آلاچیق سیمانی، سازه‌ای جذاب برای زیباسازی محیط!

آلاچیق سیمانی با سقف ذغالی و ستون‌های سیمانی کرمی، باربیکیو، پنکه سقفی و تعدادی میز و صندلی

انسان ذاتا طبیعت را دوست است. اگر فرصت داشته باشد زمان زیادی را در دل طبیعت می‌گذراند. این موضوع باعث شده تا برای راحتی و آسایش خود امکانات بیشتری در طبیعت مهیا سازد. با ساخت آلاچیق سیمانی در خانه، باغ یا فضای سبز اماکن عمومی لذت بردن از طبیعت دلچسب‌تر خواهد شد.

در دنیای امروز فشار کاری طاقت فرسا باعث می‌شود تا گذراندن کمی وقت در فضای سبز آرامش‌بخش باشد. به همین دلیل محوطه سازی و ساخت یک آلاچیق از سیمانی در دل آن بسیار کاربردی بوده و طرفداران زیادی دارد. آلاچیق‌ها انواع مختلفی دارند. آلاچیق از جنس سیمان یکی از انواع آنهاست که می‌توان در شرایط مختلف از این سازه بهره برد. 

 

سوالات متداول:

طراحی و اجرای آلاچیق سیمانی چه مزیت‌هایی دارد؟

1. دسترسی آسان به مصالح در ساخت آلاچیق‌های سیمانی 2. عمر و دوام بسیار بالا 3. مقاومت در برابر رطوبت در آلاچیق از جنس سیمان 4. تطبیق‌پذیری آلاچیق با هر شرایط جغرافیایی 5. قابلیت ساخت آلاچیق‌های سیمانی در اشکال مختلف 6. رنگ‌بندی متنوع 7. قابلیت ترکیب آلاچیق سیمانی با المان‌های مختلف 8. امکان رفع نواقص آلاچیق


آلاچیق سیمانی را با چه المان‌هایی می‌توانیم ترکیب کنیم؟

شومینه، باربیکیو و انواع آبنما را می‌توانید در طراحی آلاچیق سیمانی به کار ببرید.

 

آلاچیق سیمانی با سقف ذغالی و ستون‌های سفید در حیاط ویلایی با نمای سفید، زمین چمن و گلدان‌های گل قرمز رنگ

اگر شما قصد دارید برای فضای سبز خانه، باغ یا یک مکان عمومی آلاچیق طراحی کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. ما در این مقاله ضمن آموزش ساخت آلاچیق سیمانی، مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

 

تاریخچه استفاده از آلاچیق

آلاچیق سیمانی با سقف ذغالی و پایه سنگی در حیاط ویلایی با دیوارپوش چوبی، نزدیک استخر و میز و صندلی چوبی

شاید شما هم تصور کنید ساخت آلاچیق یک ایده جدید است و به همین چند سال گذشته برمی‌گردد. اما جالب است بدانید که این سازه گنبدی شکل قدمتی طولانی داشته و ریشه استفاده از آن را می‌توان در بین قوم ترکمن پیدا کرد.

آلاچیق یک سرپناهی بود که در فضای باز ساخته می‌شد و محلی برای زندگی ترکمن‌ها به شمار می‌آمد. این سازه کاربردی در جهان از قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت.

 

آلاچیق سیمانی با سقف قهوه‌ای و ستون‌های سیمانی در حیاط چمنی به همراه میز مشکی و صندلی‌های قهوه‌ای

آلاچیق انواع مختلفی دارد که هر یک کاربرد و مزایای خاص خودشان را دارند. از گذشته آلاچیق از هر جنسی که بود با توجه به ساختار آن فضا در فضای سبز اماکن عمومی، ویلا، باغ، پارک، طراحی هتل‌ها، جنگل، ساحل، اماکن گردشگری، طراحی رستوران‌ها و کافه‌ها ساخته می‌شد.

