آشنایی کامل با انواع پلان آشپزخانه

پلان خطی آشپزخانه ای مدرن با ترکیب کابینت های ساده و طرحدار و جزیره

چیدمان آشپزخانه از جمله لوازم و فضاهای ذخیره‌سازی، عامل تعیین‌کننده موفقیت آشپزخانه محسوب می شوند. آشپزخانه‌ها در هر شکل و اندازه‌‌ای که باشند، اگر چیدمان مناسبی نداشته باشند، فعالیت شما را مختل خواهند کرد. می‌توانید قبل از نهایی کردن طرح اصلی آشپزخانه از بین پلان‌ها، طرح موردنظر را انتخاب و جوانب مثبت و منفی آن‌ها را بررسی و با توجه به فضای موجود یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید. یک پلان استاندارد، تضمین می‌کند که طرح شما بسیار زیبا و کاربردی باشد. پلان آشپزخانه به عنوان یک راهنمای ایده‌آل عمل می‌کند و به عملکرد بالای شما کمک می‌کند. چیدمان مناسب آشپزخانه فضای زیادی برای ذخیره‌سازی، سازماندهی وسایل آشپزخانه و فضای کافی برای پخت و پز بدون احساس کوچک بودن فضا را ایجاد می‎کند. در ادامه با انواع پلان آشپزخانه بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب:

پلان آشپزخانه ال شکل با کابینت ها و دیوارهای سفید

مثلث کاری در آشپزخانه

در انتخاب پلان مناسب برای آشپزخانه، آنچه اهمیت دارد، رعایت مثلث کاری است. این مثلث شامل محل قرارگیری یخچال، محل قرارگیری سینک ظرفشویی و محل قرارگیری گاز برای پخت و پز است. در واقع این سه رأس مثلث باید به یکدیگر مرتبط باشند تا فعالیت شما در آشپزخانه از جمله پخت و پز یا نظافت راحت‌تر صورت گیرد. قطعا همه چیدمان‌های آشپزخانه نمی‌توانند به طور کامل مثلث کاری را رعایت کنند، اما سعی کنید در پلان مورد نظر این مورد را رعایت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نظافت آسان آشپزخانه با 7 ترفند فوق العاده را مطالعه فرمایید.

پلان ال شکل آشپزخانه ای کلاسیک با کابینت ها و جزیره سفید و سه لوستر آویز

پلان آشپزخانه ال شکل

در بین انواع پلان آشپزخانه، پلان ال، یکی از رایج‌ترین چیدمان‌ها برای آشپزخانه است. به فضای کمتری نیاز دارد و انعطاف‌پذیری بیشتری در محل ایستگاه‌های کاری در آشپزخانه ارائه می‌دهد. این مدل از آشپزخانه برای فضاهای کوچک تا متوسط بهتر جواب می‌دهد و زمانی که آشپزخانه در مجاورت یک فضا همچون اتاق نشیمن یا اتاق غذا خوری قرار می‌گیرد، این طرح مناسب خواهد بود. این نوع طراحی آشپزخانه را می‌توان با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ کرد. بهترین فضا برای طراحی آشپزخانه ال، گوشه‌‌ای از فضا است که دو دیوار با زاویه عمود بر هم داشته باشد. باید توجه داشته باشید که یک دیوار باید دو برابر طول دیوار دیگر باشد. چیدمان آشپزخانه ال ساده و پویا است و تنوع زیادی دارد، اگر فضای آشپزخانه ال بزرگ است، می‌توان از یک جزیره هم استفاده کرد. برای طراحی آشپزخانه L ، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق است تا آشپزخانه نظم خاصی داشته باشد. در این آشپزخانه سطوح زیادی برای کار وجود دارد و به هنگام مهمانی‏های بزرگ مشکلی نخواهید داشت. آشپزخانه ال شکل، از نظر ارگونومیک و مثلث کاری فضایی معقول محسوب می‌شود و آماده‌سازی غذا، پخت و پز و تمیز کردن را برای شما تسهیل می‌کند.

از مزایای آشپزخانه L شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب مناسب برای فضاهای گوشه
 • مناسب برای فضاهای کوچک و متوسط
 • ایجاد مثلث کاری
 • مناسب برای فعالیت یک نفر

پلان یو شکل آشپزخانه با کابینت های کرم رنگ، جزیره قهوه‌ای و کاشی بین کابینتی قرمز رنگ

