آشنایی با قوانین مسقف کردن حیاط خلوت و انواع پوشش سقف آن

سقف حیاط خلوت شیشه‌ای و فلز مشکی رنگ، دیوار آجری، کفپوش کاشی سنگی، مبلمان طوسی، محوطه باز با چمن و انواع درخت

امروزه در طراحی و ساخت آپارتمان‌ها و یا منازل ویلایی، قسمتی به‌عنوان نورگیر و یا حیاط‌خلوت در نظر گرفته می‌شود. این قسمت در جلوه بخشیدن به زیبایی ساختمان تأثیر داشته و سبب افزایش کارایی منزل می‌شود. مهم‌ترین نقشی که این بخش از ساختمان‌ها دارند، تأمین نور منزل می‌باشد؛ اما روباز بودن این حیاط می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برای ساکنین به وجود آورد. ازاین‌رو لازم است با استفاده از پوشش و روکش‌های خاصی، این حیاط مسقف شود.

سقف حیاط خلوت خانه‌ای با پنکه سقفی، انواع گیاه زینتی، لوستر دیواری، آباژور استوانه‌ای،مبل سه نفره به همراه میز عسلی دایره شکل

نکته جالب در مورد سقف حیاط‌ خلوت، قوانینی است که از سوی شهرداری تعیین شده و صاحبان منازلی که دارای حیاط‌خلوت هستند باید آن‌ها را رعایت کنند. متأسفانه برخی از افراد به دلیل ناآگاهی از این قوانین، اقدام به مسقف کردن خودسرانه کرده و در نهایت جریمه می‌شوند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در طراحی پاسیو کوچک یا حیاط‌خلوت منزلتان، قصد دارید این فضاها را مسقف کنید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید. در این مطلب به بررسی قوانین مسقف نمودن پاسیو و حیاط خلوت پرداخته و در کنار آن، انواع این سقف‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

اینفوگرافی مزایای سقف حیاط خلوت به همراه چهار مزیت با تصاویر گرافیکی

سوالات متداول:

مزایای پوشاندن سقف حیاط خلوت چیست؟

آب‌بندی مناسب، نورگیری مناسب، امنیت بیشتر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی از مزایای پوشاندن سقف حیاط خلوت می‌باشند.


انواع سقف حیاط خلوت را نام ببرید؟

سقف کشویی، طلقی، کاذب، حبابی، شیشه‎‌ای و ایرانیتی از انواع سقف حیاط خلوت می‌باشند.

 

منظور از حیاط‌ خلوت چیست؟

 سقف حیاط خلوت چوبی به رنگ کرم و سفید، محوطه بیرونی پوشیده از چمن، میز و صندلی‌های قهوه‌ای تیره و کفپوش چوبی کرم رنگ

حیاط‌خلوت به محلی اطلاق می‌شود که در قسمت پشتی ساختمان‌ها تعبیه شده و از آن می‌توان برای موارد مختلفی، استفاده کرد. برخی افراد این حیاط را به‌عنوان یک باغچه کوچک انتخاب کرده و آن را به محل پرورش گل و گیاه اختصاص می‌دهند. برخی دیگر نیز از آن به‌عنوان محلی دنج برای استراحت روزانه استفاده می‌کنند. در کل می‌توان گفت که این بخش از منازل به دلیل این‌که دسترسی افرادی به غیر از ساکنین منزل به آنجا امکان‌پذیر نیست، می‌تواند محیطی آرامش‌بخش و شخصی باشد.

 

سقف حیاط خلوت چوبی به رنگ قهوه‌ای، سرویس مبلمان کرم رنگ،میز و صندلی نهارخوری چوبی، گلدان با گیاه تزئینی و خانه چوبی

این قسمت در منازل ویلایی با توجه به نظر طراح و صاحب منزل می‌تواند در ابعاد متفاوتی باشد. در منازل آپارتمانی در طبقه همکف قرار دارد و معمولاً از اندازه کوچکی برخوردار است. بنا به استفاده‌ای که از این بخش می‌شود می‌توان آن را مسقف کرد. سقف حیاط‌ خلوت ازجمله مواردی است که باعث زیباتر شدن آن شده و بر کاربردی بودن این بخش خواهد افزود. طراحی حیاط‌خلوت ساختمان، ابعاد و پوشش سقف آن از مواردی است که باید طبق یک سری اصول و قوانین تعیین شده انجام شود. در غیر این صورت می‌تواند چالش‌هایی را برای افراد به وجود آورد.