 

آموزش ساخت آلاچیق سیمانی

آلاچیق سیمانی با سقف ذغالی داخل حیاط و در نزدیکی استخر به همراه میز و صندلی‌های قهوه ای و نارنجی

آلاچیقی از جنس سیمان همچون دیگر آلاچیق‌ها با 4 ستون اصلی و یک سقف طراحی می‌شود. در طراحی این نوع آلاچیق می‌توانید از ترکیب چند نوع مصالح مثل چوب و سنگ برای ساخت سقف کمک بگیرید. 

حتی می‌توانید ستون‌ها را از جنس مصالح مورد دلخواهتان بسازید و در انتها با نمای سیمانی آن را آماده کنید. آلاچیقی که از جنس سیمان ساخته می‌شود، یک سازه بسیار مستحکم و ایمن است. به همین دلیل در گذشته‌های دور اقوامی که قصد زندگی در این پناهگاه را داشتند حتما آن را از جنس سیمان می‌ساختند. امروزه هم در اماکن گردشگری اغلب آلاچیق‌هایی با جنس سیمان ساخته می‌شود.

 

نحوه ساخت یک آلاچیق از جنس سیمان

آلاچیق سیمانی با سقف چوبی نورپردازی شده، دیوارپوش چوبی پشت تلویزیون و مبلمان سفید و مشکی در نزدیکی باربیکیو

برای طراحی آلاچیق سیمانی باید ابتدا بدانید که قرار است آلاچیق شما نیمه باز باشد یا کاملا پوشیده. برای تصمیم‌گیری در این مورد می‌توانید به سلیقه خودتان اکتفا کنید. آلاچیق‌های سیمانی ماهیت مستحکمی دارند. به همین دلیل نیازی به نگرانی در این خصوص نیست. این سازه سیمانی چه به صورت نیمه پوشیده و چه به صورت کاملا پوشیده طراحی شود، مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت خواهد داشت. 

سقف یک آلاچیق که مصالح سیمانی دارد، می‌تواند به صورت شیب‌دار یا صاف طراحی شود. مهم‌ترین عامل در طراحی مدل سقف یا شکل آلاچیق سلیقه شخصی طراح و یا نیاز آن موقعیت است. 

 

آلاچیق سیمانی با سقف و ستون‌های سفید در فضای باز با کفپوش سنگفرش و چمن

متناسب با فضایی که آلاچیق سیمانی در آن طراحی می‌شود، می‌توانید این سازه را به اشکال مختلف بسازید. طراحان زیادی آلاچیق‌های سیمانی را با اشکال هندسی همچون مربع، شش ضلعی، مستطیل و یا حتی دایره طراحی می‌کنند. سیمان جزء مصالحی است که به راحتی می‌توان به کمک آن یک آلاچیق با شکل دلخواه ساخت. 

در واقع اشکال هندسی برای آلاچیق‌های سیمانی به‌راحتی قابل اجرا هستند. آلاچیق‌ سیمانی به نسبت سایر مدل‌های این سازه کاربرد بیشتری در فضای عمومی و حتی شخصی دارند. این سازه سیمانی به راحتی در ابعاد و اشکال مختلف قابل اجرا است.

 

مزیت‌های ساخت آلاچیق با سیمان

آلاچیق سیمانی با سقف ذغالی و پنجره سقفی در حیاط سنگفرش شده خانه ای با نمای آجری قرمز رنگ

همان‌طور که تاکنون گفتیم آلاچیق‌های سیمانی یکی از کاربردی‌ترین انواع آلاچیق به شمار می‌آیند. این سازه سیمانی را به راحتی می‌توان برای محوطه خانه و باغ یا فضای سبز اماکن عمومی طراحی کرد. 

برخی از متخصصین معتقدند آلاچیقی که از جنس سیمان ساخته می‌شود، بسیار اقتصادی بوده و مزایای زیادی دارد. در زیر با مزایای‌ آلاچیق‌های سیمانی آشنا می‌شوید:

 

دسترسی آسان به مصالح در ساخت آلاچیق‌های سیمانی 

آلاچیق سیمانی با سقف قهوه‌ای، ستون‌های سفید، کفپوش چوبی و مبلمان قهوه ای با روکش پارچه ای نارنجی

کشور ما از نظر منابع معدنی بسیار غنی است. به همین دلیل به راحتی می‌توانید مصالح مورد نیازتان از جمله سیمان برای ساخت یک سازه سیمانی را در اختیار داشته باشید. 

