نکات مهم در طراحی و ساخت آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی پرگولا در فضای باز حیاط با میز و صندلی‌های ناهارخوری

آلاچیق چوبی یکی از بهترین سرپناه‌هایی است که در فضای سبز خانه، ویلا و یا مکان عمومی ساخته می‌شود. ساخت آلاچیق با چوب، امروزه بسیار پرطرفدار بوده و به دلیل استفاده از چوب‌های با کیفیت بسیار متداول شده است.

گشت و گذار در فضای سبز یک خانه، ویلا یا مکان عمومی از کارهای لذت‌بخشی است که حس و حال خوبی ایجاد می‌کند. آلاچیق‌ها به عنوان یک المان معماری موجود در این فضا علاوه بر افزایش زیبایی محیط، بسیار کاربردی خواهند بود. فضای سرسبزی که دارای آلاچیق باشد، گشت و گذار در آن محیط را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

 

سوالات متداول: 

سقف آلاچیق چوبی در چند مدل طراحی می‌شود؟

سقف آلاچیق چوبی همراه با کاور ضد آب و پارچه‌های برزنتی و یا فایبرگلاس در طرح‌های موجدار یا به صورت روزنه‌های باز شونده طراحی می‌شود.


آلاچیق چوبی را در چه مکان‌هایی می‌توانیم اجرا کنیم؟

آلاچیق چوبی را می‌توانید در حیاط پشتی یک باغ و فضای سبز ویلا و در کنار فواره، آب‌نما یا حوض اجرا کنید.


از چه نوع چوب‌هایی می‌توانیم برای طراحی آلاچیق چوبی استفاده کنیم؟

1. چوب بلوط 2. چوب کهور 3. چوب سرو 4. چوب توسکا 5. چوب کاج 6. چوب پلاست 7. چوب ترموود 8. چوب روسی

 

آلاچیق چوبی کلاه فرنگی با سقف چهار شیب همراه با نرده‌های چوبی در فضای باز حیاط با کفپوش موزاییکی

آلاچیق‌ها انواع مختلفی دارند. اما آلاچیق از جنس چوب یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین نوع آلاچیق به شمار می‌آید. طراحی این سازه جذاب و پرکاربرد هم مانند سایر المان‌های معماری در پلان محوطه سازی، نیازمند دانستن اصول اولیه است که به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. 

به نظر شما این اصول اولیه در ساخت آلاچیق با چوب چیست؟ آیا می‌توان آلاچیق‌های چوبی را با هر نوع چوبی که خوشمان آمد بسازیم؟ ما در این مقاله طراحی و ساخت آلاچیق چوبی و انواع آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

تاریخچه استفاده از آلاچیق

آلاچیق چوبی پرگولا با میز و صندلی‌های چوبی در فضای باز حیاط با کف سیمانی

آلاچیق یک واژه ترکمنی است که قدمت استفاده از آن به همین قوم برمی‌گردد. قوم ترکمن در گذشته از آلاچیق برای زندگی استفاده می‌کردند. هدف آنها از زندگی در آلاچیق‌های چوبی این بود که به راحتی قابلیت جابه‌جایی داشتند. این سازه خوش‌ساخت در زبان فارسی با نام تارم (طارم) شناخته می‌شود.

آلاچیق‌های چوبی از قرن نوزدهم در کشورهای غربی مورد استفاده قرار گرفتند. افراد ثروتمند آلاچیق را برای باغ‌های شخصی خود طراحی می‌کردند. رفته رفته این سازه جای خود را در فضای سبز مکان‌های عمومی هم باز کرد و به کاربرد امروزی خود دست یافت. تا جایی که در دنیای امروز معماری محوطه می‌توانید آلاچیق پیش ساخته چوبی را از فروشگاه مرتبط با وسایل باغبانی خریداری کنید. 

 

آشنایی با انواع آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی مسقف بزرگی با میز چوبی و صندلی و مبلمان حصیری قهوه‌ای تیره

آلاچیق‌های چوبی به دلیل کاربرد فراوانی که دارند، امروزه به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند. به طور کلی این سازه چوبی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. در زیر با انواع آلاچیق‌های چوبی و کاربرد آن بیشتر آشنا خواهید شد:

 

سایبان پرگولا

آلاچیق چوبی پرگولا با باربیکیو در فضای باز حیاط با کفپوش موزاییک و چمن و درختان سبز

یکی از انواع پرطرفدار در آلاچیق چوبی، آلاچیق پرگولا است. این سازه چوبی خوش ساخت را می‌توانید همراه با سقف کامل و یا نیمه باز طراحی کنید. 

