آشنایی کامل با مبل پاپاسان و اطلاعاتی که اگر بدانید خرید بهتری خواهید داشت

مبل پاپاسن چوبی کنار گلدان های گل و دیوار آجری به همراه پاف کنفی

سرویس‌های مبلمان در اکثر منازل با وجود راحتی و زیبایی که دارند ممکن است برای نشستن و استراحت کردن برای طولانی مدت مناسب نباشند. برای مثال ممکن است بخواهید برای مدتی بیش از 2 ساعت بر روی مبلمان منزل خود بنشینید و مشغول امورات شخصی خود شوید، در این صورت حتما دچار خستگی و یا کمردرد خواهید شد.

علت آن هم این است که سازندگان سرویس‌های مبلمان راحتی آن‌ها را به گونه‌ای می‌سازند که برای پذیرایی از مهمان و یا برگزاری دورهمی‌های خانوادگی نیز مناسب باشند و فقط به جنبه‌ی راحتی آن نپرداخته‌اند. از این رو ممکن است به حداقل یک مبل تک نفره احتیاج داشته باشید که علاوه‌بر زیبایی تا حد زیادی راحت باشد و شما بتوانید ساعت‌ها بر روی آن بنشینید و مشغول انجام کارهای خود شوید.

یکی از این انواع مبل‌ها، مبل پاپاسان است. مبل پاپاسان به این صورت است که از یک پایه‌ی گرد از جنس چوب، حصیر و یا فلز ساخته شده که بر روی آن یک نشیمن کاسه‌ای قرار می‌گیرد. برای‌ آشنایی بیشتر با این نوع مبل در ادامه با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول:

مبل پاپاسان در چه مدل‌های دیگری تولید می‌شود؟

مبل پاپاسان را با در نظر گرفتن ساختار و فرم کلی در انواع مختلفی نیز طراحی کرده‌اند. 1- ماماسان 2- مبل پاپاسان برای کودکان 3- مبل پاپاسان گل مانند 4- پاپاسان بافتنی 5- پاپاسان گارزا مارفا 6- پاپاسان گهواره‌ای 7- پاپاسان خورشیدی.


ویژگی های مبل پاپاسان گهواره‌ای چیست؟

مبل پاپاسان گهواره‌ای فاقد پایه است و کاسه‌ی نشیمن آن به شکل یک نیم دایره بر روی زمین قرار می‌گیرد. در اکثر موارد قالب این مدل مبل را از جنس چوب می‌سازند که وزن کمتر و استحکام مناسبی برای حرکت گهواره‌ای داشته باشد. برای نشیمن این مدل پاپاسان از تشک‌های ضخیم استفاده می‌شود.


مبل پاپاسان دارای چه ویژگی‌هایی است؟

1- راحتی: اولین و مهم‌ترین ویژگی این نوع مبل راحتی آن است. می‌توان این نوع مبل را به عنوان مبل راحتی در کنار سایر سرویس‌های مبلمان خانه ست کرد. 2- تطبیق پذیری: پاپاسان را می‌توان با به کارگیری خلاقیت در هر شکل و طرح و رنگ و حتی با هر متریالی که مد نظرتان است، ساخت. 3- استقامت: در صورت استفاده صحیح از این نوع مبل به راحتی می‌‌توانید ساعات طولانی را روی آن سپری کنید و خیالتان از بابت استقامت این نوع مبل راحت باشد.


برای انتخاب کوسن مبل پاپاسان به چه نکاتی توجه کنیم؟

 برای این نوع مبل‌ها بهتر است از کوسن‌های کوچک و کم حجم استفاده کنید. زیرا مبل پاپاسان خود فضای بزرگی را اشغال می‌کند و حالت شلوغی به فضای خانه شما می‌دهد. در صورتی که پارچه و یا نشیمن مبل شما ساده است، بهتر است از کوسن‌های شلوغ با رنگ‌های متضاد و جذاب استفاده کنید. اما اگر نشیمن و تشک مبل شما شلوغ و رنگی است بهتر است از کوسن‌های ساده با رنگ‌های خنثی بهره ببرید. 

