راهنمای جامع انتخاب آباژور مناسب پذیرایی

اتاق پذیرایی با پرده طوسی طرحدار، آباژور ایستاده سه پایه طلایی، مبلمان طوسی، تابلو دیواری، میز چوبی و آباژور رومیزی روی آن با صندلی های طرحدار سفید و طوسی

آباژور، زیبایی خانه شما را بیشتر می‌کند. این وسیله دکوراتیو که هم برای تزیین و هم نورپردازی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای زیباسازی خانه است. انتخاب آباژور مناسب پذیرایی همیشه سخت‌ترین چالش بوده است. اتاق پذیرایی در معرض دید همگان است و باید آباژوری انتخاب کنید که با سایر اجزای اتاق و معماری آن هماهنگی داشته باشد. 

 

سوالات متداول:

آباژور مناسب پذیرایی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

1. هماهنگی با دکوراسیون پذیرایی 2. قابل حمل و جابه‌جایی 3. شدت نور مناسب 4. سیم بلند 5. سهولت در تعویض لامپ 6. قابل تمیز کردن


انواع مدل آباژور مناسب پذیرایی کدامند؟

1. آباژور ایستاده سه‌پایه‌دار 2. آباژور ایستاده‌ی یک پایه 3. آباژور رومیزی کلاسیک 4. آباژور ایستاده طرح‌دار (طرح درخت) 5. آباژور چند شاخه 6. آباژور سنگ نمک 7. آباژور ایستاده فانتزی (مدرن) 8. آباژور رومیزی پایه خمیده


بهترین مکان قرارگیری آباژور در پذیرایی کجاست؟

1. کنج اتاق پذیرایی 2. فضاهای پرت 3. کنار میز تلویزیون 4. کنار میز ناهارخوری 5. بین دو مبل یک نفره

 

اتاق پذیرایی با مبلمان کرم روشن، میز جلو مبلی سنگی با پایه طلایی، آینه هایی با فریم طلایی در دو طرف دیوار شومینه و آباژور رومیزی با شید سفید

قرار دادن آباژور در پذیرایی ابتدا از کشورهای اروپایی آغاز شد. آباژور، این کلمه‌ی فرانسوی در ابتدا برای نورپردازی خیابان‌های شهر پاریس مورد استفاده قرار گرفت. قرار دادن نور مستقیم باعث می‌شد رانندگان نتوانند به راحتی خیابان را ببیند و به همین دلیل یک شید یا حایل جلوی نور قرار دادند که دقیقا شبیه آباژورهای خانگی است. حالا چند قرنی می‌شود که آباژور در خانه‌ها استفاده می‌شود. در ادامه قصد داریم همه نکاتی که قبل از انتخاب مدل آباژور مناسب پذیرایی باید بدانید را بررسی کنیم. همراه ما باشید. 

 

چرا پذیرایی به آباژور نیاز دارد؟

اتاق پذیرایی با مبلمان کرم و مشکی، آباژور مشکی رومیزی، پرده های سفید، آینه دیواری با فریم طلایی و فرش راه راه کرم و قهوه‌ای

همیشه نمی‌توان نورپردازی خانه را از سقف و دیوارها انجام داد. حتی اگر نور کاملی روی کناف سقف پذیرایی انجام داده باشید باز هم ممکن است سایه‌هایی روی نقاط حساس ایجاد شود. آباژور این سایه‌ها را برطرف کرده و روشنایی اتاق پذیرایی را کامل می‌کند. در واقع از آباژور نه به عنوان یک نور اصلی، بلکه به عنوان نور مکمل استفاده می‌شود. 

 

اتاق پذیرایی با مبلمان سفید و شال مبل سرخابی، کفپوش پارکت، کتابخانه دیواری، تابلوی نقاشی تزئینی، آباژور رومیزی سفید با شید طرحدار و یک آباژور ایستاده تک پایه طوسی

اینکه چرا در پذیرایی به آباژور نیاز داریم، دو دلیل عمده دارد؛ دلیل اول این است که آباژور می‌توان نورپردازی پذیرایی را کامل کند و دلیل دوم برای زیباسازی فضاهای خالی است. آباژورها در اشکال مختلفی ساخته می‌شوند و می‌توانند گوشه‌های اتاق پذیرایی و دقیقا جایی که نمی‌توان وسیله‌ی دیگری قرار داد را به زیبایی هرچه تمام‌تر پر کنند. 