در ساخت آلاچیق پرگولا 4 پایه چوبی در نظر می‌گیرند و سقف آن را از الوارهایی به شکل مشبک طراحی می‌کنند. این نوع آلاچیق برای استفاده در خانه‌های ویلایی و یا فضای سبز در فصل تابستان انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. سقف مشبک باعث می‌شود تا نور خورشید به زیبایی فضای درون آلاچیق را جذاب‌تر کند. همچنین می‌توانید از این فضا برای آفتاب گرفتن استفاده کنید.

 

آلاچیق چوبی پرگولا با مبل ال سبز در فضای باز حیاط با کفپوش سنگ و چمن

البته پرگولا را نمی‌توان فقط متعلق به محیط‌‌های گرمسیری دانست. دلیل آن هم وجود سقفی است که به‌راحتی در طراحی آلاچیق پرگولا اضافه می‌شود. این ویژگی سایبان چوبی پرگولا را نسبت به سایر انواع آن متمایز می‌کند. با قرار گرفتن سقف در فصل پاییز یا زمستان بر روی این سازه چوبی، از آسیب‌های احتمالی در برابر باد، باران و رطوبت در امان خواهید ماند. در زیر می‌توانید نحوه استفاده از سقف در سایبان پرگولا را مشاهده کنید:

 

آلاچیق چوبی با پوشش سقف پارچه برزنتی آبی و مبل ال آبی رنگ در فضای حیاط با کفپوش چمن

 • کاور ضد آب: استفاده از کاورهای ضد آب یا همان پارچه‌های برزنتی که مقاومت بسیار بالایی دارند، یکی از روش‌های بسیار اقتصادی برای مسقف کردن سایبان پرگولا به شمار می‌آید. 

اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بارش باران مقطعی است، می‌توانید به‌راحتی از این روش ارزان‌قیمت برای مسقف کردن آلاچیق پرگولا استفاده کنید.  کاورهای ضد آب به کمک یک قلاب بر روی ستون نصب می‌شوند و بدین شکل سایبان پرگولای شما سقف مناسبی خواهد داشت.

 

آلاچیق چوبی با پوشش سقف فایبرگلاس موج‌دار

 • فایبرگلاس: اگر به دنبال یک راه‌حل همیشگی برای مسقف کردن سایبان پرگولا خود هستید، استفاده از فایبرگلاس انتخاب بسیار درستی است. البته توجه کنید فایبرگلاس‌های شما باید حتما موجدار باشند. 

این روش هزینه بسیار مناسبی خواهد داشت، به همین دلیل آن را یک راه حل اقتصادی برای مسقف کردن آلاچیق پرگولا می‌دانند. پیشنهاد ما به شما انتخاب فایبرگلاس با رنگ روشن است تا در تابستان نور خورشید به راحتی منعکس شود.

 

آلاچیق چوبی سفید با سقف روزنه‌ای بازشونده در فضای باز حیاط

 • روزنه‌های باز شونده: کمک گرفتن از روزنه‌های باز شونده، یکی از تکنیک‌های حرفه‌ای برای مسقف کردن سایبان پرگولا به شمار می‌آید.

 این روش به زیبایی هرچه تمام‌تر از ترکیب پلاستیک با مقاومت بسیار بالا، چوب و فایبرگلاس ساخته می‌شود. برای نصب سقف بر روی آلاچیق پرگولا با روش روزنه‌های باز شونده حتما از یک متخصص کمک بگیرید. انجام این کار به تنهایی امکان‌پذیر نیست.

 از ویژگی‌های بسیار جذاب روش روزنه‌های باز شونده برای مسقف کردن سایبان پرگولا این است که در فصل تابستان می‌تواند با باز شدن روزنه‌ها از نور خورشید بهره ببرید. همچنین در فصل سرما و زمستان برای در امان ماندن از بارش باران روزنه‌های سقف را ببندید تا پرگولای شما به دلیل ورود باران و رطوبت آسیب نبیند.

