همه چیز درباره آشپزخانه ال شکل (L)؛ طراحی، دکوراسیون، کابینت و …

آشپزخانه ال با کابینت های مات سبز تیره، صفحه رویی سفید، میز مشکی و دو صندلی طوسی با چراغ های آویز

قلب تپنده‌ی خانه را به چه شکل طراحی کنیم؟! طراحی آشپزخانه به شکل‌های مختلفی مانند خطی، بسته، U شکل و … انجام می‌شود. یکی از متداول‌ترین شیوه‌ها در طراحی آشپزخانه، طراحی به شکل L است. آشپزخانه ال شکل مزایای متعددی دارد که دسترسی راحت به بخش‌های ضروری آشپزخانه مهم‌ترین مزیت آن است. 

اگر به مثلث کاری (اجاق، یخچال و سینک) آشنایی داشته باشید، آشپزخانه L شکل یکی از بهترین طرح‌ها برای دسترسی راحت‌تر به این سه بخش اصلی آشپزخانه است. در طراحی اشپزخانه ال باید به نکات مهمی مانند طول اضلاع، شیوه طراحی کابینت‌ها و نوع چیدمان توجه ویژه‌ای داشته باشید. در ادامه قصد داریم پس از معرفی مفهوم آشپزخانه ال، به بررسی مزایا و معایب و سپس شیوه طراحی آن بپردازیم. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

طراحی آشپزخانه ال شکل چه مزایایی دارد؟

1. مثلث عالی برای کار در آشپزخانه 2. طراحی به شکل باز 3. ورودی‌های چندگانه 4. مناسب برای خانه‌های کوچک


طراحی آشپزخانه ال شکل چه معایبی دارد؟

1. نامناسب برای خانه‌های بزرگ 2. دشوار کردن طراحی کابینت 3. تهویه نامناسب


در طراحی کابینت L شکل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. رنگ کابینت ال شکل 2. جنس کابینت 3. محل قرارگیری کابینت 4. کابینت جزیره

 

آشپزخانه L شکل چیست؟

آشپزخانه ال با کابینت های زغالی، کفپوش چوبی، جزیره سفید و سه چراغ آویز حبابی بالای جزیره

در یک تعریف ساده، به آشپزخانه‌ای که به شکل حرف L انگلیسی طراحی شده باشد، اشپزخانه ال شکل می‌گویند. هدف از طراحی آشپزخانه به شکل ال این بود که در خانه‌های کوچک که فضای نشیمن و آشپزخانه خیلی به هم نزدیک است بتوان فضای پخت و پز را از سایر بخش‌ها جدا کرد و در عین حال، فضای زیادی برای آن صرف نکرد. 

در معماری خانه‌های جدید از این شیوه برای طراحی آشپزخانه استفاده می‌شود تا کنجِ خانه‌ها که در بیشتر مواقع به عنوان بخش پرت نقشه محسوب می‌شود به مکانی با بهترین کاربرد تبدیل شود. طراحی به شکل L هم فضای کمی را اشغال می‌کند و هم با چیدمان درست می‌تواند فضایی ایده‌آل در خانه به وجود بیاورد که اهالی خانه در نزدیکی آن دور هم جمع شده و غذا میل کنند. 

 

مزایای آشپزخانه ال 

آشپزخانه ال با کابینت ها و میز و صندلی های غذاخوری سفید، کفپوش چوبی و چراغ های آویز مشکی

در این بخش قصد داریم مزایای آشپزخانه L شکل را معرفی کنیم که عبارت است از: 

 • مثلث عالی برای کار در آشپزخانه: آشپزخانه‌ی ال شکل، بهترین موقعیت برای ایجاد مثلث کاری بهینه را دارد. به راحتی می‌توانید روی هر کدام از اضلاع این L بخش‌های اصلی آشپزخانه (اجاق، سینک و یخچال) را قرار بدهید و به دلیل شکل معماری آشپزخانه دسترسی به این سه راحت‌تر می‌شود. 

