آغاز تا پایان رنگ آمیزی درب ورودی

در ورودی آبی و قهوه ای با پنجره شیشه ای

شاید در نظر دارید نمای بیرونی خانه خود را تغییر دهید، یا آماده اید که درب ورودی تان را به آن رنگی که دنبالش بودید در آورید. شاید زمان نوسازی رنگ هایی است که طی گذر زمان از رنگ و رو رفته اند. بدون توجه به دلیلتان رنگ آمیزی درب ورودی، راه مؤثر و آسانی برای نوسازی نمای بیرون خانه شما خواهد بود. این پروژه نوسازی می تواند در طی یک روز اجرایی شود و نیاز به هزینه زیادی ندارد. می توان آن را به تنهایی و یا با کمک یک فرد متخصص انجام داد. رنگ آمیزی درب ورودی کاری فصلی است، چون در شرایطی که سرما زیاد باشد نمی توانید درب ها را رنگ کنید؛ همچین نمی توانید زمانی که هوا بسیار گرم است نیز رنگ آمیزی را انجام دهید. چون در این صورت رنگ ممکن است خیلی زود خشک شود و این موضوع احتمال ماندن اثر قلم موی رنگ و غلتک بر روی سطح را افزایش می دهد، بهتر است در دمای معتدل و خنک آن ها را رنگ کنیم. در ادامه می توانید پیشنهاداتی در مورد رنگ آمیزی درب ورودی را مطالعه کنید.

 

تصویری از محوطه ورودی یک خانه با نمای سرمه ای و درب زرد رنگ

از چه نوع رنگی باید استفاده کرد؟

اول اطمینان حاصل کنید که رنگ مخصوص فضای بیرونی انتخاب کرده اید. سپس مشخص کنید که قصد دارید از رنگی با پایه آب یا پایه روغنی استفاده کنید. به خاطر مقاومت و طول عمر زیاد، رنگ های پایه روغنی انتخاب قدیمی رنگ آمیزی درب ها هستند. اما زمان خشک شدن آن ها زیاد است و بوی خوشایندی ندارند. همچنین تمیزکاری بعد از اتمام کار چالش برانگیز است و اگر فردی با تجربه نباشید، اجتناب از ماندن رد قلم مو بر روی سطح بسیار سخت خواهد بود.

رنگ های اپوکسی پلی استر(هیبریدی) پایه آبی بسیار خوبی وجود دارند که مثل نمونه روغنی خود عمل می کنند. برای افرادی که ظاهر رنگ های پایه روغنی و راحتی رنگ های پایه آبی را می پسندند، مناسب است. این صحبت های لیزا مون مدیر اجرایی ارشد شرکت رنگ آمیزی «پِیپِر مون» در مورد جنس رنگ هاست. بیشتر فروشندگان و شرکت ها نوعی از این رنگ ها را تولید می کنند.

در ضمن بنا بر ظاهر مورد نظرتان برای درب، باید درخشندگی مناسبی از رنگ را نیز انتخاب کنید. نوعی جلای براق، که می تواند ساتن، نیمه براق و یا تمام براق باشد، به درب کمک می کند تا در مقابل گرد و خاک و رطوبت بهتر مقاومت کند و همچنین نقطه ی اتکای مناسبی برای نمای بیرونی خانه شما خواهد بود. لیزا مون به افراد کم تجربه تر پیشنهاد می کند تا از رنگ های تمام براق دوری کنند. چرا که اگر کوچکترین ایرادی در رنگ آمیزی و یا خود درب وجود داشته باشد، این نوع رنگ آن ها را بیشتر آشکار می کند.

 

استفاده از رنگ آجری تیره مخصوص فضای بیرونی خانه برای رنگ آمیزی درب

انتخاب نوع رنگ برای درب های فلزی و فایبر گلاس

موری که صاحب شرکت رنگ آمیزی «تکست بوک» در لِیک وود، اوهایو است، می گوید: جنس درب می تواند مشخص کننده نوع رنگ مورد نیاز و یا لزوم استفاده از آستر باشد. هر چه سطح درب صاف‌تر باشد زمان بیشتری می برد تا بتوان از ماندن اثر قلم‌مو روی آن جلوگیری کرد. فولاد در نور آفتاب به سرعت دما را جذب می کند و همین امر رنگ آمیزی آن در سایه را به یک ضرورت تبدیل می کند. حواستان باشد که در هنگام خرید رنگ از فروشگاه حتما جنس درب خود را با فروشنده در میان بگذارید.

