آشنایی با انواع اکسسوری‌های کابینت و بررسی کاربرد آن‌ها

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، کابینت سفید، جزیره آشپزخانه طوسی، شلف شیشه‌ای و اکسسوری‌ کابینت نظم‌دهنده طبقه‌ای

برنامه‌ریزی برای طراحی فرم کابینت‌های آشپزخانه و محل قرارگیری وسایل داخل آن‌ها، از اصلی‌ترین اقداماتی است که باید قبل از نصب کابینت، صورت گیرد. در زمان‌های نه‌چندان دور، کابینت‌ها با فرم‌های ساده، تهیه و نصب می‌شدند و کاربران مجبور بودند تمامی وسایل را در آن‌ها، روی‌هم انباشته کنند؛ اما خوشبختانه امروزه به لطف پیشرفت فناوری‌ها و استفاده از ایده‌های نوین، طراحی کابینت‌ها به صورت مدرن انجام می‌شود. در داخل این کابینت‌ها از اکسسوری کابینت استفاده شده و هر چیزی در جای مشخص خود تعبیه می‌شود. به این ترتیب می‌توان شاهد نظم و زیبایی در داخل آشپزخانه‌ها بود. اگر قصد دارید کابینت‌های آشپزخانه منزل خود را بازسازی کنید و یا علاقه‌مند به آشنایی با انواع اکسسوری های کابینت هستید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. در این مطلب به بررسی انواع این محصولات، کاربرد آن‌ها، مزایای استفاده و قیمت این تجهیزات پرداخته‌ایم.

 

سوالات متداول:

انواع اکسسوری‌های کابینت را نام ببرید؟

با توجه به این که اکسسوری‌های کابینت در انواع مختلفی تولید شده‌اند، لازم است قبل از اقدام به خرید، اطلاعات کاملی درباره انواع این محصولات داشته باشید. سبد سوپرمارکت، سطل زباله توکار، ارگانایزرهای قاشق و چنگال، اکسسوری‌های کشویی، سبد آب‌چکان، مجیک کرنر، میزهای توکار، نگهدارنده‌های درب قابلمه و … از جمله این تجهیزات هستند.


کاربرد اکسسوری ارگانایزر قاشق و چنگال چیست؟

این اکسسوری‌ها از بهم ریختگی قاشق و چنگال‌ها در کابینت جلوگیری می‌کند. این سبدها دارای جایگاه‌هایی با ابعاد مختلف است که بستری مناسب برای جداسازی قاشق، چنگال، کارد، ملاقه و … با اندازه‌های مختلف را فراهم می‌آورند. به این ترتیب با باز کردن کشوی آشپزخانه با جلوه منظم روبرو شده و می‌توانید هر وسیله‌ای را که نیاز داشته باشید، بردارید.


سبد سوپرمارکت بر چه اساسی طراحی می‌شود؟

طراحان داخلی معمولاً بر اساس شرایط آشپزخانه، فرم کابینت‌ها و فضای در دسترس، آن را در انواعی چون سبدهای نصب از کف، یخچالی، وسط، مخصوص مواد شوینده، نصب از بغل و زمینی، طراحی و نصب می‌کنند. این سبدها به شما این امکان را می‌دهند تا بهینه‌ترین استفاده را از حتی از باریک‌ترین فضاهای در دسترس داشته باشید. استفاده از این محصولات سبب می‌شود تا به وسایل و مواد غذایی تعبیه شده در این سبدها، دید و دسترسی کافی داشته باشید.


کدام نکات برای خرید اکسسوری کابینت مهم هستند؟

خرید اکسسوری کابینت، نیاز به بررسی برخی نکات دارد. 1- اول‌ از همه این که نیازهای خود را بررسی و کاربری مد نظر را تعیین کنید.2- باید ابعاد یونیت کابینت را اندازه‌گیری کنید.3- به جنس تجهیزات نیز توجه کنید تا محصولاتی تهیه کنید که طول عمر بالایی داشته و انتظارات شما را در حد قابل قبولی برآورده نمایند.