پلان آشپزخانه یو شکل

این مدل پلان آشپزخانه برای فضاهای کوچک که از اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن جدا هستند، بسیار کاربردی است. آشپزخانه‌های U شکل که به عنوان آشپزخانه نعل اسبی نیز شناخته می‌شوند، برای آشپزهای ماهر عالی هستند، زیرا فضای زیادی برای پیشخوان وجود دارد که هنگام پخت و پز یا تهیه غذا در حجم زیاد مفید خواهد بود. آشپرخانه U شکل، دارای سه دیوار است و با کابینت و لوازم آراسته می‎شود. می‌توان گفت این طرح، کاربردی‌ترین چیدمان آشپزخانه است و در مقایسه با آشپزخانه‌های دیگر، فضای زیادی برای ذخیره‌سازی و چیدمان لوازم خانگی وجود دارد. مفهوم مثلث طلایی با آشپزخانه شکل U کاملا مطابقت دارد، زیرا یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز در دسترس شما قرار خواهند گرفت. این به معنای استفاده عملی از فضای آشپزخانه است، چیزی که رسیدن به آن در آشپزخانه‌های L شکل و گالی ممکن است دشوارتر باشد. بزرگ‌ترین مزیت آشپزخانه شکل U، ضریب ایمنی است زیرا اجازه نمی‌دهد ترافیک، جریان کار شما را مختل کند. گردش کار فوق‌العاده‌‌ای فراهم می‌شود و به چندین نفر اجازه می‌دهد تا با هم در آشپزخانه فعالیت کنند. در فضاهای کوچک‌تر، در بین انواع پلان آشپزخانه، طرح U می‌تواند احساس بسته بودن را ایجاد کند. نکته‌‌ای که برای این آشپزخانه باید متذکر شد، این است که استفاده از کابینت‌های گوشه‌‌ای پایین دشوار خواهد بود و از آنجا که در فضای بزرگ، این آشپزخانه را طراحی می‌کنند، فاصله لوازم از یکدیگر بیشتر می‌شود و ممکن است در طی روز بیشتر خسته شوید.

از مزایای آشپزخانه U شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت همزمان دو یا چند نفر
 • جلوگیری از ترافیک به هنگام عبور و مرور
 • افزودن جزیره
 • ایجاد مثلث کاری

پلان گالی آشپزخانه ای با با بین کابینتی و کفپوش قهوه ای روشن و کابینت های مشکی و خاکستری

پلان آشپزخانه گالی شکل

این طرح با همه سبک‌های آشپزخانه هماهنگی دارد، زیرا ایمنی و کارایی را هنگام پخت و پز افزایش می‌دهد. انتهای راهرو می‌تواند باز باشد و به اتاق نشیمن یا اتاق غذاخوری ختم شود، یا به پنجره و تراس دسترسی پیدا کنید. در برخی از مواقع نیز می‌تواند انتهای راهرو بسته باشد. طرح آشپزخانه گالی به این صورت است که در دو طرف کابینت وجود دارد و یک راهرو از وسط آن عبور می‌کند. در انواع پلان آشپزخانه، در طرح گالی باید راهرو حداقل 1.20 سانتی‌متر عرض داشته باشد. اگر عرض راهرو بیشتر از این میزان بود می‌توانید یک جزیره باریک، بین دو کابینت در دو سمت دیوار طراحی و اجرا کنید. کابینت‌های بلند در امتداد دیوار قرار می‌گیرند تا همه لوازم اصلی را بتوانید ذخیره کنید. کابینت‌های پایین را می‌توانید از رنگ تیره و کابینت‌های بالایی را رنگ روشن انتخاب کنید. کابینت‌های رنگ روشن کمک می‌کنند تا فضا روشن‌تر و بزرگ‌تر دیده شود. توصیه می‌شود برای یخچال و ماشین ظرفشویی نیز درب هماهنگ با درب کابینت طراحی کنید تا ظاهری مرتب به فضا بدهید. آشپزخانه‌های گالی، گزینه‌‌ای کم حجم و کارآمد برای آشپزخانه‌های کوچک هستند که دو دیوار رو به روی هم، چیدمان آشپزخانه را مشخص می‌کنند.

از مزایای آشپزخانه گالی شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دلیل فضای کوچک آشپزخانه، فضاهای دیگر خانه بزرگ‌تر خواهند بود
 • استفاده کم از کابینت، صرفه‌جویی در هزینه را به دنبال دارد
 • امکان فعالیت برای یک نفر فراهم است
 • کفپوش کمتری برای آشپزخانه خریداری می‌کنید

پلان جی شکل آشپزخانه ای با کابینت های سفید، جزیره خاکستری و صفحه رویی سنگ مرمر سفید رگه دار

پلان آشپزخانه G شکل

اگر با پلان آشپزخانه به شکل U آشنا هستید، به سادگی تصور کنید که یک دیوار برای چیدمان به آشپزخانه اضافه شده است. این طرح دارای چهار ضلع و شبیه حرف بزرگ G است. اگر عاشق آشپزی هستید، آشپزخانه‌‌ای به شکل G عملکرد و فضا را برای این کار در اختیار شما قرار می‌دهد. در بین انواع پلان آشپزخانه، برای یک طرح G شکل به حداقل فضای ۳*۳ نیاز دارید تا برنامه‌ریزی برای یک مثلث کاربردی با یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی فراهم شود. آشپزخانه به شکل G در فضاهای متوسط تا بزرگ چیدمان بهتری خواهد داشت و در کنار اتاق نشیمن یا ناهارخوری می‌تواند، مناسب باشد. چیدمان آشپزخانه به شکل G تا حد زیادی به ورودی آن بستگی دارد که مورب یا مستقیم باشد. به دلیل اینکه این پلان، یک طرح پیچیده است، باید برای چگونگی چیدمان زمان بیشتری صرف کنید. معمولا شکل G جزء طرح‌های شلوغ محسوب می‌شود.