 

تصویری خانه ای با نمای سفید و درب ورودی با رنگ زردی متضاد رنگ نما

چه رنگی باید انتخاب شود؟

رنگ نو درب خانه شما می تواند در تناسب با رنگ بقیه اجزا خانه و یا به عنوان نقطه اتکایی برای رنگارنگ تر کردن نما مورد استفاده قرار بگیرد. رِی اُریست صاحب شرکت R&J در کریستال لِیک، النیز می گوید: ما با افزایش تعداد مشتریانی که تمایل دارند انتخاب های جدیدی داشته باشند و رنگ های روشن تری برگزینند روبه رو هستیم.به عقیده موری: در هنگام انتخاب رنگ برای درب ورودی در نظر گرفتن تمام رنگ های گوشه کنار خانه اهمیت زیادی دارد. سقف، گوشه ها، آجرها و حتی پوشش گیاهی همگی در گزینش رنگ مناسبی برای درب ورودی شما موثر هستند. اگر باز هم نتوانستید رنگی مناسب انتخاب کنید می توانید از یک مشاور رنگ بخواهید تا در انتخاب به شما کمک کند.

 

تصویری از یک ورودی زیبا با درب به رنگ سبز پاستلی و پنجره های باریک و بلند اطراف درب

متریال و وسایل

 • روکش های پلاستیکی و روانداز های پارچه ای
 • پارچه ای چسبنده برای پاک کردن خاکه سنباده
 • چسب نواری رنگرزی
 • اسفنج برای تمیز کردن درب
 • مواد شوینده کم کف یا صابون ظرفشویی
 • کاردک بتونه کاری
 • سنباده
 • غلتک نازک مناسب برای جلا
 • رنگ
 • آستر، به دنبال آستری باشید که بتوان با غلتک روی آن کار کرد، از فروشنده رنگ بپرسید تا بتوانید نوع مناسبی از آستر را انتخاب کنید
 • پیچ گوشتی، اگر نیاز به کندن درب و یا اتصالات آن برای رنگ آمیزی دارید. اگر قصد تعویض اتصالات درب ورودی تان را داشتید، اکنون وقت مناسبی است.

 

آیا می توان درب ورودی را بدون کندن آن رنگ زد؟

می توانید بدون کندن درب آن را رنگ کنید، اما کندن درب و اتصالات روی رنگ آمیزی تمیز تر تاثیر دارد. اگر تصمیم گرفتید درب را بدون کندن رنگ کنید این کار را در روزی انجام دهید که بتوانید درب را برای چندین ساعت و یا بیشتر باز بگذارید.

 

تصویری از یک درب ورودی که برای هماهنگی با کف چوبی ورودی قهوه ای رنگ شده است

چگونه درب ورودی را رنگ کنیم؟

1- فضای اطراف درب را با روکش پوشش دهید.

فضای اطراف درب را توسط روکش پلاستیکی و روانداز های پارچه ای بپوشانید تا از ریختن قطرات رنگ به روی آن‌ها جلوگیری شود. اوریست می گوید: اگر قصد دارید درب را بدون کندن رنگ کنید سعی کنید این کار را در روزی خشک و زمانی که نور آفتاب مستقیم به درب نمی تابد انجام دهید. اگر قصد دارید درب را بکنید اطمینان حاصل کنید که جایگزینی برای محافظت از منزل خود دارید.

2- درب را آماده کنید.

حتی الامکان اتصالات درب را جدا کنید، یا تمامی اتصالات و شیشه ها را به وسیله ی نوار چسب نقاشی بپوشانید. از یک اسفنج و مایع پاک کننده ی کم کف و یا صابون ظرفشویی و آب استفاده کنید تا سطح در را کاملا تمیز کنید و به خوبی آبکشی و خشک نمایید. از یک کاردک بتونه کاری استفاده کنید تا به آرامی رنگ موجود بر روی درب را بردارید و سپس با استفاده از یک سنباده باقیمانده رنگ و جلا را تمیز کنید. سپس با یک پارچه آن را پاک کنید تا هر گونه گرد سنباده از روی آن پاک شود.