دسترسی راحت به متریال مورد نیاز برای ساخت یک آلاچیق با سیمان باعث شده تا این نوع سازه از مدل‌های دیگر مقرون‌ به‌ صرفه‌تر باشد. طراحان آلاچیق‌ سیمانی می‌توانند با هزینه بسیار کمتر از آلاچیق‌های دیگر در خانه، باغ، رستوران یا در طراحی کافی شاپ‌های کشورمان یک سازه سیمانی بسیار جذاب و منحصربه‌فرد را طراحی کنند.

 

عمر و دوام بسیار بالای آلاچیق‌های سیمانی 

آلاچیق سیمانی سفید با سقف طوسی در حیاط درختکاری شده و گلدان‌های گل و گیاه

ساختار سیمان به نحوی است که مقاومت بسیار زیادی دارد. این ویژگی باعث می‌شود تا در هر سازه‌ای که وجود داشته باشد، عمر و دوام آن را افزایش دهد. به همین دلیل هنگام ساخت هر سازه یا بنایی که نیاز است استحکام آن افزایش یابد، حتما از سیمان یا بتن نما استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان آلاچیق از جنس سیمان را یک سازه بسیار با دوام دانست که انتظار شما را از عمر بالا و استحکام برآورده می‌کند.

 

مقاومت در برابر رطوبت در آلاچیق از جنس سیمان 

آلاچیق سیمانی سفید با سقف طوسی در کنار استخر به همراه جزیره سنگی، باربیکیو و چهار پایه های قهوه ای

آلاچیق یک فضای نشستن و استراحت مخصوص محیط‌های باز مانند نشیمن در باغ است. بنابراین به شدت با آب باران و رطوبت در تماس خواهد بود. اگر هنگام طراحی و ساخت آلاچیق، مصالح درستی استفاده نشود، خیلی زود سازه شما دچار پوسیدگی و فرسایش می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنند آلاچیق سیمانی را برای شرایط اقلیمی با بارش شدید و یا آفتاب داغ انتخاب کنید. چون سیمان ماهیت بسیار مقاومی در برابر رطوبت داشته و نگرانی شما را از این بابت برطرف می‌کند.

 

تطبیق‌پذیری آلاچیق با هر شرایط جغرافیایی

آلاچیق سیمانی مینیمال و به رنگ سفید در فضای باز با کفپوش سنگی و درختکاری شده

مقاومت بالای سیمان باعث می‌شود تا شما بتوانید از این مصالح برای ساخت آلاچیق در هر شرایط آب و هوایی استفاده کنید. اقلیم خاص هر منطقه و شرایط جغرافیایی بر روی سیمان اثرگذار نیست. به همین دلیل متخصصین امور محوطه‌سازی، آلاچیق‌های سیمانی را بسیار کاربردی و بدون محدودیت می‌دانند.

 

قابلیت ساخت آلاچیق‌های سیمانی در اشکال مختلف

آلاچیق سیمانی سفید با سقف چوبی در حیاط منزل با کفپوش سنگفرش و درحتکاری و چمن

یکی دیگر از مزیت‌های سیمان این است که به آسانی تغییر شکل می‌دهد. منظور از تغییر شکل این است که می‌توانید آن را به هر شکلی که دلتان خواست تغییر بدهید. 

این موضوع باعث می‌شود تا هنگام ساخت یک آلاچیق با سیمان دست شما برای طراحی باز باشد. آلاچیق‌های سیمانی تنوع طرح و شکل بسیار زیادی دارند. به همین دلیل لقب یکی از چشم‌نوازترین انواع آلاچیق را به خود اختصاص داده‌اند. با کمی خلاقیت می‌توانید به کمک سیمان یک آلاچیق جذاب و منحصربه‌فرد بسازید.