 

تاریخچه مبل پاپاسان

تصویری از یک مبل پاپاسان سفید با پاف ست آن کنار گلدان گل

با وجود اینکه به طور دقیق نمی‌توان گفت که مبل پاپاسان برای نخستین بار در کدام کشور ساخته شده است اما با این حال با تقریب خوبی می‌توان گفت که منشا اولیه آن به کشور فیلیپین مربوط است. اما برخی از افراد معتقد هستند که این مبل از تایلند، کره و یا ژاپن منشا گرفته است. برخی نیز معتقد هستند که مبل پاپاسان در جنوب شرقی آسیا برای نخستین بار ساخته شد. آسیایی‌ها به آن مبل راتان می‌گفتند که در طی جنگ‌های جهانی آمریکایی‌ها آن را مبل پاپاسان نامیدند. پاپاسان نیز یک کلمه ژاپنی به معنای تکریم پدر است که بسیار جالب به نظر می‌رسد. مبل پاپاسان پس از جنگ جهانی دوم در دنیای غرب بسیار مورد توجه قرار گرفت و آن را به عنوان نمادی از طراحی مبلمان در دهه 70 می‌دانند. اکنون نیز دوباره طراحان به دلیل کارایی و راحتی، ساخت این نوع مبل را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در واقع در دنیای مد و دکوراسیون داخلی این قبیل اتفاقات اصلا بعید نیست و طراحان دائما به دنبال این هستند که مدل‌هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت را بازسازی و از آن‌ها استفاده کنند.

 

انواع مبل پاپاسان

تصویر یک مبل پاپاسان چوبی با تشکچه سفید کنار کاکتوسی بلند

مبل پاپاسان را با در نظر گرفتن ساختار و فرم کلی در انواع مختلفی نیز طراحی کرده‌اند. این تغییرات شامل ابعاد گوناگون و متریال به کار رفته در مبل پاپاسان است و حتی در نوع کاربری آن نیز تغییراتی لحاظ شده ‌است.

 

ماماسان

مبل پاپاسان چند نفره با نشیمنگاه سفید، یک درختر روی آن و دو گربه در اطراف آن

برخی از طراحان خلاقیت بیشتری برای ساخت مبل پاپاسان به کار گرفته‌اند و پاپاسان چندنفره یا همان ماماسان را نیز طراحی کردند. به این صورت که نشیمن این مبل به جای حالت گرد و کاسه‌ای، حالت بیضی و کاسه‌ای دارد. بنابراین می‌توان سرویس مبلمان ماماسان را نیز برای فضاهای باز و حیاط به عنوان یک گزینه کاربردی در نظر گرفت. می‌توان مبل ماماسان یا پاپاسان را به صورت تاب نیز طراحی کرد و در فضای داخل یا بیرون خانه آویزان کرد. همچنین می‌توان این مبل را به شیوه‌ای طراحی کرد که حالتی کاسه‌ای و مثلثی داشته باشد که بتوان آن را در کنج خانه یا اتاق تعبیه کرد و آن فضا را به فضایی دنج برای استراحت تبدیل کرد.

 

مبل پاپاسان برای کودکان

تصویر یک مبل پاپاسان چوبی مخصوص کودکان کنار گلدان سفید آویز

مبل پاپاسان را می‌توان برای کودکان نیز طراحی کرد. به این صورت که کاسه نشیمن را می‌توان کمی کوچکتر ساخت. همچنین می‌توان برای جذاب‌تر کردن این نوع مبل برای کودکان از رنگ‌های شاد در قسمت نشیمن آن استفاده کرد و یا حتی آن را به صورت تاب درست کرد.

 

مبل پاپاسان گل مانند

یک مبل پاپاسان به شکل گل با یک تشک برای قسمت نشیمن صندلی به رنگ کرم

از دیگر ایده‌های جالب و مدرن در تولید مبل پاپاسان این است که نشیمن آن را شبیه به گل می‌سازند. اما این نوع پاپاسان بیشتر جنبه‌ی دکوری دارد و به اندازه مدل‌های گرد و کاسه‌ای مبل پاپاسان راحت نیست.

 

پاپاسان بافتنی

تصویر یک مبل پاپاسان با فریم چوبی و کاسه نشیمن بافتنی با کوسن مشکی

می‌توان نشیمن مبل پاپاسان را به جای تشک و یا هر متریال دیگر از جنس طناب یا کنف ساخت و چیزی شبیه به سبک بوهو تولید کرد. به این ترتیب که طناب یا کنف را به هم می‌بافند و در قسمت نشیمن تعبیه می‌کنند. اما این مدل ممکن است راحتی چندانی نداشته باشد.