 

مزایای استفاده از سایبان پرگولا

آلاچیق چوبی متصل به بنای خانه با سقف فایبرگلاس موج‌دار همراه با مبلمان حصیری

یکی از مزیت‌های پرگولا نسبت به دیگر انواع آلاچیق این است که می‌توانید آن را متصل به بنای اصلی بسازید. اتصال پرگولا به خانه یا بنای اصلی باعث می‌شود تا اگر فضای شما متراژ کمی دارد، بتوانید به راحتی آلاچیق خوش ساختی بنا کنید. منظور از اتصال پرگولا به خانه این است که دیوار بنای شما، دو پایه اصلی آلاچیق را تشکیل دهد. این روش امروزه طرفداران زیادی دارد و از آن برای فضای سبز خانه یا طراحی نمای ساختمان ویلاهای کوچک استفاده می‌شود.

 

آلاچیق کلاه فرنگی

آلاچیق چوبی کلاه‌فرنگی با سقف شینگل در فضای باز حیاط با گل‌های آفتاب‌گردان

سازه چوبی کلاه فرنگی یکی دیگر از انواع آلاچیق‌های چوبی پرطرفدار است. کلاه فرنگی را هم با 4 پایه چوبی طراحی می‌کنند، اما قابلیت این را دارد تا به اشکال هندسی مختلفی در بیاید. حتما تا کنون آلاچیق‌های چوبی شش یا هشت ضلعی خوش ساختی را دیده‌اید. این آلاچیق‌ها در دسته آلاچیق‌های چوبی کلاه فرنگی قرار می‌گیرند. دورگیری کلاه فرنگی با نرده‌های چوبی باعث می‌شود تا با یک سازه چوبی منحصربه‌فرد روبه‌رو شوید. 

ساخت آلاچیق چوبی کلاه فرنگی برای محیط هایی همچون یک باغ، خانه شخصی یا اجرای آلاچیق روی پشت بام بسیار مناسب است. کافه‌داران و صاحبین رستوران، اگر تصمیم دارند فضایی را به ساخت آلاچیقی با چوب اختصاص دهند، بهترین ایده آلاچیق کلاه فرنگی است. 

 

آلاچیق چوبی کلاه‌فرنگی سفید و نارنجی پله‌دار با سقف خاکستری رنگ در حیاط

این انتخاب به دلیل زیبایی ظاهری و کاربردی بودنش، یک انتخاب هوشمندانه برای تزیین حیاط ویلا، طراحی رستوران و طراحی باغ ویلا به شمار می‌آید. یکی از نکات مهم در طراحی سازه چوبی کلاه فرنگی، کفپوش آن است.

اگر می‌خواهید از کفپوش چوبی استفاده کنید، ابتدا باید یک زیرسازی مقاوم انجام دهید. زمانی که این زیرسازی به صورت یک سطح هموار و وجود چندین پله در محوطه آلاچیق طراحی شود، احتمال پوسیدگی کف آلاچیق کاهش می‌یابد. در غیر این صورت، هم سطح بودن با زمین یا برخورد کفپوش چوبی با رطوبت و آب باران نتیجه‌ای جزء فرسودگی و تخریب آلاچیق در بر نخواهد داشت.

 

قبل از ساخت آلاچیق با چوب به این نکات توجه کنید!

آلاچیق چوبی کلاه‌فرنگی با میز و صندلی چوبی در فضای باز باغ با گیاهان سبز و کفپوش چمن

افراد زیادی تصور می‌کنند ساخت یک آلاچیق با نمای چوبی کار بسیار راحتی است. آنها خود دست به کار می‌شوند، اما چون موارد اصولی در ساخت این سازه چوبی را در نظر نگرفته‌اند، در نیمه کار دچار سردرگمی خواهند شد. برای ساختن آلاچیق از جنس چوب باید پیش از اینکه ساخت و ساز را آغاز کنید، به بررسی موارد مهمی بپردازید. کافیست در مرحله ابتدایی چند سوال از خود بپرسید. 

در زیر می‌توانید با این سوالات اساسی و جواب آنها آشنا شوید:

 

سوال اول: بهترین مکان برای ساخت آلاچیقی با چوب کجاست؟

آلاچیق چوبی پرگولا با مبلمان آبی رنگ در فضای باز حیاط با کفپوش موزاییک و چمن

این سوال اولین چیزی است که پیش از ساخت آلاچیقی با چوب ذهن را مشغول می‌کند. محل قرارگیری آلاچیق از آن جهت موضوع با اهمیتی است که باعث زیبایی فضای سبز شما می‌شود. از طرفی به عنوان جایی برای نشستن و استراحت باید موقعیت مکانی مناسبی داشته باشد. 

