آبنما باغ و هر آنچه درباره آن لازم است بدانید

آبنمایی آبشاری و سنگی برای حیاط باغی بزرگ با صندلی های چوبی

شما می‌توانید گیاهان، درختان و سنگفرش‌ها را به باغ اضافه کنید، اما هیچ چیز نمی‎‌تواند باغ را مانند یک آبنما تقویت کند. آبنماها می‌توانند ظاهر و احساس کل یک باغ را تغییر دهند. آن ها به عنوان یکی از متنوع‌ترین قسمت‌های تزئینی در باغ در نظر گرفته می‌شوند و معمولاً به عنوان قطعه مرکزی در چشم انداز باغ قرار می‌گیرند. این قطعه می‌تواند نمای بیرونی یک خانه را زیبا کند و جذابیت حیاط یک ملک را افزایش دهد.

فهرست مطالب:

عکس

آبنما در باغ های ایرانی

آب در زندگی ایرانی ها همیشه از ارزش زیادی برخوردار بوده‌ است. علاوه بر جنبه پاکی آب، علت دیگر ارزش آب می‌تواند کم آب بوذن کشور ایران نیز باشد. با توجه به اینکه یکی از عناصر مهم برای زندگی انسان‌ها و سایر موجودات آب است به همین دلیل تقریبا هر بخشی که ساخته ی دست انسان بوده، آب نیز به طریقی به آن بخش اضافه شده است. برخی باغ های معروف ایرانی نیز دارای آبنماهای زیبایی هستند که هم به عنوان یک ویژگی زیبا در باغ و هم برای آبیاری گیاهان و درختان از آن استفاده میکنند.

عکس

در گذشته معمولا باغ های ایرانی در زمین های شیب دار ساخته میشدند و با ایجاد تنوع در مسیر آب مانند ساخت مسیر پلکانی باعث تنوع در حرکت آب و همچنین صدای آب میشدند. ایرانیان در قدیم معمولا باغ های خود را در برخی مناطق گرم و خشک و کم آب احداث میکردند و دلیل این کار آن‌ها وجود چشمه های آب طبیعی در این مناطق خاص بود. ابعاد و حجم هر باغ بستگی به میزان وجود آب در آن منطقه داشت. در شهرهای خشک و کویری باغ ها از اهمیت خاصی برخوردار هستند مخصوصا در فصل تابستان، دلیل اهمیت باغ ایجاد هوای مطلوب و رطوبت کافی توسط آب بوده، باغ های کاشان نمونه ای از این باغ های با ارزش هستند. باغ های ایرانی مانند باغ ارم شیراز، باغ شاهزاده ماهان کرمان، باغ فین کاشان و … نیز مواردی هستند که دارای آبنماهای زیبا می باشند. آبنما که یکی از اصلی ترین عناصر ساخت باغ بوده است، معمولا در جلوی ساختمان اصلی و در جهت طول باغ ساخته میشد. این آبنماها به صورت مستطیل، مربع، دایره و چند ضلعی طراحی میشدند. آبنماها دارای ابعاد و اشکال متخلفی هستند که با توجه به نیاز و شرایط باغ ساخته میشدند.

عکس

اجزای آبنمای باغ

بخش های مهم آبنمای باغ شامل حوضچه، فواره یا نازل آب و پمپ می باشد، که هرکدام در ابعاد و اندازه مختلفی تولید و قابل استفاده هستند.

فواره یا نازل آبنما

یکی از ویژگی های مهم در آبنما فوار‌ه‌ها هستند که در باغ های قدیمی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. البته امروزه فواره‌ها در طرح ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند. فواره یا نازل آبنما وسیله ای است که هنگام خروج آب از لوله ی آبنما، آب را در هوا پخش یا پرتاب میکند، که این پرتاب کردن با توجه به ابعاد و شکل فواره متفاوت خواهد بود. نازل ها از جنس های مختلفی مانند برنج و استیل ساخته می‌شوند. معمولا نازل ها در انواع مختلفی تولید میشوند که شامل موارد زیر میباشد:

 • نازل جت
 • نازل قارچی
 • نازل قاصدک
 • نازل بادبزنی
 • نازل قل زن
 • نازل کومیت
 • نازل لاله
 • نازل پرده آب
 • نارب بال پرده
 • نازل طاووسی
 • نازل نیزه ای
 • نازل بلند زن
 • و…

پمپ آبنما

پمپ آب وظیفه کنترل فشار آب را بر عهده دارد و هنگام خرید آن باید به سایز، شکل و میزان نیرویی که آبنما نیاز دارد دقت شود. انواع پمپ آب شامل موارد زیر میباشد:

