همه آنچه درباره آتشدان باید بدانید

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی طوسی روشن، دو صندلی چوبی با بالش‌های طوسی و آتشدان ذغالی کاسه‌ای

اگر یکی از اینها را داشته باشید، مهمانان به خانه شما سرازیر می‌شوند! درباره آتشدان صحبت می‌کنیم. این وسیله شگفت‌انگیز گرمای حیاط و باغ خانه‌های ویلایی را دو چندان می‌کند.

کودکان برای بازی با آتش دور آن جمع می‌شوند و بزرگترها برای کباب کردن کوکتل دور آن جمع می‌شوند. آتش‌دان یا منقل از آن دسته تجهیزاتی‌ست که مهمانان عاشق آن هستند. 

 

سوالات متداول:

انواع مدل‌های آتشدان از نظر سوخت کدامند؟

آتشدان‌ها از نظر سوخت مصرفی به دو دسته آتش‌دان گازسوز و آتش‌دان هیزمی تقسیم می‌شوند.


انواع مدل‌های آتشگاه با توجه به شکل ظاهری کدامند؟

1.میز آتشدان 2. آجری 3. سفری 4. کادایی 5. سنگی 6. مستطیلی 7. کاسه‌ای 8. فلزی به شکل بخاری 9. دایره‌ای

 

حیاط منزل با کفپوش چمن، محوطه درختکاری شده، صندلی‌های چوبی رنگی و آتشدان دایره‌ای سنگی

آتش برای هزاران سال کلید اصلی رشد انسان بوده و پخت و پز با آن انجام می‌شد. در گذشته غذا را روی آتش منقل پر از زغال طبخ می‌کردند ولی این وسیله امروز کاربردهای دیگری هم پیدا کرده است. 

ساخت آتشدان در محوطه سازی باغ یا حیاط سازی مدرن خانه‌های ویلایی این روزها بسیار متداول شده و مدل‌های مختلفی از این وسیله هم تولید شده است. در ادامه پس از معرفی کامل آتش‌دان یا فایرپیت، به معرفی انواع و شیوه ساخت و طراحی آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید. 

 

آتشدان چیست؟

حیاط منزل با کفپوش چمن و سنگریزه، درختچه‌های کاج، دیوار چوبی، صندلی‌های چوبی مشکی و آتشدان دایره‌ای آجری

در یک تعریف ساده، آتشدان یا آتشگاه (Fire Pit) به یک گودال یا حفره گفته می‌شود که داخل آن آتش باشد. این آتش از طریق سوخت‌های مختلفی نظیر چوب یا گاز شهری به وجود می‌آید و در اطراف آن مصالحی نظیر آجر یا سنگ قرار داده می‌شود تا از گسترش آن جلوگیری شود. از گذشته تاکنون آتش‌گاه را در حیاط خانه‌های ویلایی می‌ساختند اما امروزه می‌توان آتش‌دان پیش‌ساخته را از فروشگاه‌ها هم خریداری کرد. 

کاربرد اصلی آتش‌دان، ایجاد گرما در محیط بیرونی خانه است. این وسیله‌ی گرمایشی به عنوان نقطه‌ای کانونی در حیاط خانه قرار داده می‌شود تا اهالی خانه و مهمانان دور آن جمع شوند. از دیگر کاربردهای این وسیله، طبخ غذا و ایجاد نور در فضای بیرون خانه است. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایده‌های جذاب برای تزیین حیاط خانه با کمترین هزینه را مطالعه فرمایید.

 

انواع آتشگاه از نظر سوخت 

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی طوسی روشن، صندلی‌های طوسی و نقره‌ای، گلدان مشکی مکعبی و آتشدان مستطیلی مشکی طوسی

آتشدان‌ها را از نظر سوخت مصرفی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ آتش‌دان گازسوز و آتش‌دان هیزمی. آتش‌دان گازسوز مزایای زیادی دارد که منتشر نکردن دود یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که گازکشی شده، می‌توانید به صورت 24 ساعته در حیاط خانه، آتش‌گاه داشته باشید. البته اگر قصد دارید از آتش‌گاه برای کباب کردن کوکتل استفاده کنید، شاید کیفیت مدنظر شما حاصل نشود. 

از سوی دیگر باید به این نکته هم اشاره کرد آتش‌دان هیزمی با سوزاندن چوب مشعل می‌شود و نمی‌توان شدت گرمای آن را به شکل ایده‌آل کنترل کرد.