عده زیادی تصور می‌کنند انتخاب محل قرارگیری درست، کار ساده‌ای است. اما اگر کمی فکر کنید متوجه می‌شوید عوامل زیادی در انتخاب بهترین محل برای ساخت آلاچیق از جنس چوب دخیل هستند. مهم‌ترین نکته این است که آلاچیق شما چشم‌انداز خوبی داشته باشد. معمولا حیاط پشتی یک باغ یا ویلا بهترین نقطه برای ساخت آلاچیق‌های چوبی معرفی می‌شود. این مکان عموما دارای چشم‌انداز فضای سبز، فواره، آب‌نما یا حوض است.

 

سوال دوم: اندازه مناسب زمین برای آلاچیق های چوبی چقدر است؟

آلاچیق چوبی کلاه‌فرنگی مسقف با میز و صندلی‌های چوبی در باغی با درختان سبز

اندازه زمین و فضای شما هنگام ساخت آلاچیق، یکی دیگر از گزینه‌های بسیار مهم به شمار می‌آید. برای زمین‌هایی با متراژ بالا می‌توانید آلاچیق کلاه فرنگی چوبی بسازید. اما اگر اندازه زمین شما کوچک است، می‌توانید با ساخت سایبان پرگولا علاوه بر زیبایی فضا، استفاده کاربردی داشته باشید. یکی از نکات مهم در اندازه زمین مناسب، توجه به این است که آلاچیق شما رفت و آمد به اطراف را سخت نکند.

 

آلاچیق چوبی مسقف با شومینه و مبلمان حصیری، در فضای باز حیاط با استخر و کفپوش موزاییکی

در زیر می‌توانید اندازه‌های استاندارد برای ساخت آلاچیقی از جنس چوب را مشاهده کنید:

 • آلاچیق های چوبی با ظرفیت 12 نفر: ابعاد 3 در 3 متر
 • آلاچیق های چوبی با ظرفیت 9 نفر: ابعاد 3 در 2 متر
 • آلاچیق های چوبی با ظرفیت 40 نفر: ابعاد 4 در 6 متر
 • آلاچیق های چوبی با ظرفیت 52 نفر: ابعاد 4 در 8 متر

 

سوال سوم: ارتفاع آلاچیق های چوبی استاندارد چقدر است؟

آلاچیق چوبی مسقف با میز و صندلی‌های ناهارخوری فلزی در فضای باز حیاط با کفپوش موزاییکی

مناسب‌ترین ارتفاع برای ساخت یک آلاچیق چوبی، اندازه بیش از 2 متر است. نکته حائز اهمیت در این مورد توجه به محل قرارگیری آلاچیق شماست. اگر این سازه چوبی قرار است در نزدیکی درخت یا دیوار ساخته شود، باید حداقل فاصله یک و نیم متری را رعایت کنید. با این کار فاصله استاندارد با دیوار یا درختان حفظ می‌شود و پشت آلاچیق فضای کافی باقی می‌ماند. 

دقت کنید ارتفاع آلاچیق‌های چوبی باید به گونه‌ای باشد که شاخ و برگ درختان بر روی آن قرار نگیرند.

 

سوال چهارم: آماده سازی پایه آلاچیق های چوبی چگونه انجام می‌شود؟

آلاچیق چوبی با زیرسازی بتنی در فضای باز با کفپوش موزاییکی

بتن، بهترین گزینه برای آماده سازی پایه آلاچیق‌های چوبی خواهد بود. به کمک بتن می‌توانید برای استقرار آلاچیق‌های چوبی، زیرسازی مستحکمی داشته باشید. حتی اگر به خرید آلاچیق پیش ساخته چوبی فکر می‌کنید، باید ابتدا قبل از نصب، زیر ساخت آن را به درستی انجام دهید.

 

بهترین چوب برای ساخت آلاچیق های چوبی

آلاچیق چوبی با سقف تک شیب و شومینه در فضای باز باغ با درختان سبز

افراد زیادی تصور می‌کنند آلاچیق‌های چوبی را می‌توان با هر جنس چوبی ساخت. اما به راستی هر چوبی می‌تواند زیبایی، کیفیت و دوام خوبی داشته باشد؟ قطعا جواب این سوال خیر است. 