 

چرا بهتر است حیاط ‌خلوت، مسقف باشد؟

سقف حیاط خلوت با فریم چوبی برای خانه‌ای ویلایی با نمای آبی، مبلمان و صندلی‌های حصیری، درخت و گیاه زینتی

وقتی صحبت از حیاط می‌شود، همه فضایی را متصور می‌شوند که روباز است و منظره‌ای زیبا دارد. این در حالی است که روباز بودن حیاط‌خلوت می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. ازاین‌رو توصیه می‌شود از متریال متعددی که به‌عنوان روکش حیاط‌خلوت در بازار وجود دارد استفاده کرده و علاوه‌بر زیبایی، از مزیت‌های مختلف این امر نیز بهره‌مند شوید. ازجمله مزیت‌هایی که مسقف کردن حیاط‌خلوت دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سقف حیاط خلوت فلزی طوسی رنگ، دیوار طوسی، مبلمان خاکستری، دیوارشیشه‌ای، انواع گل و گیاهان زینتی، حیاط با حصار چوبی

 • آب‌بندی مناسب: اگر برای مسقف کردن این بخش، از مصالح باکیفیت استفاده کنید و مجریان آن در کار خود خبره باشند، قطعاً خواهید توانست حیاط‌خلوت و پاسیوی ساختمان را به‌صورت صددرصدی آب‌بندی کنید. به‌این‌ترتیب مشکلی از بابت تخلیه آب باران و بارش برف نخواهید داشت. در ضمن با این کار می‌توان از نفوذ گردوغبار به این بخش نیز پیشگیری کرد.

 

سقف حیاط خلوت به رنگ سفید و با فریم مشکی، دیوار سفید، سرویس مبلمان مشکی، کفپوش چوبی و یک درخت نخل زینتی

 • نورگیری مناسب: برخی از مخاطبان به دلیل این‌که با مسقف کردن پاسیو، نورگیری ساختمان کاهش پیدا می‌کند و بخشی از منزل فاقد نور مناسب خواهد بود اقدام به مسقف کردن آن نمی‌کنند. درصورتی‌که اگر متریال مورد استفاده در این کار را به‌صورت صحیح انتخاب کنند می‌توانند نور منزل را نیز به‌صورت یکنواخت و مطلوب، تأمین نمایند. به‌عنوان‌مثال، سقف شیشه‌ای حیاط‌خلوت می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای مسقف کردن این بخش باشد.

 

سقف حیاط خلوت با جنس شیشه و فلز به رنگ سفید،مبلمان سفید و گلدار، میز شیشه‌ای و صندلی چوبی، سه آباژور حصیری ایستاده

 • امنیت بیشتر: با استفاده از سقف حیاط ‌خلوت می‌توانید امنیت ساختمان را افزایش داده و حریم شخصی مناسبی ایجاد کنید.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: این سقف‌ها باعث می‌شوند تا از هدر رفت انرژی پیشگیری شود. ازاین‌رو انرژی لازم برای تأمین گرما و سرمای ساختمان به حداقل خواهد رسید.