 

پاپاسان گارزا مارفا

مبل پاپاسان با روکش چرم قهوه ای رنگ، پایه فلزی و کنسول چوبی

این نوع مبل پاپاسان بیشتر حالت صندلی دارد و دارای چهار پایه بر روی زمین و یک نشیمن کاسه‌ای و گرد است.

 

پاپاسان گهواره‌ای

یک صندلی پاپاسان مدل گهواره ای از جنس چوب با تشکچه سفید رنگ

یکی از جالب‌ترین ایده‌هایی که در طراحی پاپاسان تا کنون اجرا شده مدل گهواره‌ای آن است. مبل پاپاسان گهواره‌ای فاقد پایه است و کاسه‌ی نشیمن آن به شکل یک نیم دایره بر روی زمین قرار می‌گیرد. در اکثر موارد قالب این مدل مبل را از جنس چوب می‌سازند که وزن کمتر و استحکام مناسبی برای حرکت گهواره‌ای داشته باشد. برای نشیمن این مدل پاپاسان از تشک‌های ضخیم استفاده می‌شود.

 

پاپاسان خورشیدی

پاپاسان خورشیدی در کنار گلدان‌های گل آپارتمانی کنار پنجره در یک اتاق

این نوع مبل پاپاسان با وجود طراحی بسیار جذابی که دارد اما از راحتی چندانی برخوردار نیست. مدل پاپاسان خورشیدی به گونه‌ای است که قسمت مرکزی آن حالت کاسه‌ای و گرد و کوچک دارد و قسمت محیطی این کاسه که بر روی زمین و به عنوان پایه مبل در نظر گرفته می‌شود به شکل کتابخانه با شلف‌های موازی و باریک ساخته شده است.

 

ویژگی‌های مبل پاپاسان

راحتی

تصویر یک پاپاسان چوبی با تشکچه سفید و کوسن شکل ماه و شال مبل خاکستری

اولین و مهم‌ترین ویژگی این نوع مبل راحتی آن است. می‌توان این نوع مبل را به عنوان مبل راحتی در کنار سایر سرویس‌های مبلمان خانه ست کرد. همچنین می‌توانید قسمتی از اتاقتان را برای قرار دادن این نوع مبل در نظر بگیرید تا بتوانید ساعاتی از روز را در جایی راحت به مطالعه و یا نوشیدن نوشیدنی دلخواهتان بپردازید. همچنین می‌توانید مبل پاپاسان را در فضاهای باز مثل کنار استخر، داخل باغ و یا حیاط قرار دهید.

 

تطبیق‌پذیری

مبل پاپاسان در کنار یک گلدان، میز چوبی، تابلوهای دیواری و یک نردبان

پاپاسان را می‌توان با به کارگیری خلاقیت در هر شکل و طرح و رنگ و حتی با هر متریالی که مد نظرتان است، ساخت. از این رو می‌توانید آن را با هر فضایی و با هر دکوراسیونی تطبیق دهید. همچنین می‌توانید نشیمن آن را در هر سایز و اندازه‌ای که می‌خواهید بسازید. مثلا می‌توانید نشیمن آن را به گونه‌ای طراحی کنید که بتوانید روی آن چرت بزنید.

 

استقامت

مبل پاپاسان در اتاقی با دراور و میز و شلف سه طبقه با چند گلدان گل

هنگام استفاده از مبل پاپاسان به دلیل گرد بودن نشیمن ممکن است کمی احساس عدم تعادل کنید. اما باید بگوییم که طرز استفاده صحیح از آن این است که در قسمت وسط مبل بنشینید و بیشتر وزن خود را در لبه‌های آن قرار ندهید. زیرا به دلیل گرد بودن نشیمن در تمام انواع پاپاسان‌ها این بی‌تعادلی ممکن است به‌ وجود آید. در صورت استفاده صحیح از این نوع مبل به راحتی می‌‌توانید ساعات طولانی را روی آن سپری کنید و خیالتان از بابت استقامت این نوع مبل راحت باشد.