در زیر بهترین چوب‌هایی را که می‌توان برای ساخت آلاچیق‌های چوبی از آن‌ها استفاده کرد، معرفی می‌کنیم:

 

آلاچیق چوبی با سقف سفالی و میز و مبلمان حصیری در حیاطی با درختان سبز

 • چوب بلوط: این چوب تراکم بسیار بالایی دارد، می‌توانید از آن در هر شرایط آب و هوایی استفاده کنید. اما قیمت بسیار بالای این چوب اغلب مانع استفاده از آن در ساخت آلاچیق‌های چوبی می‌شود.

 

آلاچیق چوبی ساخته شده از چوب کهور با مبلمان چوبی قرمز در فضای باز حیاط

 • چوب کهور: چوب کهور دارای قابلیت استحکام بسیار زیاد، تراکم بالا و ظاهری صیقلی است. به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین چوب‌ها برای ساخت آلاچیق‌های چوبی به شمار می‌آید. اما باید بدانید یکی از گران‌قیمت‌ترین چوب‌ها در آلاچیق‌سازی است.

 

آلاچیق چوبی مسقف با شومینه و میز و نیمکت چوبی در فضای باز حیاط با کفپوش چمن

 • چوب سرو: این چوب با ویژگی سبک بودن و قیمت مناسبش برای ساخت آلاچیق‌های چوبی گزینه مناسبی است.

 

آلاچیق کلاه‌فرنگی چوبی ساخته شده از چوب توسکا با صندلی لانژ حصیری

 • چوب توسکا: چوب توسکا ظاهر بسیار زیبایی به آلاچیق از جنس چوب شما می‌دهد. همچنین مقاومت بالای آن باعث شده تا پرطرفدار باشد.

 

آلاچیق چوبی ساخته شده از چوب کاج با سقف آلومینیومی و میز و صندلی‌های چوبی در فضای باز باغ

 • چوب کاج: مقاومت بالای چوب کاج همچون توسکا سازه چوبی شما را در برابر رطوبت حفظ می‌کند.

 

آلاچیق چوبی ساخته‌شده از چوب پلاست با سقف چهار شیب در کنار دریاچه و گیاهان سبز

 • چوب پلاست: ساخت آلاچیق و پرگولا با چوب پلاست برای مناطقی که بارش فراوان و هم آفتاب داغی دارند، مناسب است.

 

آلاچیق چوبی پرگولای مدرن با پایه‌های مشکی متصل به نمای خانه

 • چوب ترموود: این چوب برای آب و هوای معتدل مناسب است. آلاچیق ترموود یک سازه چوبی چهار فصل است که در آن گرمای زیاد آلاچیق فلزی و سرمای طاقت‌فرسا را حس نمی‌کنید.

 

آلاچیق چوبی ساخته شده با چوب روسی و سقف چهار شیب طوسی با میز و صندلی‌های فلزی

 • چوب روسی: این چوب برای محیط سایه مناسب است. البته باید با رنگ مخصوص عمر آن را افزایش داد. چوب روسی برای آب و هوای شمالی با بارش زیاد مناسب نیست. این چوب در باران و آفتاب شدید دچار شکاف عمیق می‌شود.

 

مراحل ساخت آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی با مبلمان حصیری در فضای باز حیاط با کفپوش چمن

انتخاب نوع آلاچیق به سلیقه، بودجه و موقعیت جغرافیایی که در آن ساکن هستید، بستگی دارد. در بین انواع مختلفی از آلاچیق‌های موجود، ساخت این سازه از جنس چوب طرفداران زیادی دارد. شاید دلیل اصلی آن را بتوان ترکیبش با گیاهان و چشم‌اندازی از فضای سبز دانست. اما چطور می‌توان یک الاچیق خوش‌ساخت از جنس چوب طراحی کرد؟ 

در زیر با مراحل ساخت الاچیق چوبی آشنا می‌شوید:

 

طراحی آلاچیقی از جنس چوب

آلاچیق چوبی مسقف همراه با شومینه و میز و صندلی‌های فلزی در فضای باز باغ

پس از اینکه محل قرار گرفتن آلاچیق خانگی را قبل از شروع طراحی مشخص کردید، وقت آن می‌رسد تا طرح ساخت آلاچیق را بپسندید. برای طراحی یک آلاچیق زیبا و جذاب از جنس چوب، ابتدا باید سبک مورد نظرتان را مشخص کنید. آلاچیق‌های چوبی می‌توانند با سبک‌های متفاوتی همچون شرقی، غربی، ایرانی آمریکایی و تلفیقی ساخته شوند. 