 

قوانین پوشاندن سقف حیاط‌خلوت کدم‌اند؟

سقف حیاط خلوت چوبی به رنگ سفید، صندلی تابی تخم مرغی به رنگ قهوه‌ای، مبلمان چوبی و پارچه‌‌ای طوسی رنگ، کفپوش طوسی، دیوار سفید

در صورتی که یک ساختمان چند واحد و طبقه داشته باشد و چندین خانواده در آنجا زندگی کنند، پاسیو و حیاط‌‌خلوت زمینی مشاع است. مشاع به زمین یا ملکی می‌گویند که متعلق به تمامی مالکین یک ساختمان باشد. به دلیل وجود این وجه اشتراک، شهرداری قوانینی در خصوص آن تعیین کرده است. مسقف کردن آن نیز باید بر اساس قوانین شهرداری انجام شود. این قوانین در جهت حفظ حریم همسایگان و در جهت تأمین امنیت و رفاه شهروندان تبیین شده‌اند. محل قرارگیری حیاط‌خلوت، خود طبق قوانینی تعیین می‌شود که به شرح زیر هستند:

 

سقف حیاط خلوت چوبی، مبلمان سفید و آبی، کفپوش آجری تیره رنگ، میز چوبی، درب شیشه‌ای دودی ویلا، دیوار قهوه‌ای

 • ابعاد حیاط‌خلوت ساختمان باید بر اساس متراژ ساختمان مشخص می‌شود. در زمین‌هایی که ابعاد آن از 200 متر بیشتر است، ابعاد حیاط‌خلوت باید 6 درصد کل متراژ بوده و در زمین‌هایی با ابعاد کمتر از 200 متر باید 3 درصد از کل زمین به این مکان اختصاص یابد.
 • در ساختمان‌هایی که به سمت جنوب هستند باید حیاط‌خلوت در قسمتی باشد که از محل‌های عمومی، تمییز داده شود.
 • اگر حیاط‌خلوت دو واحد، یکی است باید فاصله دیوارهای آن‌ها از هم برابر 6 متر یا بیشتر باشد.

 

سقف حیاط خلوت ویلایی سفید، دیوار کرم رنگ با پنجره و درب بزرگ، مبلمان و میزو صندلی قهوه‌ای و کرمی، گیاهان گلدار

 • درصورتی‌که حیاط‌خلوت، مشرف به آشپزخانه منزل است و از سقف حیاط‌ خلوت برای تأمین نور این بخش استفاده می‌گردد باید متراژ آن برابر با 6 در 2 متر و یا بیشتر باشد.
 • ایمنی سقف از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید برای آن، پایه‌هایی تعبیه کرد.
 • آب‌بندی و عایق کردن مناسب سقف این سازه‌ها، جزو قوانین مسقف کردن حیاط‌خلوت است.

 

حیاط خلوت با سقف سفیدرنگ براق، صندلی تابی تخم‌مرغی و مبلمان طوسی، میز چوبی، خانه کوچک چوبی، حیاط با حصار چوبی

حال اگر با توجه به گفته‌های بالا تصمیم دارید تا حیاط‌خلوت ساختمان خود را مسقف کنید باید به این موضوع توجه داشته باشید که با توجه به نوع ساختمان؛ یعنی آپارتمانی و یا شخصی بودن آن، قانون پوشاندن سقف باهم فرق خواهد کرد. ازاین‌رو در ادامه، به‌صورت جداگانه قوانین هرکدام را توضیح خواهیم داد.

 

قوانین مربوط به پوشش سقف حیاط‌خلوت در آپارتمان‌ها

سقف حیاط خلوت توری و فلزی، گیاهان رونده قرمز و سبزرنگ، میز گرد و چهار صندلی طوسی رنگ زیر سقف

همان‌گونه که در بخش‌های قبلی گفته شد برای مسقف کردن حیاط‌خلوت باید یک سری قوانین را رعایت کنید، البته این قوانین بیشتر در مورد ساختمان‌هایی صدق می‌کند که جلوی چشم بوده و ظاهر آن به‌صورت مستقیم بر جلوه شهر تأثیر می‌گذارد. قوانین سقف حیاط ‌خلوت در مورد ساختمان‌هایی که به‌صورت آپارتمان ساخته شده‌اند، عبارت‌اند از:

 • در مجتمع‌های مسکونی و اداری باید مسقف کردن پاسیو و حیاط‌خلوت با اجازه تمامی ساکنین انجام شود.
 • استفاده از سقف برای حیاط‌خلوت باید تا ارتفاعی باشد که مزاحم واحدهای دیگر نشود.
 • در آپارتمان‌ها، سقف پاسیو و حیاط‌خلوت باید به صورتی باشد که بتوان آن را باز کرد.