 

ویژگی‌های آباژور مناسب پذیرایی 

اتاق پذیرایی با مبلمان صورتی و چستر قهوه‌ای روشن، میز سفید، کفپوش پارکت، آباژورهای رومیزی سفید و پرده های سفید

خرید آباژور برای پذیرایی مانند خرید چراغ خواب نیست. این دو چراغ از نظر کارکرد و ظاهر تفاوت‌های چشمگیری دارند و نباید تصور کنید که هر نوع آباژوری را می‌توانید برای اتاق پذیرایی خود خریداری کنید. در زیر ویژگی‌های مهمی که یک آباژور مناسب پذیرایی باید داشته باشد را فهرست کرده‌ایم: 

 

اتاق پذیرایی با پاف چستر صورتی، مبلمان طوسی و چوبی، تابلوهای دیواری تزئینی و دو آباژور با پایه طلایی و شید سفید و کرم با لوستر مدرن آویز از سقف

 • هماهنگی با دکوراسیون پذیرایی: معماری خانه شما مدرن است، کلاسیک، ساده یا سنتی؟ پرده‌ها و مبلمان اتاق پذیرایی از چه مدل و رنگی هستند؟ دیوارها و کفپوش چطور؟ در انتخاب آباژور پذیرایی باید به تمام این سوالات پاسخ بدهید. نمی‌توانید یک آباژور چوبی مدرن را در خانه‌ای که پذیرایی کلاسیک دارد قرار بدهید. بنابراین اولین ویژگی آباژور پذیرایی، هماهنگی یا اصطلاحا ست بودن آن با دکوراسیون خانه است. 
پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین رنگ دیوار اتاق پذیرایی را مطالعه فرمایید.

 

اتاق پذیرایی با مبلمان بنفش تیره و کوسن های طوسی، شومینه گچی، پرده های طوسی، میز چوبی و آباژور پایه طلایی روی میز

 • قابل حمل و جابه‌جایی: وزن کم و اندازه‌ی معقول دومین ویژگی یک آباژور ایده‌آل است. شما باید بتوانید هر زمان که خواستید محل قرارگیری آباژور در پذیرایی را تغییر بدهید؛ بنابراین اگر آباژور وزن زیادی داشته باشد یا ابعاد آن به گونه‌ای باشد که به سختی جابه‌جا شود قطعا آباژور مناسبی نخواهد بود. 

 

اتاق پذیرایی با پرده‌های کرم، مبلمان بنفش، میز شیشه‌ای، آباژورهای رومیزی با فریم سفید، کفپوش پارکت و نورپردازی سقف

 • شدت نور مناسب: نور آباژور نباید به گونه‌ای باشد که پس از روشن کردن آن، چشم افراد حاضر در اتاق پذیرایی را اذیت کند. این موضوع به انتخاب لامپ مناسب برای آباژور بستگی دارد اما شید آباژور هم می‌تواند جلوی شدت نور را بگیرد. بنابراین هنگام خرید آباژور آن را روشن کنید و ببینید شید آباژور تا چه اندازه جلوی شدت نور را می‌گیرد. 

 

 اتاق پذیرایی با مبل طوسی روشن، میز های گرد چوبی و فلزی، تابلوهای دیواری با فریم فلزی، آباژور ایستاده تک پایه فلزی با شید سفید و کفپوش پارکت

 • سیم بلند: شاید این ویژگی را دست‌کم بگیرید اما برای خانه‎های بزرگ، آباژوری که سیم کوتاهی دارد یک مصیبت است. اگر آباژور ایستاده تهیه می‌کنید حتما توجه داشته باشید که سیم آن باید بیشتر از 1.5 متر باشد. آباژورهایی که سیم کوتاه دارند شما را ملزم می‌کنند که فقط در مکان‌های خاصی از اتاق پذیرایی آنها را قرار بدهید. 

 

اتاق پذیرایی با مبل طوسی، صندلی های چوبی، آباژورهای سفید رومیزی،کفپوش پارکت، فرش طوسی، کنسول مشکی و تابلوهای دیواری با فریم مشکی

 • سهولت در تعویض لامپ: فرایند تعویض لامپ در آباژور باید به سادگی انجام شود. یکی دیگر از ویژگی‌های آباژور باید سهولت در تعویض لامپ باشد. آباژور نباید به گونه‌ای طراحی شده باشد که برای تعویض لامپ لازم باشد تمام شید یا اجزای آباژور را از آن جدا کنید. 