 • پمپ آب شناور یا مستغرق: همانطور که از نام آن مشخص است این پمپ ها برای غرق شدن در آب طراحی میشوند. نصب آن آسان است و سروصدا ندارند. مناسب برای آبنماهای کوچک و آبنماهی خانگی و همچنین آکواریوم ها است. جنس آن نیز چدن، استیل و… است.
 • پمپ آب زمینی: این پمپ ها در محلی خارج از آبنما نصب میشوند. پمپ های زمینی میتوانند حجم آب زیادی را به گردش در بیاورند به همین دلیل بری آبنماهای بزرگ مناسب هستند. نصب این پمپ ها نسبت به پمپ های مستغرق سخت تر است و سر و صدای بیشتری دارد. تعمیر و نگهداری این پمپ ها نیز نسبتا مناسب است. هنگام انتخاب محل پمپ باید دقت شود، زیرا پمپ های زمینی نباید تماس مستقیمی با آب داشته باشند.
 • پمپ آب خورشیدی: انرزی مصرف شده در این نوع پمپ ها از انرژی خورشید تامین میشود. ویژگی های مهم این پمپ ها شامل کمک به محیط زیست، کاهش هزینه ها و انرژی می باشد. این آبنماها نیز دارای صدای کمی هستند، همچنین برخی از آن ها قابلیت ذخیره انرزی در خود را دارند.

تصویری از یک آبشار باغی بزرگ و سرسبز با سنگ های کوچک و بزرگ

مزیت استفاده از آبنما باغ در محوطه سازی

 • املاکی که دارای عناصری مانند پاسیو، دکینگ (decking)، آلاچیق و المان های آبی مانند آبنما و آبشار هستند، نسبت به املاکی که فاقد این ویژگی ها هستند از ارزش مادی بیشتری برخوردارند.
 • با انتخاب درست محل قرار گیری آبنما، صدای آب باعث کم شدن سر و صدای خوردرو ها یا همسایگان می شود.
 • یک فضای نشیمن خصوصی در باغ علاوه بر داشتن فضایی برای گفتگو و بازی، نیاز به آرامش نیز دارد. آب باعث ایجاد آرامش در فضا، تعادل در درجه حرارت هوا، فراهم نمودن رطوبت نسبی برای گیاهان و ایجاد طراوت میشود. این ویژگی ها باعث کمتر شدن یکنواختی و خشکی محیط می شوند.
 • طراحی و نورپردازی آبنما در باغ کنار سایر ویژگی های باغ میتواند زیبایی خاصی را ایجاد کند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره آلاچیق‌های خانگی را مطالعه کنید.

 

آبنمایی به سبک رسمی با سه مجسمه رقصان بالای آن در مرکز یک باغ

سبک های طراحی آبنما در باغ

 • منظم (Formal):

آبنماهای منظم وقتی در باغی با طراحی منظم قرار بگیرند، نمای زیبایی را ایجاد میکنند. منظور از طراحی منظم، ساخت آبنماها، آبراهه‌ها و دیگر اجزای باغ با خطوط مستقیم و اشکال هندسی مانند مربع، مستطیل و… است. این اشکال هندسی به صورت متقارن و کلاسیک به کار گرفته میشوند. آبنماها و مجسمه‌های منظم شکل صافی دارند و معمولا از مصالحی مانند سنگ، بتن و فایبرگلاس که قابل قالب ریزی هستند برای ساخت این آبنماها استفاده میشود. در باغ‌ها و پارک‌ها بهتر است آبنما به صورت منظم طراحی و اجرا شود. برای زیبایی و جلوه بیشتر آبنمای باغ، بهتر است طراحی کلی باغ نیز منظم و هماهنگ با آبنما باشد؛ برای مثال کاشت گیاهان، طرح سنگ فرش و… در باغ به صورت منظم طراحی شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله محوطه سازی و ایجاد ساختار با گیاهان همیشه سبز را مطالعه کنید.
 • غیرمنظم (Informal):

آبنماهای غیر منظم می‌توانند برای ایجاد ظروف با اشکال غیر هندسی و خیالی و سنتی به صورت قالب ریزی شده ساخته شوند و یا به صورت طبیعی با الهام از طبیعت طراحی شوند. در این نوع آبنماها معمولا از خطوط مستقیم و صاف و حاشیه های منظم خبری نیست. برای ساخت آبنماهای غیرمنظم یا طبیعی بیشتر از سنگ و خاک و گیاهان بومی استفاده میشود. این نوع آبنماها نیاز به مساحت کافی برای اجرا دارند. طرح آبنما غیرمنظم می‌تواند یک شکل منحنی و پیچیده داشته باشد، اما برای جلوگیری از راکد شدن مسیر های آب بهتر است شکل آن را تا حد امکان ساده طراحی کنید.

 

آبنمای سنگی پلکانی که از بالای باغچه به سمت پایین آمده است

نکاتی که باید در طراحی آبنما باغ بدانید.