 

رنگ‌بندی متنوع آلاچیق‌های سیمانی 

آلاچیق سیمانی کرم رنگ به سبک چینی با سقف ذغالی در حیاط چمنی و مبلمان کرم رنگ

رنگ‌پذیری بالای سیمان باعث می‌شود تا بتوانید آلاچیق‌های متنوع و منحصربه‌فرد بسازید. این ویژگی مثبت سیمان را می‌توان یکی از مهم‌ترین مزایای آن دانست. رنگ‌پذیری سیمان این امکان را به شما می‌دهد تا هر زمانی که آلاچیق، دلتان را زد با تغییر رنگ آن، تنوع دلچسبی ایجاد کنید. همچنین با رنگ‌آمیزی آلاچیق‌ سیمانی، می‌توانید تا حد زیادی نواقص به وجود آمده در سطحش را برطرف کنید. این کار از هزینه‌های بسیار زیاد تعمیرات، جلوگیری می‌کند.

 

 قابلیت ترکیب آلاچیق سیمانی با المان‌های مختلف 

آلاچیق سیمانی سفید رنگ با سقف ذغالی در حیاط ویلایی با استخر مستطیلی و مبلمان چوبی کرم رنگ

یک آلاچیق از جنس سیمان را تصور کنید که درون آن با شومینه گرم شده است. همچنین به کمک نورپردازی‌های جذاب، سازه سیمانی شما منحصربه‌فرد دیده می‌شود. 

اما هر متریالی نمی‌تواند زیبایی این المان‌ها را نشان دهد. سیمان یکی از مصالحی است که باعث می‌شود تا آلاچیق شما در کنار المان‌هایی همچون باربیکیو، آبنما و… بی عیب و نقش جلوه کند. ترکیب آلاچیق سیمانی در کنار این المان‌ها فضای جذاب و دوست داشتنی را فراهم می‌کند که از گذراندن وقت در آن سیر نمی‌شوید.

 

امکان رفع نواقص آلاچیق

آلاچیق سیمانی سفید با سقف حصیری در حیاط منزل با کفپوش سرامیکی و در کنار استخر

آلاچیقی که از جنس سیمان ساخته شده است، این امکان را به شما می‌دهد تا در صورت تخریب و آسیب بخشی از آن، بتوانید به راحتی نقص به وجود آمده را برطرف کنید. 

بدین صورت که اگر یک بخشی از سازه سیمانی شما آسیب دید، به کمک همان سیمان می‌توانید آن مشکل حل می‌شود. بسیاری از متریال‌های موجود برای ساخت آلاچیق این امکان را ندارند و شما نیازمند تعویض کلی هستید، که این موضوع متحمل هزینه بسیار زیادی می‌شود.

 

معایب ساخت آلاچیق با سیمان

آلاچیق سیمانی دایره‌ای با سقف ذغالی و ستون‌های سیمانی سفید در کنار حیاط با پوشش طبیعی و درخت و جوی آب

همان‌طور که هر متریالی ممکن است معایب خودش را داشته باشد، سیمان هم از این قاعده مستثنی نیست. معماران و طراحان زیادی معتقدند مزایای ساخت یک آلاچیق با سیمان از معایب آن بیشتر است. با این حال نمی‌توان معایب آن را بازگو نکرد. البته معایبی که برای سازه سیمانی در نظر گرفته‌اند با کمی خلاقیت و انتخاب هوشمندانه برطرف خواهد شد.  

 

آلاچیق سیمانی با سقف ذغالی و چوبی و پایه سنگی در حیاط منزل با صندلی‌های حصیری مشکی رنگ

ما در این بخش از مقاله مهم‌ترین معایب استفاده از سیمان در ساخت آلاچیق را بررسی می‌کنیم:

 • یکی از معایبی که می‌توان برای آلاچیق‌های سیمانی در نظر گرفت، تغییر ظاهر سیمان است. این موضوع باعث می‌شود تا هر ساله برای تجدید زیبایی ظاهری آلاچیق با سیمان اقدام کنید. در صورت بی توجهی به این موضوع و قدیمی شدن آسیب‌دیدگی‌ها، هزینه نگهداری از آلاچیق بسیار زیاد می‌شود. اما اگر این رسیدگی سالیانه انجام شود، هزینه آن خیلی کمتر از انواع دیگر آلاچیق خواهد بود.