تفاوت هر یک از این سبک‌های آلاچیق در میزان به کار رفتن چوب‌های پر تراش و یا تزئینات طبیعی آن با گیاهان است. همچنین می‌توانید برای سقف آلاچیق خود یک گزینه متفاوتی از جنس چوب انتخاب کنید. مثل سقف‌های چوبی که شیبدار، گنبدی و متحرک باشند.

 

برآورد میزان چوب مورد نیاز

آلاچیق چوبی با سقف چهار شیب با صندلی‌های فلزی و صندلی لانژ حصیری در فضای باز حیاط

زمانی که طرح آلاچیق‌های چوبی مشخص شد، باید میزان و نوع چوب مصرفی آن را تعیین کنید. برای رسیدن به میزان چوب مورد نیاز، لازم است تا همه مواردی که در مرحله قبلی گفته شد به دقت بررسی شود. شما با شناخت ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی یک چوب می‌توانید انتخاب درستی برای ساخت آلاچیق‌های چوبی داشته باشید. موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی که در آن ساکن هستید، تاثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع و میزان چوب دارد.

 

شروع ساخت آلاچیق با چوب

آلاچیق چوبی با صندلی‌های سفید در فضای باز باغ در کنار حوض یا دریاچه

اگر تمامی مراحل گفته شده از اول به درستی انجام شود، شما می‌تواند خیلی راحت مرحله برشکاری و مونتاژ چوب‌ها را شروع کنید. بعد از تایید طرح آلاچیق، اندازه هر قسمت از آن را در نظر بگیرید تا هنگام برشکاری و نصب کارتان آسان‌تر انجام شود. اگر آلاچیق شما از نوع آلاچیق ترموود است، باید مراحل بیشتری قبل از برشکاری صورت بگیرد. ترموود به ابزار مخصوص و زیرسازی اولیه دقیق‌تری نیاز دارد.

 

رنگ آمیزی آلاچیق های چوبی

آلاچیق چوبی مسقف سبز رنگی در حیاطی با گیاهان و درختان سبز

اکثر متخصصین محوطه‌سازی از ترموود برای ساخت این آلاچیق‌ مدرن استفاده می‌کنند. ترموود نوعی چوب خشک شده است که رطوبت متعادلی دارد. با این حال برای اینکه میزان رطوبت ترموود به حداقل برسد و از ایجاد قارچ یا حملات حشرات جلوگیری کنند، آن را اشباع خواهند کرد. ترموود را می‌توانید به هر رنگی که دلتان خواست دربیاورید. برخی از افراد در مرحله برشکاری آن را رنگ می‌کنند اما بهتر است، رنگ‌آمیزی آلاچیق با چوب آخرین مرحله کارتان باشد.

 

نورپردازی مناسب برای آلاچیق های چوبی

آلاچیق چوبی پرگولا با میز چوبی، صندلی‌های سبز و ریسه‌های لامپ حبابی

یکی از کاربردهای آلاچیق، استفاده آن در شب است. بنابراین می‌توانید با توجه به نورپردازی محوطه، نورپردازی این سازه چوبی را هماهنگ با فضای محوطه طراحی کنید و محیط آن را به فضایی جذاب و خاص تبدیل کنید. استفاده از چراغ‌های مخصوص، ریسه‌های نورانی، لامپ‌های LED علاوه بر زیبایی آلاچیق‌های چوبی باعث ایجاد فضایی با بار روانی مثبت می‌شود.

 

جمع‌بندی: افزایش زیبایی محیط با استفاده از آلاچیق های چوبی

آلاچیق چوبی متصل به نمای خانه با شومینه گازی، صندلی‌های آبی رنگ و ریسه‌های لامپ حبابی

آلاچیق یکی از فضاهای پرطرفدار برای نشستن و استراحت در باغ یا فضای سبز است. این سازه انواع مختلفی دارد و می‌توان آن را از جنس چوب ساخت. آلاچیق چوبی این روزها بسیار کاربردی بوده و طرفداران زیادی دارد. به همین منظور ما در این مقاله هر آن چیزی که باید در مورد طراحی و ساخت آلاچیق با چوب بدانید با شما به اشتراک گذاشتیم. شما با ساخت یک آلاچیق از جنس چوب در فضای سبز موافقید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.