 

آشپزخانه ال با طراحی باز، کابینت های سفید، کفپوش پارکت و سه چراغ آویز طلایی بالای اپن

 • طراحی به شکل باز: طراحی پلان آشپزخانه به شکل باز و یا بدون اپن، یکی دیگر از مزیت‌های اشپزخانه‌های ال شکل است. به بیان ساده، در آشپزخانه‌ بدون اپن، ارتباط بین نشیمن و آشپزخانه به راحتی برقرار می‌شود و اهل خانه می‌توانند همزمان با حضور در آشپزخانه در دورهمی خانوادگی هم حضور داشته باشد. 
 • ورودی‌های چندگانه: همانطور که از شکل L مشخص است، حداقل دو مسیر برای ورود به آشپزخانه‌های ال شکل وجود دارد. اگر میز یا جزیره‌ای در وسط آشپزخانه قرار ندهید، ورودی‌های آشپزخانه بیشتر می‌شود و به راحتی به تمام بخش‌های آن دسترسی خواهید داشت. 

 

آشپزخانه ال برای خانه های کوچک با کابینت و میز و صندل های سفید، صفحه رویی کابینت و میز چوبی و کفپوش سرامیک طرح چوب

 • مناسب برای خانه‌های کوچک: طراحی آشپزخانه کوچک به شکل L به ویژه برای خانه‌هایی که متراژ کمی دارند، بسیار مناسب است. آشپزخانه ال شکل فضای کمتری را در نقشه اشغال می‌کند و به همین دلیل امروز در بسیاری از واحدهای آپارتمانی دولتی هم از این مدل طراحی استفاده می‌شود. 

 

معایب آشپزخانه L شکل

آشپزخانه ال با کابینت های سفید، جزیره خاکستری، کفپوش چوبی و چهار پایه های سفید

آشپزخانه‌های ال شکل با تمام مزایای هیجان‌انگیز خود، معایبی هم دارند که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. معایب آشپزخانه L شکل عبارت است از: 

 • نامناسب برای خانه‌های بزرگ: استفاده از آشپزخانه ال در خانه‌های با متراژ بالا عملا کار غیر ممکنی است. اگر بخواهید چنین نقشه‌ای برای آشپزخانه در نظر بگیرید باید بخش بزرگی از خانه را به آشپزخانه اختصاص بدهید که اصلا زیبا نیست. 

 

آشپزخانه ال با کابینت های سفید، کاشی بین کابینتی طوسی، کفپوش رنگ چوب و ظروف پخت و پز آویز از سقف

 • دشوار کردن طراحی کابینت: طراحی کابینت برای آشپزخانه‌هایی که به شکل L ساخته شده‌اند، کار نسبتا دشواری است. نجارها و سازندگان کابینت ترجیح می‌دهند انواع کابینت‌ها با توجه به طرح آشپزخانه خطی و ال شکل به شکل خطی یا U شکل طراحی کنند که تقارن داشته باشد. اما کابینت‌های L شکل کمی کار طراحی و انتخاب رنگ را دشوار می‌کند.  
 • تهویه نامناسب: آشپزخانه‌هایی که به شکل ال طراحی می‌شود اغلب در یک گوشه از خانه قرار دارند و فقط توسط هود تهویه می‌شوند. در خیلی از مواقع هود توانایی تهویه‌ی آشپزخانه را ندارد. یکی دیگر از معایب طراحی آشپزخانه ال این است که هوا نمی‌تواند به خوبی در آن جریان پیدا کند. 

 

انواع آشپزخانه ال شکل 

آشپزخانه ال با کابینت های سفید و رنگ چوب، پنجره بزرگ مربعی و چراغ های سقفی

آشپزخانه‌های L شکل خود به دو دسته‌ی مجزا تقسیم می‌شوند که طراحی و چیدمان هر کدام متفاوت است. این دو دسته عبارت است از: 

 

آشپزخانه ال با طول اضلاع متفاوت، کابینت های سفید و طوسی و نور مخفی زیر کابینت

 • آشپزخانه L شکل با طول اضلاع متفاوت: اگر یکی از ضلع‌های آشپزخانه ال شکل ما بزرگتر از دیگری باشد، دکوراسیون آشپزخانه متفاوت خواهد بود. در این مواقع پیشنهاد می‌شود، روی سطح بزرگتر سینک ظرفشویی، مایکروویو و ظروف آشپزخانه قرار داده شود و روی ضلع کوچکتر، اجاق و یخچال قرار داده شود. 

 

آشپزخانه ال با کابینت های سفید، صفحه رویی کابینت رنگ چوب، پنجره مستطیلی و نورپردازی هالوژنی

 • آشپزخانه L شکل با طول اضلاع یکسان: اگر دو ضلع آشپزخانه L شکل یک اندازه داشته باشند، دکوراسیون آن هم متفاوت خواهد بود. در چنین وضعیتی قرار دادن یخچال، اجاق گاز و انواع سینک روی هرکدام از ضلع‌ها امکان‌پذیر است و ارتباط مستقیمی با سایر المان‌های محیطی مانند ستون، محل نشیمن، پنجره‌ها و ورودی خانه دارد. 