 

مزایا و معایب مبل پاپاسان

پاپاسانی قهوه ای با کوسن نارنجی کنار دیوار شیشه ای و آباژور مشکی پایه بلند

از مهم‌ترین مزایای این نوع مبل، راحتی بی‌اندازه آن است. از دیگر مزایای آن می‌توان به خاص بودن آن در کنار سایر دکوراسیون خانه اشاره کرد. همچنین مبل‌های پاپاسان هرگز قدیمی و یا از مد افتاده نمی‌شوند و شما می‌توانید هر زمان که خسته شدید از کوسن‌های متفاوت بر روی آن استفاده کنید و یا تشک آن را تغییر دهید. اما از معایب این نوع مبل می‌توان به این موارد اشاره کرد که مبل پاپاسان بسیار گران است. همچنین بسیار سنگین است و فضای زیادی را اشغال می‌کند. بنابراین در صورتی که فضای کافی در اتاق یا خانه خود ندارید، بهتر است از خرید این مدل مبل صرف نظر کنید. همچنین این نوع مبل را نمی‌توان زیر باران گذاشت زیرا متریال به کار رفته در آن اگر چوب و پارچه باشد، قطعا خراب می‌شود. علت گران بودن پاپاسان این است که متریال بسیار زیاد و گرانی در تولید آن به کار گرفته می‌شود. همچنین طراحی و تولید آن نسبت به مبلمان‌های مکعبی و معمولی زمان بیشتری می‌برد. از طرفی متقاضی این نوع مبل به دلیل خاص بودن نسبت به انواع معمولی مبلمان کمتر است. به همین دلیل قیمت بیشتری نسبت به سایر انواع مبل‌ها دارد.

 

برای خرید این مبل به چه نکاتی توجه کنیم؟

پاپاسان چوبی با کوسن و شال مبل آجری در اتاقی به سبک بوهو

برای خرید مبل پاپاسان در ابتدا باید توجه داشته باشیم که چه کاربردی قرار است برای ما داشته باشد. برای مثال اگر برای فضای باز می‌‌خواهید این مبل را خریداری کنید، بهتر است در مورد متریال به کار رفته در آن توجه کافی داشته باشید. زیرا مبلی که در فضای باز استفاده می‌شود، در معرض مستقیم نور خورشید و نیز در معرض بارش باران یا برف قرار می‌گیرد. از این‌رو باید نوعی از مبل پاپاسان را انتخاب کنید که در برابر این موارد استحکام کافی را داشته باشد.

 

مبل پاپاسان چوبی با یک کوسن طرح برگ انجیری و تابلوی دیواری با طرح پر

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کنید این است که فضایی که برای قرار دادن آن باید در نظر بگیرید کمی با فاصله‌تر از سایر مبل‌هایتان باشد. زیرا ممکن است باعث شلوغ به نظر رسیدن فضای خانه شما شود. هنگام انتخاب این نوع مبل به سایر لوازم خانه خود دقت کنید و مبل پاپاسانی را انتخاب کنید که هم از لحاظ جنس و هم پارچه با سایر لوازم خانه شما همخوانی داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۱۰ مدل چیدمان صندلی حیاط یا فضای باز را مطالعه فرمایید.

 

میزان راحتی مبل پاپاسان

مبل پاپاسان با تشکچه سبز و کوسن طرحدار کنار میز عسلی گرد با پایه های فلزی

راحتی مبل پاپاسان با توجه به نوعی که انتخاب می‌کنید، تعریف می‌شود. برای مثال صندلی پاپاسان یا مبل پاپاسانی که نشیمن آن از جنس تشک نباشد، مسلما راحتی چندانی نخواهد داشت و بیشتر جنبه دکوری دارد. اما در صورتی که انواعی از آن که تشک‌های پهن و گرد دارند را انتخاب کنید، مطمئن باشید که بسیار راحت خواهند بود و می‌توانید ساعت‌ها روی آن بنشینید بدون اینکه خسته شوید. همچنین در هنگام نشستن بر روی آن‌ها به دلیل داشتن عمق، ممکن است پاهایتان به زمین نرسد. خوشبختانه این ویژگی چیزی از راحتی این مبلمان کم نمی‌کند. اما در صورتی که با توجه به میل خود دوست دارید که هنگام نشستن بر روی آن پاهایتان به زمین برسد، می‌توانید آن را در سایز کوچکتر یا کوتاه‌تر سفارش دهید.