از مزایای آشپزخانه G شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از سه سطح برای نصب کابینت و افزایش فضای ذخیره‌سازی مواد غذایی و لوازم
 • ایجاد فضای بیشتر برای فعالیت
 • افزودن جزیره
 • ایجاد فضای کافی برای فعالیت چند نفر

پلان جزیره برای آشپزخانه ای با کابینت های سفید، جزیره مشکی، سه لوستر آویز مشکی و چهار صندلی کانتر

پلان آشپزخانه شکل جزیره

برای بسیاری از مردم، داشتن آشپزخانه جزیره یک رویا است و اگر فضایی برای طراحی آن دارید، یک گزینه زیبا و مدرن خواهد بود. در آشپزخانه‌های خطی یا ال، فضایی برای طراحی جزیره وجود خواهد داشت. از جزیره می‌توان به عنوان یک میز پیشخوان استفاده کرد، همچنین می‌توان آن را با سینک ظرفشویی یا اجاق گاز تجهیز کرد. معمولا این نوع از آشپزخانه‌ها به قلب خانه تبدیل می‌شوند، جایی که تمام خانواده برای آشپزی کردن، غذا خوردن و صحبت کردن در آنجا جمع می‌شوند. این پلان، فضای آزاد و فضای کاری بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. باید توجه داشته باشید که جزیره آشپزخانه می‌تواند فضا را بیشتر اشغال کند و به یک مانع تبدیل شود. اگر هدف خاصی از طراحی آن دارید، این پلان را انتخاب کنید.

از مزایای آشپزخانه جزیره شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد فضای عالی برای سرو صبحانه، انجام تکالیف فرزندان
پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۱۰ شیوه برای طراحی جزیره آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

پلان خطی آشپزخانه با کابینت های های گلاس سفید و دستگیره های نقره ای

پلان آشپزخانه خطی شکل

در بین انواع پلان آشپزخانه، طرح خطی، نوعی آشپزخانه‏ است که در امتداد یک دیوار واحد ساخته می‌شود. در خانه‌های کوچک برای صرفه‌جویی در فضا و هزینه یکی از گزینه‌های مناسب برای انتخاب پلان است. در پلان خطی فقط یک سمت دیوار کابینت نصب می‌شود و تمام لوازم در کنار هم به طور پیوسته قرار می‌گیرند. معمولا فضای رو به کابینت‌ها، کاملاً خالی است و به این دلیل که فضای کاربردی در آشپزخانه‌های خطی کمتر است، می‌توان برای جبران کمبود فضا، یک جزیره در قسمت جلو نصب کرد. در چیدمان این آشپزخانه تمام لوازم، کابینت و میزهای پیشخوان در یک سمت قرار دارند. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا همه وظایف را در یک فضای کاری واحد انجام دهید. در این آشپزخانه‌ها که فضای کافی وجود ندارد، باید از فضای عمودی دیوار استفاده شود. استفاده از انواع قفسه‌ها و کابینت‌های بلند تا سقف، امکان استفاده حداکثر از فضا را برای ذخیره‌سازی ایجاد می‌کنند.

از مزایای آشپزخانه خطی شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه به میزان قابل توجه
 • در اختیار داشتن فضای باز بیشتر

پلان آزاد آشپزخانه‌ای با کابینت های سفید و جزیره خاکستری های گلاس

پلان آشپزخانه آزاد

پلان آزاد یا باز در واقع مربوط به آشپزخانه‌های مدرن است که فضای غذاخوری با فضای آشپزخانه تقریبا یکی است و هیچ محدودیتی در جداسازی فضاها وجود ندارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۵ سوالی که باید قبل از طراحی داخلی با پلان باز از خود بپرسید. را مطالعه فرمایید.

پلان آشپزخانه ای با کابینت های چوبی قهوه ای، جزیره سفید، چهارپایه های چوبی و سه لوستر آویز مشکی

سخن پایانی

هنگام طراحی آشپزخانه، باید سبک زندگی خود را در نظر بگیرید. اگر عاشق آشپزی و سرگرمی هستید، در نظر گرفتن یک جزیره می‌تواند به شما در پذیرایی بهتر از مهمانان کمک کند. از سوی دیگر، یک خانه کوچک‌تر ممکن است از آشپزخانه گالی سود بیشتر ببرد چرا که می‌تواند برای پنهان کردن آشفتگی‌های آشپزخانه مفید باشد. شناسایی انواع پلان آشپزخانه مناسب، مهم‌ترین عامل در اطمینان از داشتن فضایی امن و راحت برای کل خانواده است. چه فضای کوچک و چه بزرگ داشته باشید، چیدمان مناسب به شما کمک می‌کند حداکثر استفاده را از فضا ببرید.