصب شود، استفاده می‌گردد. چسب را نیز می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین و در واقع اصلی‌ترین وسیله مورد نیاز برای نصب چمن‌های مصنوعی معرفی کرد. این چسب‌ها در انواع مخصوصی تهیه شده‌اند و در صورت برخورداری از کیفیت عالی می‌تواند چمن مصنوعی را تا سال‌های سال بر روی سطح مورد نظر فیکس کند.

 

میخ و چکش

میخ و چکش و یک نصاب برای نصب چمن مصنوعی

میخی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد از انواع خاصی است و قادر به اتصال دو قطعه چمن مصنوعی به هم بوده و برای نصب و فیکس کردن چمن و چسب آن بر روی زمین نیز استفاده می‌شود. با استفاده از این محصول می‌توان ظاهری یکدست و زیبا به وجود آورد. برای این که بتوانید در نصب چمن مصنوعی، میخ‌ها را به صورت کامل به سطح مورد نظر بزنید و از استحکام و ماندگاری آن مطمئن باشید، باید از ابزاری به نام چکش استفاده کنید. افراد حرفه‌ای برای این که در اعمال میخ‌ها با مشکلی مواجه نشوند از چکش‌هایی با دسته بلند استفاده می‌کنند. به این ترتیب می‌توانید میخ‌ها را با فشار و نیروی کم، به زمین بزنید.

 

برس چمن مصنوعی

یک برس دسته دار سبز و مشکی برای مراحل بعد از نصب چمن مصنوعی

از دیگر ابزارهای مورد نیاز در نصب و اجرای چمن مصنوعی، برس مخصوص است. بعد از این که چمن مصنوعی را نصب کردید با استفاده از برس مخصوص این چمن‌ها می‌توانید آن را برس بکشید. با استفاده از این ابزار، تیغه‌های چمن در یک جهت قرار گرفته و صاف خواهند بود. این امر نیز در زیباتر و طبیعی‌تر بودن جلوه ظاهری این نوع چمن‌ها نقش مهمی دارد.

 

کلام آخر

بیل و برس و نصاب در حال نصب چمن مصنوعی در فضای باز

در صورتی که قصد نصب چمن مصنوعی در بالکن و یا هر سطح و مکان دیگری را دارید باید با مراحل این کار و نکات مهمی که در این پروسه باید آن‌ها را رعایت کنید، آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت، احتمال این که کیفیت نصب چمن‌ بالکن و در نهایت، ماندگاری آن‌ مطابق با انتظارات شما نباشد، بالا خواهد بود. به همین سبب نیز توصیه کارشناسان این حوزه این است که با آگاهی کامل وارد این کار شده و پس از کسب اطلاعات لازم در این زمینه، اقدام به خرید و نصب این مدل کفپوش نمایید. در ضمن توصیه می‌شود در صورتی که تجربه‌ای در این کار نداشته و یا ابزارآلات مورد نیاز برای این کار را در اختیار ندارید حتماً از نصابان حرفه‌ای کمک بگیرید. در این حالت می‌توانید نصب چمن مصنوعی را در مدت زمان کم و با هزینه مناسبی به پایان برسانید.