قیمت اکسسوری کابینت بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

قیمت اکسسوری کابینت با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شوند.1- متریال استفاده شده در تولید اکسسوری، 2- ابعاد اکسسوری‌ها، 3- برند تولیدکننده در تعیین بهای این محصولات دخیل است.

 

 

اکسسوری کابینت چیست؟

تصویر آشپزخانه‌ای با کابینت خاکستری، یخچال خاکستری، دیوار چوبی قهوه‌ای و اکسسوری کابینت نظم‌دهنده شلفی شیشه‌ای و چوبی

یکی از مسائل مهمی که در طراحی کابینت‌ها، موردتوجه قرار می‌گیرد استفاده بهینه از فضای در دسترس است. آشپزخانه به عنوان قلب خانه شناخته می‌شود؛ بنابراین بانوی خانه باید بتواند با خیالی راحت و دستی باز، تمامی وسایل را در آن جای داده و در صورت نیاز به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد. با توجه به این موضوع، امروزه از تجهیزاتی با نام اکسسوری داخل و بیرون کابینت در طراحی آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. شاید بپرسید اکسسوری کابینت چیست؟ در پاسخ باید گفت که این تجهیزات، محصولاتی هستند که برای نظم‌دهی به آشپزخانه‌ها طراحی شده‌اند. این محصولات در انواع مختلف با جنس، طرح، اندازه و کاربری‌های متفاوتی تولید شده‌اند و به راحتی در هر آشپزخانه‌ای با هر نوع طراحی، قابل‌استفاده هستند. اگر گشتی در بازار تجهیزات آشپزخانه بزنید با جدیدترین اکسسوری آشپزخانه آشنا خواهید شد. این محصولات در آشپزخانه‌ مدرن به کار گرفته شده و در آشپزخانه‌هایی با ابعاد کوچک، بیشترین فضا را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با توجه به این که فرهنگ زندگی‌های امروزی ایجاب می‌کند تا تمامی قسمت‌های خانه دارای نظم و نظام باشند، استقبال از این محصولات، بسیار زیاد بوده و روزبه‌روز شاهد گسترش استفاده از این تجهیزات در طراحی کابینت‌ها هستیم.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع اجزای اصلی کابینت را مطالعه فرمایید.

 

چرا باید از اکسسوری کابینت استفاده کرد؟

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، کفپوش چوبی کرمی، دیوار سفید، دستگاه قهوه‌ساز نقره‌ای و اکسسوری کابینت کشویی نظم‌دهنده

با توجه به توضیحاتی که در بخش‌های قبل داده شد حتماً شما نیز متوجه شده‌اید که اکسسوری کابینت، امروزه دیگر به یکی از تجهیزات ضروری تبدیل شده است. این تجهیزات با توجه به ساختاری که دارند فضای داخل کابینت را به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. از این رو بانوان می‌توانند مواد غذایی خشک، تجهیزات آشپزخانه و ظرف و ظروف را در جای مخصوصی قرار دهند. از مهم‌ترین مزایایی که به کار بردن این محصولات در داخل کابینت‌ها دارند، ایجاد نظم در آشپزخانه است. از دیگر مزایای آن، دسترسی راحت به وسایل و مواد غذایی می‌باشد. کاربران می‌توانند در صورت نیاز به یک وسیله، بدون آنکه دیگر تجهیزات تعبیه شده در کابینت را به هم بریزند، به هر آنچه نیاز دارند دسترسی داشته باشند. انواع اکسسوری کابینت در کنار کارایی، از زیبایی قابل قبولی نیز برخوردار هستند. تصور کنید وقتی درب کابینت را باز می‌کنید با منظره‌ای آشفته و به‌هم‌ریخته مواجه شوید، چه احساسی خواهید داشت؟ این در حالی است که با استفاده از این اکسسوری ها، می‌توانید با باز کردن هر کدام از کابینت‌ها، با تجهیزاتی مدرن و جلوه‌ای مرتب و شکیل مواجه شوید. این تجهیزات در ابعاد مختلف و با تنوع بسیاری تولید می‌شوند. این امر سبب می‌شود تا افراد با سلایق و نیازهای مختلف، بتوانند محصول موردنظر خود را در اختیار داشته باشند.