 

طراحی کابینت آشپزخانه L

آشپزخانه ال با کابینت های کرم و رنگ چوب، بین کابینتی مرمر سفید و نور مخفی

یکی از چالش‌هایی که در ساخت آشپزخانه L شکل مطرح می‌شود، کابینت است. طراحی کابینت آشپزخانه ال شکل باید با دقت و رعایت اصولی انجام شود. در ادامه نکات مهم در طراحی کابینت ال شکل را بیان می‌کنیم. 

 

آشپزخانه ال با بین کابینتی آینه ای طلایی، کابینت های سفید و یخچال و گاز و فر نقره ای

 • رنگ کابینت ال شکل: در انتخاب رنگ برای کابینت‌های ال شکل، دو شیوه را می‌توانید اتخاذ کنید؛ همرنگ بودن دو تکه‌ی کابینت و رنگ‌های متضاد برای دو تکه. می‌توانید رنگ روشنی برای هر دو تکه‌ی کابینت انتخاب کنید؛ رنگ‌های سفید، نقره‌ای و کرم انتخاب‌های خوبی هستند. همچنین می‌توانید بدنه کابینت را به رنگ روشن ولی درب و دستگیره‌ها را به رنگ تیره انتخاب کنید. 

 

آشپزخانه ال با کابینت ها و جزیره سفید، کفپوش چوبی و چراغ های مخفی و آویز

 • جنس کابینت: برای انتخاب کابینت برای آشپزخانه L شکل می‌توانید از کابینت‌های با جنس‌های مختلف استفاده کنید. کابینت‌های ملامینه، کابینت MDF یا هایگلاس از متداول‌ترین جنس کابینت در بازار هستند. این کابینت‌ها اغلب در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند و در رنگ و طرح‌های مختلفی هم به بازار عرضه شده‌اند. 

 

آشپزخانه ال با کابینت سفید، کفپوش چوبی رنگ روشن و بین کابینتی طوسی روشن

 • محل قرارگیری کابینت: طراحی کابینت ال جدید و محل قرارگیری آن در آشپزخانه، یکی از دشوارترین تصمیماتی‌ست که باید بگیرید. می‌توانید کابینت‌ها را فقط روی یکی از ضلع‌های آشپزخانه L شکل قرار بدهید و ضلع دیگر را برای پنجره یا قفسه‌ی ظروف در نظر بگیرید. 

 

آشپزخانه ال با کابینت ها و جزیره سفید، قفسه های دکوری با نور مخفی و لوسترهای خطی آویز بالای جزیره

 • کابینت جزیره: یکی دیگر از پایه‌های اصلی آشپزخانه L شکل، طراحی جزیره است. در طراحی کابینت آشپزخانه ال شکل یکی از مهم‌ترین کارها، ساخت کابینت جزیره آشپزخانه است. می‌توان این کابینت را به عنوان میز کار آشپزخانه در نظر گرفت اما باید توجه داشت که این جزیره باید از نظر طراحی و شکل ظاهری با کابینت‌های دیگر هماهنگی داشته باشد. 

 

دکوراسیون آشپزخانه L شکل 

آشپزخانه ال با کابینت های طوسی، جزیره سفید، چهارپایه های مشکی و نورپردازی هالوژنی

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های ال شکل، روش‌های متعددی وجود دارد. می‌توان از لوازم مختلفی برای چیدمان آشپزخانه استفاده کرد. در این بخش علاوه بر شیوه‌های چیدمان آشپزخانه L شکل، برخی از لوازم جذاب برای این مدل از آشپزخانه‌ها را معرفی می‌کنیم. 

 

آشپزخانه ال به سبک مدرن با کابینت ها و جزیره سفید، کفپوش چوبی، پهارپایه های چوبی و چراغ های آویز طلایی

 • دکوراسیون مدرن برای آشپزخانه L: در این شیوه از یک میز جزیره‌ای به عنوان میز کار استفاده می‌شود و اغلب رنگ‌های ملایم و شفاف برای دکوراسیون آشپزخانه مدرن به کار برده می‌شود. در طراحی آشپزخانه شیک و مدرن، رنگ کابینت‌ها در بخش دستگیره و درب ممکن با بدنه آنها تفاوت داشته باشد ولی رنگ لوازم موجود در آشپزخانه در طیف رنگی کابینت‌ها انتخاب می‌شود. 