3- درب را بتونه کاری کنید.

توسط یک غلتک بتونه را روی تمام سطح درب بکشید. به جای کشیدن یک لایه ی کلفت از چندین لایه ی نازک استفاده کنید. طبق گفته های مون، این کار باعث می شود بتونه ها زودتر خشک شوند و رنگ را بهتر جذب نمایند.

4- درب را تکه تکه رنگ کنید.

وقتی بتونه ها خشک شدند زمان رنگ آمیزی است. در مرحله نخست از بخش های خط دار شروع کنید و با استفاده از یک قلم موی زاویه دار تمامی گوشه های این خطوط  را خوب رنگ کنید. سپس می توانید از یک غلتک برای رنگ کردن قسمت های صاف استفاده کنید و با استفاده از یک قلم مو تمامی قطرات رنگ پاشیده را پخش کنید. سپس برای رنگ زدن سطوح صاف درب از یک غلتک کمک بگیرید تا رنگ ها به سرعت روی سطح بپاشید و آن را با یک قلم مو مرتب نمایید تا اطمینان حاصل کنید که یک لایه از رنگ روی تمام نقاط درب را پوشانده باشد.

5- به رنگ زمان دهید تا کاملا خشک شود.

به احتمال زیاد نیاز است که بر روی درب ورودی حداقل دو لایه رنگ زده شود. قبل از پاشیدن لایه ی دوم رنگ، از روی قوطی رنگ زمان حدودی خشک شدن را بخوانید. اگر درب را بر روی لولا نگه داشتید مطمئن شوید که درب برای ساعات طولانی باز خواهد ماند. این کار باعث می شود از چسبیدن درب به قاب و لولا ها جلوگیری شود.

6- درب و اتصالات را دوباره نصب کنید.

زمانی که درب کاملا خشک شد اتصالات را دوباره نصب کنید و نوار چسب های نقاشی را بکنید. اگر درب را نیز کنده بودید آن را دوباره نصب کنید.

 

تصویر طراحی یک درب زیبای نارنجی که توسط یک متخصص رنگ آمیزی شده است

همکاری با یک متخصص

رنگ آمیزی درب ورودی پروژه ای است که خود صاحبخانه ها می توانند در طی یک آخر هفته آن را انجام دهند. اما کمک گرفتن از یک فرد متخصص همیشه یک گزینه ی مناسب است به خصوص اگر این کار جزو یک پروژه خانه بزرگ باشد. با این که بعضی از متخصصان درب را توسط قلم مو رنگ می کنند دیگران ممکن است از ابزار های رنگ آمیزی استفاده کنند تا کار بی نقص تری تحویل دهند.

 

تصویر ورودی خانه ای با دیوار های گلی و درب چوبی به رنگ آبی

پیشنهاداتی برای رنگ آمیزی درب ورودی

 • زمانی رنگ بزنید که نه زیاد گرم است نه زیاد سرد و نه زیاد آفتابی است.
 • از قلم مو و غلتک با کیفیت استفاده کنید.
 • برای آماده سازی درب و فضاهای پیرامون وقت بگذارید.
 • از وسط درب رنگ کردن را آغاز کنید و به گوشه ها بروید و از قلم مو و غلتک استفاده کنید تا بتوانید رنگی یکدست داشته باشید.
 • به جای استفاده از لایه های ضخیم برای رنگ و بتونه از تعداد زیادی لایه های نازک تر استفاده کنید تا اثر قلم مو روی درب نماند.
 • اطمینان حاصل کنید که قبل از خشک شدن رنگ یک لایه ی کامل بر روی درب پاشیده باشید تا رنگی یکدست حاصل شود.
 • زمانی زیادی را برای خشک شدن در نظر بگیرید.
 • اگر نتیجه مطلوبی نگرفتید به خودتان سخت نگیرید، سنباده هر مشکلی را حل می کند.

 

درب ورودی سبزآبی رنگ خانه ای به پلاک 1309

پیشنهاد شما برای رنگ آمیزی درب ورودی چیست؟ چه رنگ هایی را ترجیح می دهید؟ تصاویر و نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.