 

انواع اکسسوری‌های کابینت کدم‌اند؟

آشپزخانه‌ای با جزیره چوبی سه رنگ، یخچال خاکستری، فر توکار مشکی و نقره‌ای و اکسسوری‌های کابینت نظم‌دهنده گرد قهوه‌ای

با توجه به این که اکسسوری‌های کابینت در انواع مختلفی تولید شده‌اند، لازم است قبل از اقدام به خرید، اطلاعات کاملی درباره انواع این محصولات داشته باشید. سبد سوپرمارکت، سطل زباله توکار، ارگانایزرهای قاشق و چنگال، اکسسوری‌های کشویی، سبد آب‌چکان، مجیک کرنر، میزهای توکار، نگهدارنده‌های درب قابلمه و … از جمله این تجهیزات هستند. در ادامه با تک‌تک این محصولات آشنا خواهیم شد.

 

اکسسوری‌های گوشه چیست؟

آشپزخانه‌ای با کفپوش کرمی طرح چوب، کابینت چوبی خاکستری با رویه مشکی، اکسسوری کابینت چوبی قهوه‌ای دوطبقه شلفی و تخته کار چوبی

حتماً شما هم تجربه کرده و یا دیده‌اید که به هنگام نصب کابینت‌ها، قسمت‌هایی در گوشه‌های آشپزخانه، بدون کاربری می‌مانند. در این موارد برای این که بتوان از این فضاها استفاده کرده و از آن برای نگهداری برخی وسایل استفاده نمود از اکسسوری کابینت گوشه و یا مجیک کرنر استفاده می‌گردد. این اکسسوری‌ها شامل چند قفسه چندطبقه هستند که می‌توان آن‌ها را به حالت چرخشی حرکت داده و به وسایل موردنیاز، دسترسی داشت. برای طراحی این طبقات باید به ابعاد کابینت و نحوه چینش آن‌ها توجه نمایید.

 

اکسسوری کابینت سطل زباله

آشپزخانه‌ای با کابینت‌ چوبی سفید، کفپوش چوبی قهوه‌ای، دیوار سفید و اجری کرمی، اجاق گاز طوسی و اکسسوری کابینت سطی طوسی

آیا شما هم در آشپزخانه، مکانی مناسب برای قرار دادن سطل زباله پیدا نمی‌کنید؟ این موضوع، مشکلی است که در اکثر منازل با آن مواجه هستیم؛ اما جای نگرانی نیست، زیرا امروزه تجهیزاتی به عنوان سطل زباله‌های توکار ابداع شده‌اند که از اکسسوری‌های داخل کابینت به شمار می‌آیند. در زمان نصب این تجهیزات در یونیت کابینت، بستر مناسب فراهم شده و با نصب آن‌ها می‌توانید بدون این که نگران نمای بد داخل کابینت و یا نشر بوی بد زباله باشید، از این محصولات استفاده کنید. سطل زباله کابینت دارای ابعاد مختلفی بوده و با متریال متفاوتی تولید می‌شوند.