 

اتاق پذیرایی با آباژور سه پایه طلایی و شید آبی، تابلو دیواری تزئینی، مبل طوسی، میز جلو مبلی چوبی و فرش طوسی رنگ

 • قابل تمیز کردن: آباژور هم مانند میز تلویزیون، مبل، فرش و سایر وسایل موجود در خانه به تمیزکاری نیاز دارد. در هنگام خرید آباژور مناسب پذیرایی به این نکته توجه کنید که آیا به راحتی می‌توان شید یا بدنه‌ی آباژور را تمیز کرد؟ یا برخورد آب به شید یا پایه‌ی آباژور باعث خراب شدن یا تغییر رنگ آن نمی‌شود؟ 

 

انواع مدل آباژور مناسب پذیرایی

اتاق پذیرایی با مبل طوسی روشن و کوسن های قهوه‌ای و آبی، چراغ مدرن ایستاده پایه فلزی، میز چوبی و آباژوری با پایه سفید و شید قهوه‌ای روشن روی آن

آباژورها از نظر شکل ظاهری (جنس پایه، شکل پایه و سبک ساخت) در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. اگر سری به بازار لوستر و آباژور فروشی بزنید محبوب‌ترین مدل‌هایی که مشاهده می‌کنید این‌ها هستند: 

 

آباژور ایستاده سه‌پایه‌دار

اتاق پذیرایی با آباژورهای ایستاده سه پایه چوبی،کتابخانه خاکستری، مبلمان طوسی، فرش کرم و لوستر چندشاخه آویز از سقف

این آباژور در شکل و طرح‌های مختلفی تولید می‌شود اما همگی در چند ویژگی مشترک هستند؛ سه‌پایه‌ی چوبی، حالت ایستاده و شید پارچه‌ای استوانه‌ای. این آباژورها را می‌توانید در هر کجای اتاق پذیرایی قرار بدهید و قیمت آن‌ها بین 250 تا 650 هزار تومان است. 

 

آباژور ایستاده‌ی یک پایه

اتاق پذیرایی با میز چوبی با رویه شیشه‌ای، مبلمان کرم، آباژور ایستاده تک پایه بین دو مبل ،کفپوش پارکت و پرده های کرکره ای

این آباژور شباهت زیادی به آباژور سه پایه دارد اما به جای سه‌پایه‌ی چوبی، یه پایه از جنس چوب یا فلز برای آن استفاده می‌شود. شید این آباژور هم اکثرا از جنس پارچه یا طلق و به شکل استوانه ساخته می‌شود. قیمت این مدل آباژور ایستاده بیش از یک میلیون تومان است. 

 

آباژور رومیزی کلاسیک

آباژور رومیزی مناسب اتاق پذیرایی با پایه فلزی و شید پارچه ای کرم، گلدان و اکسسوری های روی میز

آباژورهای رومیزی کلاسیک دسته‌ی بزرگی از آباژورها را در بر می‌گیرند. بدنه‌ی این آباژورها اغلب از فلز آبکاری یا چوب‌های حکاکی شده ساخته می‌شود و برای شید آنها پارچه‌های چین‌دار در رنگ‌های مختلف به کار برده می‌شود. قیمت این نوع آباژورها هم از 200 تا 700 هزار تومان متغیر است. 

 

آباژور ایستاده طرح‌دار (طرح درخت)

آباژور مناسب اتاق پذیرایی مکعب مستطیل چوبی مشبک با طرح درخت

مدل‌های دیگری از آباژور وجود دارند که به شکل مکعب مستطیل چوبی ساخته می‌شوند و نور از لابه‌لای شیارهایی که روی هر کدام از ضلع‌های این مستطیل ایجاد شده، منتشر می‌شود. این نوع آباژورهای ایستاده قیمتی در حدود 500 هزار تومان دارند و برای خانه‌هایی که معماری کلاسیک دارند مناسب است. 

 

آباژور چند شاخه 

آباژور ایستاده چندشاخه تک پایه مناسب اتاق پذیرایی با مبلمان کرم و پنجره هایی با فریم سفید

برای خانه‌هایی که طراحی کلاسیک و لاکچری دارند، آباژور چندشاخه بسیار مناسب است. این آباژورها دقیقا مانند لوستر چند شاخه هستند که روی زمین قرار گرفته‌اند و به همین دلیل محیط پذیرایی را بسیار شیک می‌کنند. قیمت آباژورهای چند شاخه حدود 3 تا 12 میلیون تومان است. 

 

آباژور سنگ نمک

آباژور سنگ نمک رومیزی با نور زرد و گلدان گل روی یک میز چوبی در اتاق پذیرایی

یکی از جدید‌ترین مدل آباژور مناسب پذیرایی که اصلا شباهتی به آباژورهای قبلی ندارد، آباژور سنگ نمک است. این نوع آباژور بیشتر جنبه‌ی دکوراتیو دارد و نور آن تاثیری روی روشنایی خانه ندارد. آباژورهای نمکی با حدود قیمت 50 تا 300 هزار تومان به فروش می‌رسند. 