 

انواع آتشگاه از نظر شکل ظاهری

حیاط منزل با کفپوش سنگریزه، صندلی‌های مشکی چوبی، بشکه چوبی به عنوان میز و آتشدان دایره‌ای با بلوک‌های سیمانی

اگر سری به فروشگاه‌ها یا سایت‌های اینترنتی بزنید با طیف وسیع و متنوعی از آتش‌دان‌ها روبه‌رو می‌شوید. در زیر انواع مدل‌های آتشگاه با توجه به شکل ظاهری را معرفی می‌کنیم: 

 

حیاط منزل با کفپوش سرامیکی طوسی، محوطه اطراف گیاه‌کاری شده، سه صندلی چوبی با بالش‌های طوسی روشن و میز آتشدان مشکی

 • میز آتشدان: نوعی از آتش‌دان است که به شکل قفس فلزی روی میز قرار دارد. این مدل را به راحتی می‌توان جابه‌جا کرده و در بخش‌های مختلف حیاط قرار داد. البته اگر لوله‌کشی گاز شهری برای آن انجام شده باشد، باید در مکانی ثابت قرار داده شود. 

 

حیاط منزل با کفپوش سرامیکی طوسی، دو صندلی حصیری مشکی، محوطه اطراف درختکاری شده و آتشدان آجری دایره‌ای

 • آجری: یکی دیگر از انواع آتشگاه، مدل آجری است. این مدل اغلب با سوخت هیزم ساخته می‌شود. بخشی از زمین حیاط به شکل گودال کنده می‌شود و سپس دورتادور آن را با آجرهای یک اندازه و یک شکل محدود می‌کنند تا از گسترش آتش جلوگیری شود. نوع دیگری از آتشگاه آجری هم وجود دارد که گازسوز است و با آجر و سنگ ریزه ساخته می‌شود. 

 

حیاط با کفپوش سنگریزه، دیوار چوبی، مبل‌های مشکی با بالش‌های سفید و کوسن‌های طوسی و نارنجی و آتشدان فلزی پایه‌دار مشکی

 • سفری: این نوع آتشگاه بیشتر به منقل شباهت دارد و به همین دلیل به آن آتشگاه سفری یا قابل حمل گفته می‌شود. این مدل با سوخت زغال مشتعل می‌شود و با توجه به نیاز مشتریان، اندازه‌های متنوعی دارد. 

 

حیاط با کفپوش چمن، میز و صندلی چوبی قدیمی و آتشدان کادایی فلزی زنگ‌زده

 • کادایی: یکی از قدیمی‌ترین آتشگاه‌ها، مدل کادایی است. این نوع از آتشگاه صدها سال است که برای گرفتن نگه داشتن و پختن غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کادایی یک کلمه‌ی هندی به معنی دیگ ضخیم و مدور است که داخل آن زغال قرار می‌گیرد. 

 

حیاط با کفپوش خاک و اطراف چمن، صندلی‌های چوبی قهوه‌ای تیره و آتشدان سنگی دایره‌ای در حفره‌ای درون خاک

 • سنگی: متداول‌ترین نوع فایر پیت، مدل سنگی است. این مدل را با سوخت گاز شهری یا هیزم می‌سازند که شکل ظاهری این دو با هم تفاوت دارد. در مدل هیزمی باید عمق آتشگاه بیشتر باشد تا هیزم درون آن قرار گرفته و بسوزد ولی در مدل گازسوز، نیازی به عمق دادن زیاد نیست. 

 

حیاط با کفپوش چوبی طوسی، صندلی‌ چوبی و آتشدان مستطیلی سنگی

 • مستطیلی: با قرار دادن سنگ‌های بزرگ به شکل مستطیل در کنار هم، آتشگاه مستطیلی ساخته می‌شود. استفاده از سنگ گرانیت که به شکل مکعب مستطیل برش خورده در این مدل متداول است. 

 

حیاط با کفپوش سنگریزه، منزل با دیوار‌های چوبی، پنجره‌هایی با فریم سفید، صندلی فانتری و آتشدان کاسه‌ای فلزی

 • کاسه‌ای: آتشگاه کاسه‌ای از جنس سیمان  یا فلز بوده  و در واقع یک مدل از پیش‌ساخته است. این مدل را می‌توان از فروشگاه‌ها هم خریداری کرد. خرید آتشدان پیش‌ساخته از نظر هزینه بسیار هم به صرفه است. 

 

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی، محوطه گیاه‌کاری شده و آتشدان به شکل بخاری قدیمی

 • فلزی به شکل بخاری: اگر به دنبال یک فایر پیت نوستالژیک هستید، مدل فلزی به شکل بخاری هم جذاب است. این مدل مانند بخاری‌های قدیمی که در وسط خانه قرار می‌گرفتند، دودکش بلندی دارد که وسط آن دیده می‌شود و با هیزم مشتعل می‌شود. 