 

اکسسوری‌های کشویی چه کاربردی دارند؟

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، سینک استیل، کابینت طوسی با رویه سنگ مرمر سفید طرح‌دار و اکسسوری کابینت کشویی چوبی دوطبقه

از دیگر انواع اکسسوری کابینت می‌توان به تجهیزات کشویی اشاره داشت. این تجهیزات در طبقات مختلف و با ابعاد متنوعی تولید شده‌اند. به همین جهت نیز کاربری آن‌ها در کابینت‌های مختلف، متفاوت است. به‌عنوان‌مثال می‌توان آن‌ها را در کابینت مخصوص قابلمه‌ها نصب کرده و قابلمه‌ها را در طبقات مختلف آن‌ها قرار داد. یا این که از این محصولات در کابینت‌های نگهداری ظروف غذاخوری استفاده کرده و ظرف و ظروف با اندازه‌ها و کاربری‌های مختلف را از هم به راحتی جدا نمود. مدل‌های دیگری از این اکسسوری‌ها نیز در کابینت‌ بدون دستگیره دیواری نصب شده و می‌توان با تعبیه آن‌ها به مواد غذایی خشک و یا دیگر وسایل، به راحتی و بدون نیاز به چهارپایه دسترسی داشت.

 

آشنایی با کاربرد اکسسوری سبد قاشق و چنگال

آشپزخانه‌‌ای با کابینت مشکی، دیوار سفید، کفپوش طوسی، اکسسوری کابینت چوبی و فلزی نظم‌دهنده ظروف و یک گلدان

تفکیک انواع قاشق و چنگال و برداشتن یکی از آن‌ها بدون این که نظم بقیه به هم بخورد، کار بسیار دشواری است. امروزه از اکسسوری کابینت سبد قاشق و چنگال استفاده شده و هر کدام از آن‌ها را در جایگاه مخصوصی قرار می‌دهند، این اکسسوری‌ها از بهم ریختگی قاشق و چنگال‌ها جلوگیری می‌کند. این سبدها دارای جایگاه‌هایی با ابعاد مختلف است که بستری مناسب برای جداسازی قاشق، چنگال، کارد، ملاقه و … با اندازه‌های مختلف را فراهم می‌آورند. به این ترتیب با باز کردن کشوی آشپزخانه با جلوه منظم روبرو شده و می‌توانید هر وسیله‌ای را که نیاز داشته باشید، بردارید.

 

معرفی اکسسوری کابینت آب‌چکان

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، سینک دوقلو نقره‌ای، دیوارپوش کاشی سفید، پنجره مشکی و اکسسوری کابینت فلزی آویز مشکی برای ظروف

آب‌چکان از مهم‌ترین وسایل و تجهیزاتی است که در آشپزخانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محصولات به هنگام شستشوی ظروف، بسیار کاربردی بوده و باعث می‌شوند تا ظروف روی‌هم تلنبار نشده و بتوان بعدازاین که آب آن‌ها خشک شد، این وسایل را جمع‌آوری کرده و در محلی مناسب قرار داد. استفاده از آب‌چکان روی سینک ظرفشویی سبب می‌شود تا فضای سینک، کاهش یافته و کاربران، آزادی عمل خوبی نداشته باشند. این در حالی است که می‌توان با استفاده از آب‌چکان‌های داخل کابینت، از بروز این مشکل، جلوگیری کرد. ابعاد این تجهیزات بر اساس ابعاد یونیت کابینت تعیین می‌شوند.

 

سبد سوپرمارکت، جدیدترین اکسسوری کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی قهو‌ه‌ای روشن، شلف کتابخانه‌ای طوسی، کابینت طوسی و اکسسوری کابینت دیواری چوبی قهوه‌ای

سبد سوپرمارکت را می‌توان جدیدترین اکسسوری آشپزخانه معرفی کرد. این محصول در سال‌های اخیر موردتوجه کارفرمایان و طراحان کابینت‌های آشپزخانه قرار گرفته است. این سبدها در ابعاد متفاوتی طراحی می‌شوند و سبدهای متنوعی برای قرار دادن انواع وسایل و مواد غذایی خشک دارند. طراحان داخلی معمولاً بر اساس شرایط آشپزخانه، فرم کابینت‌ها و فضای در دسترس، آن را در انواعی چون سبدهای نصب از کف، یخچالی، وسط، مخصوص مواد شوینده، نصب از بغل و زمینی، طراحی و نصب می‌کنند. این سبدها به شما این امکان را می‌دهند تا بهینه‌ترین استفاده را از حتی از باریک‌ترین فضاهای در دسترس داشته باشید. استفاده از سوپرمارکت کابینت سبب می‌شود تا به وسایل و مواد غذایی تعبیه شده در این سبدها، دید و دسترسی کافی داشته باشید.