 

آباژور ایستاده فانتزی (مدرن)

اتاق پذیرایی با مبلمان چوبی مشکی، کفپوش پارکت، آباژور ایستاده مدرن فلزی با پایه خمیده، قفسه‌های دیواری و اکسسوری های روی آن با فرش کرم رنگ

آباژورهایی که در شکل و طرح‌های خاصی تولید می‌شوند سبک دیگری را به وجود آورده‌اند. به عنوان مثال آباژورهای ایستاده فانتزی با نوارهای LED رنگی محیط را روشن می‌کنند. این نوع آباژورها قیمتی در حدود 300 تا 600 هزار تومان دارند و با شکل‌های هندسی پیچیده‌ای ساخته می‌شوند. 

 

آباژور رومیزی پایه خمیده 

آباژور رومیزی مناسب اتاق پذیرایی فلزی با پایه خمیده روی یک میز سفید

سبک دیگری از آباژورهای رومیزی، پایه‌هایی خمیده دارند تا نور را در بخش بخصوصی از میز منتشر کنند. این نوع آباژورها طرفداران کمتری دارند اما هنوز هم در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. قیمت این نوع آباژورهای پایه خمیده (پایه فلزی و شید شیشه‌ای) حدود یک میلیون تومان است. 

 

بهترین مکان قرارگیری آباژور در پذیرایی

اتاق پذیرایی با دیوار آجری، کتابخانه چوبی دیواری، مبل طوسی، صندلی و میز چوبی با آباژور ایستاده تک پایه فلزی با شید مشکی

آباژور را در کجای خانه قرار دهیم؟ برای پاسخ به این سوال باید اول شکل ظاهری و ابعاد آباژور خود را ارزیابی کنید و سپس به بخش‌های مختلف اتاق پذیرایی نگاه کنید. اما به طور کلی بهترین مکان‌ها برای قرار دادن آباژور در اتاق پذیرایی عبارت است از: 

 • کنج اتاق پذیرایی: گوشه‌های اتاق پذیرایی همیشه بهترین مکان برای قرار دادن اشیای دکوراتیو است و چه چیزی بهتر از یک آباژور زیبا. اگر آباژور رومیزی دارید باید برای زیر آن هم فکری بکنید. می‌توانید میزهای کوچکی برای کنچ اتاق پذیرایی در نظر بگیرید که آباژور روی آن قرار بگیرد. قرار دادن تابلویی در نزدیکی آباژور هم باعث می‌شود تابلو بیشتر به چشم بیاید. 

 

اتاق پذیرایی با مبلمان طوسی و آبی، درب و پنجره‌هایی با فریم سفید، پرده‌های کرم، آباژور ایستاده تک پایه سفید و دو آباژور رومیزی با پایه قهوه‌ای و شید سفید

 • فضاهای پرت پذیرایی: امروزه برخی از خانه‌ها را به دلیل زیربنایی که داشتند، به گونه‌ای می‌سازند که فضای پرت زیادی در اتاق‌های مختلف مخصوصا پذیرایی به وجود می‌آید. به عنوان مثال می‌توانید فضای بین راهروی ورودی تا پذیرایی را با آباژور رومیزی روشن کنید. 

 

اتاق پذیرایی با مبل تک نفره سرمه‌ای، میز تلویزیون سفید و گلدان روی آن با آباژور ایستاده تک پایه فلزی طلایی با شید سفید کنار تلویزیون

 • کنار میز تلویزیون: یکی از بهترین موقعیت‌ها برای قرار دادن آباژور، کنار میز تلویزیون است. باید توجه داشته باشید که آباژوری که کنار میز تلویزیون قرار می‌گیرد نباید شدت نور زیادی داشته باشد. حتی بهتر است این آباژور بیشتر جنبه‌ی تزیینی داشته باشد تا اینکه برای روشنایی استفاده شود. نور این آباژور نباید چشم افرادی که تلویزیون نگاه می‌کنند را اذیت کند. 

 

 اتاق پذیرایی با میز ناهارخوری چوبی، صندلی های سفید و مشکی، کنسول قرمز، آباژور ایستاده سه پایه چوبی با شید سفید، تابلوهای دیواری با فریم چوبی و کفپوش پارکت

 • کنار میز ناهارخوری: می‌توانید بالای میز ناهارخوری یک لوستر پذیرایی بزرگ قرار بدهید یا اینکه آباژوری در نزدیکی میز بگذارید تا نور مورد نیاز شما را تامین کند. البته آباژورهایی که در نزدیکی میز ناهارخوری قرار می‌گیرند بيشتر جنبه‌ی تزئینی دارند. 