 

حیاط منزل با کفپوش، آتشدان و محل نشستن دور آتشدان آجری طوسی

 • دایره‌ای: یکی دیگر از آتش‌دان‌های مخصوص حیاط خانه ویلایی، مدل دایره‌ای‌ست که با قلوه سنگ، آجر یا مصالح دیگر ساخته می‌شود. این مدل فایرپیت با هر دو نوع سوخت گاز و هیزم مشتعل می‌شود. 

 

شیوه ساخت آتشدان در باغ و خانه ویلایی

حیاط منزل با کفپوش سنگی، مبلمان کرمی با کوسن‌های طرحدار و آتشدان سنگی دایره‌ای

ساخت آتش‌گاه کار چندان دشواری نیست و علاوه بر خرید مدل‌های پیش‌ساخته می‌توانید خودتان در خانه آن را بسازید. برای ساخت آتشدان در باغ یا خانه ویلایی مراحلی وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم. توجه داشته باشید که در این بخش ما قصد داریم یک آتشگاه آجری در باغ بسازیم. 

 

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی طوسی و اطراف چمن، صندلی‌های حصیری زرد و آتشدان دایره‌ای سنگی

 • محلی که قصد دارید فایر پیت را در آن بسازید مشخص کنید. محلی را انتخاب کنید که در صورت مشتعل شدن به درختان یا محیط اطراف آسیبی وارد نشود. 
 • نقشه‌ی آتش‌گاه و اطراف آن را روی یک کاغذ بکشید تا ابعاد دقیق آن را در این ابتدا مشخص کنید. 
 • دو دایره یکی برای حفره‌ی داخلی و یک دایره برای لبه‌های آتش‌گاه در نظر بگیرید. دایره بیرونی را قرار است آجر بچینید و دایره داخلی محل قرار گرفتن هیزم یا مشعل است. 

 

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی طوسی، میز و صندلی ناهارخوری چوب و فلز، مبل راحتی کرمی و آتشدان مربعی سیمانی

 • در مرحله‌ی اجرا، پیشنهاد ما این است که به جای کندن حفره، به آتشدان ارتفاع بدهید و با چیدن آجر تا حدود 30 سانتیمتر از زمین، آتش‌دانی مرتفع بسازید. 
 • حالا که دورتادور فایر پیت را ساخته‌اید، نوبت به بخش داخلی آن می‌رسد. برای این بخش هم می‌توانید از مشعل گاز استفاده کنید و هم از هیزم. با توجه به نوع سوختی که دارید طراحی شما فرق می‌کند. اگر فایر پیت شما گازسوز است می‌توانید کف آن را با سنگ‌ریزه پر کنید. اما اگر می‌خواهید فایر پیت با هیزم مشتعل شود کافیست کف آن را با ماسه پر کنید تا جلوی گسترش آتش گرفته شود. 

 

نکات مهم در طراحی آتشگاه

حیاط منزل با کفپوش، آتشدان و محل نشستن دور آتشدان سنگی طوسی و چند صندلی راحتی در اطراف

هر کاری، راهی دارد و در صورت رعایت نکردن اصول آن، قطعا به نتیجه مطلوب نمی‌رسید. برای طراحی آتشدان آلاچیق یا باغ باید به نکات مهمی توجه کنید که در ادامه برخی از این نکات ذکر شده است: 

 • در صورتی که از هیزم برای آتش‌گاه استفاده می‌کنید، فقط چوب‌های خشک و متراکم را بسوزانید چون تمیزتر می‌سوزد و دود ایجاد نمی‌کند.

 

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی، آلاچیق چوبی، صندلی‌های فلزی با بالش‌های طوسی روشن ، نورپردازی نقطه‌ای و آتشدان سنگی مربعی

 • هرگز درون فایر پیت چوب سبز، پلاستیک یا زباله ساختمانی نریزید چون هم دود ایجاد می‌کند و هم برای سلامتی مضر است. 
 • محلی که آتش‌گاه در آن ساخته می‌شود باید دور از درختان باشد و به هیچ وجه در فضاهای بسته مانند اتاق‌های شیشه‌ای یا گلخانه فایر پیت نسازید.
 • در صورت ساخت آتشدان ویلایی حتما درون خانه یا در حیاط، تجهیزات خاموش کردن آتش (کپسول آتش‌نشانی) داشته باشید. 

 

حیاط منزل با کفپوش سنگریزه، دیوار‌های منزل طوسی روشن، صندلی و میز‌های حصیری قهوه‌ای و آتشدان فلزی دایره‌ای پایه‌دار

 • اگر قصد کندن زمین برای ساخت آتش‌دان را دارید حتما از قبل مطمئن شوید که لوله‌کشی آب، گاز یا سیم‌کشی‌های خانه از این محل انجام نشده باشد. 
 • اگر در محیطی زندگی می‌کنید که بارش باران در آن منطقه زیاد است، شاید بهتر باش از تجهیزات دیگری برای گرمایش محیط استفاده کنید. بنابراین همیشه ساخت آتش‌دان بهترین گزینه نیست. 