 

اکسسوری‌های نگهدارنده درب قابلمه

آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی قهوه‌ای روشن، دیوارپوش کاشی آبی رنگ، انواع ظروف و اکسسوری کابینت نگهدارنده درب قابلمه‌ها

خانم‌های خانه از این که نمی‌توانند مکان مناسبی برای نگهداری از درب قابلمه‌ها داشته باشند، از به‌هم‌ریختگی کابینت‌های مخصوص نگهداری قابلمه‌ها، شکایت دارند. طراحان با توجه به این مشکل و نیاز بانوان، اکسسوری کابینت با نام تجهیزات نگهداری درب قابلمه را طراحی و تولید کرده‌اند. این تجهیزات دارای چندطبقه بوده و در انواع و ابعاد متنوعی تولید شده‌اند. این اکسسوری بر روی درب کابینت‌ها نصب می‌شوند. استفاده از آن‌ها باعث می‌شود تا به هر دربی که نیاز دارید، بدون به هم ریختن تمامی وسایل، دسترسی داشته باشید.

 

میزهای توکار، کاربردی‌ترین اکسسوری کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی کرمی، دیوار طوسی، کابینت نسکافه‌ای روشن، دو صندلی سفید و اکسسوری کابینت به شکل میز توکار سفید

برخی آشپزخانه‌ها به حدی کوچک هستند که نمی‌توان از میز برای چیدمان آن‌ها استفاده کرد. این در حالی است که وجود یک میز، حتی کوچک در آشپزخانه برای انجام برخی کارها، ضروری است. در این موارد شما می‌توانید از انواع اکسسوری کابینت که به صورت میز توکار تولید می‌شوند، استفاده کنید. این محصولات، فضایی از آشپزخانه را اشغال نکرده و بهترین کارایی را در آشپزخانه‌های کوچک خواهند داشت.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا را مطالعه فرمایید.

 

اکسسوری کابینت آویز

آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی قهوه‌ای روشن، اکسسوری کابینت پارچه‌ای و پلاستیکی طوسی نظم‌دهنده آویز و دو شوینده آشپزخانه

برخی از تجهیزات آشپزخانه را می‌توان برای نگهداری، از جایی آویزان کرد. در این حالت، کمترین فضا اشغال شده و بیشترین بهره‌وری را می‌توان داشت. برای نگهداری از این وسایل، اکسسوری‌هایی طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را در کابینت تعبیه کرده و وسایلی همچون، دستکش، کفگیر، چاقو و … از آن آویزان کرد. به این ترتیب ظروف به صورت منظم در داخل کابینت‌ها جای داده می‌شوند.

 

در کابینت‌های مختلف از چه اکسسوری‌هایی استفاده می‌شود؟

آشپزخانه‌ای با کابینت و جزیره مشکی و سفید، کفپوش چوبی سفید، دیوار شیشه‌ای و سفید و اکسسوری کابینت به شکل میز توکار مشکی