 

آلاچیق سیمانی سفید با سقف ذغالی و پنجره سقفی در حیاطی با پوشش طبیعی و مبل راحتی قهوه‌ای

 • افراد زیادی معتقدند که آلاچیق‌ سیمانی بی روح هستند. آلاچیق جهت تفریح و لذت بردن از فضای سبز ساخته می‌شود. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می‌دهند فضای آن با متریال جذاب‌تری آماده شود. 
 • سیمان به نسبت متریال‌های دیگر کمی انرژی پایین‌تری دارد. اما اگر هدفتان از ساخت آلاچیق، یک سازه بسیار با دوام است حتما از سیمان استفاده کنید.

 

آلاچیق سیمانی با سقف خاکستری و ستون‌های سفید در حیاط منزل و کنار استخر به همراه محوطه جنگلی

 • آلاچیق‌هایی که از جنس سیمان ساخته می‌شوند وزن بالایی دارند. این موضوع یکی از اشکالات نسبتا جدی است که باعث شده نتوان آلاچیق سیمانی را در هر مکانی همچون روف گاردن ساخت.
 • اگر هنگام ساخت یک آلاچیق با سیمان در خصوص نسبت و ترکیب مواد اولیه برای حل گرفتن سیمان آگاهی کافی نداشته باشید، سازه شما پس از مدت کوتاهی ترک می‌خورد. بنابراین بهتر است ساخت آلاچیق‌های سیمانی را به متخصصین این کار بسپارید.

 

آلاچیق‌های سیمانی را با چه طرح‌هایی می‌توان ساخت؟

آلاچیق سیمانی سفید چندضلعی با سقف طوسی در حیاط منزلی پوشیده با چمن و درختکاری شده

همان طور که قبلا اشاره کردیم آلاچیق‌های سیمانی با تنوع بالایی در طرح ساخته می‌شوند. این نوع از آلاچیق‌ها به خوبی در محیط بزرگ یا کوچک قرار گرفته و فضای شما را هدر نمی‌دهند. 

آلاچیق‌های سیمانی در موقعیت جغرافیایی با اقلیم متفاوت به خوبی ماندگاری دارند. به همین دلیل طراحان می‌توانند به راحتی هر طرحی که با توجه به فضای یک خانه، باغ، کافه یا رستوران مناسب است، انتخاب کنند. در واقع باید بگوییم آلاچیق‌های سیمانی هیچ محدودیتی در انتخاب طرح ندارند و شما می‌توانید بهترین گزینه را برای ساخت در نظر بگیرید. 

 

آلاچیق سیمانی با سقف خاکستری و ستون‌های سفید با پایه سنگی واقع در حیاط منزل با کفپوش و پله‌های سنگفرش

ترکیب سیمان و سنگ نما کنار یکدیگر برای آلاچیق گزینه بسیار منحصربه‌فردی خواهد بود. همچنین با اجرای طرح سنگ یا چوب بر روی سیمان می‌توانید ظاهری چشم‌نواز برای این سازه سیمانی خود تدارک ببینید. اجرای این طرح‌ها به دلیل زیبایی بسیار زیادی که ایجاد می‌کنند، باعث می‌شود تا یکی از معایب آلاچیق‌های سیمانی (بی روح بودن) برطرف شود. همچنین افراد با حضور در آن فضا حس بسیار خوبی خواهند داشت.

 

نکات مهم در خصوص ساخت و نگهداری آلاچیق‌ سیمانی

آلاچیق سیمانی مینیمال با سقف و ستون‌های سفید و کفپوش سرامیکی سفید در حیاط چمنی با مبلمان حصیری قهوه ای

آلاچیق‌های سیمانی سالانه نیاز به رسیدگی دارند و این موضوع باید حتما با فواصل زمانی حداکثر یک سال انجام شود. در غیر این صورت سیمان به کار رفته برای ساخت آلاچیق شما، ظاهر و کیفیت خود را از دست می‌دهد. این مورد را در بخش معایب آلاچیق‌های سیمانی مطرح کردیم و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دادیم. 