 

ایده‌های جذاب برای ساخت فایرپیت

 حیاط منزل با کفپوش سنگریزه، دیوار فلزی، حواشی گیاهکاری شده، دو مبل کرمی و آتشدان مستطیلی خطی

در این قسمت، ایده‌هایی جذاب برای ساخت فایرپیت در خانه را به شما ارائه می‌دهیم تا بدانید چقدر ساده می‌توان در حیاط خانه با کمترین امکانات فایرپیت ساخت. این ایده‌ها عبارت است از: 

 

استفاده از درام لباسشویی به عنوان آتشدان در حیاط منزل

 • درام ماشین لباسشویی را فایر پیت کنید. یکی از بهترین ایده‌ها برای ساخت فایر پیت استفاده از درام یک ماشین لباسشویی قدیمی است. کافیست به بخش انتهایی درام چند پایه جوش بدهید تا به راحتی روی زمین قرار بگیرید. حالا می‌توانید داخل آن هیزم بریزید و به عنوان آتشگاه استفاده کنید. 

 

استفاده از رینگ خودرو و چیدن بلوک سیمانی در اطرافش به عنوان آتشدان در حیاط منزل

 • با رینگ چرخ کامیون یا تراکتور فایر پیت بسازید. می‌توانید رینگ یک کامیون را خریدار کرده ودر حفره‌ای از زمین قرار بدهید. سپس با چیدن سنگ یا آجر در اطراف آن به سادگی می‌توان یک فایرپیت داشت. 

 

استفاده از سبد چرخدار فروشگاهی به عنوان آتشدان در حیاط منزل با کفپوش چمن

 • سبد چرخ‌دار فروشگاهی را به فایر پیت تبدیل کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ساخت آتش‌گاه در حیاط خانه، تبدیل سبد چرخدار فروشگاهی به فایرپیت است. کافیست داخل این سبد هیزم بریزید تا در کمترین زمان ممکن به یک آتشگاه تبدیل شود. 

 

حیاط منزل با کفپوش موزاییکی، صندلی‌های فلزی با بالش‌‌های کرمی و آتشدان آجری مربعی

 • با سنگ بلوک فایرپیت بسازید. ارزان‌ترین و ساده‌ترین ایده برای ساخت فایر پیت، خرید چند سنگ بلوک و چیدن آنها به شکل مستطیل در کنار هم است. به این صورت در سریع‌ترین زمان، یک آتش‌گاه خواهید داشت. 

 

استفاده از قوطی حلبی به عنوان آتشدان، دو صندلی چوبی مشکی

 • قوطی حلبی بزرگ را فایر پیت کنید. قوطی‌های حلبی بزرگ یکی از قدیمی‌ترین آتش‌گاه‌ها هستند. اگر در شب‌های بارانی و سرد به خیابان‌های شهر سری بزنید متوجه می‌شوید که فایر پیت حلبی چقدر طرفدار دارد. کافیت داخلی آن را از چوب پر کرده و روشن کنید تا به سرعت قابل استفاده باشد. 

 

حیاط منزل با کفپوش چمن و آتشدان سنگی و سه‌پایه بلند روی آتشدان

 • فایر پیت را به محلی برای کباب کردن تبدیل کنید. مهم نیست که کدام مدل از آتش‌گاه را انتخاب کرده‌اید؛ با قرار دادن یک سه‌پایه‌ی بلند بالای آتش‌گاه می‌توانید کتری آب را روی فایرپیت قرار داده و جوش بیاورید. همچنین برای کباب کردن کوکتل یا بریان کردن مرغ هم می‌توانید روی فایرپیت حساب کند. 

 

سخن پایانی

 حیاط منزل با کفپوش موزاییکی طرحدار، صندلی‌های فلزی مشکی و آتشدان دایره‌ای سنگی

ساخت و طراحی یک آتش‌دان کار چندان پیچیده‌ای نیست اما در صورت رعایت نکردن برخی از نکات ممکن است محصول نهایی، شلخته به نظر برسد. آتش‌دان‌ها بهترین مکان برای دور هم جمع شدن هستند و علاوه بر تولید گرما، محلی برای گرم کردن چای یا کباب کردن هم هستند. در این مطلب انواع آتش‌دان را به شما معرفی کرده و سپس شیوه ساخت و نکات مهم در طراحی آن را بررسی کردیم. شما از کدام مدل بیشتر خوشتان آمد؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.