 

سقف حیاط خلوت شیشه‌ای، میز و صندلی طوسی رنگ، دیوار شیشه‌ای، کفپوش سرامیک، فضای سبز با چمن و گل، آلاچیق چوبی

 • اگر ساکنین اجازه مسقف کردن این بخش را ندهند می‌توان آن را به‌وسیله متریال شفاف، پوشش داد؛ اما استفاده از مصالحی چون آجر که مانع دید می‌شود، غیرمجاز خواهد بود. همه‌ی اعضای ساختمان باید اجازه‌ی مسقف کردن پاسیو و حیاط‌خلوت را بدهند. اگر فردی بدون اجازه‌ی ساکنین دیگر، آن را مسقف کند، تخطی در قانون تلقی شده و شهرداری می‌تواند آن را تخریب کند. در برخی از سایت‌ها و منابع خبری گفته می‌شود که مسقف کردن پاسیو و حیاط خلوت، در صورتی که به وسیله‌ی متریال شفاف انجام شود، مانعی ندارد که این گفته اشتباه و خلاف قانون است.

 

قوانین پوشش سقف حیاط‌خلوت در ویلاها

سقف حیاط خلوت طوسی رنگ، خانه ویلایی استخردار، مبلمان طوسی، حصار شیشه‌ای، چمن و فنس دیوار با گیاه طبیعی

در ساختمان‌هایی که به‌صورت ویلایی ساخته شده‌اند، به‌منظور مسقف کردن پاسیو و حیاط‌خلوت نیز باید طبق قانون عمل کرد. قانون پوشاندن سقف پاسیو و حیاط‌خلوت در مورد چنین ساختمان‌هایی به شرح زیر است:

 • ظاهر و نمای شهر از اهمیت بالایی برخوردار است. ازاین‌رو سقفی که برای حیاط‌خلوت انتخاب می‌شود اگر بر این منظره تأثیرگذار است باید دارای زیبایی و تناسب با اصول شهرسازی باشد.
 • مشرف بودن سقف حیاط‌خلوت به منزل و ساختمان‌های هم‌جوار، غیرقانونی است.
 • طبق قوانین سقف حیاط ‌خلوت، سقف این بخش نباید برای همسایگان مزاحمتی ایجاد نماید.

 

با انواع سقف حیاط ‌خلوت آشنا شوید

سقف حیاط خلوت کوچک به رنگ سفید، صندلی‌های فرفورژه مشکی با پارچه نارنجی، کفپوش سرامیک آجری رنگ، دیوار سفید و پنجره‌های مربعی

با توجه به پیشرفت‌هایی در حوزه‌های مختلف صورت گرفته است، امروزه انواع روکش حیاط‌خلوت تهیه شده با متریال مختلف در بازار وجود دارد. هرکدام از این محصولات دارای ویژگی‌های ساختاری و ظاهری منحصربه‌فردی هستند و با توجه به نیاز مخاطبان و یا شرایط حیاط‌خلوت می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. ازجمله این محصولات می‌توان به انواع زیر اشاره نمود:

 

سقف حیاط خلوت چوب و شیشه‌های مات، کفپوش سنگی تیره رنگ، دیوارپوش چوبی و سنگی، درب شیشه‌ای و محوطه چمن‌کاری شده

 • سقف کشویی
 • طلقی
 • کاذب
 • حبابی
 • شیشه‌ای
 • ایرانیتی

 

سقف حیاط‌ خلوت کشویی چه ویژگی‌هایی دارد؟

سقف کشویی کرم رنگ حیاط خلوت، مبلمان حصیری طوسی رنگ، دوگلدان بزرگ دکوراتیو مشکی و درب شیشه‌ای بزرگ