 • آبنما باغ را باید با سایز مناسب انتخاب کرد تا متناسب با محیط اطراف و خانه باشد.
 • چند نمونه از سوالات مهم برای خرید آبنما شامل: آبنما به چه مقدار نگهداری نیاز دارد؟ چه میزان صدا تولید می‌کند؟ متریال های محبوب برای ساخت آبنما، از جمله سنگ، فایبرگلاس، سرامیک و فلز چه ویژگی هایی دارند؟
 • همچنین باید بدانید که مزایای نصب انواع آبنما چیست؟ برای مثال یک آبنما بدون حوض یا مخفی، آبنمایی است که تمام قطعات آن از جمله پمپ و لوله کشی، در داخل آبنما و در زیر زمین مخفی شده است، همچنین نگهداری آسان و استفاده از آب کمتر، فواید آبنما مخفی میباشد.
 • انواع آبنما دیواری و سفارشی برای پاسیوها، حیاط‎‌ها و یا باغ ها ایده‌آل هستند.

 

مطالعه مقاله همه چیز درباره آبنمای حیاطی را از دست ندهید.

نورپردازی آبنما

نورپردازی فضای باز باعث میشود که از ویژگی های باغ یا حیاط در شب نیز لذت ببرید. معمولا افراد هنگام نورپردازی فضای باز به عناصری مانند پاسیو و دکینگ و آلاچیق بیشتر توجه میکنند در حالی که با اضافه نمودن نور به المان های آبی مانند آبنما میتوان فضای زیبایی را ایجاد نمود.
 • چراغ های حیاط باعث ایجاد زیبا تر شدن آبنماها خواهند شد.
 • چراغ های زیر آب علاوه بر تاثیر گذاشتن در نمایش زیبای آب، به زیبایی ماهی‌های درون آبنما نیز کمک میکنند.
 • با قرار دادن نورافکن ها در موقعیت‌های مناسب، میتوان عمق و ارتفاع آبنماهایی که دارای شیب هستند را در شب به راحتی مشخص نمود.
 • یکی دیگر از روش های ایجاد آبنمای زیبا، ترکیب آبنما و آتش به همراه نورپردازی زیبای آن‌ها است.

ایده هایی برای نوپردازی آبنما باغ

عکس

عکس

عکس

عکس

عکس

عکس

انواع ایده‌های طراحی آبنما برای محوطه سازی

آبنمایی سنگی دارای نقش برجسته هایی بالای آن و یک مخزن گود

این آبنما، یک فضای سنتی به پاسیو یا قسمت ورودی باغ اضافه می‌کند. صفحه پشتی آبنما دارای خطوط منحنی است و  حوض با ارتفاع مناسب خود باعث خوش فرم شدن آبنما شده است. آب در این آبنمای دیواری از یک لوله بیرون آمده و به یک حوض می‌ریزد. این آبنما سنتی می‌تواند به راحتی در یک باغ کوچک قرار بگیرد یا یک راهرو را جذاب کند. فقط کافی است اطراف آن را با گیاهان پر کرده تا فضایی سرسبز و خنک ایجاد کنید.

 

یک آبنمای باغی دو طبقه به سبک کلاسیک

 

آبنمایی باغی به سبک ژاپنی با مخزن و یک لوله از جنس بامبو برای عبور آب

این آبنما بامبو از لوله ای با جنس چوب بامبو یا فلز، حوض سنگی و پمپ تشکیل شده است. آبنمای بامبو در هر شکل و اندازه ای موجود است و همچنین سبک ها و طرح های مختلفی دارد. این آبنما به عنوان یک راه حل ایده آل برای یک باغ به سبک ژاپنی است.

 

عکس

یکی دیگر از طراحی های زیبا آبنما در باغ ساخت آبنما فواره‌ای با گلدان است. در این روش چند گلدان یک سایز را در فواصل یکسان و به صورت زیبا در باغ قرار میدهید و نازل نیز از درون این گلدان ها آب را به بیرون هدایت میکند. نمایی که این گلدان‌ها ایجاد میکنند معمولا برای فضاهایی مانند باغ یا حیاط های طولانی مناسب هستند. شما میتوانید با رنگ آمیزی گلدان‌ها آن‌ها را به رنگ و طرح دلخواهتان در بیاورید.

عکس

طراحی آبنما در میان یک حفره میتواند جلوه زیبایی در باغ ویلایی ایجاد کند. اگر هنگام طراحی و ساخت این آبنما از ویژگی های طبیعی مانند گیاهان و سنگ ها نیز استفاده شود، تصویری از چشمه ای که از دل زمین بیرون آمده را به نمایش میگذارد. با استفاده از گیاهان آبزی و فانتزی و ماهی های رنگارنگ میتوانید آبنمای زیباتری را داشته باشید.