 

اتاق پذیرایی با مبلمان سفید، میز شیشه ای پایه طلایی، پرده راه راه زرد، سفید و طوسی، آباژور سفید و فرش طوسی روشن

 • بین دو مبل یک نفره:  اگر دو مبل یک نفره در خانه دارید، می‌توانید بین این دو مبل یک میز عسلی قرار داده و پشت میز عسلی آباژور ایستاده را قرار بدهید. اگر هم دو دست مبل در پذیرایی دارید، می‌توانید از آباژورهای رومیزی برای دو طرف مبل‌های سه‌نفره هم استفاده کنید. 

 

نور و رنگ آباژور مناسب پذیرایی 

اتاق پذیرایی با مبلمان سفید، میز جلو مبلی مشکی، فرش کرم، آباژورهایی با پایه طرحدار و شید سفید و تابلوهایی روی دیوار شومینه

یکی دیگر از چالش‌هایی که در هنگام انتخاب آباژور پذیرایی با آن روبه‌رو می‌شوید، رنگ آباژور است. آباژورهایی که شید تیره دارند خیلی جذاب هستند اما شیدهای رنگی هم می‌توانند به خانه‌ی شما انرژی و گرما بدهند. کدام رنگ برای اتاق پذیرایی خانه شما مناسب است. پیشنهاد ما این است: 

 

اتاق پذیرایی با مبل ال چستر، مبلمان طوسی و کرم، آینه ای با فریم طلایی، آباژورهای پایه شیشه ای با شید مشکی، پنجره ای با فریم سفید و کفپوش پارکت

 • آباژور رنگ تیره: اگر معماری خانه شما از نوع مدرن یا مینیمال است و از رنگ‌های کمی در خانه استفاده کرده‌اید، بهترین رنگ آباژور برای پذیرایی مدرن، آباژوری با بدنه‌ی طلایی یا چوبی و شید تیره رنگ است. شیدهای مشکی تاثیرگذاری بالایی دارند. توجه داشته باشید که نور زیادی از این آباژورها به بیرون منتشر نمی‌شود و بیشتر جنبه تزیینی دارند. 

 

اتاق پذیرایی با سقف بلند، آباژور پایه طلایی با شید سفید، مبلمان طوسی و کرم، شومینه آجری سفید و قفسه های دیواری

 • آباژور رنگ روشن: برای خانه‌هایی که معماری ساده و کلاسیک دارند، آباژورهای رنگ روشن با شیدهای رنگی (نارنجی، قرمز و زرد) بسیار جذاب‌تر است. در دکوراسیون پذیرایی کوچک به انتخاب رنگ شید آباژور به رنگ پرده پذیرایی و مبلمان خانه دقت کنید. 

 

اتاق پذیرایی با مبل قرمز، کوسن منگوله دار، آباژور رومیزی با نور زرد، میز چوبی، درب چوبی و قاب‌های عکس آویز به دیوار

نکته مهم بعدی، نور لامپی است که برای آباژور در نظر می‌گیرید. بهترین رنگ نور برای آباژور، نورهای زرد آفتابی است چون آباژور را بیشتر به نما می‌آورد. البته اگر شید یا کلاهک آباژور شما رنگ زرد یا روشن دارد، شاید بهتر باشد لامپ‌های سفید را هم امتحان کنید. 

 

جمع‌بندی

اتاق پذیرایی با مبل چستر طوسی، آباژور پایه چوبی با شید سفید روی یک میز چوبی و یک نقشه آویز به دیوار

برای انتخاب مدل آباژور پذیرایی باید به چند نکته مهم توجه کنید؛ آیا به روشنایی آن نیاز دارید؟ آیا اندازه‌ی آباژور برای شما مهم است؟ آباژور ایستاده می‌خواهید یا رومیزی؟ قبل از انتخاب آباژور مناسب پذیرایی باید به این سوالات پاسخ بدهید. در این مقاله انواع آباژورهای مناسب برای اتاق پذیرایی را به شما معرفی کردیم و حدود قیمت هرکدام را گفتیم. علاوه بر این درخصور رنگ آباژور و بهترین مکان قرارگیری آن هم صحبت کردیم. نظر شما چیست؟ تجربیات خود از خرید آباژور برای پذیرایی را با ما در میان بگذارید.