یکی از محبوب‌ترین انواع سقف برای پاسیو و حیاط‌خلوت، سقف کشویی است. سقف کشویی ازجمله محصولاتی است که موردتوجه طراحان امروزی قرار گرفته‌ و سبب می‌شود تا طراحی این بخش، مدرن باشد. این محصولات دارای زیبایی ظاهری بوده و برای تزیین حیاط خانه بسیار مناسب هستند. سقف کشویی متحرک در انواع مختلفی اعم از سقف‌های کشویی با پوشش پلی کربنات، حبابی و متحرک برقی و یا دستی به بازار عرضه شده‌اند. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، یکی از این محصولات را انتخاب کنید.

 

سقف حیاط‌ خلوت طلقی، انتخابی جذاب

سقف طلقی مات برای حیاط خلوت، میز و صندلی‌های فلزی مشکی، دیوار زردرنگ، گل‌های رنگی و حصار چوبی

سقف طلقی ازجمله پرمصرف‌ترین انواع سقف حیاط ‌خلوت است. این محصولات را از پلاستیک نوع فشرده می‌سازند. به همین خاطر دارای طول عمر قابل قبولی خواهد بود. با استفاده از این نوع سقف‌ها می‌توان نورپردازی محوطه، فضای پاسیو و یا حیاط‌خلوت را به شکل زیبایی طراحی نمود. امکان نصب راحت و سریع و مقاومت در برابر شکستگی ازجمله عواملی هستند که باعث شده تا افراد زیادی این محصول را بری پوشش سقف پاسیو و حیاط‌خلوت استفاده کنند. این نوع پوشش‌ها مانع از ایجاد دید مناسب شده و امنیت و حریم شخصی حیاط را حفظ می‌کنند. بااین‌وجود مانع از ورود نور کافی به این بخش نیز نخواهند شد. در صورت کثیفی می‌توانید آن‌ها را بشویید و در صورت نصب مناسب، از این بابت که آب باران و برف و یا گردوغبار از آن به داخل نفوذ نمی‌کند، مطمئن خواهید بود.

 

آشنایی با سقف کاذب حیاط ‌خلوت

سقف حیاط خلوت کاذب تاشو زرد رنگ، درب شیشه‌ای، کفپوش چمن و دیوارپوش با نمای آجری

سقف کاذب نیز گزینه دیگری برای پوشش سقف حیاط‌ خلوت به شمار می‌آید. این محصولات به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که بر اساس نیاز و خواست مشتری می‌توان آن‌ها را در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی طراحی کرده و اجرا نمود. متریال مورداستفاده در ساخت این نوع سقف‌ها متنوع بوده و ممکن است از پلاستیک و یا مواد دیگری باشد. استفاده از این نوع پوشش‌ها باعث می‌شود تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شده و امکان تمیز کردن و یا تعمیر آن به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. قیمت این سقف‌ها در مقایسه با بسیاری از متریال‌های دیگر، مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

 

مشخصات سقف حبابی حیاط ‌خلوت

سقف حیاط خلوت حبابی، استخر با صندلی‌های راحتی استخری فریم مشکی و سنگ و گیاهان تزئینی

یکی دیگر از انواع سقف حیاط‌ خلوت، سقف‌های حبابی هستند. این پوشش‌ها که با نام نورگیر حبابی نیز شناخته می‌شوند این قابلیت را دارند که آن‌ها را قسمت‌های مختلفی نصب نمود. کیفیت ساخت آن‌ها عالی است و از دو بخش تشکیل می‌شوند. بخش اول، بدنه آن است که از جنس فایبرگلاس تشکیل شده و مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و ضربات فیزیکی دارد. بخش دوم نیز حباب آن است که از جنس اکرولیک ساخته شده است. شما می‌توانید برحسب نیاز خود، آن را در دو نوع بازشونده و ثابت تهیه کرده و نصب نمایید. با استفاده از این نوع سقف‌ها هم می‌توانید سقفی زیبا روی استخر حیاط خلوت خانه داشته باشید و هم نور محیط را تأمین کنید.