 

عکس

ترکیب بتن و فلز در ساخت یک آبنما، باعث ایجاد فضایی دنج میشود. در انتها نیز آب ها به یک بستر پر شده از سنگ ریخته میشوند.

 

عکس

میتوان آبنمای دیواری را به صورت ترکیب با شومینه ای که از گچ و کاشی ساخته شده، اجرا نمود. درصورت داشتن استخر ترکیب این فضا با استخر مجاور آن نیز میتواند گزینه خوبی باشد. همچنین محل مناسبی برای ساخت پاسیو نیز خواهد بود.

عکس

با انتخاب ارتفاع مناسب برای آبنما در باغ میتوان، آبنمای سنگی زیبایی را ایجاد نمود.

 

عکس

طراحی مدرن یک آبنمای دیواری از جنس چوب در کنار گیاهان سرسبز، سنگ ها، نشیمنی به همراه سایه بان و… سبب ایجاد فضای دنج و دوست داشتنی خواهد شد.

 

عکس

با استفاده از انواع سنگ ها در سایز های مختلف و ترکیب آنها به صورت عمودی و افقی میتوانید یک آبنمای هیجان انگیز را در باغ و حیاط خود داشته باشید.

 

عکس

این آبنما با توجه به علاقه کارفرما به سبک فرانسه ساخته شده است. طرح قوسی شکل به همراه ترکیب بتن و سنگ باعث بوجود آمدن این آینما شده است.

 

عکس

با استفاده از چوب و ایجاد جریان آب به صورت قوس دار میتوانید ترکیب زیبایی در آبنما ایجاد کنید.

 

آبنمایی به طرح غیرمتعارف هندسی با سنگ بژ

این آبنما با طراحی هندسی، دارای یک منبع آب در قسمت بالای خود است که آب را به آرامی از توپ به حوضچه زیرین آن ریخته و از حوضچه به بخش مربع در انتهای آبنما می رساند. طرح این آبنما مناسب برای فضاهای مدرن، باغ‌ها، پاسیوها و یا ورودی است. همچنین می توانید از آن به عنوان نقطه کانونی در طراحی منظره به تنهایی استفاده کنید و یا با اضافه نمودن گیاهان در اطرافش یک گوشه دنج و خنک ایجاد کنید.

 

آبنمایی با سه تکه سنگ ایستاده روی زمین در باغ

همانطور که در تصویر فوق می بینید در اطراف آبنمای سنگی با گذشت زمان گل، خزه یا جلبک تشکیل می شود که می تواند بر ظاهر طبیعی آن تأکید کند. اگر آبنما سنگی همراه با خزه باشد، بیشتر متناسب با چشم انداز است. این بدان معنی نیست که نیازی به تمیزکاری و نگهداری آبنما سنگی نیست بلکه  آبنما باغ را باید حداقل هر سه ماه یکبار تمیز کنید و پمپ آبنما را به طور منظم رسوب زدایی کنید تا درست کار کند.

 

آبنمایی به شکل مجسمه و با سنگ رنگ بژ بصورت عمودی و پایه دار

 

آبنمایی دیواری دو طرف دروازه ورودی باغ

این آبنمای دیواری یک آبنما با طراحی مدرن است که به شکل سنتی درآمده است. پایه بیضی شکل و ستون آن دارای لبه های مربعی شکل هستند. دهانه فلزی جریان آب را تنها در حوضچه آبنما می ریزد و صدای آرامش بخشی را ایجاد می کند. طراحی این آبنما در فضای باز می تواند یک مسیر پیاده‌رو را تکمیل کند و یا در یک باغ کوچک شهری قرار گیرد یا یک ورودی را تزئین کند.

 

استفاده از آبنما با طرح کوزه قهوه ای وسط باغچه حیاط باغ

این آبنما با طرح کوزه برای ایجاد یک فضای جذاب توسط گیاهان با ارتفاع کم محاصره شده است. موقعیت مناسب آبنما باعث جلوه بیشتر آن شده و برای تکمیل فضای باغ بسیار مناسب می باشد.

 

آبنمایی با سه تکه سنگ صیغل داده شده به همراه چراغ ال ای دی برای نورپردازی

 

آبنمایی مانند یک کاسه گود وسط باغچه با سه گلدان گل درونش

حرف اخر

آبنما می‌تواند نقش مهمی در زیبایی حیاط یا فضای داخلی خانه شما داشته باشد، باید در انتخاب سایز و طرح آبنما بسیار دقت کنید تا هزینه‌ای که می‌کنید نتیجه خوب و با دوامی داشته باشد. همچنین شما می توانید با مراجعه به مقاله آبنما خانگی در دکوراسیون داخلی منزل اطلاعات کافی درباره آبنما در طراحی داخلی خانه نیز کسب کنید. امیداریم در انتخاب مناسب آبنما راهنما خوبی برای شما باشیم.