حال که پاسخ سؤال، اکسسوری کابینت چیست را یافتید، شاید این سؤال پیش آید که هر کدام از اکسسوری‌ها برای کدام کابینت‌ها مناسب هستند؟ معمولاً کابینت‌هایی که در آشپزخانه‌ها نصب می‌شوند در 4 دسته قرار می‌گیرند، کابینت‌های زمینی، دیواری، گوشه و کمدی. هر کدام از این کابینت‌ها دارای اکسسوری کابینت مخصوص به خود بوده و نمی‌توان از آن‌ها در تمامی کابینت‌ها استفاده کرد. در کابینت‌های دیواری معمولاً از اکسسوری‌هایی چون آب‌چکان استفاده می‌شود. اکسسوری سبد سوپرمارکت را می‌توان در کابینت‌های زمینی و کمدی، نصب کرد. از اکسسوری سطل زباله یا میز توکار می‌توان فقط در کابینت‌های زمینی استفاده نمود؛ بنابراین لازم است قبل از تهیه و خرید این اکسسوری‌ها، ابتدا کاربری آن را مد نظر قرار داده و سپس کابینت مناسب برای آن را انتخاب کنید. در غیر این صورت ممکن است انتظاراتی که از این محصولات دارید برآورده نشده و شاهد به‌هم‌ریختگی و عدم راحتی در آشپزخانه باشید.

 

در خرید اکسسوری کابینت باید به چه نکاتی توجه کرد؟

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی کرمی طرح‌دار، کابینت چوبی قهوه‌ای با رویه سنگی، اکسسوری کابینت نظم‌دهنده چوبی سه طبقه و چند ظرف

خرید اکسسوری کابینت، نیاز به بررسی برخی نکات دارد. اول‌ از همه این که نیازهای خود را باید بررسی کنید. صرفاً به دلیل این که این تجهیزات می‌توانند ظاهری لوکس به آشپزخانه بدهند، آن‌ها را خریداری نکنید. ضمنا بهتر است کاربری مد نظر را تعیین کنید. به این ترتیب می‌توانید کابینت مناسب برای نصب این تجهیزات را مشخص نمایید. نکته بعد این است که باید ابعاد یونیت کابینت را اندازه‌گیری کنید. برای این کار، بهتر است از طراحان و تولیدکنندگان کابینت‌های آشپزخانه کمک بگیرید تا اندازه‌گیری دقیق انجام شود. در غیر این صورت ممکن است اکسسوری‌های تهیه شده برای نصب در داخل کابینت‌ها، مناسب نباشند. به جنس تجهیزات نیز توجه کنید تا محصولاتی تهیه کنید که طول عمر بالایی داشته و انتظارات شما را در حد قابل قبولی برآورده نمایند.

 

قیمت اکسسوری‌های کابینت چقدر است؟

آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی سفید، رویه کابینت نقره‌ای، اکسسوری کابینت نظم‌دهنده فلزی، انواع ظروف و دستمال سبز

قیمت اکسسوری کابینت با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شوند. این که این تجهیزات با استفاده از چه متریالی تولید شده‌اند، یکی از این پارامترها به شمار می‌آیند. به جز این عامل، ابعاد اکسسوری‌ها نیز در تعیین قیمت آن‌ها تأثیرگذار است. هر چه ابعاد، طبقات و یا جایگاه‌های اکسسوری انتخاب شده، بیشتر باشد قطعاً هزینه‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برند تولیدکننده نیز از دیگر عوامل دخیل در تعیین بهای این محصولات است. انتخاب محصولات از میان تجهیزات تولید شده در برندهای معتبر می‌تواند کیفیت و طول عمر آن‌ها را تضمین کرده و در نتیجه، هزینه بیشتری را دربر می‌گیرد.

 

جمع‌بندی

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، دیوار طوسی طرح‌دار، اکسسوری کابینت نظم‌دهنده چوبی، لوستر فلزی مشکی و چهارپایه سفید با پایه چوبی

انواع اکسسوری‌های کابینت از جمله محصولات نوینی هستند که در طراحی آشپزخانه‌های مدرن به کار می‌روند. این تجهیزات باعث می‌شوند تا سطح فضای در اختیار کاربران افزایش پیدا کند و در عین حال، بانوان به راحتی به تمامی وسایل و تجهیزات موردنیاز خود در آشپزخانه، دسترسی داشته باشند. اکسسوری کابینت می‌تواند به ساماندهی وسایل و در عین حال، لوکس و منظم نشان دادن فضای داخل آشپزخانه‌ها کمک کند.

16 نمونه اکسسوری کابینت