 

سقف شیشه‌ای حیاط‌ خلوت چه ویژگی‌هایی دارد؟

سقف‌های شیشه‌ای را می‌توان جزو قدیمی‌ترین انواع سقف پاسیو و حیاط‌خلوت دانست. این محصولات در انواع ساده، مشجر و رنگی تولید می‌شوند. شما می‌توانید هرکدام از شیشه‌ها را در ابعاد مختلفی تهیه کرده و به‌عنوان سقف مورداستفاده قرار دهید. با استفاده از این نوع پوشش‌ها، مانعی در تأمین نور وجود نخواهد داشت و قیمت آن‌ها نیز بسیار مناسب خواهد بود؛ اما توجه داشته باشید که مقاومت این محصولات پایین بوده و در صورت شکستن می‌تواند خطرات جانی در پی داشته باشد.

 

مسقف کردن حیاط‌ خلوت با سقف ایرانیتی

سقف حیاط خلوت ایرانیتی قهوه ای تیره به همراه هالوژن، مبلمان حصیری و شومینه هیزمی با دیوارپوش سنگی و درب شیشه‌ای

سقف‌های ایرانیتی یا همان سقف‌های شیروانی نیز می‌توانند به‌عنوان سقف حیاط‌ خلوت مورداستفاده قرار گیرند. این محصولات به دلیل نوع ساختی که دارند دارای انعطاف‌پذیری نسبی بوده و می‌توانند مقاومت خوبی در برابر ضربات فیزیکی و مواد شیمیایی از خود نشان دهند. ازاین‌رو می‌توانند گزینه خوبی در کنار سقف فلزی باشند. تنها نکته‌ای که در مورد این محصولات باید بدانید این است که با استفاده از این نوع سقف‌ها، نوری وارد محیط موردنظر نمی‌شود.

 

هزینه مسقف کردن حیاط‌خلوت چقدر است؟

یکی از چالش‌هایی که افراد در انتخاب و نصب سقف برای حیاط‌خلوت و یا پاسیو دارند، قیمت آن‌ها است. قیمت سقف حیاط‌خلوت بر اساس پارامترهای متفاوتی تعیین می‌شود. نوع سقف منتخب، ابعاد سقف، انتخاب سقف متحرک یا ثابت و کیفیت ساخت پوششی که انتخاب کرده‌اید ازجمله این پارامترها هستند. توصیه می‌شود در انتخاب و نصب این پوشش‌ها، هیچ‌گاه کیفیت را فدای کمیت نکرده و فقط به دلیل ارزان بودن یک نوع متریال، کیفیت نورگیری حیاط‌خلوت، آب‌بندی و عایق کردن محیط و همچنین طول عمر سقف را قربانی نکنید، زیرا این امر سبب خواهد شد در طولانی‌مدت، هزینه تعمیرات و تعویض پوشش افزایش پیدا کند.

 

جمع‌بندی

حیاط‌خلوت جزو مکان‌هایی است که می‌تواند بهترین گزینه برای ایجاد محیطی دنج و زیبا برای پرورش گل و گیاه و یا استراحت باشد. شما می‌توانید با انتخاب سقف مناسب، امنیت و حریم شخصی خود را در این مکان حفظ کرده و علاوه‌بر آن، زیبایی را به حیاط‌خلوت خود هدیه دهید. سقف حیاط‌خلوت باید از میان محصولات باکیفیت انتخاب شده و شفاف یا مات بودن آن با توجه به شرایط و موقعیت قرارگیری این بخش، تعیین شود. به‌این‌ترتیب می‌توانید بر زیبایی و کارایی حیاط‌خلوت افزوده و از بابت تأمین نور و تهویه هوا از این بخش، نگرانی نداشته باشید. در ضمن باید نصب این سقف را بر اساس قانون پوشاندن سقف پاسیو و حیاط خلوت انجام دهید تا در آینده با مشکلی روبرو نشوید.