 

آشپزخانه ال به سبک اسکاندیناوی با کابینت سبز رنگ، بین کابینتی قرمز و نور مخفی زیر کابینت

 • دکوراسیون اسکاندیناوی برای آشپزخانه L: در طراحی آشپزخانه به شیوه اسکاندیناوی از کابینت‌ها در بالا و پایین سینک ظرفشویی استفاده می‌شود. یک کابینت بلند که محل قرارگیری مایکروفر یا یخچال است از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. در سبک اسکاندیناوی اغلب از رنگ‌های روشن مانند سفید و کرم برای کابینت‌ها و لوازم آشپزخانه استفاده می‌شود. 

 

آشپزخانه ال به سبک مینیمال با کابینت های سفید، صفحه رویی کابینت و بین کابینتی مشکی با کفپوش چوبی رنگ روشن

 • سبک مینیمال برای آشپزخانه L: آشپزخانه‌های مینیمال از ساده‌ترین رنگ‌ها و طرح‌ها برای تزیین بهره می‌برند. در دکوراسیون آشپزخانه‌ مینیمال اغلب از یک رنگ برای کابینت استفاده می‌شود و این رنگ با لوازم آشپزخانه مانند یخچال هماهنگی دارد. همچنین استفاده از رنگ‌های تیره در سبک دکوراسیون مینیمال مرسوم است. 

 

آشپزخانه ال با جزیره به رنگ سرمه‌ای و صفحه رویی سفید، دیوارپوش چوبی، سه پنجره مستطیلی و چراغ های آویز

 • استفاده از جزیره: طراحی دکوراسیون آشپزخانه L شکل با میز جزیره‌ای گره خورده است. در واقع نمی‌توان آشپزخانه‌ای را به شکل ال طراحی کرد و میز جزیره‌ای برای آن متصور نبود. قرار دادن جزیره برای چنین آشپزخانه‌هایی فضای کار را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود کسی که در آشپزخانه مشغول است رو به مهمانان و اهالی خانه کار کند. 

 

آشپزخانه ال با کابینت های سفید و رنگ چوب، نورپردازی مخفی و میز غذاخوری گرد به همراه صندلی های چوبی

 • استفاده از میز و صندلی ناهارخوری: یکی دیگر از انتخاب‌ها در دکوراسیون آشپزخانه L استفاده از میز و صندلی ناهارخوری است. البته این میز و صندلی نمی‌تواند خیلی بزرگ باشد چون ممکن است ورودی‌های آشپزخانه را محدود کند. بنابراین در بیشتر مواقع از میز ناهارخوری کوچک و حداکثر 4 نفره استفاده می‌شود. 

 

آشپزخانه ال با نورپردازی مخفی و نقطه ای، کابینت های سفید، جزیره سفید با صفحه سنگی و چوبی و چهارپایه های مشکی

 • نورپردازی آشپزخانه ال شکل: یکی از چالش‌های طراحی در آشپزخانه‌های به شکل L، نورپردازی آن است. به دلیل وجود کابینت، ممکن است بخش‌های زیادی از آشپزخانه کم‌نور باشد. به همین دلیل بهتر است علاوه بر چراغ‌های آویز یا لوستر آشپزخانه از نوارهای LED برای نوردهی به زیر یا داخل کابینت‌ها هم استفاده شود. 

 

جمع‌بندی: قدم به قدم طراحی آشپزخانه به شکل L

آشپزخانه ال با کابینت های سفید، کفپوش و بین کابینتی سرامیکی طرح چوب و میز دیواری سفید و دو صندلی چوبی

نقشه‌ی آشپزخانه با توجه به نقشه‌ی کلی ساختمان کشیده می‌شود. طراحی آشپزخانه به شکل L یکی از هوشمندانه‌ترین انتخاب‌ها برای خانه‌های کوچک است. امروزه طراحی بسیاری از خانه‌ها با آشپزخانه ال شکل انجام می‌شود چون هم فضای کمتری اشغال می‌کند و هم سطح دسترسی به لوازم ضروری آشپزخانه بیشتر خواهد بود.

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین نکات در طراحی آشپزخانه ال شکل را بیان کرده و مزایای و معایب این شکل از طراحی را بررسی کنیم. نظر شما درباره آشپزخانه L شکل چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.