 

آلاچیق سیمانی با سقف قهوه‌ای و ستون‌های کرم و پایه سنگی در حیاط سرسبز منزل و میز و صندلی های فلزی

برای ساخت و نگهداری اصولی از آلاچیق‌ سیمانی نکات زیر حائز اهمیت هستند:

 • یکی از مهم‌ترین نکاتی که باعث افزایش طول عمر آلاچیق‌های سیمانی می‌شود، مفتول‌های آن است. مفتول‌های به کار رفته در ساخت یک آلاچیق با سیمان باید کیفیت بالایی داشته باشند.
 • تعداد مفتول‌های سازه سیمانی باید استاندارد باشد. برخی از نصابان برای اینکه سود بیشتری کنند، تعداد مفتول‌ها را کاهش داده که نتیجه آن کم شدن کیفیت آلاچیق از جنس سیمان با گذشت زمان است.

 

آلاچیق سیمانی با سقف طوسی و ستون‌های سفید، پایه سنگی در حیاط منزلی با صندلی مشکی و بالش‌های کرمی

 • مفتول‌هایی که برای نصب آلاچیق استفاده می‌شود باید هر دو ویژگی کیفیت و تعداد استاندارد را باهم داشته باشد. 
 • برای جلوگیری از ریزش سیمان بدنه آلاچیق باید از ایجاد ترک‌های عمیق در آن جلوگیری کرد. تنها در صورتی بدنه آلاچیق‌های سیمانی ترک نمی‌خورد که مفتول‌های به کار رفته در سازه اصلی کیفیت خوبی داشته باشند. در غیر این صورت با گذشت زمان بسیار کمی زیبایی ظاهری آلاچیق سیمانی از بین می‌رود.
 • برای اینکه آلاچیق‌های سیمانی با گذشت زمان دچار فرسایش نشوند، باید از سیمان با کیفیت استفاده کنید.
 • استفاده از شن و ماسه شسته شده باعث می‌شود تا آلاچیق‌ سیمانی کیفیت و دوام بیشتری داشته باشند.

 

بررسی هزینه ساخت آلاچیق از جنس سیمان

آلاچیق سیمانی با سقف طوسی در حیاط منزل با کفپوش سیمانی و صندلی‌های چوبی و فلزی

قیمت یکی از موارد مهم در سفارش طراحی و ساخت آلاچیق مدرن به شمار می‌آید. این موضوع در مورد آلاچیق‌های سیمانی هم دیده می‌شود. عوامل زیادی بر روی قیمت نهایی یک آلاچیق از جنس سیمان تاثیرگذار است. 

 

آلاچیق سیمانی با سقف طوسی در حیاط استخردار و سرسبز منزل و میز با صندلی‌های مشکی رنگ

در زیر عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت نهایی آلاچیق‌های سیمانی را بررسی می‌کنیم:

 1. کیفیت و درجه یک بودن متریال به کار رفته در ساخت آلاچیق با سیمان
 2. استفاده از یک متخصص برای نصب آلاچیق‌های سیمانی
 3. کیفیت و تعداد مفتول‌های استفاده شده در سازه اصلی
 4. استفاده از المان‌های مختلف برای زیبایی آلاچیق با سیمان (آبنما، شومینه، نورپردازی، باربیکیو و…)

 

جمع‌بندی

آلاچیق سیمانی سفید با سقف طوسی، در کنار استخر و اطراف محوطه جنگلی

آلاچیق سیمانی به دلیل دوام بالا و کیفیت بی‌نظرش در مقایسه با آلاچیق چوبی، یک سایبان مستحکم و کاربردی محسوب می‌شود. از این سازه سیمانی به راحتی می‌توانید در هر شرایط آب و هوایی استفاده کنید. ساخت آلاچیق با سیمان در فضاهایی همچون خانه، باغ، کافه، رستوران، فضای سبز اماکن عمومی و گردشگری کاربرد دارد. 

به همین منظور ما در این مقاله نحوه ساخت و نگهداری این سازه سیمانی پرطرفدار به طور کامل توضیح دادیم. همچنین می‌توانید مزایا و معایب ساخت آن را در ادامه مقاله مطالعه کنید. به نظر شما آلاچیق‌های سیمانی برای کدام فضا مناسب‌تر هستند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.