 

مبل پاپاسان چوبی

مبل پاپاسان و پاف ست چوبی با پارچه آجری مخمل کنار آباژور پایه بلند

مبل پاپاسان چوبی دارای قالب و پایه‌ای (در صورت داشتن) از جنس چوب است. از مزیت‌های این نوع مبل این است که به راحتی با لوازم خانه ست می‌شود و در دکوراسیون داخلی جذاب‌تر است. همچنین وزن کمتری نسبت به انواع فلزی دارد. اما برای قرار دادن در فضای باز مناسب نیست و عمر کمتری نسبت به انواع فلزی مبل پاپاسان دارد. اما در مورد انواع پاپاسان‌ها که به صورت صندلی هستند، باید بدانید که علاوه‌بر پایه‌های نشیمن که از جنس چوب هستند، امروزه این مدل صندلی ترند شده و در انواع فضاها اعم از فضاهای کاری و اتاق خواب و یا در آشپزخانه و رستوران‌ها و یا فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد تمام نکاتی که باید برای طراحی رستوران بدانید را مطالعه فرمایید.

 

مبل پاپاسان فلزی

پاپاسانی با فریم فلزی مشکی رنگ و نخ های رنگی روی فرش خالدار رنگی

این نوع مبل بیشتر برای قرار دادن در فضای باز کاربرد دارد. زیرا مبل پاپاسان فلزی از خاصیت ضد زنگ و ضد پوسیدگی برخوردار است. اما از طرفی باید بدانید که مبل پاپاسان فلزی وزن بسیار زیادی دارد و جابجایی آن کمی مشکل است. همچنین از راحتی کمتری نسبت به انواع چوبی آن برخوردار است. اما درست مانند صندلی‌های پاپاسان چوبی، شاهد تعداد زیادی صندلی‌های پاپاسان فلزی در فروشگاه‌های مبل و تجهیزات اداری هستیم. برخی از آن‌ها تنها پایه فلزی دارند و نشیمن آن‌ها بسیار خلاقانه و با پارچه‌های متفاوت در اشکال متفاوت ساخته می‌شود. اما برخی دیگر علاوه‌بر پایه فلزی، نشیمن فلزی نیز دارند که در این صورت بهتر است از تشکچه‌های سیار بر روی آن‌ها استفاده کرد. اگر صندلی پاپاسان شما اینگونه است؛ می‌توانید برای تنوع هر چند مدت یک بار نشیمن‌های سیار را تغییر دهید.

 

اطلاعاتی در مورد کوسن مبل پاپاسان

مبل پاپاسان با پایه فلزی مشکی و کوسن آبی نفتی در فضای باز حیاط

کوسن به عنوان یک اکسسوری کوچک اما بسیار کاربردی در دکوراسیون خانه و در انواع مبلمان‌ها به کار می‌رود. تنها چند عدد کوسن کوچک می‌تواند جلوه‌ای بسیار تازه و تغییرات بزرگ در دکوراسیون خانه یا اتاق ایجاد کند. از کوسن‌ها می‌توان برای مبل‌های پاپاسان نیز استفاده کرد. اما باید توجه داشته باشید که برای این نوع مبل‌ها بهتر است از کوسن‌های کوچک و کم حجم استفاده کنید. زیرا مبل پاپاسان خود فضای بزرگی را اشغال می‌کند و حالت شلوغی به فضای خانه شما می‌دهد، بنابراین اگر از کوسن‌های بزرگ استفاده شود ممکن است مبل به چشم نیاید و یا فضای خانه و دفتر کار شما بسیار شلوغ به نظر برسد. در صورتی که پارچه و یا نشیمن مبل شما ساده است، بهتر است از کوسن‌های شلوغ با رنگ‌های متضاد و جذاب استفاده کنید. اما اگر نشیمن و تشک مبل شما شلوغ و رنگی است بهتر است از کوسن‌های ساده با رنگ‌های خنثی بهره ببرید.

 

سخن پایانی

مبل پاپاسان چوبی با دو میز عسلی چوبی کنار گلدان های شیشه ای آبی تیره

در این مطلب به تمام نکاتی که در مورد مبل‌های پاپاسان لازم است بدانید پرداختیم. با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده و با توجه به بودجه‌ای که به خرید این نوع مبل اختصاص داده‌اید، می‌توانید بهترین تصمیم را برای فضایی که در اختیار دارید بگیرید و از دکوراسیون منزل یا محل کارتان لذت ببرید.

 

تصاویر جذاب مبل پاپاسان